Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marantz PM 75 - Napięcie stałe na wyjsciu

01 Lut 2015 19:37 1704 17
 • Poziom 11  
  MARANTZ PM75 .Wysokie napięcie stałe na wyjściu. Mam podobny problem z napięciem stałym / tzw.offset / na wyjściu. Wynosi on równo na kanale L,P -100mV Rzecz dotyczy wzmacniacza Marantz PM 75. Pierwszy raz spotkałem się z takim rozwiązaniem regulacji Biasu na układzie LA2500. Jeżeli zmniejszam Bias, zmniejsza się w pewnych granicach offset / udało sie zmniejszyć do 60mV/ Jeżeli zwiększam bias, zwiększa się w pewnych granicach offset.
  Oryginalnie wzmacniacz nie posiada żadnych regulatorów offsetu. Posiada tylko2 PR-ki do regulacji biasu. Nie chcę eksperymentować, poniewaz wzmacniacz naprawdę ma piękne brzmienie. Proszę o pomoc. Posiadam schemat i S.M do tego wzmacniacza . Prześlę na życzenie lub może uda mi się zamiescić go tutaj.
  Załączniki:
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 39  
  Ustaw bias i pomierz offset po nagrzaniu sprzętu.

  Wzmacniacz był uszkodzony czy chcesz rozwiać wątpliwości co do tego parametru ? ;)
 • Poziom 11  
  Jak napisałem wyżej, bias ustawiłem zgodnie z zaleceniami zawartymi w S.M. Po nagrzaniu
  sprzętu bias nieznacznie się zwiększył, ale trzyma on sztywno.Offset również nie pływa. 100mV na wyjściu ,wiem że jest dopuszczalne. Ja jednak nie chcę takim napięciem obciążać głośników. Napięcia na nóżkach LA2500 zgadzają się.Nie jestem pewien czy dałoby to jakiś efekt gdybym na US701 i US702 dorobił regulację zrównoważenia?Zwłaszcza że na wyjściu US701 jest 11o mV i 80mV na wyjściu US702/ noga 6 / Wzmacniacz nie widać aby był grzebany .Tranzystory końcowe nie były wymieniane / są z tej samej serii / Szperałem po forach i z różnych wypowiedzi uzytkowników tych wzmacniaczy wynika że duży offset jest w tym modelu Marantza problemem. Jak go zmniejszyć?
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 42  
  AudioKom napisał:
  Nie chcę eksperymentować, poniewaz wzmacniacz naprawdę ma piękne brzmienie.

  AudioKom napisał:
  Nie jestem pewien czy dałoby to jakiś efekt gdybym na US701 i US702 dorobił regulację zrównoważenia?

  Te dwie rzeczy się wzajemnie wykluczają, więc co chcesz w końcu robić?

  AudioKom napisał:
  Ja jednak nie chcę takim napięciem obciążać głośników.

  Głowy też chyba nie chcesz obciążać myśleniem. 100mV napięcia stałego spowoduje że na głośniku niskotonowym i tylko na nim wydzieli się moc 0,0025W jeśli głośnik będzie czteroomowy lub 0,00125W jeśli będzie ośmioomowy. To według ciebie obciąża głośnik, który normalnie wytrzymuje przynajmniej 50000 razy większą moc?
 • Poziom 11  
  Do Sławek Katedra. Przeczytaj post ze zrozumieniem i jak masz coś konstruktywnego do napisania to pisz, jeżeli nie, to lepiej nie marnuj swojego czasu i mojego. To co piszesz w ostatnim akapicie jest Ok, ale tylko w odniesieniu do napięć zmiennych. Tutaj głośnik wytrzyma tyle co podajesz. W przypadku napięcia stałego np.1V cewka głosnika będzie służyła jako element grzejny. Głośnik może się tak zaraz nie spali całkiem, ale usłyszysz na bardzo niskich poziomach jego wysterowania, charakterystyczne charczenie na jego dolnej charakterystyce. Ale mi nie chodzi o debatę teoretyczną tylko o radę jak zmniejszyć napięcie stałe na wyjściu w kierunku zera. Jeżeli ktoś ma pomysł proszę o radę.
 • Poziom 42  
  AudioKom napisał:
  Przeczytaj post ze zrozumieniem

  Możesz wyjaśnić czego według Ciebie nie zrozumiałem?
  AudioKom napisał:
  W przypadku napięcia stałego np.1V cewka głosnika będzie służyła jako element grzejny.

  Zgadza się. Przy tym napięciu na cewce 4 Ohm wydzieli się 0,25W ale nie pisałeś wcześniej o napięciu 1V tylko 0,1V i przy tym napięciu cewka będzie grzejnikiem na którym wydzieli się moc 2,5mW czyli 100razy mniejsza. Wątpię czy temperatura cewki zwiększyłaby się chociaż o jeden stopień.
 • Poziom 39  
  AudioKom napisał:
  To co piszesz w ostatnim akapicie jest Ok, ale tylko w odniesieniu do napięć zmiennych.

  Ja natomiast tego nie rozumiem bo piszemy o offsecie DC a Ty wyskakujesz z napięciem zmiennym ?

  Poza tym DC offset=100mV to jest graniczna wartość i jednak dopuszczalna w elektroakustyce, stałe wychylenie membrany będzie tak znikome dla normalnej pracy z sygnałem iż nie usłyszysz tego. Głośnik to nie przetwornik słuchawkowy ;)
 • Poziom 42  
  Dla przykładu na zwykłej diodzie świecącej wydziela się na ciepło ok 25mW (przy prądzie 10mA), to jest 10 razy więcej niż na głośniku 4 Ohm przy offsecie 100mV. Nie zauważyłem żeby dioda taka się grzała, dlaczego więc miałaby się grzać cewka głośnika przy mocy 10 razy mniejszej?
 • Poziom 11  
  Nie chcę być żle zrozumianym. Zależy mi na regulacji offsetu w miarę możliwości jeśli się da do 1- 10mV. Zamieściłem S.M. do tego Marantza. Jest do wglądu, jeśli ktoś chce naprawdę mi usłużyć fachową i merytoryczna radą .Wybaczcie że nie będę podejmował debaty na tematy poboczne./ typu a po co? a na co? itp,itd..... /Radę konstruktywną w oparciu o schemat na konkretnie zadane pytanie ,przyjmę z wielka przyjemnością.
 • Poziom 42  
  Spróbuj zmniejszyć R701 i 702 o połowę i sprawdź jak to wpłynie na offset.
 • Poziom 11  
  zmniejszyłem R701 o połowę i oto skutki: offset na wyjściu US 701/noga 6 / zwiększył się z 110mV na 147 mV Ale generalnie offset na wyjściu wzmacniacza mocy zmniejszył się ze 100mV do 41mV. Wg. schematu na wyjściu US701 offset jest zaznaczony jako 60mV. Również dla jednej z gałęzi zasilania tego scalaka jest spory rozrzut. W plusie zgadza się / 17,28V/ w minusie jest 17,58 / powinno być 17,34V /Czyli występuje tutaj taka prawidłowość wg. pomiarów: im większy offset na out US701 n.6 tym mniejszy offset na out wzmacniacza mocy.
  Jest jeszcze inna strona tej "operacji" po zmniejszeniu R701 zmieniła się wejściowa rezystencja końcówki i dżwięk stał się bardziej płaski, mniej przejrzysty.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Istotnie, rezystancja wejściowa się zmniejszyła. To było najprostsze co można było zrobić. Normalnie w końcówkach mocy aby offset był możliwie mały stosuje się równolegle do wejścia opornik o oporności równej opornikowi szeregowemu sprzężenia zwrotnego. W tej końcówce równolegle do wejścia jest 220k a w sprzężeniu 33k tak więc odbija się to na offsecie.
  Można zrobić jeszcze coś innego. Pomiędzy plusem a minusem zasilania wzmacniacza operacyjnego podłączyć potencjometr regulacyjny 10k a do jego suwaka podłączyć jedną końcówką opornik 1M a drugą końcówkę tego opornika podłączyć do wejścia odwracającego Q701 (pin 2) lub do wejścia nieodwracającego (pin 3) i wyregulować offset. Koniecznie trzeba też sprawdzić czy dźwięk będzie wystarczająco wypukły i przejrzysty;)
 • Poziom 11  
  Spróbuję zrobić tak jak piszesz. Wydaje mi się że rezystencja 10k będzie trochę za mała /ok.36V / dam może coś między 100K-1M i odnogę od suwaka 1M i zobaczę jaki zakres regulacji uzyskam. Prościej byłoby odłączyć od US701 kompensację / n.5,8/ i podłączyć taką regulację offsetu / lub niezrównoważenia zwaną fachowo/ n1,8 ale nie jestem pewien co w praktyce wnosi C707 /10pF/ jako kompensacja. Może uda mi się to dzis sprawdzić, o ile grypa mnie zupełnie nie rozłoży. Tak czy owak dam znać co i jak....
 • Poziom 11  
  Rozłożyła mnie grypa,ale mimo niemocy przylutowałem dziś Pr-ek 1M między nózki zasilania /+,- /US701 i US702. Najpierw ustawiłem ok.0V na środkowym odczepie PR-ka ,tak aby nie było niespodzianek. Następnie przylutowałem rezystor 1M miedzy środkowy odczep Pr-ka a n.2 US701 i analogicznie w drugim kanale końcówki. Wyregulowałem offset na wyjsciu głośnikowym końcówki R i L 8mV i 10mV. Offset trzyma stabilnie, nawet po kilku godzinach. Jak całkiem wydobrzeję sprawdzę przebiegi na oscyloskopie. Na ucho mogę stwierdzić że dżwięk /.jego klarowność /, jest taki jaki był przed "operacją'
 • Poziom 42  
  AudioKom napisał:
  Wyregulowałem offset na wyjsciu głośnikowym końcówki R i L 8mV i 10mV

  Nie dało się mniej?
 • Poziom 11  
  Dałoby się ustawić nawet do 0V ale akurat w tym miejscu lekkie ruszenie Pr-ka daje skok offsetu aż do20mV , dlatego uznałem że do 10mV będzie OK. Po obciążeniu wyjść głośnikami /6ohm /offset spada do 4mV i 6mV
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Ok, rozumiem, to i tak dobry rezultat.
 • Poziom 11  
  Sprawdziłem przebiegi na oscyloskopie.Są OK. Zmierzyłem napięcia na nóżkach LA2500. Jest niewielki rozrzut. Dość dokładnie odsłuchałem PM75 i jest tak jak było przed "operacją. Chcę tutaj szczególnie podziękować za dobrą konstruktywną radę SLAWKOWI KEDRA. Bardzo dziękuję. Zamykam więc temat. Pozdrawiam