Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elevah 40 - Czy potrzebne zgłoszenie do UDT

02 Lut 2015 10:34 1638 7
  • Poziom 2  
    Witam,
    Zastanawiamy się nad kupnem takiego urządzenia http://www.eci.com.pl/pl/sklep/podnosniki-mobilne-elevah/549-podnosnik-mobilny-elevah.html (link poglądowy, żeby było wiadomo o co chodzi). Sprzedawca z którym negocjujemy zapewnia nas, że nie jest potrzebne zgłoszenie do UDT. Urzędnicy w UDT mówią, że jak im przedstawimy dokumenty, że nie trzeba to nie będzie trzeba, ale im się wydaje, że jednak trzeba. Może ktoś się orientuje bardziej w tej materii i będzie mógł coś podpowiedzieć.
  • Pomocny post
    Moderator
    Opinii sprzedawcy w ogóle nie brałbym pod uwagę, gdyż jest stroną, jest zainteresowany sprzedażą wyrobu, a nie waszymi późniejszymi kłopotami, natomiast aby zanalizować temat, należałoby zapoznać się z postanowieniami co najmniej dwóch rozporządzeń.
    Jedno z nich, to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu, Dz.U. 2012 poz. 1468 http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120001468 które zawiera m.in. takie postanowienia:

    Cytat:
    § 1. Dozorowi technicznemu podlegają następujące rodzaje urządzeń technicznych:
    1)...
    ...
    6) maszyny służące do przemieszczania osób lub ładunków w ograniczonym zasięgu:
    a) wciągarki i wciągniki,
    b) suwnice,
    c) żurawie,
    d) układnice,
    e) dźwigniki (podnośniki), w tym systemy do parkowania samochodów, z wyjątkiem dźwigników stanowiących wyposażenie
    pojazdów, dźwigników do pochylania stołów technologicznych i dźwigników przenośnych z napędem ręcznym,
    f) wyciągi towarowe,
    g) wyciągi statków,
    h) podesty ruchome,
    i) urządzenia dla osób niepełnosprawnych,
    j) schody i chodniki ruchome,
    k) przenośniki okrężne kabinowe i platformowe,
    l) wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia;
    ...
    11) urządzenia załadowcze, wyładowcze lub podające ładunki w ciągach technologicznych przeładowczych;


    Według mnie, nijak się nie da obejść tych postanowień, czytając chociażby popunkt l) albo 11).

    Drugi akt prawny, to Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego Dz.U. 2003 nr 193 poz. 1890 http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20031931890
    Tam również, § 1 nie pozostawia moim zdaniem wątpliwości, rozciągając zakres swojego obowiązywania w podpunkcie 14) na "wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia".

    Moim zdaniem, nie ma wątpliwości, a jedynym dokumentem zwalniającym was z obowiązku zgłoszenia do UDT mogą być dokumenty producenta, tak jak uważa UDT, jednak wątpię by producent takowe posiadał.
  • Poziom 2  
    To nie jest kwestia obejścia czegokolwiek tylko, żeby wiedzieć na czym się stoi. Dzięki wielkie za informacje.
  • Moderator Elektrotechnika
    Jeśli mogę to zabiorę głos wasze urządzenie to drabina elektryczna czyli podnośnik który nie może zabierać żadnych ładunków tylko samego operatora . Trudno doszukiwać się w jakimkolwiek zapisie o UDT takiego sformułowania . Ta sama firma Faraone produkuje podesty i platformy i te zgodnie z tym co tu moderator przedstawił powinny być odpowiednio prowadzone przez użytkownika i zarejestrowane. Ja bym się zwrócił jednak do UDT z zapytaniem pisemnym czy drabina elektryczna podlega tym obostrzeniom .
  • Moderator
    Krzysztof Reszka napisał:
    Jeśli mogę to zabiorę głos wasze urządzenie to drabina elektryczna czyli podnośnik który nie może zabierać żadnych ładunków tylko samego operatora . Trudno doszukiwać się w jakimkolwiek zapisie o UDT takiego sformułowania .


    Owszem, bo zapisy odnoszą się do konstrukcji układu podnoszenia (mechaniczny napęd podnoszenia), natomiast kwestia kogo (co) układ będzie podnosił, nie ma (wedle przepisu) żadnego znaczenia.
  • Moderator Elektrotechnika
    Może kolega mieć rację bo jest zapis w rozporządzeniu o UDT .
    Rodzaje urządzeń podlegających dozorowi technicznemu określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. 2012 nr 0 poz. 1468), wydane na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o dozorze technicznym.

    Formy dozoru technicznego, rodzaje, zakres i terminy badań technicznych dla poszczególnych rodzajów urządzeń technicznych określają rozporządzenia ustalające warunki techniczne dozoru technicznego, jakim powinny odpowiadać te urządzenia.

    Jeżeli dla urządzenia technicznego nie ma ustalonych warunków technicznych dozoru technicznego, urządzenie to może być projektowane, wytwarzane, naprawiane lub modernizowane na podstawie warunków technicznych ustalonych z organem właściwej jednostki dozoru technicznego (art. 8 p. 6 ustawy o dozorze technicznym).

    Dlatego napisał bym do UDT
    Tu rozporządzenie o wykazie urządzeń podlegającym UDT nic o drabinach elektrycznych , wydaje się że to kolejny problem z tych co technika szybciej wymyśla urządzenia niż przepisy reagują na te trendy.
  • Moderator
    Krzysztof Reszka napisał:

    Tu rozporządzenie o wykazie urządzeń podlegającym UDT nic o drabinach elektrycznych , wydaje się że to kolejny problem z tych co technika szybciej wymyśla urządzenia niż przepisy reagują na te trendy.


    Tak było, jest i będzie, nie tylko w technice. Dlatego też, prawo posługuje się określeniami bardziej uniwersalnymi niż prosta wyliczanka, co z drugiej strony jest doskonałą wodą na młyn jego interpretatorów. Ech, c'est la vie...
  • Użytkownik usunął konto