Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy wzmacniacz do stereo, do 2000zł

Petros 01 Lut 2015 19:40 4233 30
  • #1 01 Lut 2015 19:40
    Petros
    Poziom 20  

Witam

Posiadam kolumny stereo Audio Pro Avanto fs2.0 (4 ohm) i amplituner Sony str-gx315
    Chyba przyszła pora na zmianę tego amplitunera.

Chciałbym kupić nowy wzmacniacz do MAX 2000zł.
    Grać będzie w pokoju 27m²
    Odsłuch 4 metry od kolum, kolumny rozstawione na 4 metry
    Każdy rodzaj muzyki.
    Lubię ciepły dźwięk, nisko schodzący bas. Nie gram głośno, 40W chyba mi wystarczy, liczy się ciekawy dźwięk a nie moc.

Pioneer oraz Yamaha grają ponoć zimno i dokładnie, ze skromniejszym basem więc chyba odpadają.

Zastanawiam się nad Marantz PM5005 lub Denon PMA720AE

Co jeszcze jest godne polecenia ?

0 29
  • #2 01 Lut 2015 20:01
    phoe
    Poziom 29  

Jak masz możliwość odsłuchu to popatrz na Rotel.
    Jeszcze masz NAD'y.

0
  • Pomocny post
    #3 01 Lut 2015 20:10
    idek24
    Poziom 28  

Yamaha gra zimno ? Ma ostre brzmienie dynamiczne mi się osobiscie podoba.
    Do rzeczy Denon zagra tutaj dość naturalnie.
    Rotel ma dość ciepłe brzmienie.
    Najlepiej sam odsłuchaj w mierę możliwości.
    Marantz-a PM5005 nie słuchałem.

0
  • #5 02 Lut 2015 08:41
    ares271
    Poziom 14  

Marantza słuchałem z JBL ES80 basu to tam nie było wcale.
    Denona PMA 720AE nie słuchałem ,ale miałem PMA 710AE i nie sądzę żeby brzmieniowo była jakaś znacząca różnica.Grał przeciętnie nie zachwycał ani mocą ani brzmieniem z pewnością nie miał ciepłej barwy raczej grał neutralnie.
    Za trochę więcej niż 2k można kupić Onkyo A 9555 posiadałem ten wzmacniacz jest on cyfrowy ,ale ma ciepłe brzmienie i gra głębokim basem.

0
  • Pomocny post
    #6 02 Lut 2015 11:13
    RMS.pl

Poziom 26  

Marantza możesz odrzucić gra ostro, Denon nie gra dobrze, tylko muli. Wzmacniacz, którego szukasz to Harman Kardon HK3770 lub najlepiej Advance Acoustic X-i60

0
  • Pomocny post
    #7 02 Lut 2015 13:47
    Adi01
    Poziom 18  

Petros napisał:

Najlepsze opinie w internecie ma pioneer a30 i Marantz.

Dobre opinie ma 6005, natomiast 5005 określają mianem "płaski, bezbarwny". A-30 mam dopiero od kilku dni i póki co jestem z niego bardzo zadowolony - dołu mu na pewno nie brakuje, ale to bardziej kwestia kolumn. Żeby wyrobić sobie zdanie musiałbyś go posłuchać ze swoimi kolumnami.
    W specjalistycznych sklepach sugerują, aby przywieźć swoje kolumny i odsłuchać na miejscu ze sprzętem, który bieże się pod uwagę.

0
  • #8 02 Lut 2015 20:49
    Petros
    Poziom 20  

Adi01 napisał:

Dobre opinie ma 6005, natomiast 5005 określają mianem "płaski, bezbarwny". A-30 mam dopiero od kilku dni i póki co jestem z niego bardzo zadowolony - dołu mu na pewno nie brakuje, ale to bardziej kwestia kolumn. Żeby wyrobić sobie zdanie musiałbyś go posłuchać ze swoimi kolumnami.
    W specjalistycznych sklepach sugerują, aby przywieźć swoje kolumny i odsłuchać na miejscu ze sprzętem, który bieże się pod uwagę.

Kolumn nie chce mi sie wozić (50 kg). A w sklepie itak będzie grało inaczej jak w domu.
    Mam możliwość zakupu wzmacniacza i przypadku niezadowolenia odesłać spowrotem do 14 dni bez ponoszenia kosztów. Dlatego zależy mi aby wybrać coś, co mnie pozytywnie zaskoczy po wynianie starego sony.

Marantz PM6005 kosztuje o wiele więcej niz Pioneer a30.
    Chyba zaczynam sie przekonywać do Pioneera.

0
  • #9 02 Lut 2015 22:44
    phoe
    Poziom 29  

PM6005 ma wejście optyczne, może się przydać do podłączenie np TV w przyszłości. Taka mała uwaga. :)

0
  • #10 03 Lut 2015 07:03
    Adi01
    Poziom 18  

phoe napisał:
    wejście optyczne, może się przydać do podłączenie np TV w przyszłości.

Nie do końca :wink: Dźwięk TV jest przetwarzany na sygnał optyczny a na wejściu wzmacniacza sygnał optyczny jest zmieniany na analogowy - takie przetwarzanie to straty na jakości dźwięku.
    Ja standardowo mam dźwięk TV podłączony do audio, wcześniej do wieży teraz do A-30, mam to połączone analogiem z wyjścia słuchawkowego. Przy włączonej funkcji loudnes subwoofer byłby zbędnym przedmiotem w pokoju :D

0
  • #11 03 Lut 2015 08:47
    Petros
    Poziom 20  

[quote="Adi01"]

phoe napisał:

Nie do końca :wink: Dźwięk TV jest przetwarzany na sygnał optyczny a na wejściu wzmacniacza sygnał optyczny jest zmieniany na analogowy - takie przetwarzanie to straty na jakości dźwięku.
    Cytat:

Myślałem że kazdy sygnał cyfrowy musi być zmieniony na analogowy zanim dotrze do głosnika. Mam wyjście takie w TV już (i tylko takie)

[quote="Adi01"]
    Ja standardowo mam dźwięk TV podłączony do audio, wcześniej do wieży teraz do A-30, mam to połączone analogiem z wyjścia słuchawkowego. Przy włączonej funkcji loudnes subwoofer byłby zbędnym przedmiotem w pokoju :D

Czyli w A30 basu nie brakuje? Mam nadzieję że to nie tatki stukajacy bas.
    Nie jestem audiofilem i lubie mieć opcje zmiany dźwięku np. przez loudness czy korektor w zależności od nastroju.

0
  • #12 03 Lut 2015 11:28
    Adi01
    Poziom 18  

Petros napisał:

Mam nadzieję że to nie taki stukajacy bas.

Dla mnie jest O.K. Przy włączonej funkcji loudnes dźwięk kontrabasów (orkiestra symfoniczna) słyszysz i fizycznie czujesz na sobie. Przy wyłączonym loudnes kontrabasów już nie czuć fizycznie ale nadal fizycznie czuje się basy np. przy Pink Floyd czy przy muzyce elektronicznej.
    Tutaj dużo zależy od podłączonych kolumn. Jak będzie lichy przetwornik niskotonowy to żaden wzmacniacz nie pomoże.

0
  • #13 03 Lut 2015 11:30
    RMS.pl

Poziom 26  

Bas to raczej subwoofer :)

0
  • #14 03 Lut 2015 11:37
    Adi01
    Poziom 18  

W takim razie określ jakie częstotliwości traktujesz jako bas a jakie jako niskie częstotliwości, bo nie bardzo rozumiem.

0
  • #15 03 Lut 2015 11:48
    RMS.pl

Poziom 26  

Bas określają stosowne normy. Zaczynają się od 40Hz w dół, czyli tam, gdzie 90% kolumn podłogowych nie ma już praktycznie nic do powiedzenia.

0
  • #16 03 Lut 2015 12:14
    Adi01
    Poziom 18  

Dziękuję, zapamiętam :wink: Kontrabasy dają dźwięk od 30Hz czyli moje kolumny prawdopodobnie mieszczą się w tych 10% :wink: Dlatego pisałem Petrosowi, że dużo zależy od tego jakie kolumny podłączy.

0
  • #17 03 Lut 2015 12:32
    RMS.pl

Poziom 26  

Wątpię, kontrabas gra od 40 do 100Hz. Jakie to kolumny?

0
  • #19 03 Lut 2015 12:41
    RMS.pl

Poziom 26  

Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż powierzchnia pojedynczego przetwornika.

0
  • #20 03 Lut 2015 13:43
    ares271
    Poziom 14  

Loudness podbija bas przeważnie w okolicach 100hz więc nie ma mowy o niskim basie przez użycie loudnessu.

0
  • Pomocny post
    #21 03 Lut 2015 13:49
    RMS.pl

Poziom 26  

To prawda i jest to całkiem zdrowe, ponieważ mało która kolumna przeżyłaby loudness przy niższych wartościach. Zwyczajnie powypluwałyby głośniki. Kolumny, które odtwarzają niski bas albo są wyposażone w membrane pasywną albo w sekcje niskotonową, patrz najbardziej znany przypadek najtańszych kolumn zdolnych do przenoszenia pełnego basu: Definitive Technology.

0
  • #22 03 Lut 2015 16:41
    phoe
    Poziom 29  

Adi01 napisał:
    phoe napisał:

Dlaczego TV przetwarza dźwięk na sygnał cyfrowy? Przecież TV dostaje dźwięk w postaci cyfrowej i przekazuje go dalej wyjściem optycznym.

Znajomy to testował kiedyś i jest dźwięk przynajmniej wg niego lepszy jak wykorzysta wyjście optyczne, zamiast mini-jack. Zauważ że mini-jack służy do czego innego i ma inne parametry niż czy 2xRCA, które jest dedykowane do łączenia ze sobą sprzętu Hi-Fi.
    Jest więcej basu czy lepsze wysokie tony jak TV używa jako "odtwarzacz" do muzyki korzystając z wyjścia optycznego.

Dźwięk puszczony z kompa na Yamaha R-N500 z dość dobrej karty dźwiękowej(X-Fi XtremeMusic), też mam wrażenie że jest gorszy(a na pewno lekko inny) niż jak leci bezpośrednio .flac z pendrive.

0
  • #23 03 Lut 2015 20:31
    Petros
    Poziom 20  

RMS.pl napisał:
    To prawda i jest to całkiem zdrowe, ponieważ mało która kolumna przeżyłaby loudness przy niższych wartościach. Zwyczajnie powypluwałyby głośniki. Kolumny, które odtwarzają niski bas albo są wyposażone w membrane pasywną albo w sekcje niskotonową, patrz najbardziej znany przypadek najtańszych kolumn zdolnych do przenoszenia pełnego basu: Definitive Technology.

Racja...

Widzę że rms.pl ma w ofercie moje kolumny (avanto). Można by prosić o jakiś model wzmacniacza który by fajnie sie spasował ?

A tak na marginesie to zaczęła nurtować mnie pewna sprawa:
    Wzmacniacz ma za zadanie wzmacnianie sygnału wejściowego i podawanie go na wyjście, a zniekształcenia powstałe w tym procesie określa się współczynnikiem (THD + zniekształcenia nieliniowe).
    Wzmacniacze stereo s posiadają (THD + zniekształcenia nieliniowe) na poziomie mniejszym niż 1% , więc z elektrycznego punku widzenia różnica w dźwięku miedzy różnymi wzmacniaczami nie przekroczy 1% ! Co więcej jeśli stwierdzimy że wzmacniacz uwydatnia np. niskie częstotliwości w sposób słyszalny, to oznacza to że zniekształca on sygnał wejściowy, czemu przeczą dane techniczne tych wzmacniaczy.... Gdzie jest błąd w moim rozumowaniu ?

0
  • #24 04 Lut 2015 09:06
    Adi01
    Poziom 18  

phoe napisał:
    Przecież TV dostaje dźwięk w postaci cyfrowej i przekazuje go dalej wyjściem optycznym.

Przewód optyczny to światłowód, czyli dźwięk jest zmieniany na sygnał świetlny a potem sygnał świetlny jest zmieniany na sygnał elektryczny.
    Przecież masz dwa rodzaje złączy cyfrowych, optyczne (światło) i coaxial (elektryczne).
    Co do jakości sygnału cyfrowego. W instrukcji mojego odtwarzacza wyraźnie pisze, że przy odtwarzaniu płyt CD sygnał można brać z wyjść analogowych (RCA), wyjścia Coaxial lub wyjścia optycznego ale przy odtwarzaniu płyt SACD wyjścia cyfrowe są nieaktywne, sygnał można przesłać wyłącznie z RCA.
    Skoro producent sprzętu audio "zezwala" na przesyłanie wyższej jakości sygnału tylko przez analog, to chyba to o czymś świadczy. Zresztą zdecydowana większość wzmacniaczy stereo nie posiada wejść cyfrowych, nawet takie z pięciocyfrową ceną.

0
  • #25 04 Lut 2015 16:18
    phoe
    Poziom 29  

Od kiedy medium ma znaczenie w przypadku sygnału w postaci cyfrowej?
    Temat rzeka co będzie lepsze, na pewno światło jest mniej podatne na zakłócenia, stąd przy większych długościach kabel taki będzie lepszy bez dwóch zdań.

A cena wzmacniacza tutaj nie ma nic do rzeczy, to jest kwestia DAC i tyle, duża cześć sprzętu Audio nie ma wyjść/wejść optycznych, ponieważ nie jest to w nich potrzebne. Ale np w przypadku CD Denon'a masz optyka w droższych medalach tylko, NAD pozwala dołożyć DAC przez odpowiedni moduł itd.

0
  • #26 05 Lut 2015 14:41
    RMS.pl

Poziom 26  

phoe napisał:
    Od kiedy medium ma znaczenie w przypadku sygnału w postaci cyfrowej?

Ma znaczenie chociażby z powodu używania przez producentów sprzętu bardzo różnej jakości konwerterów sygnałowych. Zazwyczaj te od sygnału koaksjalnego są lepszej jakości, ze względu na niższą cenę.

0
  • #27 05 Lut 2015 23:40
    Petros
    Poziom 20  

Petros napisał:

Wzmacniacz ma za zadanie wzmacnianie sygnału wejściowego i podawanie go na wyjście, a zniekształcenia powstałe w tym procesie określa się współczynnikiem (THD + zniekształcenia nieliniowe).
    Wzmacniacze stereo s posiadają (THD + zniekształcenia nieliniowe) na poziomie mniejszym niż 1% , więc z elektrycznego punku widzenia różnica w dźwięku miedzy różnymi wzmacniaczami nie przekroczy 1% ! Co więcej jeśli stwierdzimy że wzmacniacz uwydatnia np. niskie częstotliwości w sposób słyszalny, to oznacza to że zniekształca on sygnał wejściowy, czemu przeczą dane techniczne tych wzmacniaczy.... Gdzie jest błąd w moim rozumowaniu ?

Czy ktoś wytłumaczy mi tą kwestje? Strasznie mnie to ciekawi

0
  • #28 06 Lut 2015 01:09
    Damnian
    Poziom 34  

Adi01 napisał:
    Co do jakości sygnału cyfrowego. W instrukcji mojego odtwarzacza wyraźnie pisze, że przy odtwarzaniu płyt CD sygnał można brać z wyjść analogowych (RCA), wyjścia Coaxial lub wyjścia optycznego ale przy odtwarzaniu płyt SACD wyjścia cyfrowe są nieaktywne, sygnał można przesłać wyłącznie z RCA.
    Skoro producent sprzętu audio "zezwala" na przesyłanie wyższej jakości sygnału tylko przez analog, to chyba to o czymś świadczy
    To wynika z zabezpieczeń jakie Sony i philips nakłada na swoje produkty przed odkodowaniem/kopiowaniem. Polega to na modulacji sygnału PDM który ma odzwierciedlać jak najbardziej przebieg analogowy (DSD). Częstotliwość sygnału nie jest stała jak w PCM dzięki temu sygnały złożone są bardziej opisane niż w PCM (wielobitowym). Możesz to przesłać przez RCA lub HDMI i nie ma nic wspólnego z jakością. Generalnie uważam, że przetworniki analogowe już dawno osiągnęły taki poziom, że nawet super-hiper bezstratne przesyłanie sygnału nie zmieni niczego bo i tak największym mało sprawnym przetwornikiem będzie głośnik i nasze ucho. Przerabiałem już ten temat kilkakrotnie na różne sposoby/podłaczenia i bardziej wrażenia opierały się na odczuciu ''chyba jest lepiej bo w końcu jest to sygnał cyfrowy-bezstratny). A prawda była taka że różnicy nie ma żadnej lub nawet wręcz odwrotnie jeśli producent zastosuje układy niskiej jakości. Mieszkałem wtedy w mieszkaniu, gdzie była stara aluminiowa instalacja i przy załączeniu lodówki w sieci był słyszalny ''pik''- przy podłączeniu coaxial grubym kablem ekranowanym z kablówki sygnał zanikał przez kilka sekund więc podatność na zakłócenia jest wg mnie dosyć mocno naciągana. Sony był dużo mniej na to wrażliwy, ale Panasonic już miał poważne problemy w tej kwestii.

0
  • #29 06 Lut 2015 08:18
    RMS.pl

Poziom 26  

Petros napisał:
    Petros napisał:

Czy ktoś wytłumaczy mi tą kwestje? Strasznie mnie to ciekawi

Zapominasz o tym, że wzmacniacz jest podłączony pod obciążenie w formie kolumn spiętych z kablem. Wtedy jego pasmo przenoszenia nie ma nic wspólnego z liniowością, bo żaden wzmacniacz nie jest idealnie liniowy, zaś kolumna wraz z okablowaniem stanowi zmienne obciążenie w zależności od pasma przenoszenia w jakim pracuje. Poza tym pomijasz mnóstwo innych parametrów np harmoniczne - zerknij na przykładowe testy
    http://audio.com.pl/testy/myryad-z240:2

0