Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie teoretyczne - zbyt niskie ci¶nienie po stronie ssania sprężarki

Konrad_M 01 Feb 2015 16:26 7026 4
 • #1
  Konrad_M
  Level 15  
  Witam, przeczytałem w jednym artykule, że zbyt niskie ci¶nienie po stronie ssawnej sprężarki klimatyzacji może spowodować zassanie przez sprężarkę mokrej pary czynnika chłodniczego.
  Czy to jest prawda?
  Wydaje mi się, że nie ponieważ mniejsze ci¶nienie po stronie ssawnej spowoduje większe rozprężenie i zmniejszenie temperatury odparowania czynnika. Skutkiem tego będzie większe przegrzanie czynnika, więc nie ma możliwo¶ci zassania mokrej pary czynnika.
  Proszę o opinie fachowców
 • Helpful post
  #2
  walter56
  Level 16  
  Obniżenie ci¶nienia ssania z jednoczesnym zwiększeniem przegrzania par na ssaniu będzie występować w przypadkach:
  - niedrożno¶ci filtra,
  - ubytku czynnika chłodniczego,
  - zmiany warunków cieplnych.
  W niektórych przypadkach może dochodzić do migracji mokrych par, np: w mocno zanieczyszczonym parowniku (obniżone ci¶nienie) i skraplaczu (podwyższone ci¶nienie skraplania). Podobnie może być przy niesprawno¶ci wentylatorów i układów sterowniczych.
 • Helpful post
  #3
  ted432
  Level 10  
  Witam. Chłodnictwo temat - rzeka.Zasysanie cieczy czy tez mokrych par przez sprężarkę zależy od kilku czynników.Jesli za¶ chodzi o Twoje pytanie , to w przypadku uszkodzonego wentylatora parownika, zabrudzonego silnie filtra powietrza b±dz tez zalodzonego parownika zmniejszy sie ilo¶ć paruj±cego czynnika,spadnie cisnienie ssania i po pewnym czasie czynnik ktory nie odparowal w wymienniku zacznie zalewać sprezarkę.

  Dodano po 16 [minuty]:

  I jeszcze jedno. Cisnienie (temperatura) ssania, a przegrzanie to s± dwie różne rzeczy.
 • #4
  Konrad_M
  Level 15  
  ted432 wrote:
  I jeszcze jedno. Cisnienie (temperatura) ssania, a przegrzanie to s± dwie różne rzeczy.
  tak, wiem - przegrzanie par jest to temperatura zmierzona na wylocie z parownika większa od temperatury wynikaj±cej z ci¶nienia (temperatury nasycenia)
  A podwyższenie ci¶nienia skraplania może spowodowac zassanie mokrych par, dlatego, ze zawór rozprężny bedzie w tym przypadku wtryskiwał więcej czynnika niż powinien?
 • #5
  walter56
  Level 16  
  Je¶li parownik zasilany jest poprzez termostatyczny zawór rozprężny to nie powinno być problemu z mokrymi parami. Wyj±tkiem s± tu szybkie zmiany jego obci±żenia cieplnego.