Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Selektywność - zabezpieczenie na klatce

01 Lut 2015 13:11 2640 22
  • Poziom 17  
    Dzień dobry.

Przekonałem się wczoraj, że zamiast wyłączać mi zabezpieczenia w domu Moeller B16 lub B10 spaliło mi bezpiecznik na klatce schodowej.
    Powiedzcie mi, czy to zabezpieczenie jest za licznikiem, czy przed (mam plombę).

Reasumując na klace mam zabezpieczenie: ETI DII 25A gF.

Dom: Moeller B16 i B10.

Co musiałbym dać na klatce lub w domu, żeby była selektywność?

Planowałem dołożyć w domu wyłącznik główny 1P+N i za nim pozostałe obwody z RCD na gniazda. Proszę też o info jaki RCD zastosować?

Teraz jednak widzę, że popularne S-ki jakoś nie bardzo są dobre.

Selektywność - zabezpieczenie na klatce
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 21  
    gF to wkładka topikowa szybka (dawna wts), jako zabezpieczenie przedlicznikowe powinna być wkładka gG - zwłoczna (dawna wtz). Przy wkładce gF selektywności nie będzie, przy gG jest szansa na selektywność (S B16A w mieszkaniu i topik gG 25A przedlicznikowy zazwyczaj działają selektywnie). Oczywiście nie można tak sobie samodzielnie zmieniać wkładek przedlicznikowych gdyż są plombowane, przy zmianie wkładki na inną należało by też zmierzyć impedancję pętli zwarcia (aby wiedzieć czy będzie spełniony warunek SWZ).
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 17  
    Przedstawiłem charakterystykę. Tylko gG w pracy stosujemy jako silnikowe
  • Poziom 21  
    Bo do silników właśnie stosuje się zabezpieczenia zwłoczne (aby nie wyłączyły przy peaku prądowym podczas rozruchu). Na zabezpieczenia przedlicznikowe również należy stosować wkładki gG (zwłoczne) aby najpierw zdążył zadziałać wyłącznik nadprądowy S o char. B w tablicy mieszkaniowej zanim zareaguje zabezpieczenie przedlicznikowe.

Na załączonych przez kolegę charakterystykach doskonale widać że wyłączniki instalacyjne B10 i B16 będą działały selektywnie z poprzedzającą je wkładką gG 25.
  • Poziom 17  
    Poczytałem trochę o wyłącznikach "Cs" i mam wątpliwości.
    Ogólnie chciałbym poruszyć ten temat z administratorem gdyż ten uważa że przez tyle lat nic nie było a teraz jest problem.

Instalacja była zmieniana (WLZ).
    Co ciekawe zamontowali mi B10 na gniazdach, a B16 na oświetleniu.
  • Poziom 21  
    To pewnie przez pomyłkę zamienili B10 z B16. Natomiast co do zabezpieczeń przedlicznikowych to wkładka topikowa gG 25A będzie odpowiednia dla zapewnienia selektywnego działania z eSami B16
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    ODYN_86 napisał:
    Przekonałem się wczoraj, że zamiast wybijać mi zabezpieczenia w domu
    elpapiotr napisał:

Ignorowanie ogłoszeń działu. Nie pozostaje mi nic innego jak zamknąć temat.

Ps. Należy zastosować środki nietechniczne ochrony przeciwporażeniowej. Proponuję zacząć od wyszukiwarki a na wyłączeniu zasilania obwodu podczas prac eksploatacyjnych kończąc- wtedy nie będzie groźnych dla instalacji zwarć.
  • Poziom 10  
    ODYN_86 napisał:
    Co musiałbym dać na klatce lub w domu, żeby była selektywność?

Jeśli to zabezpieczenie ma plombę :
    Proponuję przeczytać umowę z dostawcą energii elektrycznej.Nie posiadasz uprawnień do zmiany wartości i typu zabezpieczeń przedlicznikowych.
  • Poziom 17  
    Proszę nie zaczynajcie swoich wywodów czy mogę czy nie mogę. Pytam tu o informacje.

1) Mając wkładkę gF nie zapewnię selektywności nawet zmieniając zabezpieczenia w domu? (Zmiana na wkładki topikowe)?
    2) Zastosowanie wkładki gG należało by policzyć zabezpieczenia mając wartości pętli zwarcia? (była ostatnio mierzona więc administracja powinna mieć wartości).
    3) Zmiana na S-kę przed licznikiem o ch-ce "C" czy to realne?
    4) Najprościej zastosować wyłącznik HAGER SLS charakterystyka E lub Cs jako przedlicznikowy. (Koszt 200zł + walka z administracją i ZE o zgodę na zmianę).

Muszę mieć argumenty.

PS. Zadziwia mnie fakt, że nikt przy modernizacji nie pomyślał o zastosowaniu rozłącznika instalacyjnego izolowanego, tak żeby odbiorca mógł odłączyć obwód w razie modernizacji tablicy. Obecnie chcąc zamontować sobie RCD musiałbym pracować pod napięciem, lub zgłaszać do ZE o wyłączenie = strata pieniędzy.
  • Moderator
    ODYN_86 napisał:

Muszę mieć argumenty.

Nie rozumiem. Dla kogo? Po co? Chcesz uzyskać selektywność przy zwarciach?
  • Poziom 17  
    Czy czasem nie mówi o tym prawo w naszym kraju?
    Dalej nie uzyskałem informacji.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    ODYN_86 napisał:
    Czy czasem nie mówi o tym prawo w naszym kraju?

Mówi:

http://www.piib.org.pl/budownictwo-aktyprawne-61/przepisy-i-warunki-techniczno-budowlane-aktyprawne-180/593-rozporzidzenie-ministra-infrastruktury-z-dnia-12-kwietnia-2002-r-w-sprawie-warunkechnicznych-jakim-powinny-odpowiadaudynki-i-ich-usytuowanie-cz-1

Cytat:
    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    (...)
    5) zasadę selektywności (wybiórczości) zabezpieczeń,
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Bronek22 napisał:

Nawet w selektywności przeciążeniowej, nie można oczekiwać selektywności w stosunku do sumy zabezpieczeń w rozdzielnicy

Uzupełnię wypowiedź Kol. z Pragi.
    Zabezpieczenie główne/współczynnik selektywności = ∑ zabezpieczenie podrzędne.
    Przykład:
    Mając dwa bezpieczniki podrzędne o wartości nominalnej 10A, już zostało złamane prawo polskie. Współczynnik selektywności bezpieczników topikowych to 1,8 ÷ 2, a tzw. esek 1,4 ÷ 1,6.
  • Specjalista elektryk
    Bronek22 napisał:
    Tylko nie mówi o jaką selektywność chodzi -bo są dwie selektywności.
    Raczej powiedziałbym, że jest selektywność, która dzieli się na zwarciową i przeciążeniową, w zależności od części charakterystyki, której dotyczy.
  • Moderator
    TWK napisał:
    Bronek22 napisał:
    Tylko nie mówi o jaką selektywność chodzi -bo są dwie selektywności.
    Raczej powiedziałbym, że jest selektywność, która dzieli się na zwarciową i przeciążeniową, w zależności od części charakterystyki, której dotyczy.

I stąd było moje zapytanie. Na jakieś zarzuty ZE odpowie, że selektywność przeciążeniowa jest zachowana i wypnie się na Kol. ODYN_86.
  • Poziom 10  
    ODYN_86 napisał:
    Przekonałem się wczoraj, że zamiast wyłączać mi zabezpieczenia w domu Moeller B16 lub B10 spaliło mi bezpiecznik na klatce schodowej.
    Powiedzcie mi czy to zabezpieczenie jest za licznikiem czy przed?(mam plombę).

Napisz ile razy zadziałał wyłącznik instalacyjny nadmiarowo-prądowy B16 , zanim zadziałało zabezpieczenie DOII gF 25 A.
    Pytam ponieważ może być on "nadpalony na stykach " i zamiast zadziałać w czasie 0,1 s (5x16=80A), działa w dużo dłuższym czasie np.0,4 s. Wówczas może nie być selektywności zwarciowej zabezpieczeń.

ODYN_86 napisał:
    Ogólnie chciałbym poruszyć ten temat z administratorem gdyż ten uważa że przez tyle lat nic nie było a teraz jest problem.

Z tekstu wnioskuję, że zwarcia były już wcześniej i nic się nie działo. Dopiero po wymianie przewodów WLZ powstał problem. Pewnie poprawiły się warunki przewodności prądu w przewodów elektrycznych i wartość skuteczna prądu zwarcia jest większa.
    Seria zabezpieczeń S 300 B16 Legrand była czuła na prądy zwarciowe .

.
  • Poziom 17  
    Problemu nie było gdyż nikt tam nie posiadał plomb. Odkąd pamiętam każdy miał zamontowany automat. Teraz nagle pozabierali bezpieczniki i powstawiali swoje z pokrywkami i plombami co najgorsze zamiast dać zwłoczne zamontowali szybkie. W innym mieście u znajomego, akurat dziś przy włączeniu lampki poszło zwarcie. Wyłączyło w domu i na klatce, ale tutaj spółdzielnia zamontowała automaty "S-ki". Osłupiałem jak to zobaczyłem, że u mnie tak nie ma. Szybkie włączenie automatów i wszystko śmiga.

Rozwiązaniem sytuacji jak pisałem jest montaż wyłącznika selektywnego lub popularnej "S-ki" i oplombowanie obudowy. Innym rozwiązaniem mogłoby być powielenie obwodów w domu i danie na gniazda B10, a na oświetlenie B6 ( nie realne rozwiązanie i nie dające pewności działania). Zamontowanie wkładki gG też nie da selektywności, gdyż jest na granicy i wyłączenie będzie loterią, który szybciej. Pozostaje walka z administracją o przebudowanie rozdzielni. Pewnie zarządca we wspólnocie nie będzie zbyt zadowolony, ale nie musiał sie na tym znać jak elektrycy robili remont.
  • Moderator
    ODYN_86 napisał:
    Pewnie zarządca we wspólnocie nie będzie zbyt zadowolony, ale nie musiał sie na tym znać jak elektrycy robili remont.

A gdzie miał konserwatora - elektryka? Co to za administrator, który nie ma z kimś umowy na szybką reakcję w sytuacjach awaryjnych? Czyli miał pod ręką konsultanta.
  • Poziom 27  
    ODYN_86 napisał:

Rozwiązaniem sytuacji jak pisałem jest montaż wyłącznika selektywnego lub popularnej "S-ki" i oplombowanie obudowy.

Twoja sytuacja jest patowa:
    1. Reglamentację prądu musisz rozwiązać we własnym zakresie.
    2. Możesz starać się o większy przydział mocy.
    3. Każda próba korzystania z większej mocy niż umowna wiąże się z wyłączeniem zabezpieczeń głównych - patrz p.2 .
  • Poziom 17  
    Wirnick napisał:

Twoja sytuacja jest patowa:
    1. Reglamentację prądu musisz rozwiązać we własnym zakresie.
    2. Możesz starać się o większy przydział mocy.
    3. Każda próba korzystania z większej mocy niż umowna wiąże się z wyłączeniem zabezpieczeń głównych - patrz p.2 .

Tu nie chodzi o większy pobór mocy, gdyż to co jest obecnie zupełnie wystarczy. Chodzi tylko o problemy przy zwarciach. Całe szczęście takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często.

Obecnie jako ciekawostkę mogę powiedzieć iż deweloperzy również nie wykonują instalacji zgodnie ze sztuką, lecz po taniości:

1) Zabezpieczenie główne RM to RCD 3fazowe. :D
    2) Moc na mieszkania minimalna możliwa czyli 7kW. Zabezpieczenie przedlicznikowe 16A. Zapewnienie selektywności przy wyłącznikach instalacyjnych B10 i B16 i przedlicznikowym C16 pozostaje zagadką.
    3) Zastosowanie SPD T1 i T2 w RM spotyka się z wielkim oburzeniem - przepisy przecież nie wymagają.
    4) Inspektor odebrał budynek bez naniesionej instalacji klimatyzacji na elewacji budynku i dokumentacji elenktycznej mieszkania.

Całe szczęście ZE nie robi problemów z zamontowaniem zabezpieczenia selektywnego lub tzw S-ki. Zalecają zwiększeniem mocy by mieć zebezpieczenie 20A lub 25A jako przedlicznikowe.