Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Selsyny - jak kiedyś przekazywano informacje o położeniu?

TechEkspert 01 Feb 2015 20:27 15897 14
Optex
 • Selsyny - jak kiedyś przekazywano informacje o położeniu?

  Z archiwum elektroniki - selsyny

  Część z forumowiczów zapewne pamięta układy oparte o selsyny, obecnie łącza selsynowe zostały praktycznie całkowicie wyparte przez nowoczesne rozwiązania.

  Wyobraź sobie, że dostajesz zadanie zaprojektowania układu przekazującego informacje o wychyleniu osi jednej z maszyn do odległej sterowni.
  Może to być np. położenie wskaźnika kierunku wiatru, steru statku, lub kąt otwarcia drzwi schronu atomowego. ;)

  W zależności od charakterystyki maszyny do określenia położenia elementu można wykorzystać enkoder (najlepiej absolutny) lub nawet potencjometr.
  Informację z czujnika można przesłać przewodowo jako sygnał analogowy lub jako sygnał cyfrowy łączem miedzianym, światłowodowym, być może radiowym.

  Jako wskaźnik może posłużyć wyświetlacz LCD, a nawet wskaźnik analogowy, generalnie wszystko, co czytelnie przekaże informację do operatora.

  Zapewne podasz znacznie więcej możliwych realizacji układu.

  Załóżmy, że udało się zrealizować projekt, apetyt zlecającego rośnie i tym razem dostajesz zadanie zbudowania układu, który pozwoli poruszać częścią maszyny o zadany kąt w zależności od ustawień na panelu sterującym.
  Tym razem sterujemy przepustnicą pozwalającą na dozowanie cieczy do jakieś maszyny.

  Część pobierającą dane o nastawach może być enkoderem, potencjometrem, a także panelem numerycznym. Transmisja dowolna byle niezawodna. Po drugiej stronie kanału transmisji można zastosować serwomotor, który ustawi oś w zadanym położeniu w zależności od otrzymywanego sygnału. W niektórych przypadkach być może zdecydujesz się na sterownik i silnik krokowy lub DC z przekładnią oraz układ śledzący położenie osi. W mniej wymagających zastosowaniach pewnie skusisz się na serwo modelarskie.

  Rozwiązania znów można mnożyć dość długo.

  Teraz załóżmy, że w dziwnych okolicznościach cofasz się w czasie o 50 lat i dostajesz zadanie wykonania dwóch powyższych układów.
  Okazuje się że jest problem z kupnem układów nowoczesnej automatyki ;)
  Po opisaniu problemu okazuje się, że rozwiązaniem zarówno zadania przeniesienia informacji o położeniu kątowym wału, jak również zdalnym obracaniem wałem (wykonaniem pracy) o zadany kąt jest selsyn.

  Czym są selsyny?

  Po przeczytaniu dotychczasowego tekstu wiesz dokładnie, jakie zadania mogą realizować selsyny, ale jak są zbudowane?

  Selsyn posiada konstrukcję zbliżoną do silnika z trójfazowym uzwojeniem stojanu, oraz jednofazowym uzwojeniem wirnika. Selsyn posiada trzy zaciski połączone z uzwojeniem stojanu połączonym w gwiazdę oraz dwa zaciski połączone z uzwojeniem wirnika. Prąd do wirnika doprowadzony jest przez pierścienie oraz szczotki.
  Tak można wyobrazić sobie wirnik:
  Selsyny - jak kiedyś przekazywano informacje o położeniu?

  Teraz tworzymy wokół wirnika trójfazowe uzwojenie połączone w gwiazdę:
  Selsyny - jak kiedyś przekazywano informacje o położeniu?
  Cewki przesunięte są o kąt 120°.

  Na obudowę wyprowadzamy jeszcze zaciski doprowadzające prąd do wirnika przez szczotki:
  Selsyny - jak kiedyś przekazywano informacje o położeniu?

  Schematycznie możemy przedstawić nasz selsyn następująco:
  Selsyny - jak kiedyś przekazywano informacje o położeniu?

  I teraz najciekawsze, jak połączyć selsyny, aby jeden z nich odwzorowywał ruchy drugiego?
  Potrzebujemy pięciu przewodów. Łączymy równolegle wyprowadzenia zasilające uzwojenia wirnika (dwa przewody). Łączymy ze sobą każdą z odpowiadających faz (trzy przewody).
  Selsyny - jak kiedyś przekazywano informacje o położeniu?

  Aby urządzenia działały, zasilamy prądem przemiennym uzwojenia wirników:
  Selsyny - jak kiedyś przekazywano informacje o położeniu?

  Napięcie zasilania selsyn były różne, mogły wynosić 220V, 110V, 45V oraz wiele innych, częstotliwość niekoniecznie musiała wynosić 50Hz, często stosowane było napięcie o częstotliwości 400Hz.

  Jak łatwo sobie wyobrazić - w łączu selsynowym mogło pracować więcej wspólnie połączonych jednostek, w efekcie można było zbudować układ z wieloma wskaźnikami. W praktycznych realizacjach pojawiały się także uzwojenia i układy (RC) tłumiące drgania. Selsyn mógł posiadać także jednofazowy stojan oraz trójfazowe uzwojenie wirnika. Zdarzały się rozwiązania z trójfazowym stojanem i wirnikiem. Większość z Was zauważyła zapewne, że selsyn można zastosować jako mechaniczny przesuwnik fazy. Selsyn mógł zostać wyposażony w przekładnię, a także służyć do budowy prostego sterowania nadążnego z odrębnym silnikiem napędowym (coś podobnego do obecnego serwa modelarskiego). Działanie selsyn w praktyce sprawdzamy tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4001320.html

  W serwisie YT można odnaleźć wiele filmów pokazujących działanie selsyn, przykładowa znaleziona prezentacja działania:
  Tutaj możemy zobaczyć zestaw ewaluacyjny z selsynami ;)

  Tak to kiedyś bywało - stosując selsyn, można było przekazywać informacje o położeniu osi przy pomocy połączeń elektrycznych.

  Trafiliście kiedyś na urządzenie z selsynami?

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  TechEkspert
  Editor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Has specialization in: mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert wrote 4923 posts with rating 4012, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
 • Optex
 • Optex
 • #3
  mobak
  Level 14  
  Witam. Kilkanaście lat temu z selsyna zrobiłem zadajnik do napędu tyrystorowego. W porównaniu z potencjometrem niezniszczalny.
 • #4
  Cowboy zagrabie
  Level 31  
  Również widziałem Dipol kierunkowy na pasmo 2m obracany za pomocą selsyn, jednak był problem z bezwładnością układu, i precyzyjnym ustawieniem azymutu.
 • #5
  TechEkspert
  Editor
  Selsyn jako zadajnik do napędu to ciekawy pomysł. W zastosowaniach krótkofalarskich niedoskonałości rekompensowała pewnie prosta konstrukcja układu oraz niskie ceny używanych selsyn.
 • #6
  kowal011
  Level 21  
  TechEkspert wrote:
  Trafiliście kiedyś na urządzenie z selsynami ?
  Codziennie się spotykam ze względu na moją pracę.
  Najzabawniejsze jest tłumaczenie i wytrzeszcz oczu stażystów/praktykantów i natychmiastowe pomysły zastąpienia selsynów tarczami i arduino.

  Dokładność można zwiększyć najprościej przekładnią połączoną z osią drugiego (wykonawczego) selsynu
 • #7
  KtosNieznajomy
  Level 11  
  Jakieś 2 może 3 miesiące temu w szkole na pracowni łączyliśmy układ 2 selsynów.
 • #8
  TechEkspert
  Editor
  Czyli selsyny nadal można spotkać w użytkowanych układach. Może jako praktycy przybliżycie krótko temat dlaczego stosowane są częstotliwości rzędu 400Hz oraz jak są wytwarzane na potrzeby łącza selsynowego ?
 • #9
  kowal011
  Level 21  
  @TechEkspert Sprawność/wydajność zródeł prądu AC przy częstotliwości 400Hz jest dużo większa (proszę mnie nie poprawiać, nie jestem energetykiem, podaję powód dlaczego większość zdobycznych selsynów jest na napięcie o f=400Hz).
  Na samolotach każdy kilogram się liczy, a poza tym przy 400Hz mamy dużo większą dokładność selsynu... więcej zdradzić nie mogę, ale jeżeli znasz rosyjski sam dowiesz się wszystkiego czego chcesz (strony zakończone .ru oraz .ua).
 • #10
  Flesz
  Level 22  
  Zasada działania i konstrukcja selsynu zbytnio nie odbiegają od zasady działanie i konstrukcji resolvera, przynajmniej od strony selsynu zadającego.
  Resolvery są do dzisiaj stosowane w robotach przemysłowych.
 • #11
  hobbyelektronik
  Level 27  
  Miałem z nimi do czynienia przez 15 lat na wytwórni mas bitumicznych Teltomat.
  Nadajniki zamontowane są na wagach: mączki i kruszywa, odbiornik znajduje się w kabinie sterowniczej gdzie ustawiane są kontaktrony, na wskazówce przyklejony jest mini magnesik który po najechaniu na kontaktron przełącza frakcje na dozatorze.
  To tak w skrócie..........
 • #12
  17ff
  Level 11  
  Selsyny pamiętam z zajęć w Technikum, które ukończyłem 20lat temu. Miały taką dziwną nazwę ale zaintrygowało mnie to , że przy pomocy maszyn podobnych do silników można na "odległość" przekazywać położenie kątowe a w efekcie płynnie sterować jakimś urządzeniem czy wskaźnikiem.
 • #14
  SQ9PXB
  Level 27  
  Czesc

  Ja dodam tylko od siebie, ze w ciągle można kupić nowe rotory do anten - wlasnie z wykorzystaniem selsyn.

  Pozdrawiam
 • #15
  selsyn.pl
  Level 1  
  W ruskiej szlifierce magnesowej można spotkać selsyny do ustalenia zakresów szlifowania. Maszyna z lat 70 więc jak widać selsyn jest nie do zajechania.