Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC - Program według przedstawionego schematu.

31 Sty 2015 11:59 1107 7
  • Poziom 6  
    Witam! Jestem uczniem technikum i w okolicach maja/czerwca piszę egzamin z kwalifikacji E.18-technik mechatronik. Jest to już druga kwalifikacja. Wiem że przy pierwszej zadanie praktyczne było bardzo podobne jak to w informatorze. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak napisać program do sterownika PLC w języku drabinkowym ? Nie posiadam takiego programu w domu, wiec nie mam możliwości sprawdzić i przede wszystkim popróbować. Z góry dziękuje. :) PLC - Program według przedstawionego schematu.
  • SterControlSterControl
  • Poziom 42  
    Najlepiej będzie po prostu zapoznać się z tematem... Ogólne zasady schematów drabinkowych to teoria i w zasadzie można się oprzeć na tym. Konkretne programy dla określonych sterowników mogą się różnić.

Tu znajdziesz kilka przydatnych opisów i linków: http://www.wykop.pl/ramka/1585505/i-ty-naucz-sie-programowac-sterowniki-plc/
  • SterControlSterControl
  • Poziom 6  
    Rozumiem, no ja ogólnie podstawowe informacje mam opanowane. Znam języki programowania i podstawowe funkcje. Tylko właśnie chodzi o ten schemat, który wstawiłem. Trochę się zastanawiam jak mógłby dla mnie wygląda program napisany do sterownika PLC. Jeśli chodzi o sterownik to na egzaminie jest Siemens 224 lub 222.
  • Poziom 42  
    Dawno miałem już do czynienia z programowaniem PLC, a na dodatek nigdy nie lubiłem drabinek - zdecydowanie bardziej wolałem blokowe. Generalnie to programowanie sterowników sprowadza się do kilku funkcji (w porównaniu do programowania PC to jest to może promil, czysta podstawa), ale wymaga jakby większej świadomości i większej umiejętności dzielenia problemów na podstawowe zagadnienia (bardziej zbliżone do assemblera).
    Niestety, nic więcej nie jestem w stanie poradzić czy powiedzieć - za mało styczności miałem.
  • Poziom 19  
    Schemat jest banalnie prosty. Napisz jeszcze jak ma wyglądać zaliczenie pracy. Czy będzie trzeba wgrac program do sterownika, czy wystarczy przedstawienie wydruku?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Do nauki możesz użyć programu Codesys (darmowy), posiada od razu emulator i możesz sobie testować program do woli
  • Poziom 6  
    MArSTER_1 napisał:
    Schemat jest banalnie prosty. Napisz jeszcze jak ma wyglądać zaliczenie pracy. Czy będzie trzeba wgrac program do sterownika, czy wystarczy przedstawienie wydruku?

Nie,nie. Mamy najpierw schemat jak te przyciski, styczniki itd. podłączyć do PLC. No to z tym nie będę miał problemu. Jedynym zadaniem z którym mogę mieć problem to właśnie napisanie tego programu, nic więcej. Jak napisze program i wgram, podchodzi egzaminator jak działa to egzamin zaliczony.
  • Moderator Programowanie
    pawlo392 napisał:
    Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak napisać program

kasjo napisał:
    Do nauki możesz użyć programu Codesys (darmowy), posiada od razu emulator i możesz sobie testować program do woli

Zamykam.