Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Konica Minolta
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP LaserJet 1300 - Przekrzywione wydruki

Norbas78 30 Sty 2015 19:01 1197 15
  • #1 30 Sty 2015 19:01
    Norbas78
    Poziom 12  

Drukarka HP LaserJet 1300.
    Ma za sobą raptem 5000 stron, a mam ją od nowości.
    Używam sporadycznie, ale zauważyłem, że wydruki są krzywe. Tak jakby lewa strona niżej, a prawa wyżej co widać gołym okiem, a po zmierzeniu u dołu kartki różnica wynosi 4mm, a u góry 2mm.
    Kwestia kasety drukującej odpada bo mam dwie i na obydwu to samo.
    Papier włożony poprawnie.
    Jedyne co mi się nasuwa, to może rolki prowadzące papier coś szwankują, są fabrycznie.. dużo nie wydrukowały, ale może czas im zaszkodził.
    Będę wdzięczny za podpowiedź czego to może być wina, lub co wymienić no i oczywiście jak, ewentualnie jakiś tutorial do proponowanych zabiegów.
    Zależy mi by przywrócić ją do prawidłowego działania, bo po prostu ją lubie i nie zawiodła mnie nigdy, a teraz ma jakieś "niedomagania". Poniżej skan wydruku testowego, jak widać drukarka też obcina trochę ostatnią linijke.
    Testowałem zarówno na uniwersalnym steroniku PCL5 (na którym w ogóle nie obcina tą ostatnią linikję tekstu ), jak i na sterowniku od drukarki 1320 PCL6.
    HP LaserJet 1300 - Przekrzywione wydruki [/img]

0 15
  • Konica Minolta
  • #2 31 Sty 2015 09:40
    mawe
    Poziom 17  

Podczas wydruku strony testowej drukarki często występuje obcinanie końcowych linii. Jest to związane z ustawieniami drukarki i tym się nie przejmuj. Różne sterowniki różnie będą to drukować. Natomiast co do krzywienia obrazu, w dowolnym programie graficznym czy tekstowym stwórz ramkę z kątami prostymi. A jeszcze lepiej kilka ramek jedna w drugiej obejmujących w miarę całą kartkę. Wydrukuj to i sprawdź czy kąty są zachowane, czy linie są proste.

0
  • Konica Minolta
  • #3 31 Sty 2015 23:33
    Norbas78
    Poziom 12  

Wydrukowałem te prostokąty na całą kartke.
    I patrząc na linie pionowe to to sprawa wygląda ok biorąc pod uwagę około 0,5 do 1mm błędu.
    Jednak linie poziome są już rozjechane, nie mają idealnego poziomu względem kartki.
    Przykładowo z lewej strony od brzegu dolnego kartki mierząc jest 1,9cm, ale już z prawej strony mierząc analogicznie jest 2,2cm.
    Z kolei górna pozioma linia mierzona z prawej strony ma od górnego brzegu kartki 2,1cm ale już jej koniec z prawej strony 2cm.
    Jak widać góra powiedzmy że jest w granicy błędu a rozjechanie następuje tym większe im niżej drukarka drukuje.
    Automatycznie brak kątów prostych na tym wydruku od połowy kartki do dołu
    Co z tym fantem zrobic?

Dodano po 3 [godziny] 57 [minuty]:

Narysowałem prostokąt. Na wydruku wygląda on tak:
    Jak widać najgorzej jest na dole. Prawa strony wyraźnie podnosi się do góry a i cały prostokąt jest delikatnie przekręcony w lewo.
    Podpowie ktoś czego to wina?

0
  • #4 01 Lut 2015 11:59
    Darek0024
    Poziom 16  

Sprawdź czy dobrze włożyłeś papier w podajnik i czy te trzymaki po obu bokach papieru takie niebieskie są dobrze ustawione i w miarę ścisło trzymają papier.

0
  • #5 01 Lut 2015 14:26
    Norbas78
    Poziom 12  

Kolego sprawy ustawienia w podajniku papieru sprawdzilem zanim utworzylem watek.
    Mnie to wyglada na nierowne prowadzenie papieru w drukarce.

0
  • #6 01 Lut 2015 19:07
    mawe
    Poziom 17  

Gdyby rolki powodowały skręcanie papieru wtedy pionowe kreski były by lekko łukowate. Skręcanie papieru może również powodować utrwalanie. Ale wtedy efekt jest podobny.
    Przekrzywienie prostokąta z zachowaniem kątów prostych i bez krzywienia linii pionowych to efekt pociągnięcia krzywo kartki. Krzywo pociągnie rolka lub sama taca jest krzywa.
    Linie poziome nierównoległe do krawędzi kartki, linie pionowe tak - lustro lasera nierównoległe do osi bębna lub bęben do kartki.
    Przemyśl powyższe. Łatwiej Ci będzie mając wydruk przed oczami niż mnie na podstawie jpga.
    Zastanawia mnie jedno, czy tak nie było przypadkiem od nowości drukarki. 5k wydruków to jest prawie nic dla tego urządzenia.
    Spróbuj zrobić wydruk na papierze o gramaturze 120, 160.

0
  • #7 01 Lut 2015 19:37
    Norbas78
    Poziom 12  

Małe sprostowanie, drukarka ma przebieg ciut ponad 3K kartek.
    Od początku na pewno tak nie było. Za czasów windowsa XP nie przypominam sobie by drukarka robiła coś takiego. Teraz pracuje na windows7 x64 i objaw jest zarówno na sterowniku uniwersalnym PCL5 jak i na sterowniku PCL6 od modelu 1320.
    Tak jak pisałem, lewy pion ma dobry margines, prawy jest przesynięty górą do środka kartki, górny poziom wydaje się być ok, dolny poziom z prawej strony wyżej o 2,5mm niż z lewej.
    Jak widać przebieg znikomy choć drukarka już pożółkła itd to nie licząc pożółknięcia wygląda jak ze sklepu.
    Wkurza mnie to bo mam też starego brothera HL2030 którego dostałem uszkodzonego i po wymianie bębna działa super choć ma nastukane podejrzewam kilkadziesiąt tysięcy i żona mówi, że czasem ma wrażenie jakby toner spadał z kartki czego ja nie doświadczyłem , a HP do którego jestem przywiązany wyczynia fanaberie.
    Jest jeszcze opcja sprawdzenia na WinXP, mam starego laptopa w szafie , może to da odpowiedź czy przypadkiem to nie wina softu?
    Wziąłem gruby papier wizytówkowy i ponowny test. Lewy pion OK. Prawy pion ok z tolerancją 1mm. Górny poziom OK z tolerancją 0,5mm. Dolny poziom prawa strona wyżej o 1,2mm od lewej.
    Papier jest gruby i drukarka łyknęła go dopiero jak położyłem go samego w tacy.
    Czyli na grubym papierze jest lepiej.
    Czy to aby nie sprowadza się do wniosku że mogły po prostu się "zestarzeć" gumy prowadzące papier i stąd się bierze problem?

0
  • #8 02 Lut 2015 16:29
    mawe
    Poziom 17  

Rozumiem, że pionowa linia prawej strony jest krótsza od lewej?
    Nie przypuszczam aby powodem była zmiana windowsa. Choć w mojej już dość długiej praktyce bywało że rzeczy uważane za niemożliwe okazywały się przyczyną. Spróbuj z XP i daj proszę znać jaki efekt. Sam jestem ciekaw.
    Wina rolek może też być przyczyną. Spróbuj je dokładnie odtłuścić.
    Jeszcze raz wpatrzyłem się w wydruk instalacyjny i widać że obraz idzie po lekkim łuku. Świadczyło by to faktycznie o winie rolek.

0
  • #9 02 Lut 2015 18:15
    Norbas78
    Poziom 12  

mawe napisał:
    Rozumiem, że pionowa linia prawej strony jest krótsza od lewej?

Nie... jest praktycznie taka sama nie licząc błędu pomiarowego do 0,5mm
    Po prostu ceły wydruk jest jakby względem kartki A4 obrócić go w lewo delikatnie. Stąd było moje podejrzenie rolek czy co tam jest odpowiedzialne za prowadzenie papieru.
    Co ciekawe przy zastosowaniu grubego papieru wizytówkowego objaw nie wystąpił.
    Czyli gruby papier ok, zwykły o gramaturze 80 jest źle.
    Czy w takim razie celem samodzielnej poprawy/naprawy istnieje jakiś tutorial jak to wszystko przeczyścić ( ewentualnie kupić nowe podzespoły i wymienić na nowe ) ?
    Będę wdzięczny za wskazanie tutorialu lub filmiku oraz adresu gdzie w sieci można kupić części zamienne.

0
  • #10 02 Lut 2015 21:40
    mawe
    Poziom 17  

W maszynie są "aż" dwie rolki. Rolka pobierająca (RL1-0303-000CN roller, paper pickup) i rolka transferowa (RM1-0545-000CN transfer roller assembly). Pozostałe rolki są już po powstaniu obrazu więc nie mają wpływu na obraz. W sieci kupisz bez problemu. Nie podaję namiarów firmy aby nie robić reklamy. Filmików nie szukałem nigdy. Jest to bardzo prosta drukarka.

0
  • #11 02 Lut 2015 22:13
    Norbas78
    Poziom 12  

Jak już znajde jakiegoś tutka jak się dobrać do tych rolek by nic nie rozwalić przy okazji jakie będą objawy namacalne na nich że to może być ich wina? Czym w domowych warunkach je oczyścić najpierw zanim kupie nowe?
    No...bo mam nadzieje że idę dobrym tropem skoro na grubym papierze przesunięcia brak a "cyrk" zaczyna się przy normalnym...

0
  • Pomocny post
    #12 02 Lut 2015 22:25
    1903379
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 03 Lut 2015 10:47
    mawe
    Poziom 17  

Do czyszczenia alkohol izopropylowy. Kupisz go np. w sklepie z częściami elektronicznymi. Ewentualnie spiritus, ale to lepiej do herbatki :)
    W drukarce jest jeszcze jedna rolka, niestety ale niedostępna jako część zamienna. Można ją kupić jedynie w zestawie z całym transportem papieru.
    Rolka transferowa jest na sprężynkach więc może rada kolegi okaże się trafna.
    Osobiście w drukarkach tych wymieniałem jedynie rolkę pobierającą. Pozostałe chodzą bez zarzutu, a przebiegi po kilkanaście tysięcy.

0
  • #14 04 Lut 2015 00:41
    Norbas78
    Poziom 12  

Czy jest jakiś schemat jak się dobrać do rolki transferowej?
    O rolce pobierającej są nawet filmiki ale o transferowej nie udało mi się znaleść.

0
  • #15 04 Lut 2015 09:08
    mawe
    Poziom 17  

Opisane jest to bardzo szczegółowo w SM. Jest do ściągnięcia z sieci. Sprawdź na elektrodzie, może też jest.

0
  • #16 06 Lut 2015 00:47
    Norbas78
    Poziom 12  

No niestety o ile rolkę pobierającą znalazłem na kilku stronach do kupienia o tyle tej rolki transferowej nie mogę znaleść nigdzie, a google podaję wręcz czasami, że numer części podany pochodzi od drukarki 1320 a nie 1300...

Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

Sługa WSI napisał:
    Np. w HP LJ 4000 rolka transferowa jest zamocowana na sprężynkach

To dało mi do myślenia i postanowiłem sprawdzić czy w 1300 jest podobnie.
    Sługa WSI napisał:
    Może najpierw wystarczy sprawdzić te sprężynki

Dla tego też po oględzinach optycznych gdzie zobaczyłem, że wszystkie rolki itd są w drukarce jak nowe zdobyłem się na odwagę i pomimo że w manualu piszą żeby gąbkowej części rolki nie dotykać umyłem me wielkie , niezgrabne rączęta i dalej macać rolke... i okazało się, że są pod nią sprężynki i ta po lewej jakby mięka bardzo.
    Wyjąłem rolkę transferowa , potem lewe jej mocowanie w drukarce i dostałem się do sprężynki którą rozciągnąłem o jakieś 5mm. Po złożeniu wszystkiego do kupy puściłem wydruk testowy z kwadratami... po chwili zobaczyłem wydruk dużo lepszy niż przed zabiegiem ale jeszcze nie idealny. Ponowna operacja demontażu i kolejne milimetry rozciągnięcia sprężynki dały finalnie efekt idelnie równego wydruku względem kartki.
    Podejrzewam, że po prostu zmęczenie spręzynki latami przesiedzonymi w drukarce da znać o sobie za jakiś czas ale sprężynka klasyczna dosyć więc z czasem wymienie ją na jakąś "młodszą datą" bo z moim HP nie zamierzam się rozstawać skoro tyle lat mi służy dzielnie :-)
    Tak więc moje początkowe podejrzenia po lepszym efekcie wydruku na grubej kartce w komplecie z uwagą kolegi o sprężynkach doprowadziły do szczęśliwego i bezkosztowego rozwiązania problemu za co wielkie dzięki.
    Wszystkim dziękuje za rady , pozdrawiam, problem uważam za rozwiązany i temat do zamknięcia :-)

1