Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pendrive - nie chce się sformatować

polska112345 02 Lut 2015 20:59 3045 28
  • #1 02 Lut 2015 20:59
    polska112345
    Poziom 11  

Mam pendrive'a który nie chce się sformatować wyswietla się komunikat ze proces nie mógł być ukończony. Po przeskanowaniu hdd regeneratorem brak jest bad sectorów. Po wejsciu we własciwosci z poziomu windowsa jest informacja ze pendrive jest w systemie raw. Nie chce sie sformatowac również pod linuxem. Dodatkowo chciałbym z niego odzyskać dane. Dodam także ze pendrive przestał nagle działać. Marka produktu nieznana, zdjecie poglądowe Pendrive - nie chce się sformatować

-1 28
  • #2 02 Lut 2015 21:09
    Bogdan Bejs
    Poziom 19  

Jeśli działasz na windowsie7, to wejdź w panel sterowania, następnie system i zabezpieczenia i utwórz lub sformatuj partycję dysku twardego. Tam zmienisz system plików z RAW na FAT32 lub NTFS, przypisując urządzeniu konkretną literkę. Dowolną, nie używaną przez system.

-1
  • #3 02 Lut 2015 21:24
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

DMDE widzi pendrive i da się wejść na niego(wybierz z urządzeń fizycznych a nie logicznych)? Jeśli tak to załącz screen z okna partycje.

-1
  • #4 02 Lut 2015 21:26
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

polska112345 napisał:

polska112345 napisał:
    pendrive jest w systemie raw.

polska112345 napisał:
    chciałbym z niego odzyskać dane
    Podajesz sprzeczne dane. W jakim celu chcesz go formatować, skoro zamierzasz odzyskać z niego dane?

W pierwszej kolejności sprawdź go w innych komputerach.

-1
  • #5 02 Lut 2015 21:32
    polska112345
    Poziom 11  

Nie działa na innych komputerach, w ostatecznosci chce go sformatowac. Próbowałem go nawet formatować low formatem ale tez sie nie da

-1
  • #6 02 Lut 2015 21:36
    lesławek
    Poziom 31  

Zamieść zrzut z programu ChipGenius.

0
  • #7 02 Lut 2015 21:41
    polska112345
    Poziom 11  

Już go sformatowałem spod win7, pytanie czy da się odzyskać jeszcze z niego dane?

-1
  • Pomocny post
    #8 02 Lut 2015 21:43
    mati211p

Po co formatujesz, skoro chcesz odzyskiwać dane. Postępujesz wbrew zasadom odzyskiwania danych. Pisałem byś załączył screen z widoku okna partycje dla pendriva z DMDE.

-1
  • Pomocny post
    #9 02 Lut 2015 21:46
    Bogdan Bejs
    Poziom 19  

Skoro już go sformatował, to program RECUVA i jazda - próbujemy coś odzyskać. Oczywiście jeśli dane nie zostały nadpisane.

0
  • #10 02 Lut 2015 21:49
    polska112345
    Poziom 11  

Na szczęście zrobiłem wcześniej obraz ghostem wiec mogę zawsze przywrócić

0
  • #11 02 Lut 2015 21:55
    mati211p

Miało być po wybraniu z urządzeń fizycznych, załączyłeś natomiast screen po wybraniu pendriva z dysków logicznych.

0
  • #12 02 Lut 2015 22:23
    polska112345
    Poziom 11  

Przepraszam juz podaje prawidlowy Pendrive - nie chce się sformatować

Dodano po 39 [sekundy]:

Program Recuva nic nie znalazł

0
  • #13 02 Lut 2015 22:38
    Robert B
    Poziom 43  

polska112345 napisał:
    Program Recuva nic nie znalazł

polska112345 napisał:
    Na szczescie zrobiłem wczesniej obraz ghostem

To po co kombinujesz? Odzyskaj pliki z obrazu.

0
  • #14 02 Lut 2015 22:44
    Bogdan Bejs
    Poziom 19  

W programie RECUVA zaznacz opcje skanowanie dogłębne czy coś takiego.. W sensie, że dokładne he :)

0
  • #15 02 Lut 2015 22:45
    mati211p

Dalej jakoś dziwnie to wygląda, tak, jakby dalej było wybrane po dyskach logicznych mimo napisu physical drive. Nic zupełnie się nie zmieniło, co wskazuje na problem też z samym pendrive w takim razie. Wybierz szukaj FAT i zobacz, co znajdzie. Jeśli zostaną znalezione partycje, wejdź na nie i sprawdź, co na nich jest. Jeśli nic nie znajdzie, lub na znalezionych partycjach nie będzie danych, to trzeba próbować z obrazem.

0
  • #16 02 Lut 2015 22:52
    Robert B
    Poziom 43  

polska112345 napisał:
    Dodatkowo chciałbym z niego odzyskać dane

polska112345 napisał:
    Na szczescie zrobiłem wczesniej obraz ghostem

Robert B napisał:
    To po co kombinujesz? Odzyskaj pliki z obrazu.

Czy ktoś wytłumaczy mi logicznie po kiego diabła te kombinacje z odzyskiwaniem z pena?

0
  • #17 02 Lut 2015 22:57
    RitterX
    Poziom 36  

Dysk jest partycjonowany MBR czy GPT? To nie ma znaczenia, że jest jedna partycja. Jeżeli dysk jest spartycjonowany GPT to programy obsługujące jedynie MBR mogą ją wprawdzie wykryć ale nie są w stanie nic z tym zrobić.

0
  • #18 02 Lut 2015 23:06
    mati211p

To nie dysk. Zresztą po co na pendrive robić miałby GPT?

0
  • #19 02 Lut 2015 23:09
    RitterX
    Poziom 36  

Nie wiem co robiłeś na Linux-sie. Jeżeli robiłeś obraz systemu zamiast wypalania DVD to wielce prawdopodobne, że obraz był przygotowany pod sprzęt z UEFI. Nic złego się nie stanie jak pod Linux-em uruchomisz gdisk i sprawdzicz jak w rzeczywistości wygląda partycjonowanie Twojego pendrive. Zdjęcie partycji, zrobienie nowej,... pod Linuxem jest dużo bardziej bezwzględne jak pod okienkami. Dlatego obejrzyj ale nic nie zapisuj, do poki nie bedziezz pewny co chcesz zrobić?
    Jeżeli pendrive jest z MBR to użyj fdisk-a do zdjęcia partycji, zapisz i wyjdź. Uruchom ponownie fdisk, załóż partycję i bardzo ważne wybierz jej typ tak by była np. 0C czyli FAT32 LBA. Wtedy pod okienkami będzie widoczna i gotowa do formatowania.

0
  • #20 02 Lut 2015 23:12
    polska112345
    Poziom 11  

Robiłem obraz pendrive'a ghostem na wszelki wypadek, a pod linuxem probowałem tylko odczytac a pozniej sformatować pendrive'a

0
  • #21 02 Lut 2015 23:20
    RitterX
    Poziom 36  

W jaki sposób formatowałeś pendrive pod Linuxem - mkfs.vfat, mkfs.ntfs?

0
  • #22 02 Lut 2015 23:43
    Robert B
    Poziom 43  

polska112345 napisał:
    Robiłem obraz pendrive'a ghostem na wszelki wypadek

Zatem czemu upierasz się przy odzysku z pena zamiast z obrazu? Czy uzyskamy wreszcie odpowiedź?

0
  • #23 02 Lut 2015 23:53
    mati211p

Dziwne jest to, że mimo wyboru pendriva z urządzeń fizycznych, dalej jest czytany jak dysk logiczny. DMDE nie wyświetlił tablicy partycji i wpisu w tablicy partycji przy partycji FAT32, a partycja zaczyna się od sektora 0, zamiast minimum 1. Tak samo jak w przypadku wyboru jej z dysków logicznych, co jest dziwne.

0
  • #24 03 Lut 2015 00:44
    RitterX
    Poziom 36  

Zwróć uwagę na typ partycji jaką wykrył program - BC . To oznacza dysk logiczny. Powinna być to partycja "primary" i nie ma znaczenia czy to pendive, SSD, HD - to tylko nośnik. Programy różnie opisują położenie partycji. Zerowy sektor w MBR jest specjalnie chroniony i nie przypuszczam by można było tam zapisywać inne dane także pod okienkami. Jak dla mnie wygląda to na przypadek gdy okienka samowolnie, dla dobra użytkownika ;) , dorobiły sobie z pendrive dysk logiczny.
    Po Linuxem pendrive normalnie montuje się automatycznie i można odczytać jego zawartość? Jak nie masz już Linuxa na dysku zawsze możesz odpalić dystrybucję live np. Slax a następnie podpiąć pendrive i sprawdzić co zawiera?

0
  • #25 03 Lut 2015 11:06
    mati211p

RitterX napisał:
    Zwróć uwagę na typ partycji jaką wykrył program - BC . To oznacza dysk logiczny. Powinna być to partycja "primary" i nie ma znaczenia czy to pendive, SSD, HD - to tylko nośnik. Programy różnie opisują położenie partycji. Zerowy sektor w MBR jest specjalnie chroniony i nie przypuszczam by można było tam zapisywać inne dane także pod okienkami.

Dysk logiczny jak byłoby prawidłowo pokazywane byłby w rozszerzonej, było by rozszerona(0F) wpis ET, w sektorze 0 tablica MBR i wpis T. Następnie dopiero dysk logiczny wpis EBC dla FAT32. Porównaj sobie screeny po wybraniu go z urządzeń fizycznych i dysków logicznych. Jest to samo, co widzę po raz pierwszy. Być może oznacza to problem z samym pendrive mimo, że dał się sformatować. Zawsze będzie Ci pokazywał BC i dysk logiczny, nawet jak masz podstawową, ale wybierzesz go z dysków logicznych w DMDE. Niezrozumiały jest screen, po wyborze go z urządzeń fizycznych. Przykład u mnie:
    Pendrive wybrany z dysków logicznych, to samo, co u autora, tu jest ok:
    Pendrive wybrany z urządzeń fizycznych. Spodziewałem się podobnego widoku u autora, jak u mnie, natomiast jest on identyczny z poprzednim, tak, jakby w paincie było doklejone physical drive:
    RitterX napisał:
    Jak dla mnie wygląda to na przypadek gdy okienka samowolnie, dla dobra użytkownika ;) , dorobiły sobie z pendrive dysk logiczny.

Tego nie rozumiem.

0
  • #26 03 Lut 2015 13:06
    polska112345
    Poziom 11  

Zwuazyłem tez jeszcze jedna ciekawa rzecz, mimo ze pendrive jest sformatowany, to do prawie połowy jest zajęty. Formatowałem go na fat 32 potem ntfs i jest to samo

0
  • #28 03 Lut 2015 16:48
    melanchel
    Poziom 26  

Jak go wykrywa ChipEasy po użyciu USB Oblivion?

0
  • #29 03 Lut 2015 23:47
    RitterX
    Poziom 36  

@Mati211p nie używam DMDE. Nawet jeżeli dokonuje podziału dysku pod okienka używam Linuxa. Nie ma problemów np. z wpływem na sposób wyrównania partycji.
    Nie wiem czy okienka nie spróbują automatycznie, w czasie montowania, naprawić dziwacznie przerobionego pod względem struktury logicznej dysku? Spotkałem się z takim komunikatem połączonym z odliczaniem do rozpoczęcia procesu.

0