Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diora WS 504 - znika dźwięk

galad 31 Jan 2015 12:30 2598 25
 • #1
  galad
  Level 18  
  Znów coś zaczyna się dziać z WS od brata. Wczoraj podczas słuchania muzyki zanikł dźwięk, cisza w głośnikach. Wystarczyło tylko przełączyć z np tape na tuner i dźwięk powracał, za chwilę dźwięk znów zanikł. Tym razem przełączyłem stacje na tunerze i dźwięk też powrócił, jak zanikł trzeci raz przełączyłem rec selector i też dźwięk powrócił. Nie wiem co jest znowu grane z tym wzmacniaczem, dodam że wszystkie elementy wieży są podłączone i sterowane z pilota. Obawiam się, że procek zaczyna świrować, ale wszystkie funkcje realizuje w 100% i podczas zaniku dźwięku pozostaje wzmacniacz w tym samym położeniu. Jeśli słucham tunera to świeci się dioda z tunera, a jak magnetofonu to dioda magnetofonu się świeci, sam się nie przełącza wzmacniacz. Wina jest ewidentna wzmacniacza bo jak resztę elementów podepnę do WS 502, to wszystkie elementy współpracują z WS 502 i dźwięk nie znika. Podejrzewam gdzieś zimny lut, pewnie na płytce procesora, ale mogę się mylić może macie jakieś sugestie, mam jednak nadzieję że procesor jest sprawny?
 • #2
  Mirek Z.
  Moderator
  "Podejrzewam gdzieś zimny lut" - dlaczego tego nie sprawdziłeś/nie przelutowałeś przed założeniem tematu? Byłoby mniej do zgadywania ;) - bo oczywiście zasady działu są dla innych...
 • #3
  galad
  Level 18  
  Tak masz racje, biorę lutownice w dłoń i lutuję, czy płytkę od selektora też przelutować czy na razie skupić się na płytce procesora bo tam może byś przyczyna usterki?

  Dodano po 4 [godziny] 39 [minuty]:

  Po przelutowaniu płyty procesora brak reakcji, jak było tak jest nadal, opukałem cała płytę procesora selektora i wzmacniacza i nic zero rezultatów. co dziwne jak ws nie chodzi np z dzień to gra może z jakieś 5 minut, jak już zniknie dźwięk to po przełączeni gra może z 10 sekund i znów zanika i tak w kółko.
 • #4
  galad
  Level 18  
  Nagrałem Filmik z zachowania wzmacniacza, może coś to więcej zobrazuje problem, aniżeli sam opis usterki.
  Co do pomiarów na 11 nodze procesora podczas gdy wzmacniacz gra napięcie oscyluje w okolicach 10V mierzone na zakresie ACV. W momencie zaniku dźwięku napięcie się nie zmienia nawet o jotę. Kwarc przelutowałem i nic to nie dało. Czekam na dalsze sugestie.

  Filmik: https://www.youtube.com/watch?v=PdHuRsUEPqo
 • #6
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Przelutuj okolice dwóch układów LC7821.
 • #7
  galad
  Level 18  
  Właśnie przelutowałem ic 102 i problem jest nadal, polutuję jeszcze ten drugi i zobacze co będzie.

  Dodano po 3 [godziny] 33 [minuty]:

  Wymieniłem c 612 i C602 C604, poprawa minimalna jest wzmacniacz gra znacznie dłużej, jednak wg nadmiernie grzeje się stabilizator w momencie zaniku dźwięku jest gorący.
 • #8
  galad
  Level 18  
  Problem nadal nie rozwiązany, brak dźwięku i na kolumnach i na słuchawkach. Procek działa wszystkie funkcje działają, przełącza sie wszystko normalnie nic nie szaleje, komendy z pilota tez działają, przekaźniki załączają sie więc stk sprawne. po podłączeniu źródła dźwięku bezpośrednio do Cn 602 dźwięk jest. Chciałbym sprawdzić pre-amp tylko gdzie mam podać sygnał audio.
 • #9
  Tomek_GZ
  Level 20  
  galad wrote:
  ... brak dźwięku i na kolumnach i na słuchawkach. Procek działa wszystkie funkcje działają, przełącza sie wszystko normalnie nic nie szaleje, komendy z pilota tez działają, przekaźniki załączają sie więc stk sprawne. po podłączeniu źródła dźwięku bezpośrednio do Cn 602 dźwięk jest.


  W moim WS504 miałem dokładnie taki sam problem. Powodem był spalony R603 lub R608 (nie pamiętam dokładnie). Oba odpowiadają za zasilanie +/- 15V. Może tam masz jakiś błąd...
 • #10
  galad
  Level 18  
  R 603 i R608 są sprawne,oba mają po 10 ohm. Jest na nich po 15 V. Gdzie mam jeszcze szukać usterki, może profilaktycznie wymienić T602 i T603. Zmierzyłem napięcia na IC 101-104, i sa prawidłowe to zn +/- 15V.
 • #11
  SlawekKedra
  Level 43  
  galad wrote:
  Chciałbym sprawdzić pre-amp tylko gdzie mam podać sygnał audio.

  Wylutuj minusy kondensatorów C145 i C146 i do tych wylutowanych minusów doprowadź sygnał. W ten sposób wejdziesz sygnałem w przedwzmacniacz pomijając scalony przełącznik źródeł
 • #12
  galad
  Level 18  
  Wylutowałem te kondensatory i dałem na nie sygnał + a do masy wzmacniacza - z mp3 dźwięku nie ma, czyli to chyba nie selektor jest winny temu ze ws milczy.
 • #13
  SlawekKedra
  Level 43  
  Ok, wlutuj z powrotem te kondensatory jak były, następnie wylutuj plusy C147 i C148 i do tych plusów podaj sygnał. Sprawdź również czy w trybie Defeat jest tak samo jak bez.
 • #14
  galad
  Level 18  
  Wylutowałem te kondensatory podałem sygnał lecz nadal cisza. jednak po odpięciu od masy czerwonego kabelka z prawej strony płytki dźwięk się pojawił, na tyle głośny aby można było sprawdzić działanie potencjometru głośności, działa poprawnie, muting tez działa, ale ws gra za cicho aby można było dostrzec różnicę przy wciśniętym defeat a wyłączonym defeat.
 • #15
  SlawekKedra
  Level 43  
  Przy wciśniętym i wyciśniętym Defeat nie powinno być różnicy w głośności jeśli regulatory barwy są ustawione w środkowe położenia.
  galad wrote:
  jednak po odpięciu od masy czerwonego kabelka z prawej strony płytki dźwięk się pojawił

  Mógłbyś określić dokładnie co to za kabelek? Mam tylko schemat więc na podstawie Twojego opisu nie jestem w stanie się zorientować który to kabelek.
  galad wrote:
  na tyle głośny aby można było sprawdzić działanie potencjometru głośności

  Czy to jest normalna głośność jaką powinien osiągać ten wzmacniacz?
 • #16
  galad
  Level 18  
  Normalna głośność to nie jest, na max wzmacniacz gra tak jakby na 1/8 swoich możliwości.
  Diora WS 504 - znika dźwięk
 • #17
  SlawekKedra
  Level 43  
  Co jest napisane na płytce przy tym czerwonym kabelku?
 • #18
  galad
  Level 18  
  Ten kabel to po prostu masa selektora, reasumując jeśli masa selektora jest odpięta i daje gorący na nóżki kondensatorów C 147 i C 148, a masę ze źródła dźwięku przytknę do obudowy ws wtedy pojawia się dźwięk ale nie pełnej mocy, jednak bez zniekształceń, jeśli jednak podepnę masę selektora do obudowy wzmacniacza dźwięk znika, lub jeśli bezpośrednio dam masę z mp3 na ten czerwony kabel dźwięku tez brak.
 • #19
  SlawekKedra
  Level 43  
  Ok, wlutuj z powrotem te kondensatory i podłącz tak jak był ten przewód masy.
  Następnie doprowadź sygnał do tych końcówek rezystorów R501 i 502, które biegną do złącza CN602 i sprawdź czy słychać.
  UWAGA!!! Źródło sygnału musi umożliwiać regulację poziomu od zera ponieważ sygnał zostanie doprowadzony do wejść końcówek mocy z pominięciem potencjometrów głośności we wzmacniaczu.
 • #20
  galad
  Level 18  
  Dźwięk jest, czysty i wyraźny, bez zniekształceń. Czyli sama końcówkę mocy można wykluczyć. Tylko co dalej, gdzie szukać przyczyny problemu?
 • #21
  SlawekKedra
  Level 43  
  galad wrote:
  Tylko co dalej, gdzie szukać przyczyny problemu?

  Przyczyny tego problemu szukamy cały czas krok po kroku i będziemy szukać dotąd aż znajdziemy.
  Odessij cynę z nóżki 8 i nóżki 23 układu IC104 tak, aby te piny 8 i 23 nie dotykały do punktów lutowniczych do których były uprzednio przylutowane. Podłącz sygnał do ścieżek lub punktów które łączą się bezpośrednio z punktami do których przylutowane były piny 8 i 23 i sprawdź czy gra. Potencjometr głośności wzmacniacza ma w tej konfiguracji wpływ na głośność.
 • #22
  galad
  Level 18  
  Nie umiem odessać cyny z tej nóżki, za duża lutownica i zużyty odsysacz. czy mogę w ciemno wymienić ten ic 104, czy kupić nową lepiej płytę selektora.
 • #23
  SlawekKedra
  Level 43  
  galad wrote:
  Nie umiem odessać cyny z tej nóżki, za duża lutownica i zużyty odsysacz.

  Jest taki sposób na odessanie cyny: linkę miedzianą pozyskaną z jakiegoś przewodu trzeba nasączyć samą kalafonią, następnie przyłożyć do punktu i podgrzać lutownicą. Cyna wsiąknie w tę linkę i zostanie w ten sposób odessana.

  galad wrote:
  czy mogę w ciemno wymienić ten ic 104, czy kupić nową lepiej płytę selektora.

  Wymienić układ w ciemno oczywiście można ale jeśli nie jest na 100% ustalone że to właśnie on, to może się zdarzyć że wrócimy do punktu wyjścia.
 • #24
  galad
  Level 18  
  Linka np z koncentryka, dobrze rozumuje? Ale to już jutro, bo jak na złość tez skończyła się kalafonia. Jak pech to pech, ale dzięki za zaangażowanie.
 • Helpful post
  #25
  SlawekKedra
  Level 43  
  galad wrote:
  Linka np z koncentryka

  Może być z koncentryka, chociaż byłoby lepiej aby ta linka była grubsza, złożona z cieniutkich drucików. Niektóre kable głośnikowe się do tego nadają.
 • #26
  galad
  Level 18  
  Udało mi się kupić całą płytę selektora i cała płytę z prockiem po okazyjnej cenie, jednak potwierdziło się że awarii uległ selektor, po wstawieniu nowego WS ruszyła od razu i gra już kilka dni i nic się złego nie robi. tematu nie zamykam bo ten egzemplarz jest na tyle wadliwy że pewnie za chwile znów coś w nim padnie. Wiem że pewnie wystarczyła by wymiana układów w uszkodzonym selektorze, ale cena 2 nowych razem z przesyłką to trochę mniej niż cała część, a zawsze z tej uszkodzonej mam inne elementy na podmianę. Dzięki wszystkim za pomoc.