Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o miesięczne koszty użytkowania bojlera elektrycznego

Radoslaw88 29 Sty 2015 19:03 29685 24
  • #1 29 Sty 2015 19:03
    Radoslaw88
    Poziom 13  

Witam szanownych forumowiczów. Chciałem się dowiedzieć czy ktoś z was korzysta ogrzewania c.w.u. po przez bojler z zainstalowaną grzałką. Najważniejsze pytanie to jaki jest koszt użytkowania takiego bojlera dla aktualnie dwóch osób. Ale wiadomo to może się zmienić. Z jakiej taryfy lepiej korzystać. I jak szybko spada temperatura wody w takim bojlerze? Reszta pytań itp. Napewno wyniknie w trakcie dyskusji. Będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.

0 24
  • #2 29 Sty 2015 19:29
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

Radoslaw88 napisał:
    Najważniejsze pytanie to jaki jest koszt użytkowania takiego bojlera dla aktualnie dwóch osób.

To tylko wróżka wie.

Radoslaw88 napisał:
    I jak szybko spada temperatura wody w takim bojlerze?

Jaki bojler? j/w

Radoslaw88 napisał:
    Reszta pytań itp. Napewno wyniknie w trakcie dyskusji.

No to dyskusja rozpoczęta.

1
  • #3 29 Sty 2015 19:31
    krau
    Poziom 20  

Zbyt mało danych. Podaj dla jakiej wielkości bojlera, czy grzanie tylko w tańszej taryfie, orientacyjne zapotrzebowanie dzienne na ciepłą wodę i jaka temperatura tej wody byłaby uznawana przez Ciebie za ciepłą.
    Szacunkowo należy się liczyć przy obecnie podanych warunkach z kwotą od 150 do 300pln wyższą w rachunku za prąd.

3
  • #4 29 Sty 2015 19:52
    Radoslaw88
    Poziom 13  

Bojler powiedzmy 80L. Raz dziennie zmywanie Raz dziennie kąpiel 30-40L powiedzmy. I rano umyć twarz zęby no wiadomo.

Jaki bojler? Powiedzmy taki: ARISTON VELIS 80L (strzelam). Ew możecie jakiś polecić. Taryfa zależy od tego jak szybko się bojler wystudza. Bo jeżeli stosunkowo wolno. To można pomyśleć o nocnej. Nagrzać tuż samego rano, potem w dołku popołudniowym i ew. dogrzać wieczorem.

Jeżeli chodzi o satysfakcjonującą temperaturę to myślę 45 stopni ?

4
  • #5 29 Sty 2015 19:58
    Zbych282
    Poziom 13  

Tak orientacyjnie to możesz sam wyliczyć koszty. Moc bojlera razy ilość godzin dziennie grzania (tak średnio) razy koszt kilowatogodziny w twojej taryfie. wyjdzie ile będzie trzeba zapłacić dziennie.

2
  • #6 29 Sty 2015 20:19
    Radoslaw88
    Poziom 13  

Ok no to żeby mieć pewność że dobre rozumuję: Na przykładzie tego aristo co tam wpisałem 80L.
    Dane:
    Max temp. robocza 80 stopni.
    dT=45C to 3h.
    Moc 1,5kW.
    Straty cieplne przy 60C to 1,2kWh na dobę.

Tak więc zakładając że na dobę zużyjemy we dwoje 80L. To liczę 3*1,5 =4,5kWh
    Do tego 1,2kWh na straty cieplne choć nie wiem jak się to zmienia przy temp. nastawionej powiedzmy na 45-50 stopni. tak więc mamy już 5,7kW na dobę. zakładam cenę brutto 60gr. Choć nie wiem jaka jest w tamtych regionach. więc z tego dziennie wychodzi: 5,7*0,6= 3,42zł/ dobę. Tylko ja liczę to tak że: wlewam 80L grzeje do jakiejś określonej temp. w dzień pozmywam. Potem kompanie. A rano poranna toaleta. Nie biorę pod uwagę tego że w momencie kąpieli czy też zmywania naczyń, do bojlera wleje się świeża zimna woda i on będzie to grzał. Więc obstawiam że moje obliczenia są dość mylne bo wychodzi 102zł miesięcznie

A gdy spróbuję to zrobić to w inny sposób:
    średnie statystyczne użycie na os. to jest 1500L co daje 19* pojemność bojlera
    podgrzanie bojlera o 45C to jest 4,5kWh. Więc 19*4,5=85,5kWh * 2os *0,6zł = 102 zł. Co sądzicie o tych obliczeniach ?

Także jak ktoś (tak jak ja) się na tym nie zna, to można zgłupieć bo z jednej i drugiej metody wychodzi to samo, ale w pierwszej metodzie zużywam połowę mniej wody.

4
  • #7 29 Sty 2015 20:57
    oregon25
    Poziom 7  

Jeszcze dwa lata temu też podgrzewałem w domu wodę bojlerem elektrycznym (w sezonie letnim czyli gdzieś od początku kwietnia do końca września). Bojler Ariston 50l, w domu mieszkało wtedy 3 osoby w tym dwie często w rozjazdach poza domem więc statystycznie można przyjąć że średnio przebywało 2 osoby. Standardowe użytkowanie jak to w domu, przy czym każdy miał świadomość że to woda podgrzewana prądem więc nikt nie siedział pod prysznicem przez godzinę tylko tyle ile było trzeba.
    Rachunki średnio wyższe o jakieś 100 - 110zł niż w zimie, to są moje wyliczenia na podstawie zużycia spisywane co miesiąc i przeliczane wg aktualnych stawek (też obawiałem się dużego zużycia więc wszystko liczyłem).
    Bojler 50l i przyznaję szczerze że dla dwóch osób byłby optymalny, jak były trzy w domu i przychodził czas na prysznic to pierwsza miała gorącą wodę, druga jeszcze całkiem komfortową a trzecia musiała minimum pół godziny czekać. Z czasem wszyscy jakoś się samoczynnie "rozstawili w czasie" i problemu już nie było.

Jak był użytkowany? Właściwie bez większej kontroli, pokrętło ustawione na 3 (w skali do 4) i włączał się kiedy chciał. Jak byli wszyscy w domu wtedy pracował na pełnej mocy. Jakim to temperaturom odpowiada nie mam pojęcia ale myślę że na 3 stopniu jakieś 45-50 stopni było.

Myślę że bojler 80l będzie miał nieco większe straty ciepła wynikające z gabarytów, do tego dochodzą nieco większe stawki za prąd niż dwa lata temu. Niemniej uważam, że dwie osoby nie powinny przekroczyć 150zł miesięcznie. Oczywiście przy rozważnym korzystaniu, bo wiadomo że do umownej wanny można wlać 20,30l a można i 150l więc to tutaj najwięcej można stracić/zyskać.

1
  • #8 29 Sty 2015 21:09
    berga
    Poziom 18  

Witam.

Radoslaw88 napisał:
    ... można zgłupieć bo z jednej i drugiej metody wychodzi to samo, ale w pierwszej metodzie zużywam połowę mniej wody.

W miarę dobrze liczysz, zastanów się, jaką temperaturę ma woda w pierwszej i drugiej metodzie.

1
  • #9 29 Sty 2015 21:25
    bodzio18
    Poziom 15  

Może trochę nie na temat, ale mogę powiedzieć jak to wygląda u mnie z podgrzewaniem wody gazem ziemnym, a sądzę ze koszty będą porównywalne a może i mniejsze bo do zużycia kilku do kilkunastu m3 dochodzą koszty związane z dystrybucją tak jak: koszty za gotowość, koszty stałe, koszty zmienne i jeszcze inne. Które kolega i tak już płaci w energii elektrycznej. A więc na dwie osoby miesięcznie wychodzi około 70 zł, przy codziennej kąpiel przez 2 osoby i mycie naczyń oraz codzienną poranną toaletą.

2
  • #10 29 Sty 2015 21:26
    Radoslaw88
    Poziom 13  

czyli wg kolegi oregon25 przy 2-3 osobach takowe ogrzewanie wyjdzie około 100zł miesięcznie. Bojler 80 ma też to do siebie że w porównaniu do 50 jest mniejsza różnica temperatur pomiedzy zadaną a aktualną po wymieszaniu wiec grzeje krócej.

Co do pytania kolegi berga to zakładałem że w obu przypadkach ustalam temp na poziomie 45 stopni.

Jeszcze rozmawiając z jednym znajomym który ma bojler 150L, zrobił test i ogrzewał go tylko grzałką elektryczną w lecie. Grzałka ma jakies 2-2,5kW sam nie wie. I po podłączeniu licznika energii wychodziło dla 3 osób w ciągu tygodnia około 20zł. Co wg. mnie jest chyba zbyt niskim wynikiem. Ale wtedy też stawki były niższe. A kolega ma taryfę stałą.

2
  • #11 30 Sty 2015 12:19
    Radoslaw88
    Poziom 13  

A jeszcze tak się zastanawiam czy w przypadku taryfy G11 nie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie podgrzewacza przepływowego odpowiedniej mocy np. wielopunktowego? Bo w tym przypadku bojler jednak wytraca tą energię. Bojler był by dobrym rozwiązaniem w przypadku taryfy G12 i jakiegoś zegara.

A jeżeli mowa o G11 to przepływowy powiedzmy o mocy 18kW jeżeli będzie dostępne zasilanie 3~. To wg. mnie taki podgrzewacz pobiera z sieci 18kW w przypadku nastawionej max temperatury i maxymalnym obciążeniu jego wyjść. A jeżeli np. w jednej chwili będzie ogrzewać się wodę do kąpieli to on weźmie powiedzmy te 10kW. żeby ogrzać ją do 45 stopni. I jeżeli np max przepływ takiego ogrzewacza wynosi 9L a ja szarpnę 4 to w 10 min on łyknie 10kW/6. Co daje 1,5kWh czyli jakieś 1,1zł. za kąpiel.

I wracając do założenia że statystycznie osoba pobiera 1500L wody miesięcznie to 2 osoby pobierają 3000L. tak więc przy maxymalnym przepływie 9L/min. to daje czas użytokowania 334 minuty przy jego maxymalnej mocy 18kW. Idąc dalej 334min/60 =5,6h pracy podgrzewacza pobierając moc 18kW. czyli jakieś 108kWh (po zaokrągleniach w górę). z tego wychodzi przy cenie 0,7zł za kwh 75zł/ miesiąc. Co sądzicie?

2
  • #12 30 Sty 2015 13:55
    jack63
    Poziom 41  

@Radoslaw88 Te Twoje obliczenia są o kant ...
    Po pierwsze zużycie 1.5 m3/ m-c/ osobe jest wg. mnie nierealne. Mamy 4 osobową rodzinę i zużywamy ok 12m3/m-c . Nie mamy wanny, tylko prysznic. Może jesteśmy rozrzutni i szopy-pracze ale z rozmów z innymi rodzinami wynika ze "mieścimy się w średniej".
    Przy dwóch osobach zużycie powinno byc większe na osobę, bo dochodza tzw. koszty prawie stałe jak mycie garów. Ogólnie im mniej osób we wspólnym gospodarstwie to na osobę wypada więcej.
    Zostawmy temat ilości wody. Przyjmiecie tyle ile wam wychodzi z licznika.
    Teraz problem szacunku ilości wody ciepłej czyli tej którą trzeba ogrzać, w stosunku do zimnej. Można przyjąć wstępnie ze 50%.
    Teraz ciepłolubność. :D czy ciepła dla Was jest woda o temp. 38 oC jak zakładają np. producenci baterii termostatycznych, czy może 45 oC. Przyjmijcie ile uważacie.
    Mając ilość wody do ogrzania i jej końcową temp. mozna liczyć:
    Energia potrzebna do ogrzania wody = masa wody do ogrzania * jej ciepło właściwe * róznica temp wody przed i po ogrzaniu * współczynnik przeliczeniowy jednostek (kJ na kWh)
    Zakładając 2 osoby po 3m3/m-c mamy 6m3 zimnej wody z czego 3m3 podgrzewamy.
    Teraz jest pewien "drobiazg". Woda z sieci ma różna temp w lecie i w zimie. Od ok 18-20 do ok 6-8 oC. Biorąc dla zimy, dla lata przeliczycie sobie sami, i temp ciepłej wody 40oC mamy:
    3000kg/m-c * 4.19 kJ/kg/K * (40-8) K * 0.000278 kWh/kJ = 112kWh m-c
    Obliczenie nie uwzględnia strat postojowych!
    Koszt zależy od taryfy.
    To obliczenie uśrednione. Tyle pobrałby podgrzewacz przepływowy w tych warunkach.
    A teraz zaczynają się schody i kłopoty w szacunkach.
    Im mniejsza pojemność podgrzewacza, tym do wyższej temp trzeba zagrzać wodę aby jej nie brakło. Rosną straty postojowe. Rosną one także z samym zmniejszaniem pojemności podgrzewacza, bo jego powierzchnia zmienia się wolniej niż objętość. Czysta geometria.
    Druga taryfa ma sens (w sensie grzania wody!) tylko dla dużych podgrzewaczy, aby nagrzana w nocy woda starczyła na cały dzień, ale znów rośną straty postojowe - długi czas oczekiwania na wieczorny zwiększony pobór wody.

Pi*drzwi będzie to ok 150 kWh miesięcznie.
    PS. Propozycje zainstalowania podgrzewacza przepływowego uważam za bezsensowne bo:
    1. Z reguły instalacja jest 1F i/lub w fatalnym stanie. Taki podgrzewacz to min. 18kW aby nie brać prysznica w zimnej wodzie. Przydział mocy dla 1F to max 5kW ! Nawet dla typowego dziś przydziału mocy 3F - 11kW to za mało!
    Mało tego przy większym przydziale mocy rosną koszty stale "oddawane" ZE (elektrowni")
    2. Koszty inwestycyjne są większe a urządzenie bardziej skomplikowane i podane na awarie.
    Optymalnym rozwiązaniem przy grzaniu CWU prądem pod względem kosztów użytkowania jest pompa ciepła, ale ma sen tylko w domach jednorodzinnych - miejsce - oraz przy większym poborze wody. Koszty inwestycyjne spore i komplikacja jeszcze większa.

3
  • #13 30 Sty 2015 18:51
    yarecki16
    Poziom 17  

jack63 napisał:
    Optymalnym rozwiązaniem przy grzaniu CWU prądem pod względem kosztów użytkowania jest pompa ciepła, ale ma sen tylko w domach jednorodzinnych - miejsce - oraz przy większym poborze wody. Koszty inwestycyjne spore i komplikacja jeszcze większa.

Mógłbyś nieco rozwinąć temat kosztów i komplikacji przy montażu pompy cieła do celów CWU?

0
  • #14 30 Sty 2015 19:37
    jack63
    Poziom 41  

yarecki16 napisał:
    komplikacji przy montażu pompy cieła do celów CWU

Pisałem o komplikacji urządzenia jako takiego.
    Montaż nie jest z reguły skomplikowany. Przy pompach kompaktowych nawet chyba prostszy niż kotła gazowego. Sprawa jak zwykle, jest bardzo indywidualna. Wszystko zależy od "warunków miejscowych" i rodzaju pompy ciepła. Wariantów wykonania jest dużo więcej niż kotłów gazowych.
    Nie ma co ukrywać koszty inwestycyjne są spore, szczególnie jak chodzi o CO. Przy CWU dużo niższe, ale i tak nie przebiją np. podgrzewacza elektrycznego pojemnościowego.
    Jak pisałem. Każdy ma trochę inną sytuację wyjściową co prowadzi do diametralnie różnych kosztów końcowych.

2
  • #15 30 Sty 2015 20:09
    yarecki16
    Poziom 17  

Zastanawiam się nad ograniczeniem kosztów podgrzewu CWU oraz zmianę ogrzewania CO. Tylko jeszcze nie wiem jak bo sytuacja jest złożona.

Obecnie mam kocioł stałopalny bez żadnego sterowania i CO grawitacyjne. Bojler elektryczny, bez podłączenia do pieca. Nie mam również przyłącza gazowego w domu. Są generalnie dwie opcje:

1. Zrobienie przyłącza gazowego - kocioł 1F z zasobnikiem, grzanie CWU gazem cały rok
    2. Wymiana kotła na nowoczesny kocioł z podajnikiem, CWU zimą z kotła, z latem właśnie żeby nie grzać go prądem to właśnie pompą ciepła kompaktową. Chodzi mi o pompę np produkcji Defro:
    http://www.defro.pl/kotly_pompa_ciepla.html
    Lub Galmet
    http://www.galmet.com.pl/pl/news/12-pompa_ciepla_galmet_energia_pelna_oszczednosci
    Nie chodzi mi o konkretnie te urządzenia, ale tego rodzaju i typu.
    Taka pompa jest dosyć uniwersalna bo posiada wężownicę jak bojler. Mógłbym ją kupić już dzisiaj i korzystać z tańszego grzania CWU pompą w stosunku do grzałki elektrycznej, a potem po zakupie czy to kotła z podajnikiem czy gazowego podłączyłbym ją do tego kotła.

1
  • #17 30 Sty 2015 21:55
    yarecki16
    Poziom 17  

No faktycznie odeszło to trochę od tematu więc założę swój.

0
  • #18 02 Lut 2015 09:13
    Radoslaw88
    Poziom 13  

Hmmm skoro temat zbacza z torów a wszystko wyjaśniliśmy, to myślę że temat możemy zamknąć. W razie jak ktoś miał by jakieś nowe sensowne sugestie to pisać na pw. otworzę temat ponownie.

1
  • #19 05 Lut 2015 21:23
    gaz4
    Poziom 28  

Co prawda koszt CWU zalezy od bardzo wielu czynników trudnych do oszacowania (prysznic/wanna, dorosli/małe dzieci itp) to da się conieco uśrednić. Moim zdaniem można przyjąć 1 tys kWh na osobę i mniej więcej tyle wychodzi w moim domu (prysznic, sami dorośli). I to jest dobry punkt wyjścia do obiczenia kosztu CWU - na całodobowej (ok. 60 gr/kWh) 600 zł/osobę, a na nocnej (ok. 30 gr kWh) 300 zl/osobę rocznie. Przy czym sa spore róznice regionalne i różne taryfy G12. Najtańsza jest zwykła nocna G12, ale dla osob pracujących od poniedzialku do piątku nieco droższa weekendowa G12w może być lepsza. Po prostu wystarczy takie prace domowe jak pranie, prasowanie, koszenie trawników kosiarką el. itp wykonywać w soboty. Do tego dodajmy prąd zużyty przez TV, kompy, lodówki itp w soboty, niedziele i święta (oraz noce) i średni koszt kWh leci na łeb. Na G12w taniej jest przez ok. (ok. bo dochodzą święta) 100h tygodniowo (na 168h w tygodniu!). Gdy nie miałem kolektora za prąd do bojlera płaciłem ok. 50 zł miesięcznie (2 osoby).

W przypadku wyboru bojlera warto zwrocić uwage na dwie rzeczy: pojemność i izolacja termiczna. Osobiście preferuję takie ustawienie, gdy ciepła woda z bojlera jest optymalna do mycia i kąpieli bez odkręcania zimnej. To wymaga bojlera o większej pojemności, ale jednoczesnie są mniejsze straty ciepła. Te zależą od powierzchni zewnętrznej bojlera oraz jakości i grubości izolacji termicznej i co najważniejsze różnicy temp. między wodą w bojlerze a otoczeniem. Gdy usprawniłem swoj bojler w ten sposób, że pod powłokę ze skaju włożyłem folię aluminiową, a pod górny dekiel dodatkową warstwę izolacji z pianki straty ciepła są w zasadzie pomijalne. Obecnie wodę ogrzewam kolektorem i temperatura wieczorem jest o góra 1 stopnień wyższa niż rano, pi razy drzwi 300Wh strat w 200 l bojlerze w ciągu doby.

0
  • #20 06 Lut 2015 12:26
    jack63
    Poziom 41  

gaz4 napisał:
    można przyjąć 1 tys kWh na osobę

Dopisz ile ten tysiak ma godzin, dni miesięcy??? Bo stresujesz ludzi. :D
    gaz4 napisał:
    za prąd do bojlera płaciłem ok. 50 zł miesięcznie (2 osoby).

Czyli blisko moich szacunków. Nie?

1
  • #21 06 Lut 2015 16:15
    gaz4
    Poziom 28  

Oczywiście 1 tysiąc kWh na osobę rocznie :) I to raczej maksymalnie tysiąc, oszczędzając ciepłą wodę można zejść do 700 kWh, a jak ograniczy się straty na bojlerze + superwydajne prysznice to może nawet 500-600 kWh rocznie na jedną osobę da się uzyskać. Jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach, a tu jest ich od groma i jszcze trochę.

0
  • #22 06 Lut 2015 18:24
    yarecki16
    Poziom 17  

Tego się nie da porównać. Jedni biorą prysznic 2-3 razy w tygodniu, a inni biorą kąpiel w pełnej wannie codziennie. Niektórzy myją zęby, golą się czy zmywają pod bieżącą wodą i jak to porównać z tymi co oszczędzają? No nie da się u każdego to jest indywidualna sprawa.

0
  • #23 06 Lut 2015 20:53
    jack63
    Poziom 41  

yarecki16 napisał:
    Tego się nie da porównać.

Da się. Wystarczy licznik wody - mniej dokładnie. Jak dwa osobne to już dokładniej. Jak dwa i ciepłomierz to już super. Tak mają "bez łaski" ci którzy CWU mają po wymienniku MPEC'u.

1
  • #24 06 Lut 2015 21:32
    yarecki16
    Poziom 17  

No tak faktycznie ludzie w mieście którzy mają CWU z ciepłowni mają licznik ciepłej wody, jednak ja miałem na myśli ludzi przygotowujących CWU we własnym zakresie. Mógłbym założyć licznik na CWU ale po pierwsze jest to pewien koszt, po drugie ograniczenie przepływu a po trzecie nie potrzebne.

0
  • #25 06 Lut 2015 22:30
    jack63
    Poziom 41  

yarecki16 napisał:
    Mógłbym założyć licznik na CWU ale po pierwsze jest to pewien koszt,

Koszt samego wodomierza (nie licznika energii) niewielki.
    Ograniczenie przepływu też da się znieść. Chcesz się bawić w księgowego, to wolna droga.
    Dla mnie to ma mały sens, bo kosztów nie zmniejszę dzięki pomiarowi. No chyba, że zacznę chodzić brudny...
    Natomiast w sytuacji wynajmu lokalu na cele gastronomiczne montaż licznika ciepła się opłaca. Te proste oparte o mechaniczny wodomierz kosztują kilkaset zł.
    Regenerowane i bez legalizacji za mniej niż 300.
    Chcesz kupuj i montuj. Jak nie chcesz oporów przepływu to za ok 2k zł masz ciepłomierz z ultradźwiękowym pomiarem przepływu.
    Ja wolę zapłacić 100zł na miesiąc i ...się nie denerwować.

0