Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Normy prawne - Jakie maszyny/obwody podlegają okresowym przeglądom?

02 Lut 2015 17:16 2151 13
  • Poziom 21  
    Witam.
    Jakie układy, elementy, obwody podlegają okresowej kontroli w zakładzie przemysłowym? Chodzi o takie sprawy jak np. pomiar uziemień, pomiary gniazdek elektrycznych, itp. Są dostępne w internecie Normy prawne regulujące tą sytuację? Chodzi mi o to, co, kiedy, jakiemu przeglądowi podlega.

    Andrzej.
  • Poziom 13  
    Okresowy przegląd instalacji elektrycznej i odgromowej wykonuje się co 5 lat.
  • Poziom 30  
    Elefan_lw napisał:

    Okresowy przegląd instalacji elektrycznej i odgromowej wykonuje się co 5 lat.

    Nie rzadziej niż co 5 lat.
    W zakładach przemysłowych gdzie występuję duże zagrożenie pożarem, wybuchem, skażeniem chemicznym pomiary wykonuje się co roku.
    Niestety, nie doszukałem się podstawy prawnej zawężenia okresu pomiarów w wyżej wymienionych obiektach do 1 roku, jedynie wytyczne:Link
  • Poziom 35  
    W zakładzie przemysłowym często dokonuje się zmian w instalacji i przegląd pięcioletni wtedy to bzdura.
    Dlatego w takich lokalizacjach nie jest wymagany, o ile zakład zatrudnia kompetentnego, wykwalifikowanego elektryka, który raport przeglądu iluś tam letniego zastępuje logiem prac i wydarzeń.
  • Poziom 10  
    Podstawą min. pięcioletniego okresu oraz zakresu i posiadania kwalifikacji jest Ustawa Prawo Budowlane Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414
    z dnia 7 lipca 1994 r.

    Dział 6 art.62 :
    2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów;

    Najlepszą sprawą jest stworzenie zakładowej instrukcji eksploatacji. Poczytaj o tym.

    15kVmaciej napisał:
    W zakładzie przemysłowym często dokonuje się zmian w instalacji i przegląd pięcioletni wtedy to bzdura.
    Dlatego w takich lokalizacjach nie jest wymagany, o ile zakład zatrudnia kompetentnego, wykwalifikowanego elektryka, który raport przeglądu iluś tam letniego zastępuje logiem prac i wydarzeń.


    Bzdura - te pomiary muszą być udokumentowane protokołem z prac kontrolno-pomiarowych, a nie jakimś logiem prac i wydarzeń.

    Moderowany przez kkas12:

    A pomiary po przebudowie np: linii technologicznej nie będą udokumentowane???

  • Specjalista elektryk
    Matarnik napisał:
    Bzdura - te pomiary muszą być udokumentowane protokołem z prac kontrolno pomiarowych , a nie jakimś logiem prac i wydarzeń.
    Polecam lekturę PN-HD 60364-6:2008 punkt 62.2.2 (strona 14).
  • Specjalista elektryk
    A ja polecam
    PN-EN 60204-1:2010 - wersja polska
    Bezpieczeństwo maszyn -- Wyposażenie elektryczne maszyn -- Część 1: Wymagania ogólne
  • Poziom 10  
    62.2.2 Dotyczy instalacji pod stałą kontrolą urządzeń monitorujących stan izolacji, prąd upływu, ciągłości przewodów ochronnych, i itd. A nie zatrudnieniu tylko wykwalifikowanego elektryka i po sprawie.

    Przy instalacjach bez tych urządzeń stosuje się PN-HD 60364-6:2008 punkt 62.3.1 i 2.

    Ustawa Prawo Budowlane
    Art. 62. 1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
    1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
    a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
    b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
    c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
    2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat,

    Czy urządzenia na wolnym powietrzu np. oświetlenia zewnętrznego nie powinny być badane co rok.
    Oczywiście tylko tych budowli i użytkowników, których dotyczy Ustawa Prawo Budowlane.
  • spec od auto-elektro
    15kVmaciej napisał:
    W zakładzie przemysłowym często dokonuje się zmian w instalacji i przegląd pięcioletni wtedy to bzdura.
    Dlatego w takich lokalizacjach nie jest wymagany, o ile zakład zatrudnia kompetentnego, wykwalifikowanego elektryka, który raport przeglądu iluś tam letniego zastępuje logiem prac i wydarzeń.


    Jaka jest podstawa prawna? Co oznacza wykwalifikowany elektryk?
  • Poziom 35  
    Jacek79 napisał:
    jaka jest podstawa prawna? co oznacza wykwalifikowany elektryk?

    Normy prawne - Jakie maszyny/obwody podlegają okresowym przeglądom?
    Co do podstaw prawnych, wolę się nie angażować w zarzewie kolejnych iluś tam wątków.
    Każda ubezpieczalnia i każdy pracodawca, zleceniodawca, mają własną politykę oceny kto jest kompetentny. Można mieć papiery na rozum całkiem nieużywany, albo bez papierów być oczkiem w głowie pracodawcy
  • Poziom 10  
    Matarnik napisał:

    15kVmaciej napisał:
    W zakładzie przemysłowym często dokonuje się zmian w instalacji i przegląd pięcioletni wtedy to bzdura.
    Dlatego w takich lokalizacjach nie jest wymagany, o ile zakład zatrudnia kompetentnego, wykwalifikowanego elektryka, który raport przeglądu iluś tam letniego zastępuje logiem prac i wydarzeń.


    Bzdura - te pomiary muszą być udokumentowane protokołem z prac kontrolno-pomiarowych, a nie jakimś logiem prac i wydarzeń.

    Moderowano przez kkas12:
    A pomiary po przebudowie np: linii technologicznej nie będą udokumentowane???


    Nie jest to chyba najlepszy przykład . Przebudowa linii technologicznej jest zmianą w istniejącej części instalacji elektrycznej i musi zostać po przebudowie przekazana do eksploatacji. Przekazanie do eksploatacji wymaga protokołu odbiorczego instalacji elektrycznej, między innymi oględzin i po wykonawczych pomiarów elektrycznych ochrony od porażeń, itd. Więc protokoły są ważne ileś tam czasu. Ale nie chodziło o protokoły odbiorcze lecz okresowe, czy i kiedy można je zastąpić.

    Moderowany przez kkas12:

    3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.