Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie w instalacji wodociągowej

29 Sty 2015 19:26 1002 18
 • Poziom 16  
  Witam, mieszkam w domu 1 rodzinnym, dom stoi około 5 lat, od dłuższego czasu gdy żona pomywa naczynia, mówi że kopie ją prąd, z niedowierzaniem sprawdziłem sam, i jak się okazało woda ,, kopie " lecz wpadłem na pomysł aby sprawdzić czy ,, kopie " w łazience i innych, okazało się że nie, a co najlepsze, woda zaczyna kopać po pewnym okresie spuszczania wody, nie kopie od razu lecz po jakimś czasie gdy woda leci, co jest dla mnie bardzo zastanawiające, w pobliżu zlewu nie nic. Niedaleko mojego domu znajduje się przepompownia ścieków, czy ona może mieć problem ? Gdzie należy złożyć tego typu informacje?
 • Poziom 1  
  Witam. Wygląda na to, że brak listwy wyrównującej potencjały (uziemienia, zero ochronne, rurociągi wodne itp.), lub poluzowane połączenia na tej listwie, jeśli taka jest.
 • Poziom 17  
  Zalecam zainstalować wyłącznik róznicowo-prądowy i jeśli posiadasz rury przy przyłączu zalecam je podłączyć do uziomu. Woda może kopać przy nie uziemionej pralce lub np zmywarce.
 • Poziom 16  
  Listwa wyrównająca jest wszystkie przewody są dokręcone na sztywno, lecz problem tkwi gdy pralka jest odłączona, zmywarki nie posiadam.

  Dodano po 2 [minuty]:

  i tak jak wspomniałem problem występuje tylko w kuchni, stamtąd jest najbliższa studzienka kanalizacyjna (do której jest doprowadzony odpływ zlewu) która prowadzi około 70m do przepompowni.

  Dodano po 1 [minuty]:

  rury wodociągowe idą jakieś 7 metrów od przyłącza które stoi zaraz przy domu (zejście ze słupa) reszta to napowietrzna.
 • Poziom 17  
  Więc w tym przypadku bym podłączył uziom (PE) do rury doprowadzającej wodę do kranu i problem powinien ustąpić.
 • Poziom 16  
  Różnicówka działa.
 • Poziom 16  
  Pytałem sąsiadów którzy mieszkają bliżej przepompowni i stwierdzilo to 2 na 7 sąsiadów ze maja takie objawy, zgłaszali te sprawy do urzędu gminy aby sprawdzili działanie przepompowni, nic nie wykryli, przepompownia ta jest dosyc stara... myślę że raczej fachowcy robiący pomiary nie sprawdzili dokładnie tej usterki.
 • Poziom 16  
  Witam.
  Czy rury są tworzywowe czy stalowe? Czy próbowałeś pomierzyć napięcie na wylewce w stosunku do uziemienia/zerowania ochronnego lub roboczego? Czy "kopie" sporadycznie (co jakiś czas), czy tez ciągle?
  Nie spotkałem się z elektryzowaniem się rur tworzywowych pod wpływem przepływającej wody ( od powietrza zakurzonego to tak), ale może...
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Rury są stalowe, mierząc napięcie przed laniem wody wynosiło 0, a w czasie kiedy zaczęło kopać wynosi około 170V, gdy podłączyłem żarówkę nie żarzyła się.
 • Poziom 16  
  Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody/bojler jest?
  Dziwne bardzo jest to "kopanie" po jakimś czasie pobierania wody.
 • Poziom 16  
  Bojler jest zasilany z kotła CO który też był odłączany do testów.
 • Poziom 16  
  Wyłącz zasilanie budynku w skrzynce przyłączeniowej i sprawdź, będzie odpowiedź czy to u Ciebie (ja tam bym obstawił bojler). A czy na gorącej, zimnej, czy na obydwu jest to?
 • Poziom 16  
  Nie posiadam bojlera z grzałką, lecz z wężownicą od pieca, jak wspomniałem wyżej.
 • Poziom 16  
  Jak wygląda sprawa po odłączeniu zasilania od budynku? Przepraszam za bojler, nie załapałem, że zasilany jest w wodę z pieca CO, zmęczenie całodzienne.
 • Poziom 16  
  Witam, sprawa została rozwiązana, mianowicie w przepompowni jedna z pomp miała przebicie co powodowało napięcie w instalacji wodociągowej, a co najlepsze przepompownia nie posiadała żadnych zabezpieczeń przeciwporażeniowych i nie posiadała żadnej różnicówki. Pozdrawiam
 • Poziom 42  
  Cytat:
  ...co najlepsze przepompownia nie posiadała żadnych zabezpieczeń przeciwporażeniowych i nie posiadała żadnej różnicówki.
  Zgodnie z 4-41 nie ma takiej potrzeby.
  A "przebicie" które nie doprowadziło do wyłączenia zasilania uszkodzonego urządzenia a spowodowało pojawienie się napięcia na instalacji wodociągowej jest albo przejawem wielkiego patractwa, albo bajką dla laików.