Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WAA 16163 - Wymiana łożyska

skrzyniu 02 Lut 2015 20:44 2352 12
  • #1 02 Lut 2015 20:44
    skrzyniu
    Poziom 15  

Witam,

Proszę o informacje czy łożysko bębna w tej pralce jest wymienne ? Jeśli tak to jaki jego koszt takiego lożyska.

Dziękuję za odpowiedź.

0 12
  • #2 02 Lut 2015 20:50
    skryn
    Admin grupy AGD

Seria WAA - łożyska niewymienne. Ciąć, wybijać, sprawdzić wartość, skręcić śrubkami. Ale to było.
    Nie wiem, jakie w zestawie klejonego zbiornika zastosował łożyska producent. Nie dokonuję takich zapisków.
    Łożysko/a obyczajne, ale bardzo dobre (z luzem C3), kosztuje w okolicy 10 zeta. Simmering drugie tyle lub dwa razy tyle.
    Robota dla niewprawnego serwisanta zajmie ze trzy dni. A i tak efekt niewiadomy... :)

0
  • #3 02 Lut 2015 21:14
    skrzyniu
    Poziom 15  

Czy dobrze rozumiem że po rozcięciu obudowy łożysko można spokojnie kupić ?
    Może ktoś zna oznaczenia łożysk

0
  • #4 03 Lut 2015 21:12
    karol5608
    Poziom 28  

Najpierw rozetnij i sprawdź jak wygląda krzyżak bo lubiały w tych pralkach pękać.

0
  • #5 04 Lut 2015 20:08
    skrzyniu
    Poziom 15  

Witam,

Dobrałem się do bębna. Jako że pralkę odkupiłem od kogoś okazało się że bęben był już rozcinany...
    Krzyżak jest cały. Zastanawia mnie fakt że w bębnie jedno łożysko jest polskie a drugie tureckie. Tak jakby jakiś majster wymienił tylko jedno łożysko.

Więc duże łożysko jest polske i posiada oznaczenia 6205RS FŁT CI
    Małe łożysko 6203 C3 10/20 ORS Turkey (nie jestem pewien czy to jest "3" na końcu bo słabo widać.
    Uszczelniacz posiada następujące cyfry i litery. Mam nadzieje że to rozszyfrujecie: 19 / NOK / TCY / 30 52 / 10 12 / NFG

Proszę, doradźcie mi jakie łożyska i jakiego producenta mam kupić aby wytrzymały więcej niż na lata... oraz jaki uszczelniacz.

Krzysztof

0
  • #6 04 Lut 2015 20:39
    skryn
    Admin grupy AGD

skrzyniu napisał:
    Proszę, doradźcie mi jakie łożyska i jakiego producenta mam kupić aby wytrzymały więcej niż na lata... oraz jaki uszczelniacz.

Łożyska mogą być chińskie. Te SKF mogą być superanckie; ale, jak ośka wytarta i simmering nieoryginalny, to pupa jest zbita... :)
    Tu nie chodzi o jakość łożysk, bo te pracują na niskich obrotach, a o jakość bieżni (ma być bez wżerów) i całej ośki (ma być bez luzów), jak również uszczelnienia (oryginalny simmering).
    Mantra powielana na Forum.

0
  • #7 04 Lut 2015 20:51
    skrzyniu
    Poziom 15  

Jako że jestem z Gdańska znalazłem na miejscu łożyska 6205 oraz 6203
    http://www.bioagd.pl/advanced_search_result.php?keywords=6205&x=32&y=8

Jednak w obu przypadkach oznaczenia łożysk kończą się ZZ lub CX
    o co w tych oznaczeniach chodzi i które polecacie aby kupić.

Dalej czekam na rozszyfrowanie tego zimeringu. Po jakim kodzie mam go szukać.

I na koniec zapewne dziwne pytanie, ale kto pyta nie błądzi... Oczyściłem z kamienia krzyżak i jest czysty i moje pytanie brzmi czy mogę przed skręceniem bębna "zadbać" jakoś o krzyżak aby wydłużyć jego żywotność ??

0
  • #8 04 Lut 2015 21:01
    skryn
    Admin grupy AGD

skrzyniu napisał:
    I na koniec zapewne dziwne pytanie, ale kto pyta nie błądzi... Oczyściłem z kamienia krzyżak i jest czysty i moje pytanie brzmi czy mogę przed skręceniem bębna "zadbać" jakoś o krzyżak aby wydłużyć jego żywotność ??

Zadbać można i owszem; nie sugerować się pewną reklamą w TV dotyczącą zmiękczania wody oraz używać markowych proszków/płynów. To tyle.
    Co do simmeringa, to trza zmierzyć wymiary, a na pewno oryginał się w necie znajdzie.

0
  • #9 04 Lut 2015 21:14
    skrzyniu
    Poziom 15  

Więc pytam jak mogę o ten krzyżak zadbać mając go na wierzchu ??
    Co z tymi symbolami łożysk oraz czy na podstawie tych cyfr co podałem z zimeringa nie można określić jaki to ma być ??

Zmierzyłem teraz ten zimering i 52mm ty wymiar zewnętrzny, 30mm wewnątrz i 10mm szerokość

0
  • Pomocny post
    #10 04 Lut 2015 22:04
    karol5608
    Poziom 28  

Oznaczenie cx to zazwyczaj producent (chiny) , szukaj 62-- 2rs ppl czy nsk - polski producent, 2rs oznacza kryte obustronnie gumą, 2z lub zz oznacza kryte obustronnie blachą, Zimmer 30x52x10 - zawsze podaje się w kolejności : średnica wewnętrzna, średnica zewnętrzna, szerokość.

0
  • #11 04 Lut 2015 22:18
    skrzyniu
    Poziom 15  

co to jest ten luz poprzeczny c3 ?

Moderowany przez skryn:

Link do aukcji usunięto.
    3.1.18. Publikowania informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

0
  • Pomocny post
    #12 04 Lut 2015 22:21
    karol5608
    Poziom 28  

Jak najbardziej , c3 oznacza że jest z większym luzem co nie jest konieczne w pralkach, ale i nie przeszkadza. Pozdrawiam. C3 stosuje się do silników, gdzie są większe obroty i temperatury.

1
  • #13 05 Lut 2015 21:58
    skrzyniu
    Poziom 15  

Pralka zrobiona.
    Musiałem jeszcze dać tokarzowi krzyżak do naprawy bo miał duże luzy na łożyskach a w miejscu gdzie pracuje simmering rdza i wżery.
    Miejsce na simmering zostało zastąpione tuleją z brązu a miejsca na łożyska nowe tuleje stalowe.

Bosch WAA 16163 - Wymiana łożyska

Reasumując Pralka Bosch WAA 16163 posiada łożyska i simmering jak niżej.

Łożysko 6205 2R
    Łożysko 6203 2R
    Simmering 30x52x10/12

Mam tylko jeszcze jedno pytanie czy normalne jest w tym modelu że silnik jak się kręci do bzyczy jak rój pszczół ?? ;-)

0