Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Indesit BIAA 33FXHD - Chłodziarka przestaje chłodzić po 24h, zamrażalnik działa

break_da_funk 01 Feb 2015 21:20 4293 3
IGE-XAO
 • #1
  break_da_funk
  Level 2  
  Witam!
  Będę bardzo wdzięczny za pomoc i wskazówki związane z rozwiązaniem problemu z moją lodówką.
  Indesit 33 FXHD, po 3 latach pojawił się problem. Lodówka posiada no frost. Z tego, co zdążyłem zauważyć to proces chłodzenia odbywa się tylko w dolnej części (zamrażarka), natomiast górna część chłodzona jest poprzez sterowanie klapką, która zamyka/otwiera dopływ chłodnego powietrza z dolnej części lodówki.
  Po włączeniu zasilania lodówka pracuje poprawnie: zamrażalnik zamraża, chłodziarka chłodzi do odpowiedniej temperatury. Od włączenia po osiągnięciu zadanych wartości temperatur lodówka się wyłącza i włącza, jeśli temperatura spada. Pracuje poprawnie....po 24 h góra przestaje chłodzić :/ Zamrażalnik działa w porządku. Odkręciłem ten "tunel" w chłodziarce i sprawdziłem, że podczas pracy agregatu (góra już nie chłodziła) klapka była zamknięta! Początkowo myślałem, że może zacina się klapka. Wyłączam lodówkę na 2 minuty, włączam...agregat po chwili załącza się i góra zaczyna normalnie chłodzić...po około 24 h znowu ten sam scenariusz. Gdy przestaje góra chłodzić to klapka jest zamknięta, ale po odkręceniu "tunelu", gdy sprawdziłem otwór, z którego nawiewa chłodne powietrze to nie było czuć żadnego podmuchu! Tak, jakby wentylator nie powodował ruchu powietrza (pewnie nie był załączony).
  Moja teza:
  Domyślam się, że praca wentylatora i klapki sterowana jest za pomocą odczytu z jakiegoś sensora temperatury. Być może coś z tym czujnikiem nie tak i po pewnym czasie (około 24h) generuje on niewłaściwe wartości.

  1. Koledzy i koleżanki, Waszym zdaniem jaka może być przyczyna niewłaściwej pracy mojej lodówki?

  2. Czy jest szansa na zdobycie jakiegoś schematu elektrycznego do tej lodówki?

  3. Zdaniem fachowca od AGD zatyka się rurka i "można próbować reanimować poprzez wymianę czynnika" (mam wrażenie, że nie jest to trafiona diagnoza). Czy jest to prawdopodobne w przypadku takiego zachowania mojej lodówki?

  4. Jak mam się zabrać do poszukiwania źródła problemu? Gdzie szukać czujnika temperatury w komorze górnej? Jak go znajdę to odczytam jego w chwili, gdy agregat działa i chłodzi prawidłowo oraz odczytam,gdy działa, ale nie chłodzi...tylko gdzie jest ten czujnik? (cały moduł sterowania jest z tyłu lodówki)

  Znalazłem instrukcje serwisową do podobnego modelu. Wykonałem autotest, ale nie pojawił się żaden kod błędu.
 • IGE-XAO
 • IGE-XAO
 • #3
  break_da_funk
  Level 2  
  zibi1971 wrote:
  Witam
  Czy kolega wie że przy otwartych drzwiach chłodziarki klapka jest zamknięta?

  Po przeczytaniu instrukcji serwisowej wydedukowalem, że oprócz włączania lampki w lodówce czujnik otwarcia drzwi rozłącza dopływ zimnego powietrza.
 • #4
  break_da_funk
  Level 2  
  Witam!
  Od 3 dni lodówka pracuje dobrze. Odczepiłem plastikową obudowę, która zabezpiecza czujnik temperatury w chłodziarce i poruszałem nim w każdą stronę.
  Poniżej załączam informacje, które mogą się przydać komuś, kto będzie miał podobny problem z lodówką danej rodziny.
  Indesit BIAA 33FXHD - Chłodziarka przestaje chłodzić po 24h, zamrażalnik działa
  Indesit BIAA 33FXHD - Chłodziarka przestaje chłodzić po 24h, zamrażalnik działa
  Indesit BIAA 33FXHD - Chłodziarka przestaje chłodzić po 24h, zamrażalnik działa