Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyprowadzenia głowicy VHF.

14 Maj 2005 13:43 5575 14
 • Poziom 34  
  Witam jak w temacie pilnie potrzebne mi są wyprowadzenia głowicy, pochodzącej z jakiegoś telewizora firmy Sanyo. Producentem głowicy jest firma ALPS. Byłem na ich stronie, alo oni nic tam nie mają na temat swojego produktu. Poza logiem producenta i modelem na głowicy nic nie jest opisane. Poniżej podaję dziwne symbole podane na głowicy.

  TDO121EB
  TERE1-023A
  122729A

  Wszystko to jest podane jak leci w trzech liniach, tak jak ja podałem. Głowica jest chyba od Sanyo CM2666, ale wątpię by tak było.

  Przeniosłem z: Schematu/instrukcji... [h]
 • Poziom 26  
  Siema. Posiadam podobne głowice.
  Od gniazda;
  1 - u lub bu
  2 - vt - strojenie
  3 - vh lub bh
  4 - agc
  5 - vl lub bl
  6 - aft lub afc
  7 - b+
  8 - brak
  9 - if
 • Poziom 34  
  W mojej głowicy nie wykorzystany jest PIN 2, a nie 8. Nie wiesz może jaki zakres napięć warikapowych potrzebuje ta głowica ?
 • Poziom 43  
  maciej_333 napisał:
  W mojej głowicy nie wykorzystany jest PIN 2, a nie 8. Nie wiesz może jaki zakres napięć warikapowych potrzebuje ta głowica ?

  Któryś z Was pomylił kierunki liczenia pinów, bo 2 oz 8 to te same w zależności skąd liczone. Raczej dobrze podał kol.Orzel27 chociaż z jego opisu wygląda, że jest to głowica z VHF i UHF a nie tylko jak w temacie podajesz VHF.
  Napiecie strojenia warikapów to standard i nie spotkałem się z innym niż 0-30V (praktycznie 2-28V).
 • Poziom 26  
  Racja, numery idą odwrotnie lecz obrałem gniazdo jako początek nie patrząc na numeracje. Wiadomo jednak w czym rzecz, co do napięcia to przy 31 V tuner pracował ok.
 • Poziom 43  
  Orzel27 napisał:
  Siema. Posiadam podobne głowice.
  Od gniazda;
  ...

  Podałeś wyraźnie, że od gniazda, więc prawidłowo a ewentualna mumeracja to zupełnie inna sprawa.
 • Poziom 34  
  Fajnie, bardzo mi to pomoże. Mam poprostu ochotę zrobić na tej głowicy jakiś odbiornik nasłuchowy. Ostatnie moje pytanie brzmi: co oznaczają poszczególne skróty podane przez kolegę Orzel27 ?
 • Poziom 26  
  Znalazłem taki schemacik, prawdopodobnie z elektrody nie pamietam, najważniejsze że działa. Zmajstrowałem to kiedyś z ciekawości lecz nnie próbowałem tego przestrajać na inne pasma. Wzmacniacz pośredniej pochodzi ze starego magnetowidu, można cudować również z innymi.
 • Poziom 43  
  maciej_333 napisał:
  .... Ostatnie moje pytanie brzmi: co oznaczają poszczególne skróty podane przez kolegę Orzel27 ?

  A więc:
  1 - u lub bu -zailanie pasa UHF (kanały TV 21-60 lub 21-69)-12V
  2 - vt - strojenie-strojenie warikapóww czyli wybór konkretnego kanału. (0-30V)
  3 - vh lub bh - załączenie III zakresu TV (kanały 6-12) +12V
  4 - agc - napięcie Automatyczej Regulacji Wzmocnienia brane z p.cz. lub stałe ustawionene na ok.+5V do +7V (doświadczalnie)
  5 - vl lub bl -załączenie I zakresu TV (kanały 1-5) +12V
  6 - aft lub afc -napięcie Automatycznej Regulacji Częstotliwości brane z p.cz lub do masy.
  7 - b+ - zasilanie stałe głowicy+12V
  8 - brak
  9 - if -wyjście pośredniej częstotliwości

  W większości zasilanie głowic to 12V ale są też 9V jak i 5V. Wtedy odpowiednio należy zmienić 12V na właściwe tam gdzie w/w 12V oraz agc należy ustawić odpowiednio niższe.
 • Poziom 34  
  Orzel27, a nie lepiej byłoby zrobić drugą przemianę np. na 10,7 MHz ? Można by do tego wziąść jakąś starą głowicę z dolnego UKF. Należałoby to tylko przestroić. Ostatnie pytanie i zarazem dość głupie: jaką pośrednią ma ta głowica ?
 • Poziom 43  
  38MHz p.cz. wizji i 32,5MHz p.cz.fonii - to daje 5,5MHz r.cz. fonii.
 • Poziom 34  
  Jeżeli dobrze rozumiem do wyjścia tej głowicy powinienem podpiąć wzmacniacz p.cz. 5,5MHz, po nim dyskryminator i detektor ? W związku z tym chyba uda mi się posłuchać fonie telewizyjną ? Jeszcze jedno: czy ta głowica ma na wyjściu jakiś filtr p.cz ?
 • Poziom 26  
  W starszysz magnetowidach można znależć gotowe moduły, połączyć odpowiednio i mamy gotowy tuner np do słuchania MTV z kablówki a nawet puścić fonie w eter dla ziomali, zawsze do czegoś sie przyda.
 • Poziom 34  
  Nie mam ochoty grzebać w starych magnetowidach. To nie problem, mam nawet jednego grata do niczego, ale nie o to chodzi. Poleć mi jakiś dostępny scalak na którym da się zrobić wzmacniacz p.cz. Czy da radę wykorzystać np. układ UL1201, UL1202, TDA1220, KIA6040 ? Układy te są na 10,7MHz i podobne pośrednie. Czy sądzicie, że takie układy poradzą sobie na 5,5MHz ?
 • Poziom 34  
  Popatrzyłem na karty katalogowe różnych scalaków i wybrałem jako wzmacniacz p.cz. układ UL1201. Jest to stara konstrukcja, ale ja nie potrzebuje niczego wyszukanego. Czy można sygnał z tego wzmacniacza p.cz. podać na prosty dyskryminator w postaci równoległego obwodu LC, pracującego na zboczu charakterystyki ? Potem zastosowałbym prosty detektor AM z powielaczem amplitudy. Zamieszczam również schemat tego układu. Oceńcie i powedzcie mi czy to ruszy chociaż na kablówce ?