Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica do ZG15C11 potrzebny schemat.

1996arek 29 Sty 2015 22:08 2952 29
  • #1 29 Sty 2015 22:08
    1996arek
    Poziom 20  

Witam. Posiadam kolumny ZG15C. Jest to wersja bez zwrotnicy. Słyszałem, że wersja ZG15C11 ze zwrotnicą gra lepiej. U mnie za głośno grają GDW9/15. Czy ktoś ma schemat tej zwrotnicy? Są tylko zdjęcia. To sobie mogę odtworzyć schemat, jednak nie wiem jaką indukcyjność ma cewka. Wie ktoś może? Znalazłem tylko taki schemat ale to nie to. Zwrotnica do ZG15C11 potrzebny schemat.

Nawet są schematy. Ale indukcyjności nie ma.

• #2 29 Sty 2015 22:26
    zdanek15
    Poziom 26  

Ten post w zasadzie nic nie wnosi nowego,ale mam zg 15c od x lat i nigdy nie słyszałem o wersji ze zwrotnicą.Te kolumny grają naprawdę ładnie ale nie ma co wymagać od nich mocy,najfajniej to gra z mocą 3-+4 waty bo tam są perfekcyjne głośniki wysokotonowe.Moim zdaniem wysokie na tych GDW sa o niebo lepsze niż na GDWK już nie wspominając o porazce z GDWT.Natomiast te malutkie głośniczki słynęły z przepalania się.Jest na to rada :zamontować równolegle z glośnikiem cewkę

• #3 29 Sty 2015 22:29
    arturavs
    Poziom 36  

Musi być chociaż kondensator do GDW. Inaczej by szybko wyzionoł ducha. Indukcyjność na schematach które pokazałeś jest podana.

• #4 29 Sty 2015 22:32
    James596
    Poziom 20  

Różnica w brzmieniu między zwykłą wersją a C11 jest niewielka... te drugie bardziej "płasko" grają, i mają słabszy bas - choć to akurat chyba wynika z mniejszej obudowy w wersji ze zwrotnicą.

• #5 29 Sty 2015 23:01
    1996arek
    Poziom 20  

zdanek15 napisał:
    mam zg 15c od x lat i nigdy nie słyszałem o wersji ze zwrotnicą

Właśnie te nie mają tak rozbudowanej jak ZG15C11. Jest tylko szeregowy kondensator.
    zdanek15 napisał:
    Te kolumny grają naprawdę ładnie ale nie ma co wymagać od nich mocy,najfajniej to gra z mocą 3-+4 waty bo tam są perfekcyjne głośniki wysokotonowe.

Ładnie grają, jeśli są szczelne. Sam swoje na łączeniach pokleiłem vikolem, a pod głośniki dałem piankową uszczelkę. Test z membranami GDNów zaliczony na 6. Bas u mnie jest dobry. Choć mógłby być lepszy :) Ale czego wymagać od 16cm głośnika. Mam GDN 16/15 na płótnie. Wysokie tony dla mnie za bardzo się wywyższają.

zdanek15 napisał:
    Natomiast te malutkie głośniczki słynęły z przepalania się.Jest na to rada :zamontować równolegle z glośnikiem cewkę
    Jak to zrobiłeś?

arturavs napisał:
    Indukcyjność na schematach które pokazałeś jest podana.

Ale czy w tych od ZG15C11 była taka sama? Ten schemat jest ogólny tylko. Tam jest taka zwrotnica w ZG15C11 Zwrotnica do ZG15C11 potrzebny schemat.

James596 napisał:
    Różnica w brzmieniu między zwykłą wersją a C11 jest niewielka... te drugie bardziej "płasko" grają, i mają słabszy bas - choć to akurat chyba wynika z mniejszej obudowy w wersji ze zwrotnicą.

Porównywałeś je? Jeśli tak to nie będę nic robił z GDNami.

Czy dodanie rezystora tak jak na obrazku ujarzmi wysokie tony? Zwrotnica do ZG15C11 potrzebny schemat.

To po co dawano zwrotnice jak psuły brzmienie?

-------------------------------------------------------------------------------------------
    Do donosiciela: Schemat został zaczerpnięty stąd https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2860165.html Ma tylko znaczenie poglądowe.

• #6 29 Sty 2015 23:18
    zdanek15
    Poziom 26  

No to za ten kondensator i ew.rezystor dokładnie między stykami głośnika załóż cewkę.Bo kiedyś jak te głośniki były dostępne a grało się głosniej to nie było problemu :D .Obecnie ja w zasadzie mam je z sentymentu i naprawiam na nich radia samochodowe,tyle ze one wyglądają jak nowe o mają ze 30 lat
    http://www.hifi.pl/porady/modyfikacje-kolumny-cewki.php

• #8 29 Sty 2015 23:33
    James596
    Poziom 20  

Tak, miałem zwykłe 15-ki i C11 obok siebie. Te drugie mają mniejszą obudowę (są wyższe, ale znacznie płytsze) przez co w środku GDN ma znacznie mniejszą objętość do dyspozycji... no i grają po prostu płasko, jeśli porównać ze zwykłymi ZG15.

A sama zwrotnica po co? Sam nie wiem, różnice z nią i bez niej nie są jakieś znaczące - mam wrażenie że ze zwrotnicą dźwięk jest bardziej "poukładany" ale sama barwa niewiele się zmienia. Pewnikiem jest, że GDW minimalnie mniej się wydziera, ze względu na rezystor przed nim.

Sama zwrotnica jest prosta, filtr 6dB i rezystor (bodajze 8Ω) w szereg z GDW, i filtr 12dB na GDN.

• #9 29 Sty 2015 23:55
    1996arek
    Poziom 20  

James596 napisał:
    Sama zwrotnica jest prosta, filtr 6dB i rezystor (bodajze 8Ω) w szereg z GDW, i filtr 12dB na GDN.
    Rezystor jest 3,9 oma. Widać niewyraźnie na zdjęciu.

Znalazłem coś. 13 post. Jest wspomniane o cewce do GDW i rezystorze. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14060122#14060122
    Więc może dam ten rezystor i zobaczę co się stanie. 5w wystarczy?

Czemu dawano kondensator 2,2uF lub 4,7uf dla GDW? Bo występowały 2 wersje, różniące sie magnesami i efektywnością?

Dodano po 1 [minuty]:

Czy głośniki GDN 16/15 na piance a na płótnie mocno się różnią brzmieniem?

Dodano po 6 [minuty]:

zdanek15 napisał:
    między stykami głośnika załóż cewkę
    Tak jak na schemacie? Jaką wartość?

• #10 30 Sty 2015 00:08
    James596
    Poziom 20  

5W wystarczy z nawiązką. A skąd różnica w pojemności - ciężko stwierdzić. 2,2µF powinno być dla 8Ω głośnika, ale może fabryka kładła wszystko jak popadło.

Porównywałem też płótniaka z piankowcem - brzmienie porównywalne, ale te pierwsze przy maksymalnej mocy bardzo się męczyły i charczały, chociaż być może było to spowodowane ich mocnym zużyciem. Do cichego słuchania nie ma różnicy, ale jak lubisz mocno podkręcać bas to te na piance są lepsze.

• #11 30 Sty 2015 00:15
    zdanek15
    Poziom 26  

Nie pamiętam wartości bo robilem to jak byłem +- 30 lat mlodszy ,ale o to chodzi

• #12 30 Sty 2015 10:03
    1996arek
    Poziom 20  

James596 napisał:
    Porównywałem też płótniaka z piankowcem - brzmienie porównywalne, ale te pierwsze przy maksymalnej mocy bardzo się męczyły i charczały, chociaż być może było to spowodowane ich mocnym zużyciem. Do cichego słuchania nie ma różnicy, ale jak lubisz mocno podkręcać bas to te na piance są lepsze.

To zostawię te na płótnie. Głośno nie słucham.
    zdanek15 napisał:
    Nie pamiętam wartości bo robilem to jak byłem +- 30 lat mlodszy ,ale o to chodzi

Ok. Może ktoś inny podpowie jakie cewki dać? Coś w granicy 0,4mH wystarczy?

Dodano po 14 [minuty]:

Tutaj http://en.elektroda.pl/rtvforum/topic2900332.html#13975168 w 1 poście na ostatnim zdjęciu jest cewka równolegle do GDW9/15 15 omów. Jest mała. To taka wartość powinna wystarczyć. Porównywałem schematy innych kolumn Tonsila to właśnie są wartości około 0,4mH. Ta cewka nie zmieni brzmienia? Ona tylko zabezpieczy głośnik?

• #13 30 Sty 2015 17:17
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

1996arek napisał:
    James596 napisał:

To zostawię te na płótnie.

I słusznie, bo z piankowymi głośnikami jest tak jak z posikaniem się w łóżku. Na początku też jest ciepło i przyjemnie. Potem zaś trzeba cyklicznie co parę lat ganiać za regeneracją zniszczonych piankowych zawieszeń.
    A jeżeli komuś notorcznie palą się GDW9/15 8Ω zasilane przez pojedynczy kondensator 4,7uF (foliowy, nie żaden tam bipolarny, bo po tych ostatnich można się spodziewać wszystkiego najgorszego - niech się uważnie pochyli nad wzmacniaczem. Albo jest o wiele za mocny, albo też moc ma mniej więcej taką jaka być powinna, ale na graniczy przesterowania wzbudza się na częstotliwościach ponadakustycznych. A szczególnie w tym drugim przypadku bardziej rozbudowana (i trudniejsza do poprawnego obliczenia) zwrotnica z filtrem wysokiego rzędu nic nie pomoże.

Dodano po 6 [minuty]:

arturavs napisał:
    Musi być chociaż kondensator do GDW. Inaczej by szybko wyzionoł ducha. Indukcyjność na schematach które pokazałeś jest podana.

To są wszystko zwrotnice 6dB/okt. i cewka (o ile jest obecna) wpływa tylko na charakterystykę przenoszenia GDN. Tam gdzie jej nie ma - uznano że w zupełności wystarczy indukcyjność pasożytnicza cewki drgającej GDN16, i w tym akurat wypadku mieli pełną rację. Cewka bocznikująca głośnik wysokotonowy tworzy już filtr o nachyleniu 12dB/okt, i w takim wypadku należałoby zmienić również pojemność kondensatora zasilającego ten głośnik, bo inaczej nie tylko zmieni się częstotliwość podziału, ale też pojawi się przepięcie na charakterystyce napięcia w pobliżu częstotliwości podziału, które może go zniszczyć.

Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

1996arek napisał:
    Wysokie tony dla mnie za bardzo się wywyższają.

To może zacznij od wymiany kondensatora (w moich kolumnach ZG15C, też z głośnikami na szmacianych zawieszeniach znajdują się żółe kondensatory MKSE011 4,7µF 250V, po jednej w każdej w szereg z GDW9/15. Takie najprostsze zwrotnice pierwszego rzędu są bardzo tolerancyjne na wszelkie modyfikacje. Nic złego się nie stanie jak wstawisz tam kondensator o pojemności 3,3µF a nawet 2,2µF. Wysokie tony ulegną wówczas osłabieniu, a głośnik będzie pracował w bezpieczniejszych warunkach. Jeżeli jednak użyto tam elektrolitycznych kondensatorów bipolarnych - wymień je na foliowe bezwzględnie, póki głośniki jeszcze się nie spaliły. Gdyby miały tyle lat co Twoje GDN-y na wiecznotrwałych zawieszeniach - miały pełne prawo się rozformować, zwiększyły swoją pojemność i to mogłoby tłumaczyć nadmiar wysokich tonów. Rezystor szeregowy - niby też dać można, lepiej jednak zastosować mniejszy kondensator, bo z kolei wstawienie rezystora bez ingerencji w pojemność kondensatora podtłumi wprawdzie najwyższe tony, ale zarazem sprawi że częstotliwość graniczna przesunie się w dól, w wyniku czego tony średniowysokie zaczną nad nimi dominować. A chyba nie o to chodzi. Głośniki GDN16/15 oraz GDW9/15 były stworzone do współpracy z sobą, miały prawie jednakową efektywność, i w tej sytuacji tłumik w torze wysokotonowym wygląda na nieporozumienie.
    Cytat:
    To po co dawano zwrotnice jak psuły brzmienie?

Przypomnę że w realiach PRL ceny sprzętu były ustalane odgórnie, w jakimś tam Ministerstwie Handlu Wewnętrznego i Usług czy jak to się nazywało. Niewielka zmiana konstrukcyjna, połączona z nadaniem nowego oznaczenia dawała podkładkę dla wystąpienia o zatwierdzenie nowej, wyższej ceny. Ewentualnie mogło być też tak, że skoro znaczna katgoria użytkowników lubiła słuchać z regulatorami basów i sopranów podkręconymi na maxa - wyszło się naprzeciw ich oczekiwaniom, wypuszczając zespół który za sprawą zmniejszonej pojemności kondensatora w torze GDW (2,2µF zamiast 4,7µF) oraz rozbudowanego filtru 12dB/okt w torze GDN (w istocie jest to filtr 18dB/okt gdy się jeszcze uwzględni indukcyjność głośnika, która dla tego typu wynosi niemal 1mH) upośledzają tony średnie.

• #14 30 Sty 2015 17:49
    James596
    Poziom 20  

Ale przecież seryjne ZG15C mają zazwyczaj 2,2µF na GDW.

• #15 30 Sty 2015 18:10
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

James596 napisał:
    Ale przecież seryjne ZG15C mają zazwyczaj 2,2µF na GDW.

A przypadkiem nie dotyczy to wykonań 15Ω? Chociaż kto wie, w PRL nie byłoby nic dziwnego w tym, gdyby wstawiali co popadnie. 2,2µF na 8 omach - to 9kHz. Przy tej częstotliwości GDN16/15 już ledwo dyszy, miałoby to ręce i nogi gdyby siedział tam zamiast niego GDS16/15 (z lejkiem zamiast kopułki) jaki montowano w wykonaniach jednodrożnych. A ile miał Autor tematu w swoich kolumnach, bo jakoś nie doczytałem?

• #16 30 Sty 2015 18:23
    James596
    Poziom 20  

Ja miałem 2,2µF w wersji GDW z małym magnesem. Fakt faktem, że jest to dziwnie wysoko, ale nawet na schemacie na początku tematu widnieje taka wartość, więc jest to chyba zamysł konstruktorów. Cholera wie.

• #17 30 Sty 2015 19:00
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Mogło być wreszcie i tak że to ja sam podmieniłem kilkanaście lat temu, i już nie pamiętam co tam było od początku. ZG15C nabyłem w nieistniejącym już warszawskim "Bomisie" przy ul. Grażyny, specjalnie dlatego że były tam głośniki na szmacianych zawieszeniach, więc miałem nadzieję że te to mi się już nigdy nie rozsypią. Istotnie, cieszą się do dziś dobrym zdrowiem, ale gąbkę wygłuszającą to musiałem zaraz po zakupie wysysać odkurzaczem, bo uginała się trwale pod naciskiem palca, a przy próbie jej wyjęcia pozostawał w ręku tylko uchwycony strzęp. :lol: Nie dziwota zatem że wykonane z wykonanymi z tego samego materiału zawieszenia głośników prędzej czy później dzieje się to samo. Ale nie odczuwałem przesytu wysokich tonów, ani też nie popaliłem GDW9/15. Za to w starszych ZG10C-8Ω z którymi miałem do czynienia stosunkowo niedawno - znajdowały się już na pewno kondensatory 4,7µF, choć i one mogły być podmienione, jako że zamiast GDN16/10 (w odlewanych koszach i na resorach z dętki od rowera ;) ) znajdowały się tam GDN16/15, takie o jakich jest mowa. One jednak miały też inny typ głośnika wysokotonowego: GDW6,5/1,5 i to jeszcze w przedlicencyjnym wykonaniu, takim z centralną śrubką. Może uznali że wraz z przejściem na GDW9/15 cechujący się i lepszą "górą" i wyższą efektywnością należałoby zmniejszyć pojemność aby zawartość tonów wysokich utrzymać na dotychczasowym poziomie? Na grzebanie wskazywałaby jednak także obecność w płycie czołowej dwóch pustych otworków 3mm, o rozstawie identycznym jak w hermetycznym papierowym kondensatorze blokowym MPHP. Jeżeli Autor mimo kondensatora 2,2µF ma uważa ze i tak ma za dużo sopranów (bo to w końcu subiektywne, indywidualne odczucie) - niech w takim razie wstawi 1,5µF.

• #18 30 Sty 2015 20:06
    1996arek
    Poziom 20  

Tomek Janiszewski napisał:
    A przypadkiem nie dotyczy to wykonań 15Ω? Chociaż kto wie, w PRL nie byłoby nic dziwnego w tym, gdyby wstawiali co popadnie. 2,2µF na 8 omach - to 9kHz. Przy tej częstotliwości GDN16/15 już ledwo dyszy, miałoby to ręce i nogi gdyby siedział tam zamiast niego GDS16/15 (z lejkiem zamiast kopułki) jaki montowano w wykonaniach jednodrożnych. A ile miał Autor tematu w swoich kolumnach, bo jakoś nie doczytałem?

Nic nie miałem. Obudowy miałem bez głośników. Załatwiłem GDN'y, a GDW zakupiłem. Posiłkowałem się schematem z 1 postu przy doborze kondensatora. Mam takie kondensatory. Mierzyłem pojemność i było około 2,17uF. Nie wiem jakie były w wersji 15 omowej. Ty masz oryginalną wersję 8 omową na płótnie?

Przy tej częstotliwości GDN16/15 już ledwo dyszy

Czyli może się popsuć? Co miałeś na myśli z tym GDN16/15?
    Autor mimo kondensatora 2,2µF ma uważa ze i tak ma za dużo sopranów (bo to w końcu subiektywne, indywidualne odczucie) - niech w takim razie wstawi 1,5µF.
    A czy bezpieczne jest zmniejszenie pojemności? Rozumiem, że jak wstawię 4,7uF to jeszcze wzrosną soprany?

• #19 30 Sty 2015 21:14
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

1996arek napisał:
    Mam takie kondensatory. Mierzyłem pojemność i było około 2,17uF

Nie są one najwyższych lotów (krajowe MKSE a więc poliestrowe a nie polipropylenowe) ale do takich zastosowań mogą być. Ważne że są niezawodne a więc i bezpieczne dla głośników, a wątpię aby ktokolwiek zdołał odróżnić je słuchowo od MKP.
    Cytat:
    Nie wiem jakie były w wersji 15 omowej

Wspomniałem o takowej, bo kiedyś na Wolumenie kupiłem GDN16/15 a może nawet całe kolumny ZG15C o takiej impedancji. Niestety akurat tamte głośniki okazały się spalone, tym bardziej więc nie pamiętam jakie tam były kondensatory.
    Cytat:
    Ty masz oryginalną wersję 8 omową na płótnie?

Skoro gąbka w środku się aż zdążyła rozsypać ze starości :D - to zapewne były oryginalne. Ale kondensatory mogłem zwiększyć. Tu możesz zobaczyć tę kolumnę (obok jednodrożnej oznaczonej jako ZG10C/1 mimo że siedzi w niej głośnik 15W, zamiast GDS16/10, więc albo wstawiono element zastępczy przy produkcji albo podczas naprawy)
    http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=23846&p=253409&hilit=SZMACiaki#p253411
    Cytat:
    Czyli może się popsuć? Co miałeś na myśli z tym GDN16/15?

Nic z tych rzeczy. Zwyczajnie, 10kHz jest odtwarzane przez GDN16/15 "o tyle o ile". Przez GDS16/15 - trochę lepiej, ale nie tak jak w zespole dwudrożnym z GDW.
    Cytat:
    A czy bezpieczne jest zmniejszenie pojemności?

A dlaczego miałoby być niebezpieczne? Wzrośnie wprawdzie moduł impedancji w zakresie średnich częstotliwości (gdy da już o sobie znać indukcyjność GDN a GDW nie zdąży się jeszcze włączyć do pracy) ale wzmacniaczowi to nie zaszkodzi. Gorzej bywa wtedy gdy w ogóle nie ma żadnego GDW (tak jest gdy się stosuje jednodrożne zespoły na GDS-ach): wtedy przesunięcia fazy między prądem a napięciem okazują się tak duże, że mostkowe zabezpieczenie przeciwzwarciowe potrafi się uruchamiać na krótko, dając bardzo przykre trzaski. Pomaga wtedy zbocznikowanie głośnika szeregowym dwójnikiem RC. Ciebie to nie dotyczy, rolę tego dwójnika spełni gałąź zawierająca GDW oraz kondensator.
    Nie wolno natomiast tak beztrosko żonglować wartościami elementów w przypadku zwrotnic wyższych rzędów, tj 12sB/okt a już zwłaszcza 18dB/okt (ani też np. odłączać "dla bezpieczeństwa" GDW na czas prób wzmacniacza pozostawiając podłączoną zwrotnicę). Często takie postępowanie skutkuje drastycznymi spadkami impedancji kolumny, znacznie poniżej znamionowej dla niektórych częstotliwości: wskutek wystąpienia nietłumionych rezonansów szeregowych..
    Cytat:
    Rozumiem, że jak wstawię 4,7uF to jeszcze wzrosną soprany?
    Oczywiście, a mówiąc precyzyjniej: częstotliwości średniowysokie, orientacyjnie z zakresu 4÷9kHz. Poziom częstotliwości najwyższych (powyżej 10kHz) prawie się nie zmieni.[/quote]

• #20 30 Sty 2015 21:39
    1996arek
    Poziom 20  

Masz straszą wersję ZG15. Widziałem też zdjęcie kolumny ZG15 co miała GDN16/10 ten na gumie.

Kupię 1,5uF. Jednak powoli się przyzwyczajam to może nic nie trzeba zmieniać.
    A co dałoby wstawienie rezystora 3,9 oma? Tak jak w zwrotnicy ZG15C11?

• #21 31 Sty 2015 01:57
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

1996arek napisał:
    Masz straszą wersję ZG15.

Dokładnie napis na niej stanowi: ZG15C. A czym różni się ta nowsza (rozumiem że Twoja), i jak jest oznaczona?
    Cytat:
    Widziałem też zdjęcie kolumny ZG15 co miała GDN16/10 ten na gumie

To się kompletnie qpy nie 3ma. Jak GDN16/10 - to albo ktoś podmienił nim GDN16/15, albo też widziałeś zdjęcie zespołu ZG10C, oryginalnie budowanego właśnie z gumianym GDN16/10. Mam i takowy, jest nieco wyższy od ZG15C, ale wyraźnie węższy. Tu zobaczysz je wszystkie:
    http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=20&t=18665&start=15#p284435
    Miałem kiedyś jeszcze jedną wersję zespołu z GDN16, znamienną artystycznie wręcz podfrezowaną pod głośniki płytą czołową (wszystkie inne z jakimi się spotkałem miały plaską sklejkę). Jako że w siedział w niej GDW6,5/1,5 a nie GDW9/15 - wnioskuję że była to jeszcze jedna wersja ZG10C, oryginalnie z gumiakiem.
    Cytat:
    A co dałoby wstawienie rezystora 3,9 oma? Tak jak w zwrotnicy ZG15C11?
    Już pisałem o tym parę postów wyżej. Obniżyłoby o jakieś 3dB poziom częstotliwości najwyższych, tj. powyżej 10kHz. Na poziom częstotliwości z zakresu 4÷10kHz wpłynęłoby słabiej, jako że tam o wypadkowej włączonej w szereg z GDW impedancji i tak będzie decydował głównie kondensator.

• #22 31 Sty 2015 14:58
    1996arek
    Poziom 20  

Dokładnie napis na niej stanowi: ZG15C. A czym różni się ta nowsza (rozumiem że Twoja), i jak jest oznaczona?

Tak samo jest oznaczona. Różnią się mocowaniem maskownicy. U Ciebie jest na rzepy i wchodzi trochę w obudowę. U mnie jest na kołkach i nachodzi na obudowę. Tak jak tutaj na zapożyczonym zdjęciu Zwrotnica do ZG15C11 potrzebny schemat.
    Tutaj ta wersja na gumowym. Może były przerabiane. Zdjęcie z internetu. Prawy górny róg.

Już pisałem o tym parę postów wyżej. Obniżyłoby o jakieś 3dB poziom częstotliwości najwyższych, tj. powyżej 10kHz. Na poziom częstotliwości z zakresu 4÷10kHz wpłynęłoby słabiej, jako że tam o wypadkowej włączonej w szereg z GDW impedancji i tak będzie decydował głównie kondensator.

Przeoczyłem. Kupię też je. Ale jak mówiłem przyzwyczajam się.

Dodano po 3 [godziny] 54 [minuty]:

Trafiłem jeszcze na wersję ZG15C11 w obudowach takich jak moje. Wychodzi na to, że robiono co się dało i z czego było. Zdjęcia z aukcji. Zwrotnica do ZG15C11 potrzebny schemat. Zwrotnica do ZG15C11 potrzebny schemat.

• #24 05 Lut 2015 11:59
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Bij zabij - ale wzmacniaczy ani też amplitunerów z Unitry ani jakichkolwiek innej fabryki nigdy nie miałem, wszystko budowałem samemu (i niczego nie dokończyłem, choć oczywiście grało toto w rozgrzebanym stanie). Poszukałbym sprzętu takiego, który na pewno tych kolumn nie przeciąży i nie zniszczy, a jednocześnie zapewni moc zbliżoną do znamionowej. Trzeba popatrzeć na napięcie zasilające stopień końcowy: dla 15W i 8Ω bezpieczne całkowite napięcie zasilania wynosi 2×√(2P×Z)=2×√(2×15W×8Ω) czyli 31V przy zasilaniu niesymetrycznym, lub 2 × 15,5V przt zasilaniu symetrycznym. Gdy w emiterach tranzystorów końcowych są rezystory Re stablilizujące prąd spoczynkowy oraz zabezpieczające przed skutkami zwarcia - należy wyliczone napięcie powiększyć o czynnik (Z+Re)/Z A na koniec - dodać jeszcze po wolcie kub kilku na straty w nasyceniu, w zależności od konfiguracji stopnia.
    Gdy nie uda się znaleźć sprzętu zasilanego wyliczonym napięciem - trzeba pogodzić się z mniejszą mocą wyjściową przy niższym napięciu zasilania, bądź ostrożnie obchodzić się z regulatorem głośności, gdyby napięcie było wyższe.

• #25 05 Lut 2015 15:00
    James596
    Poziom 20  

Wytrzymają więcej niż 15W pod warunkiem słuchania z basem na zero. Po podkręceniu basu przy dużej głośności prawdopodobnie się "wyplują"

Podejdzie każdy sprzęt Unitry nie większy niż 35W na kanał. Słuchałem z Zodiakiem i też było dobrze, dopóki nie podkręciło się basu do oporu. Osobiście widziałbym do nich jakiś wzmacniaczyk typu 3015.

• #26 05 Lut 2015 17:40
    1996arek
    Poziom 20  

@Tomek Janiszewski Dzięki, za obliczenia. To mój wzmacniacz pasuje bo zasilam go z 14V.
    @James596 Właśnie rozglądam się za PW3015, PW8010 lub PW8040 po 15W na kanał. Jednak na razie nic nie ma w przystępnej cenie i stanie. Mam WS354, ale czeka na naprawę i będzie za mocny - 31W.

Szukam też jakiegoś Amatora, ale też nie ma. Miałem spalonego, ale byłem młody i głupi to rozebrałem i wyrzuciłem, a stan wizualny był prawie idealny :(

Na razie będę miał swój. Jednak szukam dalej.

• #27 05 Lut 2015 18:01
    James596
    Poziom 20  

Miałem właśnie połączenie WS354 z piętnastkami, i wcale nie był za mocny, dopóki się nie kręciło basem i głośnością do oporu. :D Warto rozważyć jego użycie, z tym że naprawa tego wzmacniacza nie należy do przyjemności. :P

• #29 06 Lut 2015 11:24
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Skoro zadawala Cię barwa dźwięku przy kondensatorach 1,5µF - sprawdź jeszcze przy jakiej biegunowości GDW brzmienie będzie lepsze. Przy normalnie zestrojonych zwrotnicach 6dB/okt (tj. gdy górna częstotliwość graniczna filtru głośnika niskotonowego jest równa dolnej częstotliwości granicznej filtru głośnika wysokotonowego) względne przesunięcie fazy na obu głośnikach wynosi 90°. W tej sytuacji jest obojętne dla amplitudy wypadkowej amplitudy fali dźwiękowej, w którą stronę włączy się GDW, jednak z uwagi na zniekształcenia fazowe lepsze będzie synfazowe włączenie głośników. U Ciebie jednak dolna częstotliwość graniczna w torze GDW9/15 plasuje się powyżej 10kHz (aby policzyć ją dokładnie - należałoby znać indukcyjność GDW która duża nie jest ale przy tak znacznej częstotliwości ma prawo wywrzeć wpływ), zaś indukcyjność GDN16/15 jest tak znaczna (w okolicach 850uH) że już na ok. 1,5kHz daje ona przesunięcie fazowe 45st. Przy częstotliwości dla której fale emitowane przez GDN i GDW się zrównują (leży ona gdzieś w okolicach 5kHz) należy się spodziewać w tej sytuacji względnego przesunięcia fazowego niewiele mniejszego niż 180°. W tej sytuacji przeciwfazowe włączenie GDW względem GDN okaże się zapewne lepsze, bo przy synfazowym należy oczekiwać znoszenia się sygnałów emitowanych przez oba głośniki. Ale może Tobie taka "dziura" pośrodku pasma akurat odpowiada, musisz więc zdecydować sam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo