Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ATX brak napięć na wyjściach, jest tylko +5VSB

kempa662 30 Sty 2015 09:21 1227 5
  • #1 30 Sty 2015 09:21
    kempa662
    Poziom 12  

Witam

Od kilku dni staram się przerobić zasilacz ATX na zasilacz laboratoryjny(tak dla przyjemności). Zasilacz z jakim walczę to: ULTRA-MEDIA SWITCHING POWER SUPPLY ATX-400W P4. W zasilaczu wymieniałem tranzystory kluczujące mje13009, tl494 oraz diody prostownicze, ponieważ miałem problem ze zwarciem i poszły właśnie te elementy. Po ich wymianie zasilacz działał.
    Dzisiaj chciałem przenieść tranzystory i diody na inny radiator(ponieważ oryginalne przeszkadzały mi w obudowie) i powstał problem... po uruchomieniu zasilacza mam tylko napięcie +5VSB i żadnego innego. Po zwarciu zielonego przewodu z GND słychać, że przetwornica zmienia dźwięk(lekko piszczy, ale tak było od początku nawet jak działał) ale nie ma żadnego napięcia na wyjściu. Wszystkie diody, tranzystory sprawdzone, żaden kondensator nie jest wystrzelony. Brakuje mi pomysłów, dlatego piszę do Was o pomoc :) Które elementy sprawdzić?

Napięcia na tl494:

1 - 0
    2 - 2,54
    3 - 0,06
    4 - 3,87
    5 - 1,46
    6 - 3,54
    7 - 0
    8 - 2,27
    9 - 0
    10 - 0
    11 - 2,27
    12 - 16,39
    13 - 4,92
    14 - 4,91
    15 - 4,75
    16 - 0,15

Dziwne napięcia na 3 i 16 nóżce ani to napięcia ani nic :D

EDIT:
    Sprawdziłem jeszcze, że za główną przetwornicą nie mam napięcia, ale też go nie mam na wejściu od strony pierwotnej. Możliwe, że układ załączający przetwornicę nie działa prawidłowo. Zdziwił bym się bo tak jak pisałem po złączeniu zielonego przewodu(RM) z GND słychać tyknięcie w okolicy tej przetwornicy i delikatnie zmienia wydawany dźwięk.
    Na marginesie to do czego służy szary przewód PG? Na nim też mam ok 5V. Z tego co wiem oznacza on Power OK czyli po prostu że jest zasilanie? Jeżeli tak to 5V powinno na nim być po podłączeniu do gniazdka tak jak przy +5VSB czy dopiero po załączeniu przetwornicy czyli zwarciu zielonego do masy?

0 5
  • #2 31 Sty 2015 17:13
    kempa662
    Poziom 12  

Nie ma nikt żadnego pomysłu? Zależy mi tylko na podpowiedzi co powinienem sprawdzić :/

Jeżeli może ktoś pomóc w pokierowaniu do odpowiedniego działu to bym prosił o taką informację ;) bo chyba w złym miejscu napisałem.

0
  • #3 02 Lut 2015 23:04
    kempa662
    Poziom 12  

Ciekawi mnie gdzie się podziali Ci wszyscy, którzy znają się na zasilaczach impulsowych? Ci, którzy zawsze pomagają w problemie :/

0
  • #4 02 Lut 2015 23:30
    krru
    Poziom 32  

PG (Power Good) to sygnał sygnalizujący, że wszystkie napięcia wyjściowe sa OK i można wystartować komputer (zdjąc sygnał RESET).

0
  • #5 03 Lut 2015 12:18
    kempa662
    Poziom 12  

No tylko, że nie ma żadnych napięć wyjściowych a na PG jest 5V. Skoro nie ma żadnego napięcia przed ani za przetwornicą to czy przypadkiem nie będą uszkodzone elementy nią sterujące? Tylko w takiej sytuacji dlaczego po złączeniu zielonego z GND słychać tak jakby się załączała?

0
  • #6 04 Lut 2015 08:34
    kempa662
    Poziom 12  

Stwierdziłem, że muszę posprawdzac rezystory bo któryś musi mieć zmienioną wartość i okazało się, że obciążenie na linii 5v miało błędną wartość i dlatego nie startowała przetwornica...

0
  Szukaj w 5mln produktów