Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wolna praca w oddziale - Subiekt Insert

lubito 02 Lut 2015 12:55 1797 21
  • #1 02 Lut 2015 12:55
    lubito
    Poziom 2  

Witam,

Z Subiekta firmy Insert korzystamy od prawie 1,5 roku. W chwili obecnej z baz korzysta jednocześnie od 8 do 12 osób. Ostatnio otworzyliśmy pierwszy oddział (sklep fizyczny). Niestety dane w Subiekcie (choć niewielkie) przesyłają się wolno i klient przy drukowaniu paragonu musi poczekać około 5-10sekund - o ile nie w ogóle nie wystąpi jakiś błąd. Problematyczne jest też przechodzenie między modułami i podgląd zdjęcia w towrze. Sprawdzaliśmy, że przesyłane dane są naprawdę małe i nie powinny zajmować tyle czasu. Komputer-serwer jest dość mocny (AMD FX 6300 Six Core 3.5GHz, 8Gb Ramu i HDD SSD 120Gb) i na miejscu/w siedzibie wszystko śmiga jak należy. Mamy łącze 20/2MB w siedzibie i 10/1 w oddziale, ruter Netiaspot z otwartymi portami.
    1) Co może być przyczyną takiego opóźnienia na odległość?
    2) Jak można to przyśpieszyć?
    3) Czy "przejście"/upload danych przez netiaspot może aż tak opóźniać pracę na bazie Subiekta? Czy wyłączenie zapory na
    routerze i w Windowsie zauważalnie przyśpieszy przesył danych?
    4) Czy instalacja subiekta na serwerze wirtualnym/dedykowanym przyśpieszy obsługę klienta/drukowanie paragonu w sklepie?
    5) Czy instalacja subiekta na serwerze zewnętrznym udźwignie pracę 8-12 osób na Subiekcie?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
    Anna
    Zespół LUBITO

Ps. Jeżeli ktoś zajmuje się tym profesjonalnie, to chętnie skorzystam z pomocy (oczywiście odpłatnie).

0 21
  • #2 02 Lut 2015 13:25
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

lubito napisał:
    Witam,

Z Subiekta firmy Insert korzystamy od prawie 1,5 roku. W chwili obecnej z baz korzysta jednocześnie od 8 do 12 osób. Ostatnio otworzyliśmy pierwszy oddział (sklep fizyczny). Niestety dane w Subiekcie (choć niewielkie) przesyłają się wolno i klient przy drukowaniu paragonu musi poczekać około 5-10sekund - o ile nie w ogóle nie wystąpi jakiś błąd. Problematyczne jest też przechodzenie między modułami i podgląd zdjęcia w towrze. Sprawdzaliśmy, że przesyłane dane są naprawdę małe i nie powinny zajmować tyle czasu. Komputer-serwer jest dość mocny (AMD FX 6300 Six Core 3.5GHz, 8Gb Ramu i HDD SSD 120Gb) i na miejscu/w siedzibie wszystko śmiga jak należy. Mamy łącze 20/2MB w siedzibie i 10/1 w oddziale, ruter Netiaspot z otwartymi portami.
    1) Co może być przyczyną takiego opóźnienia na odległość?
    2) Jak można to przyśpieszyć?
    3) Czy "przejście"/upload danych przez netiaspot może aż tak opóźniać pracę na bazie Subiekta? Czy wyłączenie zapory na
    routerze i w Windowsie zauważalnie przyśpieszy przesył danych?
    4) Czy instalacja subiekta na serwerze wirtualnym/dedykowanym przyśpieszy obsługę klienta/drukowanie paragonu w sklepie?
    5) Czy instalacja subiekta na serwerze zewnętrznym udźwignie pracę 8-12 osób na Subiekcie?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
    Anna
    Zespół LUBITO

Ps. Jeżeli ktoś zajmuje się tym profesjonalnie, to chętnie skorzystam z pomocy (oczywiście odpłatnie).

To zalezy jak odbywa sie komunikacja miedzy serwerem a klientem. Jesli nie jest optymalna, odbywa sie w wielu krokach w ta i z powrtoem, to opoznienia na linii sie beda sumowac.
    Z prostych pomyslow, to zabawa z routerami, celem ustawienia najwyzszego priorytetu dla komunikacji tego klienta z serwerem. Jesli ktos w glownej siedziebie aktualnie sciaga jakis duzy plik (nawet sluzbowo), lub chocicby maila itp, to bedzie to miało wplywy na wielkosc opoznien pomiedzy odzialami.

Wylaczenie zapor da Ci milisekundy poprawy.

0
  • #3 02 Lut 2015 13:42
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet

lubito napisał:
    Mamy łącze 20/2MB w siedzibie i 10/1 w oddziale
    Chyba Mb a nie MB. No to między siedzibami jest maksymalnie 2/1 Mb/s, a przecież na tym jeszcze coś chodzi - choćby internet dla pracowników. Nie poszalejesz.

0
  • #4 02 Lut 2015 16:23
    smario11
    Poziom 31  

Sprawdz jaka jest trasa pakietow miedzy oddzialami bo moze sie okazac ze wszystko idzie przez frankfurt albo jeszcze ciekawiej i przez to ping i przepustowosc jest o wiele gorsza niz byc powinna

0
  • #5 02 Lut 2015 23:13
    lubito
    Poziom 2  

Dziękuję za odpowiedź.

Do smario11: Sprawdzałam trasę pakietów za pomocą komendy tracert i po kilku krokach wywala mi "Request timed out." Wygląda na to, że moje dane w ogóle nie docierają :) A tak na marginesie to czy ja mogę mieć wpływ którędy pakiety są przesyłane? Czy można to jakoś zmienić?

Do m.jastrzebski - jak sprawdzić czy komunikacja odbywa się w kilku krokach?
    Jutro sprawdzę możliwość ustawienia priorytetu dla oddziału w Netiaspocie - będę zaskoczona jak będzie taka możliwość :)

Pozdrawiam,
    Anna

0
  • #6 02 Lut 2015 23:41
    smario11
    Poziom 31  

Sprawdy z drugiej strony trase tez

Wplywu nie masz

0
  • #7 03 Lut 2015 07:18
    lubito
    Poziom 2  

Niestety - nie znalazłam zakładki z nadawaniem priorytetów w NetiaSpot.
    A może ja mam jakoś głupio porty przekierowane i ciężko się z zewnątrz dostać?
    Ktoś się zna na tym? Może potrafi to sprawdzić.

Pozdrawiam,
    Anna Osiwalska

0
  • #8 03 Lut 2015 08:11
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

lubito napisał:
    Niestety - nie znalazłam zakładki z nadawaniem priorytetów w NetiaSpot.
    A może ja mam jakoś głupio porty przekierowane i ciężko się z zewnątrz dostać?
    Ktoś się zna na tym? Może potrafi to sprawdzić.

Pozdrawiam,
    Anna Osiwalska

Nie da sie kiepsko przekierowac portow, ze czasem dziala a czasem nie. To kumputer. Port albo jest przekierowany albo nie.
    A ping miedzy komputerem klientem a serwerem co mowi? Jakie jest opoznienie?
    Jak nie masz priorytetow, to zrob test prostszy. Pogon ludzi na 5 mionut od komputerow, zeby ani tu ani w sklepie nic nie robili, pozamykali przegladarki o programy pocztowe. Jesli ruch do programu bedzie jedyny to bedzie rownoznaczne z wysokim priorytetem. Zobaczysz czy w tym problem.

0
  • #9 03 Lut 2015 10:22
    jprzedworski

Wszystko warto sprawdzić, ale jeszcze raz powtarzam, że między siedzibami jest maksymalnie 2/1 Mb/s. Czyli 100 razy wolniej, niż w najwolniejszym w tej chwili Ethernecie (100 Mb/s bo 10 Mb/s chyba już nikt nie używa). To nie może być szybkie!

0
  • #10 03 Lut 2015 10:26
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

jprzedworski napisał:
    Wszystko warto sprawdzić, ale jeszcze raz powtarzam, że między siedzibami jest maksymalnie 2/1 Mb/s. Czyli 100 razy wolniej, niż w najwolniejszym w tej chwili Ethernecie (100 Mb/s bo 10 Mb/s chyba już nikt nie używa). To nie może być szybkie!

Zgoda, ale:
    "klient przy drukowaniu paragonu musi poczekać około 5-10sekund".
    problem nie wydaje sie lezec wylacznie po stronie wolnego łacza. Nawet przez 2/1 ten paragon powinien przefrunac. Chyba ze oprogramowanie jest napisane tak, ze przy okazji paragonu leci przez siec pol bazy danych.

0
  • #11 03 Lut 2015 11:45
    jprzedworski

m.jastrzebski napisał:
    Chyba ze oprogramowanie jest napisane tak, ze przy okazji paragonu leci przez siec pol bazy danych.
    Właśnie tak mi się wydaje. Jeśli program został napisany do sieci lokalnych, to nikt się nie bawił w optymalizację tego, co leci siecią, bo po co. Ale pewności nie mam, bo nawet nie widziałem tego programu. Ale mam w pracy inny, który na odległość się nie sprawdza, bo jest w sieci mocno "gadatliwy" i nawet przez Wi-Fi ledwo idzie.
    Na pewno warto sprawdzić, co jeszcze obciąża łącze. Przecież upload też jest obciążony (żądania stron, potwierdzenia pakietów, maile itp.). Dużo jest komputerów po obu stronach?

0
  • #12 03 Lut 2015 13:10
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

jprzedworski napisał:
    m.jastrzebski napisał:
    Chyba ze oprogramowanie jest napisane tak, ze przy okazji paragonu leci przez siec pol bazy danych.
    Właśnie tak mi się wydaje. Jeśli program został napisany do sieci lokalnych, to nikt się nie bawił w optymalizację tego, co leci siecią, bo po co. Ale pewności nie mam, bo nawet nie widziałem tego programu. Ale mam w pracy inny, który na odległość się nie sprawdza, bo jest w sieci mocno "gadatliwy" i nawet przez Wi-Fi ledwo idzie.
    Na pewno warto sprawdzić, co jeszcze obciąża łącze. Przecież upload też jest obciążony (żądania stron, potwierdzenia pakietów, maile itp.). Dużo jest komputerów po obu stronach?

Dlatego napisales, zeby nadac programowi duzy priorytet na ruterach, albo na probe pogonic pracownikow na 5minutowa przerwe i sprawdzic jak wtedy dziala.
    Łatwiej to zrobic, niz ustalic czy program jest "gadatliwy".

A nawet jesli jest malo gadatliwy, to mimo wszystko zainwestowalbym w routery ktore maja mozliwosc skolejkowac ruch i ustalic priorytety. Ktos duzego maila bedzie sciagal to chocby program byl malo gadatliwy to bedzie to mialo wyrazny wplyw na predkosc dzialania programu.

marcin

0
  • #13 03 Lut 2015 13:50
    jprzedworski

Droższa sprawa, ale przydałyby się też symetryczne łącza. Choć teraz ceny stopniowo spadają ...
    Albo, przynajmniej, lepszy upload wynegocjować - jeśli się da.

0
  • #14 03 Lut 2015 13:54
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

jprzedworski napisał:
    Droższa sprawa, ale przydałyby się też symetryczne łącza. Choć teraz ceny stopniowo spadają ...

Cos za cos. Symetryczne łacza w ofertach businesowych sa owszem drozsze, ale wtedy mozna dostac lacze bez overbookingu. Czyli lacze nie siadzie jak gimbaza w lokalu obok zacznie torenty zapuszczac.

0
  • #15 03 Lut 2015 17:19
    smario11
    Poziom 31  

Kazde lacze ma overbooking. Jesli ktos twierdzi inaczej to klamie.

Klienta subiekta odpalalem na mobilnym necie i faktury wystawialo sie owszem wolniej z opoznieniem 2-3 sek ale to wkoncu mobilny net i ping spory.

0
  • #16 03 Lut 2015 17:31
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

smario11 napisał:
    Kazde lacze ma overbooking. Jesli ktos twierdzi inaczej to klamie.
    Czyli nazywasz mnie kłamca.....

0
  • #17 04 Lut 2015 15:46
    smario11
    Poziom 31  

Sa dwie opcje.
    Pierwsza ze nie miales pojecia.
    Druga wiedziales i piszesz ze lacza symetryczne nie maja overbookingu.

Nie ma co odbiegac od tematu.
    Mi na mobilnym necie subiekt dziala. Nie tak jak w lanie ale opoznien po 5-10 sek nie mialem.
    Nie wiem na jakiej zasadzie dziala fiskalizacja zdalna (pewnie o to Ci chodzi)

0
  • #18 04 Lut 2015 15:53
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

smario11 napisał:
    Sa dwie opcje.
    Czy jak kupuje łacze nazwijmy to operatorskie od hurtownika, gdzie tenzesz hurtownik gwarantuje jakies tam pasmo do punktu wymiany miedzyoperatorskiej, to czy takie łącze tez ma overbooking?

0
  • #19 04 Lut 2015 16:21
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

W świat ma overbooking.
    Gwarantują tylko w swojej sieci jak każdy - inaczej się nie da.

0
  • #20 04 Lut 2015 16:25
    m.jastrzebski
    Poziom 36  

mbo napisał:
    W świat ma overbooking.
    Gwarantują tylko w swojej sieci jak każdy - inaczej się nie da.

Mówimy o łączu internetowym bez overbookingu a nie o internecie bez overbookingu.

0
  • #21 04 Lut 2015 16:35
    PRL
    Poziom 34  

Wtrące swoje 3 grosze.
    Identyczną sytuację mam u swojego klienta.
    Do tej pory serwer stał na łaczu 2/1.
    Odkąd przeszli na VDSL 60/7 sytuacja jest komfortowa.
    Jedyna porada jest taka, że musisz przyśpieszyć upload na łączu, na którym jest wystawiony SQL serwer.

P.S. Przy okazji zapytam, czy serwer wystawia się na 1433?

0
  • #22 04 Lut 2015 20:07
    smario11
    Poziom 31  

m.jastrzebski napisał:
    smario11 napisał:
    Sa dwie opcje.
    Czy jak kupuje łacze nazwijmy to operatorskie od hurtownika, gdzie tenzesz hurtownik gwarantuje jakies tam pasmo do punktu wymiany miedzyoperatorskiej, to czy takie łącze tez ma overbooking?

Tak nawet lacza operatorskie maja overbooking i siec wewnetrzna operatora tez mimo tego ze sprzedaje sie lacza z gwarancja pasma i utrzymuja to.
    Po prostu wykorzystuje sie statystyke. Jak dobija do 75% przepustowosci to sie po prostu zwieksza przepustowosc.
    Nikt sobie nie pozwoli zeby w imie zasad lacze bylo oblozone w 10%
    Zreszta wszystko pcha sie jedna duza rura. My mamy linki miedzymiastowe po 10Gbit i po prostu lacza operatorskie sa na vlanach podzielone. Jak sie podliczy sumaryczny overbooking ze wszystkimi klientami bo taka rura idzie wszystko to wychodzi grubo ponad 1:20

0