Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung N150 - martwy brak obrazu

trekkers 30 Sty 2015 14:21 678 6
  • #1 30 Sty 2015 14:21
    trekkers
    Poziom 10  

Witam,

Samsung N150 wersja z DDR3
    objawy: martwy, brak obrazu, po włączeniu zapala się kontrolka power, brak ruchu wiatraczka na radiatorze, brak obrazu na monitorze zewnętrznym.

Stwierdziłem, że pewnie grafika uwalona i nie ma sensu się bawić (tutaj koniec o starej płycie), kupiłem płytę główną wyjętą (podobno) ze sprawnego lapka, tyle że: po podłączeniu sytuacja identyczna, poza tym że startuje dysk oraz wiatraczek na radiatorze, podmieniłem ram, uruchamiałem z dyskiem/kartami oraz bez i dalej to samo.

Jakieś sugestie? Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że ta druga płyta też uwalona, albo niesprawna jest matryca a płyta nie daje obrazu na monitor zewnętrzny?

0 6
  • #2 30 Sty 2015 14:52
    l_Suchy_l
    Poziom 20  

Jak uszkodzone jest podświetlenie matrycy to oświetlając ją lampką i patrząc pod różnymi kontami powinieneś dostrzec zarysy obrazu lub biosu.
    Zresetuj bios odłącz baterię na płycie możliwe że ma wyłączony zewnętrzny monitor.
    Procesor nowy czy ze starej płyty?
    Możliwe że płyta w transporcie została wygięta i puściły pady/kulki pod BGA.

0
  • #3 30 Sty 2015 19:11
    sk1977
    Spec od komputerów

Odepnij tasiemkę matrycy od płyty i dopiero uruchom z podłączonym zewnętrznym monitorem - wtedy sprawdzisz czy jest obraz.
    Sprawdź lub podmień procka i ram - uszkodzone mogą zablokować start płyty.
    Jak możesz to sprawdź jak zachowuje się prąd pobierany przez płytę.
    Kontrolka dysku miga jak przy ładowaniu systemu?

P.S. W płytach z wadliwą grafiką wymiana płyty na używaną też z wadliwą grafiką może niestety kończyć się powrotem do "punktu wyjścia" - nie ma możliwości oszacowania ile grafika na "nowej" płycie podziała. Dlatego warto rozważyć wymianę grafiki na nową.

Poza tym jesteś pewien że grafika padła w starej płycie?

0
  • #4 30 Sty 2015 21:25
    trekkers
    Poziom 10  

@l_Suchy_l brak zarysu obrazu po podświetleniu. Bios zresetowałem, dalej nic. Procek tutaj niestety BGA zatem nie podmienię

@sk1977 przy odpiętej tasiemce na zewnętrznym nadal nic. Procek niepodmienialny. Na innym ramie to samo. Kontrolka dysku pojawia się w momencie gdy słychać uruchomienie dysku, potem gaśnie.

Płytę kupiłem jako sprawną (o ile rzeczywiście była sprawna), spodziewałem się łatwej naprawy - podmiany płyty i już. Teraz chcę mieć pewność, że jest ona sprawna/niesprawna.

Co do starej płyty to potraktowałem to rutynowo po objawach, nie mam 100% pewności

Aha, wydobyłem z czeluści kartonów matrycę od jakiejś toshiby (tyle że większą) z pasującym gniazdem, sprawdzę zaraz czy odpali.

Koledzy ostatnie dwie sprawy i już nie męczę, tak tylko dla pewności. Jeśli płyta po odłączeniu matrycy nie wyświetla obrazu na zewnętrznym monitorze, to jest jakakolwiek możliwość że jest w pełni sprawna (monitor jest 100% ok)?
    Sprawa druga - nie mam jak przetestować matrycy, chodzi mi nawet o samo podświetlenie, czy mógłbym podać z zasilacza napięcie na odpowiednie piny?

0
  • #5 03 Lut 2015 14:54
    trekkers
    Poziom 10  

Muszę tak podbić ;) Zmierzyłem napięcie złącza 40pin matrycy na płycie głównej, jest 3,25v, czy to może oznaczać, że płyta jest jednak dobra, tyle że nie podaje obrazu na monitor zwenętrzny, natomiast matryca (lub taśma) jest uszkodzona?

0
  • #6 03 Lut 2015 14:58
    sk1977
    Spec od komputerów

Tasiemkę możesz sprawdzić miernikiem - sprawdzasz przejścia.
    Matrycę najlepiej podstawić - miernikiem niewiele zdziałasz, a przynajmniej nie będzie to łatwe.
    Przełączyć na zewnętrzny możesz też skrótami na klawiaturze.

0
  • #7 03 Lut 2015 15:14
    trekkers
    Poziom 10  

Przy przełączaniu na zewnętrzny skrótem dalej zero reakcji niestety. Nie mam w tej chwili matrycy do podstawienia

0