Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa gitara Pacifica 112V i interfejs audio Scarlett 2i4. Buczenie.

30 Sty 2015 19:38 1173 4
 • Poziom 8  
  Witam.

  Zakupiłem niedawno gitarę Pacifica 112V i interfejs audio Focusrite Scarlett 2i4.

  Podłączam to do PCta lub laptopa. Testuję z Gitar Rig 5 (wersja demo) i Amplitube2 (też wersja demo) Niestety jest buczenie, które słychać najmocniej z przesterami. Wiem, że to może być przez brak uziemienia. Jednak opiszę w jakich konfiguracjach testowałem.

  1. PC. Scarlett 2i4. Monitory M-Audio BX5. Demo Amplitube2 (wersja demo celowo wprowadza co jakiś czas zakłócenie, ale to jest mi znane i o tym nie mówię). Gitara.
  Chyba najmocniejsze buczenie. Odpięcie monitorów od interfejsu nie pomogło (oczywiście wtedy buczenia nie słychać, ale wskaźnik sygnału w programie nadal pokazuje głośny dźwięk).
  Najbardziej buczy sam kabel wpięty do interfejsu. Po podpięciu do gitary buczenie jest mniejsze. Po położeniu ręki na mostku gitary buczenie ustaje prawie całkowicie. Buczenie też czasem było mniejsze po dotknięciu obudowy interfejsu.

  2. Laptop na samej baterii. Scarlett 2i4. Wzmacniacz Denon podpięty do wyjścia RCA w interfejsie, kolumny. Guitar Rig 5. Gitara.
  Buczenie. Podobnie jak wyżej chociaż dotykanie obudowy interfejsu raczej nic nie zmienia. Dotknięcie mostka eliminuje buczenie.

  3. Laptop na samej baterii. Scarlett 2i4. Słuchawki wpięte do interfejsu. Guitar Rig 5. Gitara. Czyli nic nie jest wpięte do gniazdka elektrycznego.
  Buczenia praktycznie nie ma. Szum niewielki jest.

  Jednak najważniejsze jest to, że specjalnie podłączałem sprzęt za pomocą przedłużacza do gniazdka gdzie jest bolec i 3 żyły. Nie ważne więc czy podłączałem do gniazdek z bolcem, czy bez zawsze było tak samo...

  Sprzęt dopiero co kupiony i nie chcę rozkręcać gitary i sprawdzać co tam siedzi w środku, żeby nie stracić możliwości ewentualnego zwrotu, czy wymiany.

  W czym jest problem? W gniazdku? W interfejsie? Czy w gitarze?

  Dodatkowe pytanie, czy wypinając i wpinając wszelakie wtyczki w interfejsie na żywca nie zepsuję interfejsu, albo pozostałego sprzętu?
 • Poziom 38  
  umór napisał:
  ...Najbardziej buczy sam kabel wpięty do interfejsu. Po podpięciu do gitary buczenie jest mniejsze. Po położeniu ręki na mostku gitary buczenie ustaje prawie całkowicie. Buczenie też czasem było mniejsze po dotknięciu obudowy interfejsu...

  Sprawdź kabel. Na początek sprawdź omomierzem lub baterią i żarówką, czy jest przejście między szyjkami (ring) obu wtyków. Jeśli przejścia brak, to ponowne oprawienie wtyków lub w przypadku wtyków lanych, wymiana.
  Jeśli przejście jest, to kabel podłączony tylko do interfejsu weź w ręce nie dotykając wolnego wtyku i ręce zaciśnij. Jeśli buczenie zauważalnie wzrośnie, to kabel nie jest ekranowany; należy go wymienić.
  Przykłady kabli ekranowanych:
  Nowa gitara Pacifica 112V i interfejs audio Scarlett 2i4. Buczenie.
  Do gitary należy stosować kabel z żyłą wielodrutową (linką) i ekranem "plecionką", jak na rys. a. Na rys. d masz chiński przewód "prawie-prawie" ekranowany. Wzdłuż żyły biegnie kilka drucików udających ekran. Oczywiście, żadnych właściwości ekranujących taki przewód nie posiada.
 • Poziom 8  
  Dzięki za odpowiedź.

  Dowiedziałem się, że jednak nie mamy uziemienia. Jest tylko zerowanie... Będzie trzeba uziemić gniazdko.

  Kabel powinien być dobry. To Proel DH10LU3. Kiedy obejmuję ręką sam kabel buczenie praktycznie się nie zmienia. Natomiast wrasta tylko kiedy obejmuję zalaną cześć wtyczki.
  Czy sam kabel gitarowy nie powinien buczeć pomimo braku uziemienia, czy jednak właśnie ten brak uziemienia sprawia, że kable buczą? :)

  Poza samym buczeniem spowodowanym pewnie brakiem uziemienia jest jeszcze zakłócenie od PCta. Nawet jeśli mam podłączoną gitarę z interfejsem do laptopa na samej baterii, to stojący obok, włączony PC powoduje również szum/buczenie. Kiedy wyłączam PCta ten szum się zmniejsza prawie całkowicie. Ciekawe jednak że i w tym przypadku dotknięcie mostka gitary zmniejsza ten szum, pomimo że gitara nie jest podłączona w żaden sposób do PCta.
  Czy lutnik zajmuje się ekranowaniem gitary elektrycznej? Czy mógłby coś takiego zrobić? Chociaż gitara nowa i w takim przypadku straciłbym możliwość zwrotu...

  Jeszcze jedno pytanie odnośnie starego wzmacniacza Denon PMA 560. Posiada zwykłą, płaską wtyczkę bez styków na uziemienie. Czy można wymienić kabel i wtyczkę na nową? Czy da się to jakoś normalnie uziemić? Nie znam się na tym za bardzo. :)
 • Poziom 29  
  Najprostszym testem byłoby włączenie tej gitary bezpośrednio do (dobrego) wzmacniacza, przy użyciu dobrego (sprawdzonego) kabla. Jeśli buczenie nadal jest, to problem jest z gitarą. Ja osobiście stawiałbym na słabe ekranowanie.
  Dopiero jak w takiej konfiguracji gitara grałaby dobrze, to możesz zacząć sprawdzać interfejs.
  Pamiętaj, że gra na przesterze oznacza grę z dużym wzmocnieniem sygnału. Każda niedoskonałość gitary (np. brak ekranowania lub słaby kabel) będzie wielokrotnie wzmacniana.
  PS: czy ja dobrze rozumiem, że próbujesz grać na gitarze z przesterem używając domowego wzmacniacza audio (do radia i do płyt)?

  Marek
 • Poziom 8  
  Uczę się dopiero gry na gitarze, dlatego nie chciałem za dużo inwestować. Wykorzystuję więc to co już mam.

  Mam dwie opcje. Pierwsza to PC z monitorami M-Audio BX5, a druga to laptop i właśnie wzmacniacz Denon PMA 560. Jest jeszcze opcja z laptopem i słuchawkami. Wszystkie się sprawdzają z tym, że w przypadku PCta buczenie jest najgorsze (brak uziemienia i zakłócenia od PCta) Najmniej zakłóceń jest w przypadku laptopa i słuchawek, kiedy nic nie jest podłączone do prądu. Jednak nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie.
  Interfejs Scarlett 2i4 ma wyjścia jack na monitory i dwie pary zwykłych RCA.

  Używam wersji demo Gitar Rig 5 i Amplitube 2. Do nauki wystarczą wersje demo. Wszystko byłoby ok, gdyby nie to irytujące buczenie.