Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie gniazdkiem/źródłem napięcia przy użyciu ESP8266

strykul 29 Sty 2015 20:42 6207 6
  • #1 29 Sty 2015 20:42
    strykul
    Poziom 17  

Witajcie,
    trafiłem dziś na coś takiego:
    Tutorial do sterowania światłem w domu przy poocy ESP8266
    W sposób łopatologiczny pokazano, jak przy użyciu modułu WiFi i Arduino sterować oświetleniem. Zacząłem się jednak zastanawiać, czy można by z tego układu wyrzucić Arduino i wyłącznie przy użyciu moduły WiFi(obsługuje on UART, operuje na napięciu 3,3V - największy przekaźnik jaki znalazłem miał 5A/250V przy sterowaniu 3V) oraz przekaźnika sterować niedużym obciążeniem? Software modułu jest modyfikowalny. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć?

0 6
  • Relpol
  • #2 29 Sty 2015 21:13
    saper_2
    Poziom 17  

Hi,

Oczywiście, że się da, wystarczy napisać swój własny FW do ESP. Chyba nawet gdzieś tutaj na elce przewinął się ostatnio projekt zdalnego odczytu temperatury z ds18b20 podłączonych bezpośrednio do esp8266, odczyt temperatury przez web interfejs, oczywiście. Nic nie stoi na przeszkodzie aby to przerobić w zdalne sterowanie przekaźnikiem. Do IO zapisz mosfeta (np. 2n7002 lub podobny typu logic ) który steruje ci cewką przekaźnika która nie musi już być na 3,3V (np. 5 czy 12V lub ba 24V :) ) - krótko: najprościej zasilić przekaźnik (cewkę) z przed stabilizatora na 3,3V.

Zaś co do samego ESP to mogę wskazać gdzie możesz zacząć: http://www.esp8266.com/ - tutaj też znajdziesz wiki i trochę poradników jak przygotować toolchaina do kompilacji pod esp8266 ,a tutaj istny skład przykładowych kodów ;) : https://github.com/search?utf8=%E2%9C%93&q=esp8266

O ba, wystarczy użyć googlarki: Google: esp8266 remote relay

1
  • Relpol
  • #3 30 Sty 2015 09:58
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Można też wrzucić w wyszukiwarkę hasło "WiFi smart plug" i kupić dokładnie to, co chcesz zrobić, tylko od razu w zgrabnej obudowie. ;)

0
  • #4 03 Lut 2015 16:59
    strykul
    Poziom 17  

Droga sprawa, a wiadomo, że to wykonane własnoręcznie cieszy najbardziej :)

0
  • #5 03 Lut 2015 18:02
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Faktycznie, całe 50 zł. Moduł kupisz za 12 zł, wtyczkę i gniazdko po 6, potem dwa dni rzeźbienia obudowy z materiałów za 10 zł i już masz gotowe rozwiązanie, co prawda nieszczególnie urodziwe, ale własne. ;) Nie no, nie przesadzajmy, ja też lubię coś sam wyrzeźbić, ale tylko wtedy, kiedy mogę coś zrobić lepiej/sprytniej bądź przynajmnije dużo taniej, niż można takie coś kupić gotowego. Tu akurat te okoliczności nie zachodzą.

0
  • #6 03 Lut 2015 18:30
    strykul
    Poziom 17  

To tak tanich nie znalazłem - trafiłem na 35$ na eBay...

0