Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indesit BIAA 33FXHD - Chłodziarka przestaje chłodzić po 24h, zamrażalnik działa

01 Lut 2015 21:20 3423 3
  • Poziom 2  
    Witam!
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc i wskazówki związane z rozwiązaniem problemu z moją lodówką.
    Indesit 33 FXHD, po 3 latach pojawił się problem. Lodówka posiada no frost. Z tego, co zdążyłem zauważyć to proces chłodzenia odbywa się tylko w dolnej części (zamrażarka), natomiast górna część chłodzona jest poprzez sterowanie klapką, która zamyka/otwiera dopływ chłodnego powietrza z dolnej części lodówki.
    Po włączeniu zasilania lodówka pracuje poprawnie: zamrażalnik zamraża, chłodziarka chłodzi do odpowiedniej temperatury. Od włączenia po osiągnięciu zadanych wartości temperatur lodówka się wyłącza i włącza, jeśli temperatura spada. Pracuje poprawnie....po 24 h góra przestaje chłodzić :/ Zamrażalnik działa w porządku. Odkręciłem ten "tunel" w chłodziarce i sprawdziłem, że podczas pracy agregatu (góra już nie chłodziła) klapka była zamknięta! Początkowo myślałem, że może zacina się klapka. Wyłączam lodówkę na 2 minuty, włączam...agregat po chwili załącza się i góra zaczyna normalnie chłodzić...po około 24 h znowu ten sam scenariusz. Gdy przestaje góra chłodzić to klapka jest zamknięta, ale po odkręceniu "tunelu", gdy sprawdziłem otwór, z którego nawiewa chłodne powietrze to nie było czuć żadnego podmuchu! Tak, jakby wentylator nie powodował ruchu powietrza (pewnie nie był załączony).
    Moja teza:
    Domyślam się, że praca wentylatora i klapki sterowana jest za pomocą odczytu z jakiegoś sensora temperatury. Być może coś z tym czujnikiem nie tak i po pewnym czasie (około 24h) generuje on niewłaściwe wartości.

1. Koledzy i koleżanki, Waszym zdaniem jaka może być przyczyna niewłaściwej pracy mojej lodówki?

2. Czy jest szansa na zdobycie jakiegoś schematu elektrycznego do tej lodówki?

3. Zdaniem fachowca od AGD zatyka się rurka i "można próbować reanimować poprzez wymianę czynnika" (mam wrażenie, że nie jest to trafiona diagnoza). Czy jest to prawdopodobne w przypadku takiego zachowania mojej lodówki?

4. Jak mam się zabrać do poszukiwania źródła problemu? Gdzie szukać czujnika temperatury w komorze górnej? Jak go znajdę to odczytam jego w chwili, gdy agregat działa i chłodzi prawidłowo oraz odczytam,gdy działa, ale nie chłodzi...tylko gdzie jest ten czujnik? (cały moduł sterowania jest z tyłu lodówki)

Znalazłem instrukcje serwisową do podobnego modelu. Wykonałem autotest, ale nie pojawił się żaden kod błędu.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 2  
    zibi1971 napisał:
    Witam
    Czy kolega wie że przy otwartych drzwiach chłodziarki klapka jest zamknięta?

Po przeczytaniu instrukcji serwisowej wydedukowalem, że oprócz włączania lampki w lodówce czujnik otwarcia drzwi rozłącza dopływ zimnego powietrza.
  • Poziom 2  
    Witam!
    Od 3 dni lodówka pracuje dobrze. Odczepiłem plastikową obudowę, która zabezpiecza czujnik temperatury w chłodziarce i poruszałem nim w każdą stronę.
    Poniżej załączam informacje, które mogą się przydać komuś, kto będzie miał podobny problem z lodówką danej rodziny.