Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie głośniki oraz obudowa do subbasu estradowego 133-134dB - b&c, beyma et

Arekdj0 30 Sty 2015 02:10 3156 22
  • #1 30 Sty 2015 02:10
    Arekdj0
    Poziom 12  

Witam wszystkich.

Potrzebuję zbudować subbasy estradowe. Używane będą począwszy od wesel poprzez dyskoteki na 200-400 osób, a kończąc na plenerze jako dodatkowe (lub główne) nagłośnienie kapel grających na festynie.
    Zależy mi przede wszystkim na jak najwyższej skuteczności kolumn (z każdej kolumny chciałbym uzyskać maksymalne natężenie dźwięku rzędu 133-134dB) przy dobrym odtwarzaniu pasma 30-200Hz (-3dB), moc ciągła kolumny do 1500W/8ohm. Wiem, że będzie to ciężkie do uzyskania, ale może z Waszą pomocą się uda.
    Jako, że często muszę sam nosić sprzęt, to w każdej kolumnie chcę zastosować po jednym głośniku oraz maksymalnie (w granicach możliwości, nie tracąc na jakości dźwięku) zmniejszyć jej obudowę, aby była wygodna w przenoszeniu.
    Wielkość głośników, których chcę użyć to 15" lub 18" zależnie, które będą lepiej się nadawały do powyższych wytycznych.
    Jeśli chodzi o cenę jednej kolumny, to nie ukrywam, że też jest ważnym aspektem, myślałem o kwocie ok. 2000zł (głośnik, sklejka, rączki, farba, etc. - czyli cała kolumna na gotowo).
    Czytałem już bardzo dużo postów na temat subbasów, ale nie znalazłem jeszcze projektu o w/w parametrach.
    Jeśli chodzi o obudowę, to na pewno będzie sklejka. Co do jej projektu, to jestem otwarty na propozycję.

Pozdrawiam

0 22
  • #2 30 Sty 2015 06:36
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Jak chcesz efektywne napieprzacze zadzwoń do Jarosława Drausa i po temacie. Ew. HF41 na Eminence Kilomax wiem gdzie są 4szt. za 6k pln. Tu na forum też ktoś BHRy sprzedaje po 1000pln sztuka-warto się zainteresować. Pozdrawiam

0
  • #3 30 Sty 2015 15:37
    Arekdj0
    Poziom 12  

Dzięki za odpowiedź. Co do Eminence Kilomax dużo ludzi nie poleca tych głośników. Do tego aby dobrze grały potrzebują dużej obudowy,więc odpadają na wstępie. Zależy mi też na dobrej jakości dźwięku. Co do BHR to chcę kupić nowe głośniki i zbudować od podstaw do nich obudowy. Używane nie wchodzą w grę.

0
  • #4 30 Sty 2015 18:16
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Szkoda tylko, że kupując po 1k pln za sztukę i tak masz taniej niżbyś sam klepał i są super wykonane i policzone - gdzieś w dziale giełda jest ogłoszenie.

0
  • #5 30 Sty 2015 19:41
    Arekdj0
    Poziom 12  

Widziałem ostatnio te paczki i czytałem post z ich budowy. Z tego co wyczytałem to są w nich głośniki B&C 18PS76, dobre i sprawdzone przez wielu z tego forum. Jednak ja chcę zbudować kolumny o większej skuteczności niż te z ogłoszenia i chcę tylko nowe głośniki - wiem co kupie i będe miał pewność, że nie były katowane, naprawiane, etc.

Jak na razie to znalazłem kilka typów:

B&C 18NW100
    B&C 18PZB100
    FANE COLOSSUS PRIME 18XS
    RCF LF18X401
    RCF LF18X451
    18Sound 18NLW9600
    B&C 15NW100
    Widziałem też B&C 12NW100 jednak z 12" głośnika ciężko będzie uzyskać wysokie SPL przy 30Hz.

Jeśli ktoś ma inne typy lub ewentualnie opinie tych powyższych to proszę o napisanie.
    Pozdrawiam

0
  • #6 30 Sty 2015 21:26
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Szczerze Ci powiem, że te nowe głośniki skatować się nie da bez 2kW końcówki na kanał...

Napisz do dr_aus - pewnie Ci pomoże jak chcesz 2ma subami hałasu narobić.

0
  • #7 30 Sty 2015 21:40
    Arekdj0
    Poziom 12  

Nie do zajechania, chyba, że ktoś na clipach pogra, ale to już inny wątek... Na początek będą dwa suby, a docelowo 8 lub 12 szt. W zależności jak będą się spisywać. A już znalazłem stronę dr aus-a i jutro spróbuję się z nim skontaktować. Dzięki za namiary.

0
  • #8 31 Sty 2015 02:27
    Granat :)
    Poziom 34  

Kamil, a po co odsyłasz kolegę do dr_ausa? Przecież za 2000zł nie kupi u niego takiego basu jakiego oczekuje. Poza tym Arek napisał że chce sam składać obudowy, więc Jarek odeśle go z kwitkiem, albo wcale nie odpisze. Strata czasu :P
    Fajnie pofantazjować Arek... :) ale to co piszesz to pobożne życzenia. 30Hz z dwóch bud które będą poręczne i natężenie 130dB - nierealne, nawet przy dzisiejszych mocach wzmacniaczy. To że sporo producentów tak pisze, nie oznacza że to prawda. Od dawna wiadomo że marketing i naginanie faktów to powszechne zjawisko. Dałeś wiarę w to co wypisują w broszurkach i takie kwiatki czytamy na forum.
    Najbardziej zbliżony efekt da tuba 18" o objętości ok 450L, 2szt. Nie jest to małe i nie będzie 30Hz, za to będzie 40Hz i bardzo głośno.
    Głośnik 18NW100, obudowa TH18s. https://drive.google.com/folderview?ddrp=1&id=0B9Wpmcv81qSeTUFXMkRqZWJhV1U#

2
  • #9 31 Sty 2015 10:57
    Arekdj0
    Poziom 12  

Kurcze, spora ta obudowa. Nie mogę też znaleźć charakterystyki przenoszenia tej obudowy z głośnikiem 18NW100 - bynajmniej na polskich stronach. Jeden wykres na elektrodzie jest zrobiony przez Ciebie z "ulubionym" głośnikiem STX-a ;). Jednak, nie jest on miarodajny.

A czy mieliście styczność z obudową S18HN oraz S18BN ze strony B&C?

http://bcspeakers.s3.amazonaws.com/2013/02/12/16/16/01/689/file
    http://bcspeakers.s3.amazonaws.com/2013/02/12/16/15/09/156/file

Na elektrodzie nie ma żadnej wzmianki o nich ;/ a są odpowiednio o około 50l i 200l mniejsze niż zaproponowana przez Ciebie.

0
  • #10 31 Sty 2015 12:09
    irc205
    Poziom 24  

Jeśli TH18s za duże a BHR nie chcesz bo używane to kup 4szt uBR18 od kolegi Granata i może to cie zadowoli dość małych rozmiarów i o przyzwoitej efektywności.

0
  • #11 31 Sty 2015 14:44
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Mi to wygląda tak-wymagania kosmos, buzdżet ziemia.

0
  • #12 31 Sty 2015 18:34
    Poziom 34  

Bo ja teraz mam nową lepszą wersję tej dużej tuby. Nazywa się TH362. Na wiosnę będą testy to pokażę jak to wygląda i może jak gra. Będziemy tam montować nowe głośniki 18" z długą cewką o mocach 1100-1500W. Dwie takie sztuki i każdy festyn będzie nasycony basem. O postępach będę informował na forum.

1
  • #13 01 Lut 2015 00:06
    Arekdj0
    Poziom 12  

Do PANICZKAMIL-a

PANICZKAMIL napisał:
    Mi to wygląda tak-wymagania kosmos, buzdżet ziemia.

po części masz rację, jednak patrząc z czego składa się kolumna basowa za 1000zł i za 15000zł (nie patrzę na kolumny z tworzywa sztucznego) to:

1) jeśli obudowy są zrobione ze sklejki i mają podobne gabaryty to w jednej i drugiej cena za materiał i wykonanie będzie praktycznie taka sama, jednak w tej droższej wszystko jest porządnie policzone, sprawdzone i dzięki temu ma ona nawet kilkukrotną przewagę głośności i jakości dźwięku nad tańszą.

2) jeśli chodzi o głośniki to na pewno nie będą w nich takie same. W tańszej może kosztować powiedzmy połowę wartości całej kolumny czyli 500zł, ale w tej droższej wątpię, żeby kosztował 7500zł.

Więc najpierw chcę wybrać dobry głośnik, a później włożyć go do jak najlepszej dla niego obudowy. Wtedy moje "kosmiczne" wymagania mogą być bliżej ziemi niż się wydaje.

Do Granat-a

Ciekaw jestem jakie parametry i dźwięk będzie miał ten bas, nad którym pracujesz ;)

A mam pytanko.
    Szukałem już długo i nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat kolumn OHM-a TRS218.
    http://www.ohm.pl/product/view/byhref/trs218
    Jakie przetworniki w nich siedzą i jak zbudowana jest właśnie ich obudowa. Każdy mówi, że jest bardzo głośna, ale o samej budowie, to każdy mówi, że coś słyszał, coś widział, ale nie ma żadnych konkretów... Ja też nie znalazłem niestety żadnych konkretnych informacji, rysunków, etc ;/
    Siedzą w niej dwa 18" głośniki, ma max SPL rzędu 136dB, a jej obudowa ma około 500l.

Jeśli dobrze zrozumiałem książkę Pana A. Witort-a to jeśli jeden głośnik ma przykładowo SPL=90dB, to dla dwóch SPL wzrośnie o 3dB i wyniesie 93dB. Analogicznie jest w drugą stronę. Mając symetrycznie zbudowaną kolumnę (a tak mi wygląda ten OHM) o max SPL równym 136dB na dwóch głośnikach i "przetniemy" ją na połowę to max SPL jednej jej połówki będzie wynosić 133dB, a objętość 250l. Czyli by spełniała wszystkie parametry, o których pisałem powyżej.
    Jeśli się mylę, to poprawcie mnie.

Więc skoro ktoś (np. OHM) już zbudował kolumnę o takich parametrach, to znaczy, że jest to możliwe i chyba nikt tego nie będzie zaprzeczać. Poświęcając na to czas i składając wiedzę swoją i Waszą myślę, że nie będziemy gorsi od innych i w końcu uda się nam taką kolumnę zbudować i nie będzie ona kosztować 15000zł... tylko 2tys ;P no może trochę więcej ;)

0
  • #14 01 Lut 2015 04:24
    dr_aus
    Poziom 24  

Widać, że naczytałeś się dokumentacji i jak wszyscy użyłeś fantazji... tam nie jest nigdzie napisane, że kolumna ma płaską krzywą ani przy jakiej częstotliwości osiąga 104dB. Pasmo 30Hz to jest jakiś pobożny żart. Testowałem te kolumny wielokrotnie - TRS218 to bardzo przeciętna kolumna, jakich cała masa na rynku. Np EAW SB1000, EV PX2181. To są kolumny, które 104dB osiągają w szczycie gdzieś przy 100 czy 150Hz, ale wtedy one sa pozbawione kompletnie dołu bo to jedyna droga, żeby dojść do takiego wyniku. Parametry SPL max nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, przecież te 101 (z jednego głosnika) + zaledwie 600W to jest SPL maks zaledwie ok 128dB - jeśli w ten sposób szukasz kolumny, która na papierze osiągnie wymagane przez Ciebie parametry, to nie jest kwestia konstrukcji, tylko tego jaką kto ma fantazję. No weź sobie poszukaj HK audio, oni 104 wyciągają z jednej 18stki. Krótko mówiąc zrób cokolwiek i napisz co uważasz, będzie ładnie wyglądać.

Zabawa się zaczyna w momencie, kiedy możesz zobaczyć wykres, a połowa szczęścia, kiedy wykres jest porównawczy. Całe szczęście jest dopiero w momencie, gdy znasz możliwości przy pełnej mocy.

Znam około 2tys głośników estradowych.
    Są tylko 3 głośniki, które w dużej obudowie, umożliwiają się zbliżyć do tych wymagań.
    18X451, 18sw115 i 18nlw9601.
    Możesz zapomnieć o innych markach, Beyma nie ma nic co jest nawet blisko.
    18X401 jest pomiędzy (najdłuższa cewka z 4''). Reszta sie nie nadaje bo cewka poniżej 30mm się przesteruje zbyt szybko. O 15'' można zapomnieć.
    Są jeszcze 21'' ale one są nieopłacalne.

Więc reasumując,
    Czeka Cię długa droga, zanim zaczniesz dochodzić do jakiegoś sensownego wniosku. W dzisiejszych czasach wykres to trzeba sobie zrobić samemu, żeby wiedzieć gdzie leży prawda.

2
  • #15 02 Lut 2015 00:11
    Arekdj0
    Poziom 12  

Rozumiem, charakterystyki tych kolumn tak jak pisałem powyżej nie widziałem, a dałem ją jako przykład. Może nie najlepszy. Zostawmy więc fantazje i kolumny OHM-a na boku i zajmijmy się już konkretnymi danymi i jak to PANICZKAMIL napisał, zejdźmy na ziemię.

Więc tak. Po pierwsze dzięki dr_aus za podanie głośników "wartych uwagi". Po drugie, to popracowałem trochę i złożyłem na jednym wykresie ich charakterystyki - wyszło mi to:

Oprócz tych trzech, które podałeś, do wykresu dodałem też charakterystykę LF18X401, gdyż jest on o ponad 30% tańszy od LF18X451, a nie wiem czy o 30% gorszy i czy różnica przy maxSPL będzie się dużo między nimi różnić. Z tego co wyliczyłem to pomiędzy F18X401, a LF18X451 i 18nlw9601 wyniesie ona około 1dB - jeśli się mylę, to poprawcie mnie.

Z wykresu widać, że zostają do wyboru właśnie LF18X401, LF18X451 oraz 18nlw9601, bo 18SW115 sporo im ustępuje w najniższym paśmie.

I teraz mam pytanie do dr_aus-a.

Na pewno miałeś styczność ze wszystkimi tymi głośnikami, które wymieniłem powyżej. Czy robiłeś może ich porównanie i wykres pasma przenoszenia w takiej samej obudowie? I czy warto jest wybrać LF18X451 lub 18nlw9601 niż LF18X401?

Oraz trochę z innej beczki - jakiego mikrofonu oraz oprogramowania używasz podczas pomiarów kolumn. Pytam, bo po wykonaniu tych subbasów chciałbym sprawdzić w rzeczywistości ich parametry oraz przedstawić tutaj wyniki. Wiem, że dużo jest takich mikrofonów na rynku oraz, że są darmowe oprogramowania do tego, ale chcę wybrać sprawdzony "zestaw".

Do Granat-a
    Czy ta "nowa" tuba, o której pisałeś dużo się różni od tej pierwszej, którą mi podałeś (TH18S) i w jaki sposób ją projektujesz oraz będziesz testował?

0
  • #16 07 Lut 2015 14:47
    Arekdj0
    Poziom 12  

Po tygodniu szukania i czytania wybrałem głośnik LF18X401. Na pewno nie jest on najlepszy z podanych, jednak w stosunku jakość/cena/parametry, myślę, że będzie on dobrym wyborem.
    Szukałem także programu, w którym mógłbym zasymulować jego pracę w obudowie (TH18S) zaproponowanej przez Granat-a. Znalazłem program HornResp. Nie wiem czy dobrze wprowadziłem wszystkie dane. Z tego co czytałem, to ta obudowa jest typem Tapped-Horn. Wyniki, jakie otrzymałem.

Symulacja - TH (Tapped-Horn):

i charakterystyka:

Jeśli możecie, to proszę o sprawdzenie danych oraz ewentualnie ich poprawienie.

Pozdrawiam

0
  • #17 07 Lut 2015 17:19
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Patrząc na wykres skuteczności - źle wprowadziłeś ;)

0
  • #18 07 Lut 2015 17:58
    Poziom 34  

Arek, wiesz co. Powiem Ci coś szczerze, bez urazy, ale nikt nie chce z Tobą poważnie dyskutować dlatego że bierzesz się za coś o czym nie masz pojęcia.
    Ludzie nie mają czasu, chęci, albo wiedzy żeby tłumaczyć wszystko od początku i mówić co zrobiłeś źle i dlaczego. Nie zaprojektujesz dobrej tuby, czy nawet dobrego br, ot tak z marszu, bez odpowiedniej wiedzy i bagażu doświadczeń.
    Najlepsze wyjście dla Ciebie to kupić gotowy produkt. Wiesz ile jest firm w Polsce które oferują świetny sprzęt w przystępnych cenach. :) Trzeba pojechać, posłuchać i zapłacić komuś za to, że przez wiele lat zbierał doświadczenie żeby móc dziś sprzedać Ci ładnie grający basik.
    Ewentualnie najwyżej jeszcze dokładnie skopiować jakiś sprawdzony projekt. Łącznie z rodzajem drewna i użytym głośnikiem.

Dodano po 2 [minuty]:

dr_aus napisał:
    Są tylko 3 głośniki, które w dużej obudowie, umożliwiają się zbliżyć do tych wymagań.

Nie są, a 'znam tylko 3' ;)

0
  • #19 07 Lut 2015 20:40
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Już nie chciałem pisać, że BR autor nie zaprojektuje(ja też bo handluję gotowcami) i się za tubową konstrukcję zabiera... ale ktoś mnie wyręczył :)

0
  • #20 07 Lut 2015 23:28
    Arekdj0
    Poziom 12  

Powiem tak. Ten post ma nie tylko mi pomóc zrobić basy, ale też innym ludziom z tego forum, bo jeśli uda się tutaj zrobić dobrą kolumnę, to na pewno będą ją "kopiować", tak jak "kopiują" kolumny z innych postów. Co do obudowy BR, to możecie mi wierzyć lub nie, ale mógłbym spokojnie ją zaprojektować - jednak nie będzie miała takiej skuteczności ;/
    Jeszcze przed rozpoczęciem przygody z graniem na imprezach projektowałem sobie i znajomym właśnie kolumny z BR. Do dnia dzisiejszego ludki są z nich zadowoleni, bo za część ceny sklepowych mają to samo w domu.
    Wtedy jeszcze nie miałem dostępu do neta więc korzystałem tylko z książek, nomogramów i wiedzy ludzi, którzy projektowali sprzęt dla Tonsil-a. Jako, że były to tylko kolumny szerokopasmowe do użytku domowego, to głównym celem dla mnie było uzyskanie odtwarzania dźwięku bez zniekształceń i mocnych podbarwień. Maksymalna skuteczność kolumn wtedy była drugorzędną sprawą. Ktoś powie zaraz, że BR daje podbicie basu i to już są podbarwienia... Od razu mówię, że zgadzam się z tym, ale dobrze dostrojony układ BR dużo pomaga małym kolumną ;) Na marginesie - inaczej działa taki sam otwór BR gdy jest gładki, a inaczej gdy jest "chropowaty". Może się mylę, ale wątpię, żeby ludzie wiedzieli o tym i zwracali na to uwagę ;)

Teraz się trochę pozmieniało, ale nadal wolę samemu wykonać kolumnę niż kupić "gotowca". Kupić "gotowca" zawsze można, ale wtedy człowiek zamiast się rozwijać i myśleć samodzielnie, to cofa się w rozwoju. Nie wiem wszystkiego, tak jak i Wy, ale wiem, że wiedza, którą zdobędę na tym forum i w innych miejscach na pewno nie pójdzie na marne i z biegiem czasu przyda mi się. Zresztą sama ciekawość i chęć do zaprojektowania takiej tuby to już jest plus.
    Jeśli chodzi o obudowy tubowe, to dzięki niej polepsza się dopasowanie pomiędzy membraną głośnika, a ośrodkiem powietrznym i najlepiej jest gdy ma kształt wykładniczy. Krótko mówiąc - poprzez lepsze "dopasowanie" wzrasta skuteczność kolumny. Długość tuby powinna być tak dobrana, aby fala dźwiękowa emitowana z tylnej ściany głośnika i z przedniej nie miały przeciw fazy, bo będą się znosić (tak samo w innych obudowach, gdy wykorzystujemy tylną część membrany np BR, BP). Jest jeszcze wiele innych rzeczy, o których mam pojęcie, ale nie jest to miejsce na ich wypisywanie.

Co do programu HornResp i wykresu jaki otrzymałem:
    Po pierwsze w kilka godzin nocnych myślę, że trudno jest w 100% poznać działanie i wszystkie parametry tego programu ;)
    Po drugie część danych na pewno jest dobrze wprowadzona, jednak prosiłem o sprawdzenie i poprawienie reszty, które źle policzyłem lub wprowadziłem. Samo stwierdzenie, że coś jest źle nic nie daje niestety, a szkoda, sam będę szukać błędu.

Ang, Eg i Rg na pewno są dobrze podane - kolumna będzie grać w półprzestrzeni, będzie miała 8ohm, więc należy przyłożyć 2,83V (moc 1W), Rezystancje przewodów, etc. - pomijam;

Cir - co do kątów nie jestem pewien czy dobrze;

S1-S5 - powierzchnie przekrojów początków i końca tuneli - powinny być dobrze policzone;

Con, Exp - długości tuneli - też powinny być dobrze policzone. Nie jestem pewien, czy dobrze ustawiłem je (Con, Exp, Par);

Sd - z parametrów głośnika;
    Bl - z obliczeń (fs=30hz, Qes=0,31);
    Cms - z obliczeń (Vas=274l) - dobre chyba, że podać trzeba w cm3;
    Rms - z obliczeń (Cms, Qms=7,4);
    Mmd - z obliczeń (Sd, Cms, fs=30hz);
    Le - dla 1000Hz = 2,4 mH;
    Vrc, Lrc, Ap1, Lpt, Vtc - do sprawdzenia;
    Atc - powierzchnia przegrody - dobrze policzone

Wiem, że do tego co powyżej dochodzą jeszcze inne ustawienia w programie.

Mam prośbę do Granat-a, skoro jesteś twórcą projektu tej tuby TH18S, a tak mi wychodzi, to czy mógłbyś mi podesłać tylko jak zachowa się w niej ten głośnik, który wybrałem. Sama symulacja i wykres charakterystyki. Będę miał punkt odniesienia i będę wtedy mógł sam szukać błędów jakie popełniłem przy wpisywaniu danych do programu.

Pozdrawiam

0
  • #21 08 Lut 2015 00:37
    Poziom 34  

Mhm.
    W linku do tuby TH18s który podałem masz screen z hornresp. Wystarczy przepisać. Parametry głośnika wpisujesz dobrze. Przynajmniej z opisu, bo Bl Ci wyszło źle. Przy takiej masie membrany 18" głośnik nie może mieć tak niskiej wartości.
    Ang jest źle, 0,5 nie odnosi się do półprzestrzeni.

0
  • #22 08 Lut 2015 04:18
    Arekdj0
    Poziom 12  

Dzięki za szybkie sprawdzenie. ;)

Tak, zgadza się, półprzestrzeń w programie wyrażona jest cyfrą 2 - czyli kolumna położona np. na ziemi i dookoła wolna przestrzeń, przeoczenie i zmęczenie z mojej strony dało się we znaki - poprawione.
    Jeśli chodzi o parametr Bl, to w programie najpierw należy wpisać lub policzyć Cms, a dopiero później liczymy parametr Bl. W przeciwnym razie mamy błąd ;) - poprawione.

Nasuwa się tylko pytanie o parametry Vrc, Lrc, mianowicie dlaczego w symulacji mają wartość "0"? Nie wiem czy idę w dobrą stronę. Jeśli chodzi o parametr Vrc, to objętość tylnej komory głośnika wynosi nieskończoność (z jednej strony membrany mamy początek tunelu tuby, a z drugiej strony membrany mamy wolną przestrzeń) lub pewną objętość, którą trzeba obliczyć, czyli przestrzeń ograniczoną bocznymi ścianami obudowy, powierzchnią płyty, na której jest zamontowany głośnik i "otwór" o powierzchni 3714 cm2.

Parametry Ap=0 oraz Lpt=0, jeśli dobrze rozumiem, są równe "0", gdyż w kolumnie nie ma materiału tłumiącego.

Obecny wykres jaki otrzymałem po wprowadzeniu danych kolumny TH18S oraz głośnika LF18X401:

- dane:

- wykres:

Jeśli ktoś chciałby inne głośniki zastosować do tej tuby (mam na myśli 18SW115, LF18X451, NLW9600) proponowane przez Dr_aus-a, to złożyłem ich charakterystyki na jednym wykresie:

Jeśli chodzi o SPL, to widać, że charakterystyki przenoszenia różnią się tylko nieznacznie. Czarne pionowe linie oznaczają 30Hz oraz 200Hz czyli pasmo, o którym pisałem na początku postu - można nie brać ich pod uwagę. Jeśli ktoś będzie potrzebować inne wykresy z symulacji, to proszę o info. Wtedy dodam je do postu.

Pozdrawiam

1
  • #23 08 Lut 2015 09:11
    dr_aus
    Poziom 24  

No ... w sumie dość szybko doszedłeś do pewnego sensownego wniosku, że to porównanie wcześniejszych wykresów było kompletnie bez sensu.

Niemniej pozostaje jeszcze kilkadziesiąt istotnych rzeczy, po czym jak przemnożysz to przez różne obudowy, różnie strojone, w różnych warunkach itp itd to zrobi się kilka lat pracy. Tego nie zbadasz w żaden inny sposób niż doświadczalnie mając w rękach głośniki.

Wykres z symulatora, o ile jest prawidłowo zinterpretowany, to tylko pewna wskazówka, która przy pierwszych próbach wiąże się z rozczarowaniem , no ale cóż do odważnych świat należy ;) Za którymś razem na pewno dojdziesz do jakiegoś mniej lub bardziej sensownego wyniku.

Co do wyboru głośnika, to pewna wskazówka jest w moich produktach, wszak jako chyba jedyny producent w kraju mam taki sam (równy) dostęp do wszystkich wymienionych głośników. To jednak dla ciebie może być trochę inaczej.

Niemniej duże i drogie głośniki są opłacalne dla bardzo optymalnych pudeł, bo wtedy jakby zyski rekompensują cenę. NA testy na pewno X401 jest bezpieczniejszym wyborem. A i wzmacniacz będzie ci łatwiej dostać (np HA 6001)

0