Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przejściówka 230V na 400V - jak podłączyć dimmer oświetleniowy 32A do sieci 230V

jakub.mech 31 Sty 2015 14:28 2142 14
  • #1 31 Sty 2015 14:28
    jakub.mech
    Poziom 9  

Witam forumowiczów,
    chciałbym zapytać, w jaki sposób wykonać połączenia, aby podłączyć dimmer oświetleniowy 32A (wtyk 400V) do sieci elektrycznej 230V?

Posiadam gniazdo 400V/5PIN (L1, L2, L3, N, PE), wtyczkę 230V/3PIN (N,L,PE) i kabel 3-żyłowy.
    Bardzo proszę o pomoc, może jakiś schemat i wyjaśnienie, co z czym połączyć.
    Z góry dziękuję!

0 14
  • #2 31 Sty 2015 14:51
    jakubwaba
    Poziom 21  

Takie podłączenie jest niedopuszczalne - nigdy nie masz pewności po której stronie będzie faza w gniazdku do którego się podłączysz no i jedna faza nie wytrzyma takiego obciążenia. Widziałem już takie kombinacje ale to może się skończyć źle. Z trzech faz wziąć jedną można ale z jednej zrobić trzy to już nie bardzo...

0
  • #3 31 Sty 2015 14:52
    ciuqu
    Poziom 34  

Po pierwsze sprawdź czy dimmer jest przystosowany do pracy na jednej fazie 230V.

0
  • #4 31 Sty 2015 14:54
    jakubwaba
    Poziom 21  

Dimmery nie korzystają z napięcia międzyfazowego więc w teorii jedna faza wystarczy natomiast chodzi o rozkład obciążeń. Poza tym tak jak mówiłem - w zwykłych gniazdach 230V nigdy nie wiemy po której stronie ktoś przyłączył przewód fazowy.

0
  • #5 31 Sty 2015 14:56
    TWK
    Specjalista elektryk

Ze względu na niewielką wiedzę kolega nie powinien zajmować się tworzeniem takich urządzeń, poza tym:

jakub.mech napisał:
    wtyczkę 230V/3PIN (N,L,PE)
    Typowe gniazda 230 V są produkowane na prąd znamionowy 16A, wtyczki czasem na mniej. Nie da się podłączyć urządzenia o prądzie 32 A do takiego gniazda.

0
  • #6 31 Sty 2015 15:00
    jakub.mech
    Poziom 9  

Hej,
    dzięki za odpowiedzi. Znalazłem coś takiego w instrukcji dimmera:

Przejściówka 230V na 400V - jak podłączyć dimmer oświetleniowy 32A do sieci 230V

Czy to jest odpowiedź na pytanie czy taki dimmer jest dostosowany do podłączenia go pod 230V?

0
  • #7 31 Sty 2015 15:03
    jakubwaba
    Poziom 21  

Owszem - możesz w tym układzie podłączyć dimmer pod jedną fazę pamiętając o ograniczeniu mocy podłączanych lamp. Należało by jednak pamiętać aby przewody fazowy i neutralny były na swoich miejscach (przy podłączaniu wtyczki do gniazda 230V może być różnie).

0
  • #8 31 Sty 2015 15:05
    ciuqu
    Poziom 34  

Jak widać producent dopuszcza zasilanie 1 fazowe. Ale w domowych warunkach to więcej jak 16A nie pociągnie.

1
  • #9 31 Sty 2015 15:06
    perch
    Poziom 26  

230V 50-60Hz Max 120A

Takie połączenie nie jest możliwe.

0
  • #10 31 Sty 2015 15:08
    TWK
    Specjalista elektryk

jakubwaba napisał:
    Owszem - możesz w tym układzie podłączyć dimmer pod jedną fazę pamiętając o ograniczeniu mocy podłączanych lamp. Należało by jednak pamiętać aby przewody fazowy i neutralny były na swoich miejscach (przy podłączaniu wtyczki do gniazda 230V może być różnie).

Pod jedną fazę może i tak. Ale nie można podłączyć urządzenia o poborze prądu 120 A do gniazdka!

0
  • #11 31 Sty 2015 15:13
    jakub.mech
    Poziom 9  

Tak oczywiście zdaję sobie sprawę z dużego ograniczenia mocy, ale potrzebuję użyć go do 2 reflektorów 650 W w miejscu, gdzie nie mam zasialania 3-fazowego.

OK, czyli podłączenie takie można zrobić łączyąc ze sobą L1, L2, L3 i podłączyć do L we wtyczce 230V, N do N oraz PE do uziemienia, tak? Rozumiem, że w tym wypadu znaczenie ma aby w gnieździe 230V nie pomylić N i L, a co się stanie jak się pomyli? Czy czasem dimmer nie będzie działał w odwrrotnej fazie? Co takiego może się stać?

Dodano po 2 [minuty]:

A mogę podłączyć się tylko do jednej fazy np. L1? zostawiając L2 i L3 niepodłączone?
    Wtedy na dimmerze, używam tylko gniazda CH1 (CH2 też?). Innych nie potrzebuję. Dodam tylko, że ten dimmer ma 6 wyjść 230V do każego bezpiecznik 16A.

Dodano po 9 [sekundy]:

A mogę podłączyć się tylko do jednej fazy np. L1? zostawiając L2 i L3 niepodłączone?
    Wtedy na dimmerze, używam tylko gniazda CH1 (CH2 też?). Innych nie potrzebuję. Dodam tylko, że ten dimmer ma 6 wyjść 230V do każego bezpiecznik 16A.

0
  • #12 31 Sty 2015 15:40
    TWK
    Specjalista elektryk

jakub.mech napisał:
    Nie wiadomo, jak są zasilane obwody wewnątrz urządzenia. Należy podłączać zgodnie ze schematem dostarczonym przez producenta.

jakub.mech napisał:
    Rozumiem, że w tym wypadu znaczenie ma aby w gnieździe 230V nie pomylić N i L, a co się stanie jak się pomyli?
    Urządzenie, dla którego producent przewidział oznaczone zaciski L i N powinno być podłączone zgodnie z tymi oznaczeniami. Ponieważ nie ma normy regulującej położenie styków w gniazdach takie urządzenie nie powinno być podłączane poprzez wtyczkę.

0
  • #13 31 Sty 2015 15:50
    jakub.mech
    Poziom 9  

Rozumiem doskonale, że mam duże ograniczenie prądowe podłączonych urządzeń i powiedzmy, że będzie to 10A (max 16A), wiem, że absolutnie nie 32A!! .
    Tak jak pisałem wcześniej potrzebuje podłączyć zaledwie 1,5kW pod ten dimmer.

A co do tego N i L i odpowiedniego oznaczania/podłączenia pod wtyczkę 230V, chciałbym zapytać co może się stać jak podepnę odwrotnie:
    1). Uszkodzę urządzenie
    2). Jest to niebezpieczne dla uzytkowania
    3). jakie inne ....?

0
  • Pomocny post
    #14 31 Sty 2015 16:59
    jakubwaba
    Poziom 21  

Czasem przy dimmerach zdarza się że przy zamianie L i N przy kiepskich triakach faza idzie na obudowę urządzenia (robi się zwarcie do PE i działają zabezpieczenia instalacyjne). Jeśli nie daj Boże urządzenie nie będzie miało połączenia z przewodem PE to może kogoś porazić.

-1
  • #15 31 Sty 2015 20:13
    jakub.mech
    Poziom 9  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!!

0
  Szukaj w 5mln produktów