Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problemy z mocą bierną

14 Maj 2005 23:18 5399 21
 • Poziom 12  
  W warsztacie jest regulator mocy biernej twelwe do którego jest podłączone 5 baterii kondensatorów. Regulator pracuje wg. mnie poprwnie natomiast ostatnio wzrosły opłaty za energię bierną. Nastawy regulatora od początku były takie same. Pytanie czy przyczyną tego może być utrata pojemności kondensatorów. Jakim przyrządem to sprawdzić i jak to wykonać bezpiecznie ? regulator pracuje już 7 lat. Czy ktos miał podobny problem ?
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 20  
  Sprawdż czy regulator załącza wszystkie kondensatory czy tylko część, sprawdz bezpieczniki na kondensatorach,być może padł regulator mmocy biernej.
 • Poziom 12  
  wszystkie kondensatory są załączane, bezpieczniki - sprawne. (były już awarie typu cewka stycznika lub bezpiecznik)
 • Poziom 20  
  Być może doszły dodatkowe odbiory i należało by dostawić kilka kondensatorów.Możesz zmierzyć pojemność miernikiem pojemności (po odłączeiu kondensatorów)a miernik możesz kupić tu http://www.cyfronika.com.pl/mierniki_lc.htm
 • Poziom 31  
  Może przyczyna twoich problemów leży w tym, że regulator nie nadąża za zmianami obciążenia. Poobserwuj co się dzieje z cos fi, gdy zwiększa się obciążenie. Moze też być tak, że masz jakieś duże obciążenie włączane na krótko, a zwłoka regulatora jest tak duża, że nie zdąży zareagować i obciążenie wyłącza się. Podaj trochę więcej szczegółów, bo na odległość trudno coś więcej sensownego wymyśleć.

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek
 • Poziom 17  
  Witam
  Dobrym sposobem stanu kondensatorów jest pomiar prądów na poszczególnych fazach kondensatora.
  Możliwe również że w grę wchodzą wyższe harmoniczne i wtedy same kondensatory są mało skuteczne - trzeba dołoży dławiki .

  Pozdrawiam - powodzenia

  Błędy ortograficzne poprawiłem. Sprawdzaj pisownię przed wysłaniem postu. [retrofood]
 • Poziom 19  
  Wzrosły opłaty za moc oddaną czy niedotrzymanie narzuconego tg fi? To ważne bo jeżeli pierwsze to albo regulator albo sklejony stycznik, jeżeli drugie to zbyt mała moc baterii czyli trzeba dołożyć jeszcze kilka stopni. Osobiście polecam regulator firmy ELWAR z Ostródy. Bardzo dobry i elastyczny. Poza tym zmniejszenie pierwszych stopni baterii np: 5, 10, 20, 40 albo 5, 5, 10, 20 kVar.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 12  
  Nie wzrosła ilość urządzeń w warsztacie oraz nie zmieniły się maszyny. Ponadto Opłaty za moc oddaną wcześniej były prawie zerowe a teraz np 400 zł. Kondensatory są 2,5; 5; 10; 15; 40. Czas reakcji kompensatora jest dość krótki i dalsze jego skrócenie mogłoby powodować zbyt duże "roszady" styczników. Jutro sprawdzę miernikiem cęgowym prądy na kondensatorach.
 • Poziom 19  
  Rozważ zastosowanie styczników LOVAT 11BF80K dedykowane do kondensatorów. Pozwalają one skrócić czas przełączania u mnie regulatory (w firmie jest ich 8) chodzą na minimalnym czasie około 12 sekund (czas zależy od stopnia nidokompensowania lub przekompensowania) Jeżeli masz przekompensowanie to prawdopodobnie masz sklejony któryś stycznik. Wyłącz zasilanie regulatora i sprawdź czy odpadną wszystkie styczniki a lepiej sprawdź prąd na kablu zasilającym baterię bo nie zawze odpadnięcie stycznika jest równoważne z rozłączeniem.
  Daj znać co Ci wyszło


  Wymienione przeze mnie regulatory mają opcję pomiaru prądu baterii, pod warunkiem że są przekładniki. Upraszcza to diagnostykę, poza tym komunikują że jest uszkodzenie baterii w przypadku gdy prąd nie gra z zaprogramowaną mocą. Oczywiście komunikat nie wpływa na regulację.
 • Poziom 21  
  Sprawdź czy napięcie mierzone przez regulator jest zgodne z rzeczywistością . Miałem podobny przypadek i okazało się że regulator się rozkalibrował. Pracował właśnie 7 lat. Wysłałem do producenta i dzisiaj go podłączę.
  Sprawdź też prąd, może przekładnik dał ciała?
  kondensatory to sperawa wtórna. Jak jeden pada, regulator zgłasza zapotrzebowanie i załącza następny aż cosφ się podniesie.
  Sprawdź też bezpieczniki poszczególnych kondensatorów, może w którejś fazie jest przepalony?
  A może dołożyłeś odbiorników indukcyjnych i regulacja nie mieści się w skali?

  Odradzam skaracania czasu załączenia(wyłączenia) pow/pon 30sek- chyba że masz rezystory rozładowcze(są w stycznikach Lovato) , bo rozwalisz baterię.
 • Poziom 12  
  Sprwdziłem prądy na poszczególnych kondensatorach - wszystko jest ok. Bezpieczniki na wszystkich fazach ok. Sprawdzę czy nie zawiesił się któryś ze styczników. Mam w zapasie regulator podmienię go. Pozdrawiam wszystkich życzliwych !
 • Poziom 19  
  Raff przecież krisu007 napisał że wzrosły mu opłaty za moc oddaną więc co ma zwiększenie ilości odbiorników z przekompensowaniem? A co do padania kondensatorów to nie masz racji, bo to co piszesz ma sens przy pomiarze prądu trzema przekładnikami lub w układzie Arona, a co będzie jeżeli do pomiaru prądu masz jeden przekładnik i padnie bezpiecznik na fazie na której jest przekładnik a reszta będzie dobra? Regulator stwierdzi że ma za mało kondensatorów i wrzuci kolejny żeby uzyskać wymagany cos. Wtedy na pozosatłych fazach jest przekompensowanie i ZE liczy pieniążki. Odwrotnie będzie gdy poleci bezpiecznik na fazie poza pomiarem będzie niedokompensowanie.
 • Poziom 21  
  Re. Balt
  Dlatego zwykle robi się to tak że przekładnik mieży prąd np. w L1, A napięcie mierzy się w dwóch pozostałych jest zabezpieczenie poprawności pomiaru, bo regulator to wykryje.

  do tematu:
  krisu007 napisał:
  Regulator pracuje wg. mnie poprwnie natomiast ostatnio wzrosły opłaty za energię bierną. Nastawy regulatora od początku były takie same.


  Założyłem swój regulator(po regulacji-pisałem wcześniej) działa ok. regulacja ok., cos-też ok ;) -----> może jednak coś się dzieje z regulatorem? wyschnięty kondziołek.
  A jakie napięcie masz ustawione na regulatorze - powinno być 400V! może za wysoki cos? albo zbyt długi czas dla wyłączenia kondensatorów przy przekompensowaniu.
 • Poziom 12  
  Uff... jest przyczyna problemu! Wstyd się przyznać, ale regulator nie pracował do końca poprawnie. Otóż został zmieniony tryb przełączania kondensatorów i z tąd to całe zamieszanie . Nie sądzę aby regulator mógł się sam przestawić... Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i sugestie.
 • Poziom 20  
  Potrzebuję schemat kompensatora mocy biernej pojemnościowej w gospodarstwie domowym (podłączenie dławików) chodzi mi o gniazdo końcowe w które włączone są następujące sprzęty na stałe tj. monitoring z kamerami, alarm, monitor, router WiFi. Innym kompensatorem będzie kompensacja mocy biernej pojemnościowej Falownika instalacji PV tylko noc W dzień przy dobrym nasłonecznieniu cosfi = 1 rozjeżdża się przed zachodem słońca wraz spadkiem mocy Interesuje mnie kompensacja tylko w nocy przy stałym cosfi ok. 0,16
 • Poziom 43  
  kriss032 napisał:
  Potrzebuję schemat kompensatora mocy biernej pojemnościowej w gospodarstwie domowym


  Kolego 2 pytania , po co sobie upiększać instalację dodatkowo ją komplikując , po drugie moc tych odbiorów jest znikoma jak sądzę .
  Za nic nie płacisz.
 • Poziom 20  
  Ja jeszcze nie płacę w RWE ale osoby fizyczne które zamontowały instalację PV z PGE Białystok już płacą za energię bierną pojemnościową Oczywiście zamontowano im liczniki czterokwandratowe Ja też mam instalację PV 5kW i licznik czterokwandrantowy w w energii biernej indukcyjnej mieszczę się tgfi 0,4 ale PGE Bialystok liczy energię pojemnościwą od zera za każdy kvarch po ok. 45 groszy

  Dodano po 34 [minuty]:

  Podaję wskazania licznika kvarch przez 18 dni
  8,80 energia bierna pojemnościowa export = 50 kwarch
 • Poziom 20  
  No tak chodzi mi tylko oto jak je podłączyć równolegle do obwodu czy szeregowo w obwód. Na necie nie ma schematów, jeżeli są to zabezpieczenia przed mocą indukcyjną, mnie interesuje nowy temat moc pojemnosciowa bo wspólczesne sprzęty domowe taką moc wytwarzają oświetlenie Led, Klima inwentrerowa moja ma cosfi zblizony do 1 zmierzone , zasilacze impulsowe nawet odkurzacz z inwenterem i inne
 • Poziom 31  
  Zasada jest taka sama jak przy kompensacji mocy biernej indukcyjnej, tylko, że zamiast kondensatorów włączasz równolegle do zasilania dławiki czyli indukcyjności. Można nawet skorzystać z tych samych regulatorów cosφ.

  Pozdrawiam wszystkich

  jjanek