Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o doradzenie odpowiedniego modelu nowego laptopa

Ruskington 02 Lut 2015 02:07 1089 10
  • #1 02 Lut 2015 02:07
    Ruskington
    Poziom 2  

1.Napisz dla kogo ma być przeznaczony (płeć, przybliżony wiek), na firmę czy osobę prywatną, na raty? Ile maksymalnie chcesz przeznaczyć.

Odp:Laptop dla mężczyzny w średnim wieku, na sobę prywatną. Kupno laptopa traktuję jako inwestycję na kilka lat. Mieszkam teraz w Anglii i jestem w stanie przeznaczyć na laptopa do 1000 funtów jeżeli będzie to merytorycznie uzasadnione.

2.Czy laptop ma być od razu w zestawie z systemem (Windows 7/8.1/10) jeśli nie czy cena ma uwzględniać jego zakup? Masz własny (BOX czy OEM) lub z uczelni (DreamSpark) lub wgrasz wersje demonstracyjną Windows lub będziesz używać Linuxa - napisz.

Odp: Laptop powinien być z systemem Windows.

3.Jaki rozmiar cię interesuje 10”-18” - sprawdź miarką (szerokość z parametrów) jeśli nie jesteś pewien. Czy waga jest istotna np. mniej niż 2kg?

Odp: Rozmiar 17.3". Waga nie stanowi problemu ale dobrze, żeby nie był zbyt ciężki jak na laptopy 17.3", po prostu optymalny.

4.Czy laptop ma być z SSD czy HDD (ewentualnie hybrydowy SSHD). W 95% sprzedawanych modeli z dyskami SSD są one dokładane przez sklepy (HDD są wyjmowane i wsadzane do obudowy USB 3.0). Jeśli chcesz dokupić lub wsadzić własny SSD oddzielnie - jak maja być zamontowany na SATA (2,5”) lub mSATA lub M.2. Czy zależy ci na napędzie DVD i ewentualnie montażu w jego miejsce z HDD za pomocą “HDD Caddy”?

Odp:Chciałbym mieć 1TB pamięci + ewentualnie 8GB SSD. Reszta parametrów nic mi nie mówi.

5.Jaką kwotę chcesz przeznaczyć i co w tej cenie ma się znaleźć. Ewentualnie do czego możesz dołożyć albo z czego zrezygnować w tej cenie? Czy sam laptop czy jeszcze w cenie ma się znaleźć (jakby trafił się “zestaw” żeby było wiadomo od razu czy go pomijać) np. torba/plecak, myszka przewodowa/bez przewodowa, podstawka chłodząca (przy mocnej grafice zalecane) i inne. Jeśli już coś masz napisz (np. 2-gi laptop, komputer z i5-i7 dobrą grafiką - gdybyśmy mieli jakieś sugestie np rozbudowa PC i tańszy laptop itp.).

Odp: Jestem w stanie wydać od 500 do 1000 funtów. (2650-5300zl). Interesuje mnie sam laptop. Aktualnie nie posiadam laptopa ani komputera stacjonarnego.

6.Czy jakość wykonania jest dla ciebie ważna (aluminiowa obudowa, wytrzymała konstrukcja, serie biznesowe) czy oczekujesz najwyższej wydajności procesor/grafika w tej cenie

Odp: Jakość wykonania jest ważna, aluminowa obudowa prezentuje się bardzo ładnie. Jednak gdybym miał wybierać pomiędzy obudową a ekranem FHD to zdecydowałbym się prawdopodobnie ba lepszy ekran.

7.Jaka rozdzielczość matrycy cię interesuje (1366/1600/1920) oraz typ (TN - IPS, błyszcząca - matowa) i czy ewentualnie rozważasz pracę na zewnętrznym monitorze (lub jednocześnie na kilku) np. po HDMI/DisplayPort/WiDi/Stream (WiFi)....

Odp: Chciałbym pracować na matrycy komfortowej jak dla laptopa 17.3". Nie mam tego dokładnie sprecyzowanego. Nie rozważam pracy na zewnętrznym monitorze.

8.Gdzie będzie on używany, głównie biuro, dom biurko - łóżko, samochód/tir, w terenie?

Odp: Laptop będzie używany w domu, na łóżku i czasami przy biurku.

9.Gry - określ jakie według podanych wymagań (pomiń jeśli nie grasz w nic) - podaj inne tytuły przykładowe albo określ ich wymagania
    klasy 0: przeglądarkowe np. z Facebooka, NK.pl i inne oparte na flash, HTML5 ?
    niskie wymagania: League of Legends, DOTA2, Counter-Strike 1.6, The Sims 3, Minecraft
    średnie wymagania: Fifa 15, Diablo III, Counter-Strike: GO, The Sims 4
    duże wymagania: Crysis 3, GTA IV, Battlefield 4
    największe wymagania: Assassin’s Creed Unity, Wiedźmin 3: Dziki Gon, GTA V

Odp: Grał będę rzadko ale jak już to pewnie w jakieś FPS-y typu Call of Duty.

10.Programy
    konkretne programy (napisz w “odp”) - jeśli AutoCad to 3D czy 2D, Sony Vegas (zawodowo) inne ?
    inne (napisz w “odp”) multimedia, praca biurowa, akceleracja sprzętowa dla programów profesjonalnych …

Odp: Autocad 2d

11.Wymagania specjalne (np. matowa matryca, obudowa aluminiowa, podświetlana klawiatura, subwoofer etc.)

Odp: Ciężko znaleźć coś ciekawego z matową matrycą. Bardziej liczę się z tym, że będę musiał kupić specjalną naklejkę antyrefleksową na monitor. Oprócz tego zależałoby mi na podświetlanej klawiaturze. Daje to ładny efekt.

12.Osobiste preferencje (np. niechęć do konkretnej marki albo konkretny kolor, etc.)

Odp: Podobają mi się laptopy Dell i Asus. Nie chciałbym mieć Toshiby ani Acera. Nie lubię jak obudowa laptopa jest błyszcząca.

13.Własna propozycja (model wybrany samemu)

Odp:
    Dell Inspiron 17 7737

Dell Inspiron 17 7000

Dell Inspiron 17R

Dell Inspiron 5748

Dodano po 6 [minuty]:

1. Dell Inspiron 17 7737
    http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00PATYG7E/re...on+17+7737&dpPl=1&dpID=31gdtxKC8tL&ref=plSrch

2. Dell Inspiron 17 7000
    http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00IMCMEWU/re...w_sbs_computers_4?refRID=1FA1GN5MBSN0CRD4SZJK

3. Dell Inspiron 17R
    http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00I489APQ/re...nspiron+17&dpPl=1&dpID=41QuhE5WfaL&ref=plSrch

4. / 5. Dell Inspiron 5748
    http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00PATYT8U/re...w_sbs_computers_1?refRID=0J7E6GNHE6JKSNPYPJRP

http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00PATYEDU/re...w_sbs_computers_2?refRID=16ADFVEJ2VFY3B9B617D

6. Dell Inspiron 17 3721
    http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00DIGCBTG/re..._sbs_computers_14?refRID=1E0VGW2K59F432NJM2T1

0 10
  • #2 02 Lut 2015 10:34
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Żaden z wymienionych. Te procesory i7 w nich to "ściema". Mają tylko 2 rdzenie, a nie cztery jakby sugerowało miano "i7".
    Polecam Acera Aspire V17 Nitro VN7-791G z procesorem i7-4710HQ (najszybsza wersja, 4 rdzenie, spokojnie wystarczy na kilka lat), matowym ekranem IPS FullHD (świetne kolory - pokrycie sRGB w 80%, kontrast, bardzo dobre kąty widzenia) i kartą graficzną GeForce GTX860M z chipsetem Maxwell (najnowszy). Laptop wyposażony jest w dysk SATA 1TB i SSD 120GB. Kod producenta NX.MQREP.010-120SSD M.2 NITRO.
    Jeśli możesz sobie pozwolić na wydatek rzędu 1000GBP, to myślę, że ten laptop jest warty uwagi.

Bardzo podobną konstrukcją jest ASUS G771JM-T7025H. Jest chyba trochę droższy i cięższy, ale sprawdź.

0
  • #3 02 Lut 2015 11:40
    gregorianin
    Poziom 27  

Kolejna wg mnie b. ciekawa opcja ze sporo mocniejszą kartą graficzną to:
    CLEVO P170SM - i7 4700MQ, 8GB-RAM, NVIDIA GEFORCE GTX 780M 4GB GDDR5, FullHD (do matrycy mat niewielka dopłata około 200zł), HDD640gb (miejsce na cztery dyski, 2x1.8" i 2x2.5") więc raczej z automatu powinno się tam wsadzić SSD na system podświetlania klawiatura.

0
  • #4 02 Lut 2015 12:34
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Tyle, że ten Clevo to typowy gamingowy laptop, z klawiaturą podświetlaną w 3 kolorach i matrycą TN zdaje się, która jednak zapewnia gorszą jakość obrazu niż IPS. Do tego laptop waży 3,7kg.

0
  • #5 02 Lut 2015 13:18
    gregorianin
    Poziom 27  

Dlaczego od razu laptop z mocną grafiką musi dostać plakietkę "typowo gamingowy"? Ja bym go określił jako mobilna stacja robocza - tzw desktop replacement. Zresztą tego typu laptopy mają zwykle przewagę nad biznesowymi w postaci bardziej rozbudowanego chłodzenia, przystosowanego do długotrwałych obciążeń. Naleśnikowate konstrukcje oparte o jeden wspólny radiator zwykle nie pozwalają obciążać GPU i CPU bez wpadania komponentów w throttling.

Pytający napisał że waga nie stanowi problemu a 3.5kg to nie 35kg więc nie przesadzajmy, da się przenieść :) Zależy mu też na podświetlanej klawiaturze, chce pracować w autocad i czasami zagrać. Nie napisał nic o obróbce zdjęć (pomijam że laptopy się do tego zwykle kompletnie nie nadają chyba że z zewnętrznym monitorem). Nie wiem jakiego rodzaju jest matryca tzn czy seryjnie TN czy coś wyżej, zresztą można ją wymienić jak wszystko inne w tym laptopie za niewielką dopłatą.

0
  • #6 02 Lut 2015 14:33
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

gregorianin napisał:
    Dlaczego od razu laptop z mocną grafiką musi dostać plakietkę "typowo gamingowy"?

Bo jest zbudowany z myślą o graniu na nim przede wszystkim. Stacje robocze mają zwykle słabe grafiki lub karty z serii Quadro lub FirePRO.
    gregorianin napisał:
    nic o obróbce zdjęć (pomijam że laptopy się do tego zwykle kompletnie nie nadają chyba że z zewnętrznym monitorem)

Bo... Moim zdaniem matryca IPS jak najbardziej się do tego nadaje.

0
  • #7 02 Lut 2015 19:34
    gregorianin
    Poziom 27  

speedy9 napisał:
    Stacje robocze mają zwykle słabe grafiki lub karty z serii Quadro lub FirePRO.

Idąc Twoim tokiem rozumowania można powiedzieć że każdy mocny komputer, nawet taki wół roboczy do obróbki złożonych modeli 3d w układzie multigpu to jest komputer "typowy do grania" tak??? : -)

speedy9 napisał:
    Bo... Moim zdaniem matryca IPS jak najbardziej się do tego nadaje.

Matryca absolutnie niczego nie gwarantuje, zobacz sobie na LG z IPS za 499zł i na Eizo FlexScan SX2262W z teoretycznie tańszą technologicznie matrycą PVA za 3kzł to może zrozumiesz co mam na myśli.

0
  • #8 03 Lut 2015 14:50
    Ruskington
    Poziom 2  

Dziekuje za wszystkie porady. Najbardziej przypadl mi do gustu Acer. Znalazlem atrakcyjna oferte na ten model laptopa. Czy jeszcze w tym przedziale cenowym moglibyscie mi cos poradzic? Podoba mi sie elegancki design Acera. Obawiam sie jedynie o touchpad, poniewaz wyczytalem ze jego uzywanie przysparza klopotow. Dodatkowo nie wiem czy ten srebny element pomiedzy klawiatura a ekranem nie bedzie stwarzal refleksow od swiatla. Ale generalnie wszystkie parametry sa imponujace.

Przepraszam za brak polskich liter ale pisze na angielskim sprzecie.

link:
    http://www.ebay.co.uk/itm/Acer-Aspire-V-Nitro...00204%26rk%3D6%26rkt%3D27%26sd%3D351275466223

Pozdrawiam

0
  • #9 03 Lut 2015 17:51
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Hmm, nie widzę w tej ofercie dysku SSD... Karta graficzna też inna. Szukaj lepiej z SSD. Podałem dokładny kod do wersji, o której pisałem.

0
  • #10 03 Lut 2015 19:27
    Ruskington
    Poziom 2  

Rzeczywiscie, nie przypatrzylem sie tej ofercie. Znalazlem ten model, o ktorym pisales. Jego cena to 1174 funty. Moglbys potwierdzic ze to ten, o ktorym pisales?

link:
    http://www.laptopsdirect.co.uk/Acer_-_VN7-791...1NFqhus4y20_25irT-PElN5nEBOUm_6sasaAj_O8P8HAQ

Czy rzeczywiscie ten laptop jest wart swojej ceny? Nie chce pozniej zalowac wydanych pieniedzy.
    Zalezy mi na komforcie uzytkowania, a przez Internet nie jestem w stanie sprawdzic jak wygodnie korzysta sie z touchpada albo jak czuje sie klawiature pod palcami. Czy warto brac najwyzszy model? Bede tez korzystal ze Skype'a i kamerki, a nie moge nigdzie znalezc informacji o tym ile pikseli ma ta kamerka i czy jest HD.

Kolejne pytanie to, czy warto doplacac kolejne 118 funtow, zeby miec gwarancje na 3 lata (3 year warranty. Full electrical cover. Parts and labour.)?

Pozdrawiam

0