Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naczynie wyrównawcze poniżej grzejników.

01 Feb 2015 22:36 7848 34
  • Level 10  
    Witam. Postanowiłem ze strychu zrobić pokoje. Muszę zamontować 3 Grzejniki, ale mam problem z naczyniem wyrównawczym ponieważ kotłownie mam poza domem i naczynie bedzie poniżej grzejników. Co w takiej sytuacji zrobić żeby to wszystko działało? Układ jest otwarty z naczyniem przelewowym, obieg wody poprzez pompe cyrkulacyjna. Dodam że bede sie wpinał trójnikami do rozgałęznika rur wychodzących do grzejników w domu. Potrafie sobie rury lutować i doprowadzić do grzejników ale na tym kończy się moja wiedza na ten temat. Jeśli znalazłby się ktoś chetny odpowiedzieć na moje pytanie w sposób zrozumiały dla takiej lamy jak ja to byłbym wdzięczny:-)
    Pozdrawiam
  • Moderator of Heating systems
    miczulin wrote:
    Co w takiej sytuacji zrobić żeby to wszystko działało?

Przenieść naczynie wyżej. Nad poziom tych nowych grzejników.
    Ewentualnie drugi zamknięty układ z wymiennikiem, pompką, naczyniem przeponowym i grupą bezpieczeństwa.
  • Level 10  
    Co masz na myśli przenieść? Bo mam dylemat:-)
    Kotłownie mam poza domem i budynek ten jest niższy niż dom, więc nie moge przenieść naczynia powyżej nowych grzejników.
    Czy może chodzi o to, żeby naczynie podłaczyć do nowego pionu od którego pójda nowe grzejniki? Np. powyżej nowego grzejnika na strychu?
    Drugi układ zamkniety nie wchodzi w grę ze względów finansowych. :cry:
  • Helpful post
    Moderator of Heating systems
    Grzejników, które będą wyżej od naczynia nie napełnisz wodą ponieważ ta ucieknie poprzez rurę odpływową w naczyniu i poziom wody w instalacji wyrówna się do tego w naczyniu.
    Nie ma takiej technicznej możliwości aby w jednym układzie w jego jednym koncie woda miała wyższy poziom niż w drugim. Oczywiści w układzie otwartym.

Naczynie przelewowe jest najwyższym punktem instalacji i tego nie zmienisz.
  • Level 20  
    A w tej chwili gdzie masz naczynie wyrównawcze ? Oczywiście, można podpiąć naczynie do jednego z pionów nad grzejnik. W rozdziałach z zasilaniem dolnym, gdzie kocioł jest w piwnicy najczęściej się tak robi, że naczynie wzbiorcze łączy się z jednym z pionów grzejnikowych (najczęściej z zasilającym). Ale średnica rury od pionu do naczynia nie może też być mała. Zależnie od tego trójnika co wpiąłeś, ale chociaż 3/4 cala

Dodano po 1 [minuty]:

Z naczyniem poniżej grzejników nie będzie grzało gdyż instalacja nie napełni się prawidłowo
    Jamesbond664478 wrote:
    A w tej chwili gdzie masz naczynie wyrównawcze ?
    miczulin wrote:
    Kotłownie mam poza domem i budynek ten jest niższy niż dom, więc nie moge przenieść naczynia powyżej nowych grzejników.

Czyli ma kotłownię osiedlową. Nie ma możliwości przeniesienia naczynia. Samo naczynie ma pewnie ze 200l :D
  • Level 11  
    Proponuję wykonanie estetycznego naczynia wzbiorczego (wyrównawczego) i zainstalowanie go na górnym króćcu grzejnika na samej górze domu. Należy w takim przypadku pogodzić się z trochę nieeleganckim wyglądem i prawdopodobnie koniecznością kontroli i uzupełniania płynu bez tzw. rurki przelewowej.
    Pozdrawiam
    linek27 wrote:
    Proponuję wykonanie estetycznego naczynia wzbiorczego (wyrównawczego) i zainstalowanie go na górnym króćcu grzejnika na samej górze domu.

I podłączyć to do istniejącej instalacji aby woda z tego naszego naczynia zeszła sobie poprzez obecne naczynie do kanalizacji. Zastanów się co piszesz lub rozwiń ten model o jakiś wymiennik oddzielający te instalacje.

To tak jakbyś chciał nalać 2l wody do płytkiego talerza i w tym celu postawił w nim rurkę aby podnieść poziom wody. Na dole oczywiście rurka musi mieć otwór aby woda w rurce i w talerzu była tą samą wodą.:D
  • Level 10  
    Jamesbond664478 wrote:
    A w tej chwili gdzie masz naczynie wyrównawcze ? Oczywiście, można podpiąć naczynie do jednego z pionów nad grzejnik. W rozdziałach z zasilaniem dolnym, gdzie kocioł jest w piwnicy najczęściej się tak robi, że naczynie wzbiorcze łączy się z jednym z pionów grzejnikowych (najczęściej z zasilającym). Ale średnica rury od pionu do naczynia nie może też być mała. Zależnie od tego trójnika co wpiąłeś, ale chociaż 3/4 cala

Dodano po 1 [minuty]:

Z naczyniem poniżej grzejników nie będzie grzało gdyż instalacja nie napełni się prawidłowo

Naczynie wyrównawcze mam mam jakieś 2 metry nad piecem ale kotłownie mam poza domem. dom ma ponad 100 lat i mało troche miejsca było żeby w nim zrobić kotłownie.
    Mam ją 5 metrów od domu w budynku gospodarczym a rury ide do domu ziemią. W domu już się rury rozchodza do łazienki i pokoi.
    Możesz zastosować bufor z wężownicą jako wymiennik ale nadal potrzebujesz drugiej pompy i dodatkowo albo naczynie przelewowe albo naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa.
  • Level 10  
    piracik wrote:
    Jamesbond664478 wrote:
    A w tej chwili gdzie masz naczynie wyrównawcze ?
    miczulin wrote:

Czyli ma kotłownię osiedlową. Nie ma możliwości przeniesienia naczynia. Samo naczynie ma pewnie ze 200l :D

Nie no mam swoją kotłownie a naczynie chyba 25L
    Lub drugie naczynie otwarte, ale pompkę i jakiś wymiennik potrzebuje.
    25l przeponowego? Zależy iel tych grzejników miało by być, jaki zład wody itp.
  • Level 11  
    Rozumiem, iż na chwilę obecną naczynie wyrównawcze jest wyżej od grzejników umieszczonych w innych pomieszczeniach. Tak? Jeśli tak to nie widzę problemu, aby zastosować naczynie nad grzejnikiem na strychu, a to obecne zlikwidować. Czyż nie tak?
    linek27 wrote:
    Jeśli tak to nie widzę problemu, aby zastosować naczynie nad grzejnikiem na strychu, a to obecne zlikwidować. Czyż nie tak?

A czy naczynie może być w innym budynku niż kocioł, a instalacja do neigo schodzić poniżej poziomu gruntu i dopiero do góry? Czy choćby ryzyko zamarznięcia tej instalacji do innego budynku Cię nie rusza?
    Chcesz zrobić człowiekowi cykającą bombę w domu?
    linek27 wrote:
    Wzrusza. A zawór bezpieczeństwa przy piecu?

Ilu barowy zastosowałbyś? 2 czy 3 bar?
    Kocioł jest przeznaczony do układu otwartego i w takim ma pracować. Naczynie przelewowe ma być podłączone prawidłowo. Koniec tematu. Twoje porady mogą być niebezpieczne.

Ps. przy "piecu" zawór bezpieczeństwa nie ma zastosowania. Nie znam pieca do którego takowy można byłoby zamontować.
  • Level 11  
    Zrób układ otwarty na kocioł, czyli naczynie otwarte powyżej kotła, potem wymiennik płytowy i układ zamknięty na resztę instalacji za wymiennikiem płytowym.

Czyli musiałbyś dołożyć tysiaka na wymiennik płytowy, naczynie przeponowe i bezpiecznik 1,5 - 2 bary oraz dodatkową pompkę na mały obieg.
  • Level 10  
    Jamesbond664478 wrote:
    A nie miałeś możliwości żeby kotłownię dobudować do mieszkania ? Tak to uniknąłbyś wszelkich problemów z instalacją grzewczą

No nie miałem takiej możliwości ze względów czysto finansowych. W dawnych domach kominy były na srodku domu,a do tych kominów podłaczone były piece kaflowe. ja musiałem komin rozebrać ze względu na to że był strasznie krzywy na poddaszu i dlatego ze chciałem mieć wiecej miejsca w domu.Dawne kominy pełniły też funkcję pieców chlebowych wiec swoje rozmiary miały. Budunek gospodarczy miał komin i znajdował sie w nim piec. Tam też zrobiona została kotłownia a rury do domu puściłem w ziemi otulone tymi piankami, wełna mineralna i dodatkowo w rurach pcv Fi 200.
  • Level 11  
    Ps. przy "piecu" zawór bezpieczeństwa nie ma zastosowania. Nie znam pieca do którego takowy można byłoby zamontować.[/quote]

A dlaczego nie? Mam taki zastosowany. Może nie dokładnie na piecu, ale w układzie za piecem na powrocie. Gdy go kupowałem fachowcy stwierdzili, iż miejsce montażu i zawór są właściwe. Ponadto był przypadek zamarznięcia naczynia na strychu i zawór zadziałał.
  • Level 10  
    piracik wrote:
    linek27 wrote:
    Wzrusza. A zawór bezpieczeństwa przy piecu?

Ilu barowy zastosowałbyś? 2 czy 3 bar?
    Kocioł jest przeznaczony do układu otwartego i w takim ma pracować. Naczynie przelewowe ma być podłączone prawidłowo. Koniec tematu. Twoje porady mogą być niebezpieczne.

Ps. przy "piecu" zawór bezpieczeństwa nie ma zastosowania. Nie znam pieca do którego takowy można byłoby zamontować.

Ja mam przy piecu zawór bezpieczeństwa i jak np. woda dojdzie do 90 stopni to syczy i kapie z niego

Dodano po 3 [minuty]:

linek27 wrote:
    Rozumiem, iż na chwilę obecną naczynie wyrównawcze jest wyżej od grzejników umieszczonych w innych pomieszczeniach. Tak? Jeśli tak to nie widzę problemu, aby zastosować naczynie nad grzejnikiem na strychu, a to obecne zlikwidować. Czyż nie tak?

Dodano po 3 [minuty]:

Tak. na chwilę obecną naczynie wyrównawcze jest powyżej grzejników umieszczonych w domu. różnica pomiedzy grzejnikami które chcę zamontować na strychu a naczyniem bedzie wynosić jakieś 1,5 metra
    miczulin wrote:
    Ja mam przy piecu zawór bezpieczeństwa i jak np. woda dojdzie do 90 stopni to syczy i kapie z niego

Ty masz kocioł. Przynajmniej tak wnioskuję z opisu.
    Na instalacje chętnie luknę. Zawór jak to zawór. Tylko pytanie czemu się w ogóle otwiera. Prawdopodobnie jest coś skopane z naczyniem przelewowym.
  • Level 10  
    Przypomniało mi się, że ten zawór bezpieczeństwa był zamontowany zanim miałem założony zawór czterodrożny. Pompka obiegowa była wtedy nad piecem, i taki zawór był z kulką w środku a po bokach dwa zawory z rączką. Może wtedy był potrzebny ten zawór bezpieczeństwa. Teraz mam zrobione tak że ciepła wode urzytkową mam na grawitacje a grzejniki na pompkę. Naczynie wyrównawcze poniżej grzejników. Naczynie wyrównawcze poniżej grzejników. Naczynie wyrównawcze poniżej grzejników. Naczynie wyrównawcze poniżej grzejników.

Dodano po 14 [minuty]:

I jeszcze takie pytanie. Gdybym na strychu zamontował grzejniki np. 30cm wysokie i beda one poniżej naczynia wyrównawczego jakieś 30cm to czy to wystarczy?