Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pionier U - Podłączenie kilku rzeczy

01 Lut 2015 15:42 2103 20
 • Poziom 12  
  Witam Kolegów. Nabyłem w niezbyt ładnym stanie radioodbiornik Pionier U. Lampy zdobyłem, elementy elektroniczne sprawdziłem. Jednak mam problem w odnalezieniu gdzie podłączyć następujące rzeczy, które oznaczyłem na zdjęciu. Jeden kabelek (u mnie niebieski) przy potencjometrze jest w ogóle albo odcięty albo urwany. Drugi kabelek, którego już w ogóle nie rozpoznaje, ukrywa się ten kabelek około lampy UBL 21. Nie mam też w ogóle podłączonego transformatora głośnikowego, ale akurat z tym sobie jestem w stanie poradzić. Czy na podstawie tego zdjęcia jest ktoś w stanie mnie jakoś naprowadzić co do tych kabelków?
  Pionier U - Podłączenie kilku rzeczy
 • Poziom 12  
  Szczerze mówiąc nie jestem w stanie rozszyfrować tak jest naplątane w tym Pionierku... Dwa kable od potencjometru są urwane. Tylko pierwszy z tym ekranem jest podłączony i idzie on do filtra z kondensatorem 200pF. Od tego też miejsca wychodzi ów (u mnie biały) kabel, który również został odcięty lub urwany. Jego nie jestem w stanie znaleźć, gdzież to on miał być podłączony. Podaję dokładniejsze ujęcie, może komuś z kolegów coś przyjdzie do głowy.
  Pionier U - Podłączenie kilku rzeczy Pionier U - Podłączenie kilku rzeczy

  Dodano po 3 [minuty]:

  P.S. środkowa noga potencjometru głośności ma być podłączona do kondensatora 20n z ekranem, łączącego 4 nogę pierwszej lampy UCH 21 tak?
 • Poziom 23  
  scigacz220 napisał:
  środkowa noga potencjometru głośności ma być podłączona do kondensatora 20n z ekranem, łączącego 4 nogę pierwszej lampy UCH 21 tak?
  Dokładnie tak, lewa noga potencjometru podłączona do masy, prawa do rezystora 2,2Mom i do filtra.
 • Poziom 12  
  A tego magicznego białego kabelka, który zaznaczyłem na pierwszym zdjęciu, nie kojarzy kolega może gdzie to on ma być posłany??
 • Admin Grupy Retro
  Magicznych kabelków tam Ci dostatek - lepiej napisz, dokąd prowadzi... Nie widać miejsca, w którym się zaczyna.
 • Poziom 12  
  On idzie w to samo miejsce, co ten kabel do potencjometru. Czyli od filtra, pierwszego kondensatora 200pF. Czyżby ten kabelek miał iść na 5 wyprowadzenie lampy UBL 21? Najgorsze że albo ktoś albo myszki te kable ucieły. Prawdopodobnie ucierpiała też jedna z cewek, ale tutaj liczę chociaż na fale krótkie...
 • Poziom 27  
  Ten kabelek jest fabrycznie ucięty. To był punkt strojeniowy/pomiarowy (?)
 • Poziom 12  
  Nie no ale serio mówisz kolego? Bo dwa od potencjometru już mam takie "fabrycznie ucięte":) Ale nigdy nie wiadomo, dlatego wolę pytać i pytać.
 • Poziom 12  
  Panowie Koledzy podłączyłem potencjometr zgodnie ze schematem, a więc: środkowa noga potencjometru do filtra. Noga prawa do 4 nogi lampy UCH21, a lewa do masy (patrząc na potencjometr od góry). Schemat podaje że środkowa noga potencjometru do 4 nogi lampy, jednak u mnie oryginalnie jest do filtra... Czy to ma jakieś znaczenie?? Głośność słychać a raczej buczenie ale takie znośne, jednak żadnej reakcji potencjometr nie wnosi...
 • Poziom 23  
  scigacz220 napisał:
  środkowa noga potencjometru do filtra. Noga prawa do 4 nogi lampy UCH21
  Środkowa noga potencjometru ma być podłączona do 4 nogi lampy przez kondensator C24 zgodnie ze schematem i regulacja wzmocnienia będzie działać prawidłowo.
 • Poziom 12  
  Niestety wypróbowałem zamianę i nic. Efekt jest taki, że słychać tylko buczenie sieci. Potencjometr dalej nic nie wnosi. Nie sądzę, żeby był zły, bo miernik pokazuje zmiany. Czy brakuje mi jakiegoś połączenia, które by wnosiło tą regulację? Bo jako że cewki od krótkich fal mam dobre, chciałbym wypróbować to i owo. Napięcie raczej mam ustawione dobrze, bo w innym przypadku domyślam się, że paliłby się opornik redukcyjny... Mam połączone w kształt jakby litery "U" przełącznik napięć.
 • Poziom 23  
  Proszę pomierzyć napięcia w punktach opisanych na schemacie, czy są w normie, wtedy zobaczymy bo być może któraś z lamp jest niesprawna. To jest stare radio i z fotek widać że jego stan jest trochę sfatygowany, więc mogą być różne problemy.
 • Poziom 12  
  Witam, małe sprostowanie: regulacja głośności działa. Gdzieś występuje natomiast (chyba) problem polaryzacji lampy UBL21, bo gdy podotykam śrubokrętem jej wyprowadzeń to dźwięk można regulować, niestety nie słyszę jakiegokolwiek szumu z żadnego zakresu fal AM. Wymieniłem na czas naprawy kondensatory, co zrobić by rozruszać do pracy heterodynę??
 • Admin Grupy Retro
  scigacz220 napisał:
  Wymieniłem na czas naprawy kondensatory

  Które?
  scigacz220 napisał:
  co zrobić by rozruszać do pracy heterodynę??

  1) Sprawna UCH21 (zwłaszcza trioda)
  2) Sprawne cewki (bez przerw)
  3) Czyste styki przełącznika
  4) Sprawne kondensatory (mikowe robią niespodzianki, aczkolwiek kilkakrotne ściśnięcie nitów kombinarkami częto przywraca je do życia)
  5) Sprawne rezystory (zwłaszcza te, które mają wyprowadzenia w postaci opasek owiniętych na wałku potrafią potrafią dostać niezauważalnych okiem przerw), zwłaszcza w anodzie i siatce triody UCH21 pracującej w oscylatorze.
  Jeśli nie masz miernika częstotliwości lub oscyloskopu, to rozpoczęcie generacji rozpoznasz prez wytworzenie się ujemnego napięcia na siatce (rzędu kilku woltów) lub całkowite ogłupienie miernika składową w.cz.
 • Poziom 12  
  Kondensatory- wszystkie prócz tych, które są w przełączniku zakresów. Spróbuję wykonać operację kombinerki i pomierzę tak jak mówi Kolega Futrzaczek ujemne napięcie na siatce. Co ważne, mam już sprawny wzmacniacz m.cz. a to już coś;) Choć z tego, co czytam i wnioskuję: nie podłączać nic zewnętrznego dla testu pod Pionierka? Można uszkodzić jakiekolwiek urządzenie wejściowe zgadza się?
 • Poziom 19  
  scigacz220 napisał:
  Można uszkodzić jakiekolwiek urządzenie wejściowe zgadza się?
  Zgadza - nie jest izolowany galwanicznie od sieci zasilającej!
 • Poziom 12  
  Niestety, przyczyną braku odbioru radia są uszkodzone cewki zarówno antenowe jak i głośnikowe. Nie sądzę, żebym był w stanie sam je naprawić. Zostaje zatem szukać całego przełącznika, zgadzacie się Panowie? Poza tym mankamentem radyjko jest sprawne. Napięcie choć miernik pokazuje trochę dziwnie, to jednak napięcie ujemne na lampie UCH 21. Zasilacz sprawny, nawet sam pomruk sieci dość znośny. Proszę o odp. czy warto szukać przełącznika z cewkami, czy może skądś takie przeszczepiać...
 • Poziom 32  
  scigacz220 napisał:
  Niestety, przyczyną braku odbioru radia są uszkodzone cewki zarówno antenowe jak i głośnikowe. Nie sądzę, żebym był w stanie sam je naprawić

  Całkiem możliwe że się dadzą, nawijałem już licą całe cewki koszykowe - z palca! - oglądałeś temat o Syrence na triodzie?
  http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=25192&hilit=syrenki
  Jak urwana jest końcówka - można odwinąć pojedyncze zwoje (jeżeli od środka - trzeba cewkę zsunąć z karkasu). Jeżeli przewany jest pojedynczy drucik na zewnętrzej warstwie - można odwinąć jeden zwój i połączyć oba fragmenty uzwojenia. Cewki sprzęgające heterodyny (nawinięte na uzwojeniach głównych i odizolowane przekładkami) można bez trudu przewinąć na nowo i to niekoniecznie licą: mają one tylko kilkadziesiąt zwojów, podobnie jak wszystkie cewki fal krótkich.
  Dane cewek są na: http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=1...677&hilit=dane+cewek+odbiornik%C3%B3w#p113677
  Cytat:

  Zostaje zatem szukać całego przełącznika, zgadzacie się Panowie?

  To niestety oznaczałoby wyrok śmierci na innego Pioniera :cry:
 • Poziom 12  
  Właśnie też takie miewam myśli jak widzę, że ktoś odsprzedaje części, radio na części, zawsze jest żal, że można było uratować. Poczytam te tematy, może się do tego zabiorę... Tymbardziej, skoro radio już sprawne akustycznie. Mam tylko pytanie, "licą"- co to takiego?