Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kemppi WeldForce KPS5500 + podajnik KWF200S Error 2

02 Feb 2015 15:19 3513 5
 • Level 7  
  Witam,
  Źródło prądu WeldForce KPS5500 współpracujące z podajnikiem drutu KWF200S zaraz po włączeniu wentylatory chłodzące źródło prądu wyłączają się. Przy próbie rozpoczęcia spawania na podajniku drutu pojawia się błąd Error: Err2.
  Sprawdziłem połączenie źródła z podajnikiem (control cable) i jest ok. Switch w pistolecie także działa, kable od switcha w pistolecie do podajnika są OK.

  Producent opisuje ten kod (Err2): Press the start switch of the gun when data transfer between KWF and KPS has been disrupted (control cable fault or conector fault).
  Ma ktoś może pomysł co mogło ulec uszkodzeniu - nie mam pojęcia o elektronice i szukam rad, wskazówek. Może ktos już spotkał się z tym problemem?
  Podejrzewam uszkodzenie karty A001... jednak nie jestem tego pewien.
  P.S. wykonałem reprogram EEPROM poprzez zwarcie jumper x13 i jest to samo.
  Dołączam schematy źródła i podajnika.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • TermopastyTermopasty
 • Helpful post
  Level 14  
  Działanie wentylatorów jest poprawne. Proponuję sprawdzić kabel połączeniowy pomiędzy zasilaczem i podajnikiem - ale to mniej prawdopodobna usterka. Płytka A001 to prawie nieprawdopodobne - solidnie wykonana i zabezpieczona. Najbardziej prawdopodobne jest uszkodzenie elementów przetwornicy - elementy na radiatorze (przód obudowy , dół). Ponieważ zasilanie sterowania "załatwia" zasilacz pomocniczy z transformatorem toroidalnym na górnej półce - kontroler systemu pracuje , ale już wiarygodność komunikatu.... Dodam , że nie jest to układ dla początkujących - wskazane jest doświadczenie - i to duże.
 • TermopastyTermopasty
 • Level 7  
  Dzięki za podpowiedź.
  Znasz może kogoś, kto zajmuje się naprawą tego typu sprzętu w okolicach Warszawy?
 • Helpful post
  Welding machines specialist
  Większość przypadków uszkodzeń A001 w źródle objawia się ciągłą pracą wentylatorów. Proponuję sprawdzić nie tylko ciągłość przewodów sterujących, ale też brak zwarcia między nimi. Jeżeli mruga dioda H3 na płycie w źródle, to raczej nie ma co szukać w nim usterki.
 • Level 7  
  Kabel połączeniowy między źródłem prądu a podajnikiem jest ok. Zwarcia między przewodami w tym kablu nie ma.
  Dioda H3 mruga - czyli jest ok.
  Jakieś pomysły?
  Ponowię pytanie - znacie może kogoś, kto zajmuje się naprawą tego typu sprzętu w okolicach Warszawy?
 • Level 7  
  Dioda LED H6 na płycie A001 sygnalizowała usterkę: X5 and X6 connectors are cross-connected, while on it indicates the IGBT gate connectors X5 and X6 cross-connection. Shut down the machine and re-connect the gate connectors!
  Czyli kostki X5 i X6 włączone do płyty A001, bramek diod IGBT były zamienione! Usterka okazała się błaha ale pochłonęła sporo czasu i nerwów.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Z tą usterką zgłosiłem się pół roku temu do serwisu Kemppi do firmy Centromet z Warszawy. Skierowali mnie do swojego serwisu jak twierdzili do firmy Viggen z Piastowa.
  Po pół roku przetrzymywana mojej spawarki, prób naprawiania, diagnostyki itp. odebrałem ją nienaprawioną z diagnozą: do wymiany płyta A001 i jeden tranzystor IGBT, koszt naprawy wyceniony na około 7000zł!!! Niedowierzając w tą diagnozę (tym bardziej, że w ciągu pół roku zmieniała się 2 razy) zaraz po odbiorze spawarki skontaktowałem się z serwisem Kemppi w Chrzanowie (firma Lider). Kilka dni później byłem już u nich ze spawarką.
  Cały proces diagnostyki, naprawy (okazało się, że kostki bramek na płycie są tylko zamienione!!!! Płyta jest dobra i tranzystory także) i testowanie trwało niecałe 2 godziny!!! Elektronik z firmy Lider od razu zwrócił uwagę na diodę Led H6 na karcie A001, która sygnalizowała świeceniem, że bramki są zamienione i wystarczy przepiąć kostki.
  Po 2 godzinach pobytu w serwisie firmy Lider w Chrzanowie, szczęśliwy wyjeżdżałem z naprawionych sprzętem!!!
  Ostrzegam wszystkich przed marnym serwisem Centrometu z Warszawy!
  Usterka ta dosłownie ośmieszyła firmę Centromet i Viggen w zakresie napraw Kemmpi.

  Temat zamykam - sprzęt naprawiony!