Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przeka幡iki
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

S豉by przep造w w pod這g闚ce - jaka przyczyna

marcel_76 03 Lut 2015 20:24 10611 38
    saskia
    Poziom 38  
    marcel_76 napisa:
    saskia napisa:
    marcel_76 napisa:
    Zlikwidowalem zawor termostatyczny i przeplyw przy wlaczonych 3 rozdzielaczach jest w granicy 1-1,3. Przy zamknieciu dolnego rozdzielacza na gornych jest w granicach 1,5- 1,7 i wiecej nie wydoli. Ale to zdecydowanie lepiej niz ponizej 0,6 przed zdemontowaniem zaworu. Jak myslicie kupowac drugo wilo pico 25/1-6 i rozdzielic parter z poddasza na dwie pompy czy tez na cala instalacje wilo stratos 25/1-8 jak sugerowal jeden z kolegow?

Masz ju wszystkie informacje, decyzja nale篡 do ciebie.

Poczekam troszke zobacze jak to grzeje tzn czy podloga szybciej i rowniej sie rozgrzewa i mysle ze wejde w dwa obwody zeby nie grzac dolu domu jak nie trzeba i odwrotnie.
    Mysle ze na zasilanie gory mozna by kupic wilo stratos 25/1-6 bo chyba wydajniejsze niz pico 25/1-6

Podstawowa oszcz璠no嗆 przy pod這g闚ce to odwr鏂enie uk豉du temperatur pomieszczenia "do g鏎y nogami", a mianowicie ciep這 wbrew grawitacji pozostaje na dole w strefie przebywania domownik闚. Jest to w niekt鏎ych sytuacjach niezdrowe, ale oszczedza kase na ogrzewaniu.
    Przy pod這g闚ce, maj帷 cieplej przy pod這dze a zimniej pod sufitem, wystarczy nam np. 18-19蚓 na wys. 1.5-1.8m majac taki sam komfort cieplny jak przy grzejnnikach i 20-21蚓. To jest ta g堯wna oszcz璠no嗆. Je郵i nadal my郵isz 瞠 utrzymuj帷 temp. 20-21蚓 mimo pod這g闚ki mniej energii zu篡jesz to si mylisz, bo 20-21蚓 przy pod這g闚ce to to samo co 22-23蚓 przy grzejniikach.
    Nie ma co 篡這wa uk豉d na max. bo i tak mamy oszczedno嗆 i cieplej w domu.
    Je郵i tw鎩 dom ma takie a nie inne oddawanie ciep豉 (izolacja) to nie przeskoczysz w 瘸den spos鏏 zapotrzebowania na energi. ani 篡這wanie PC, ani kominka nie da ci nic opr鏂z dodatkowych koszt闚. Obni瘸nie temp. pracy uk豉du to wyd逝瘸nie czasu pracy pomp i sterownik闚 i w pewnym momencie dalsze 篡這wanie uk豉du przynosi niepotrzebne straty zamiast korzy軼i.
    Rozdzielenie obieg闚 u豉twia sterowanie temperaturami pomieszcze, czyli np. parter mo瞠 mie w nocy tylko 18蚓 a pietro (sypialnie) np. 20蚓, a nad ranem temp. zaczna si zmienia odwrotnie, tzn. ok. np. 7 rano temp. bed identyczne (u篡wanie obu pi皻er, jedni jeszcze 酥i inni ju szykuj 郾iadanie na dole), a z biegiem czasu temperatury zmiieniaj si 18蚓 i mniej na g鏎ze, a np. 19-20蚓 na dole.
    Og鏊nie zu篡cie energii miedzy noc a dnniem b璠zie identyczne, a zmienia si jedyniie uk豉d temp. mi璠zy pomieszczeniami-pi皻rami, zale積ie od miejsca przebywania mieszka鎍闚, kt鏎zy praktycznie tego nie zauwa膨 i maj ca陶y czas komfort cieplny. O to g堯wnie chodzi這 mi w dyskusji z kol. piracik.

Jest jeszcze jeden szczeg馧, cho wyja郾ianie jego to tzw. musztarda po obiedzie, ale mam nadziej 瞠 da貫 wylewkom i klejom do p造tek co najmniej 2 tyg. na podeschni璚ie i stabilizacj zanim uruchomi貫 t pod這g闚k.
    Je郵i nie, to mo瞠sz si spodziewa p瘯ni耩 w r騜nych nie sprecyzowanych miejscach. :-(
  • Relpol przeka幡iki
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  
    saskia napisa:
    Podstawowa oszcz璠no嗆 przy pod這g闚ce to odwr鏂enie uk豉du temperatur pomieszczenia "do g鏎y nogami", a mianowicie ciep這 wbrew grawitacji pozostaje na dole w strefie przebywania domownik闚. Jest to w niekt鏎ych sytuacjach niezdrowe, ale oszczedza kase na ogrzewaniu.

Przy pod這gowym niezdrowe jest przegrzanie pod這gi, bo akurat rozk豉d temperatur w豉郾ie jest korzystniejszy j najbardziej zblizony do idelnego -fizjologicznego
  • Relpol przeka幡iki
    saskia
    Poziom 38  
    andrzej lukaszewicz napisa:
    saskia napisa:

Przy pod這gowym niezdrowe jest przegrzanie pod這gi, bo akurat rozk豉d temperatur w豉郾ie jest korzystniejszy j najbardziej zblizony do idelnego -fizjologicznego

Zgadza si, ale z gazami (wentylacja) jest niezdrowa sytuacja.
    marcel_76
    Poziom 13  
    saskia napisa:

Jest jeszcze jeden szczeg馧, cho wyja郾ianie jego to tzw. musztarda po obiedzie, ale mam nadziej 瞠 da貫 wylewkom i klejom do p造tek co najmniej 2 tyg. na podeschni璚ie i stabilizacj zanim uruchomi貫 t pod這g闚k.
    Je郵i nie, to mo瞠sz si spodziewa p瘯ni耩 w r騜nych nie sprecyzowanych miejscach. :-(

Wylewki le瘸造 ok p馧 roku bez ogrzewania, po p造tkach te by這 z 2 miesi帷e przerwy wi璚 my郵 瞠 wszystko b璠zie ok.
    o drugiej pompie my郵 dlatego a瞠by m鏂 sobie bez problemu regulowa przep造wy jak r闚nie w przypadku gdy temperatura na g鏎ze lub na dole spadnie poni瞠j zadanej to nie warto grza w豉郾ie ca貫go uk豉du jak mo積a tylko dana kondygnacj.

Nie obni瘸m zbytnio temperatury dziennej od nocnej jest to warto嗆 rz璠u 1 stopnia. i w sumie te zamieniona bo w豉郾ie w nocy sterownik nakazuje podgrza temperatur aby z豉pa si II taryfie czyli w nocy rozgrzewana jest pod這ga aby p騧niej w dzie oddawa ciep這.
    Temperatury rz璠u 18 stopni s u mnie niedopuszczalne - (穎na by mnie zabi豉).
    Temperatura w ca造m domu w granicach 21,3-22,5.

Wentylacj mam mechaniczn z rekuperatorem wi璚 ten problem jest tez rozwi您any.
    marcel_76
    Poziom 13  
    jack63 napisa:
    marcel_76 napisa:
    Wentylacj mam mechaniczn z rekuperatorem wi璚 ten problem jest tez rozwi您any.

Tak z ciekawo軼i zapytam. Co si dzieje z reku gdy temp. zewn皻rzna spadnie poni瞠j ok. -5 oC ?

Reku uruchomi貫m dopiero 2 miesi帷e temu zreszt w豉snej konstrukcji, jak na razie nie by這 瘸dnych anomalii w jego pracy
    Poni瞠j wskazania przy temperaturze zewn皻rznej -4 stopnie.
    S豉by przep造w w pod這g闚ce - jaka przyczyna
    jack63
    Poziom 42  
    marcel_76 napisa:
    Reku uruchomi貫m dopiero 2 miesi帷e temu zreszt w豉snej konstrukcji, jak na razie nie by這 瘸dnych anomalii w jego pracy

Gratuluj w豉snej konstrukcji. Ciekawe jaki wymiennik zastosowa貫, jakie wentylatory i jaki sterownik ?
    Nie chodzi這 mi o anomalie, tylko ew. dzia豉nie grza貫k zapobiegaj帷ych zamro瞠niu wymiennika. To cz瘰to stosowana praktyka w handlowych reku. Sterownik w陰cza grza趾i ... po cichutku i zamiast oszcz璠no軼i mamy ... p豉tno軼i.
    Po za tym piszesz o temp zewn. -4 oC a temp powietrza z czerpni "pokazuje" : -0.8 oC ??? Czy瘺y GWP? Cho z niego powinno wychodzi min. ok 6-8 oC.

Nie odnios貫 si do mojej propozycji integracji sterowania w jednym "wi瘯szym" sterowniku.
    Automatyka "z p馧ki" jest droga i jako tam si sprawdza w TYPOWYCH stosunkowo prostych przypadkach. Twoj instalacj trudno nazwa prost i typow, cho熲y ze wzgl璠u na reku.
    marcel_76
    Poziom 13  
    jack63 napisa:
    marcel_76 napisa:

Gratuluj w豉snej konstrukcji. Ciekawe jaki wymiennik zastosowa貫, jakie wentylatory i jaki sterownik ?
    Nie chodzi這 mi o anomalie, tylko ew. dzia豉nie grza貫k zapobiegaj帷ych zamro瞠niu wymiennika. To cz瘰to stosowana praktyka w handlowych reku. Sterownik w陰cza grza趾i ... po cichutku i zamiast oszcz璠no軼i mamy ... p豉tno軼i.
    Po za tym piszesz o temp zewn. -4 oC a temp powietrza z czerpni "pokazuje" : -0.8 oC ??? Czy瘺y GWP? Cho z niego powinno wychodzi min. ok 6-8 oC.

Nie odnios貫 si do mojej propozycji integracji sterowania w jednym "wi瘯szym" sterowniku.
    Automatyka "z p馧ki" jest droga i jako tam si sprawdza w TYPOWYCH stosunkowo prostych przypadkach. Twoj instalacj trudno nazwa prost i typow, cho熲y ze wzgl璠u na reku.

Rekuperator stoi na ocieplonym strychu na kt鏎ym jest temperatura wacha sie 13-16stopni. Czerpnia na po逝dniowej scianie, na termometrze zewnetrznym -4 stopnie ok. 1,2 nad ziemia a czerpnia ok. 6 metrow nad ziemia i w miare sloneczny dzien.
    Wymiennik Klingenburg, wentylatory ebm past, a sterowanie na razie tez proste bo zwykla czasowka + dodatkowy przeka幡ik bistabilny czasowy zintegrowany z w陰cznikami 鈍iate w toaletach, z czasem planuje zakup sterownika alres ale to na spokojnie – sa wieksze potrzeby.
    jack63
    Poziom 42  
    marcel_76 napisa:
    planuje zakup sterownika alres ale to na spokojnie – sa wieksze potrzeby.

Czy瘺y kolejny sterownik? Planujesz kolekcj?
    Widz 瞠 nie rozumiesz problemu szronienia reku. Zostawmy to.
    marcel_76 napisa:
    Rekuperator stoi na ocieplonym strychu na kt鏎ym jest temperatura wacha sie 13-16stopni. Czerpnia na po逝dniowej scianie,

Nie wiem co ma ocieplony strych do czerpni je郵i .... reku czerpie powietrze zewn皻rzne a kana powietrza zewn jest izolowany?
    Ocieplony strych ma sens gdy chcemy aby ...by這 tam cieplej niz na zewn徠rz. Jednak aby tak by這 trzeba go grza w spos鏏 bezpo鈔edni lub poprzez ucieczk ciep豉 z kondygnacji poni瞠j niego. Wg. mnie jest to troch bez sensu, bo nawet przy tej samej grubo軼i izolacji zwi瘯sza powierzchni ucieczki ciep豉 z budynku, a przez to jego straty ca趾owite.
    Ma這 tego prowadzi do k這pot闚 z ogrzaniem kondygnacji pod strychem.
    marcel_76 napisa:
    Wymiennik Klingenburg, wentylatory ebm past, a sterowanie na razie tez proste bo zwykla czasowka + dodatkowy przeka幡ik bistabilny czasowy zintegrowany z w陰cznikami 鈍iate w toaletach,

Nie chodzi這 mi o firm tylko rodzaj konstrukcji wymiennika.
    Przy tym uk豉dzie, zak豉dam 瞠 nie ma wentylacji grawitacyjnej w domu, mo瞠sz mie zbyt ma陰 wymian powietrza i/lub przy wi瘯szych mrozach zupe軟e 0!
    Wydaje si, 瞠 odbiegam od tematu, ale w dobrze ocieplonych domach straty wentylacyjne mog si璕a 50% og鏊nych strat ciep豉, wi璚 nie mo積a sprawy wentylacji i reku traktowa oddzielnie od podsystemu CO.