Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LM2678 - LM2678-5 i ADJ z jednej lini zasilania (5v i 12v)

03 Lut 2015 08:05 1368 2
 • Poziom 1  
  Witajcie,

  Zaznaczam na początku że jestem zielony jak szczypiorek na wiosnę i dodatkowo jeszcze układ próbuje zbudować na płytce uniwersalnej (nie mam możliwości wykonania pcb w warunkach lokalowych).

  Mam zasilacz na transformatorze 250VA podłączony do sieci przez układ opóźnionego startu, nazywa się to A-102, ale nie mogę wkleić do tego linku ponieważ posiadam za mało punktów :)

  Transformator ma 3 uzwojenia wtórne - 2x6v i 1x22v
  Dorobiłem do niego prostownik 3x KBU10M i po 10000uF na linie 6v i 20000uF na 22v. Po wyprostowaniu elegancko ~10V i ~32V.
  Na liniach 10v zamontowałem po jednym na każdej stabilizatorze LM1085 na 5V i wszystko działa dobrze.

  Na linii 32V chciałem zamontować 2 albo 3 stabilizatory switch-mode ze względu na wydajność / brak konieczności montowania radiatora, no i zaczęły się schody.
  W zamyśle chciałem uzyskać 5v na jednym LM2678, 9v na 2gim i 12 na 3-cim ewentualnie.

  Problemy zaczęły się już na 2gim.
  Komponenty towarzyszące dałem nie całkiem takie jak w nocie katalogowej tj.
  -boost capacitor - 103 - 10nF tak jak w nocie - na obu stabilizatorach, nóżka do nóżki
  -imput capacitor ceramiczny - 470nf nóżka do nóżki jak w nocie
  -cewka 22uH na dla LM2678-5 i 33uH dla ADJ
  -diody MBR735 - jak w nocie
  -oporniki 1% do ADJ dla 9V - 1k, 5K6 + 680R daje ~8.86V


  Komponenty nie jak w nocie:
  -input capacitor - jeden 2200uF 35V. W nocie stoi ze powinno być 1.3xVin - czyli w moim przypadku powinny być kondensator(y) 50V, ale nie miałem. Tzn. miałem ale nie takie które można by obciążyć prądem (ripple currecurrentrktóry tam moze płynąc. Z reguły spełniają ten warunek tylko duże kondensatory (co jest dziwne bo w nocie niekoniecznie tak stoi). Kondensatorów z noty nie mogę nigdzie wyszukać.
  -output - po 3 sztuki bo nie miałem takich które pojedynczo miałyby prąd pracy 2.5A (polowa maksymalnego obciążenia - wg. zaleceń z noty, nie potrzebuje tyle ale chciałbym zęby w razie czego zasilacz mógł i to wyciągnąć).

  Komponenty dobre chyba - cewki merystem, kondensatory nichion i rubycon.

  Teraz zasadniczy problem:
  Wszystko działało dopóki nie podłączyłem pod linie 9V obciążenia w postaci 2 żarówek 20w 12V (z jedna działało, taka sama miała w tym momencie linia 5v, żarówka się tylko żarzyła). Podziałało chwile, po czym zaczęło migotać, po czym na wyjściu pojawiło się napięcie wejściowe, żarówka zaczęła się smażyć, wyłączyłem wszystko. LM wydaje się być martwy. W swej nieskończonej glupiocie ponowiłem eksperyment z kolejnym układem, bo myślałem ze coś nie tak podłączyłem. Oczywiście efekt ten sam :(

  Co zrobiłem źle:
  1) Żarowa to nieodpowiednie obciążenie bo jest obciążeniem nieliniowym i zimna ciągnie za dużo prądu. No dobrze, ale w takim razie czemu nie zadziałało ograniczenie prądowe LMa, tylko się zjarał? (bo się zjarał prawda?)

  2) obciążenie było spoko (wydaje się że przy 9V powinno być poniżej 3A), tyle że powinienem mieć radiatory na LM-ach, a nie miałem - no ale to bez sensu, bo trwało to dosłownie chwile, z LMa nie zaczęło się dymić. W nocie nie ma słowa o radiatorze, w sieci w paru miejscach piszą że nie trzeba.

  3) Dałem ciała z kondensatorem wejściowym - przy załączaniu pojawia się skok napięcia wyższy niż 45V które LM może tolerować, a kondensator wejściowy mam na 35V przy napięciu 32V. Tez mi się wydaje naciągane - na mierniku tego nie zauważyłem (no ale jak szpilka to mogłem nie być w stanie zauważyć), oscyloskopu nie mam... Jeśli to byłoby przyczyną, to czy powinienem zostawić ten układ opóźnionego załączania transformatora czy nie, a może nie ma to znaczenia?

  4) Dalem ciała z kondensatorem (kondensatorami) wyjściowymi

  5) Nie można LM2678 łączyć równolegle tak jak na schemacie. No ale znów nie wiem, w sieci widziałem choć jedną podobną konstrukcje, po drugie z tego co wiem działają z takimi samymi zegarami, tylko innym wypełnieniem, jeden nie powinien zakłócać drugiego...

  6) wszystko jest dobrze tylko ze mnie matoł i nie potrafię tego zlutować poprawnie (jakość montażu)?

  7) Inne? Poratujcie wiedzą / doświadczeniem, bo chciałbym jednak zbudować ten zasilacz... Z góry ślicznie dziękuje.

  Schemat tutaj, zdjęcia płytki nie mam, bo poczytałem w międzyczasie forum i zdążyłem ją zdekomponować żeby zrobić to drugi raz lepiej, ale pytania jak wyżej pozostają.

  LM2678 - LM2678-5 i ADJ z jednej lini zasilania (5v i 12v)  Edytuj
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 10  
  Kondensator 2200uf/35V który zastosowałeś powinien być za mostkiem prostowniczym i jest kondensatorem filtrującym tętnienia 100Hz z sieci. Natomiast kondensatory wejściowe (w nocie 3x15uF i dodatkowo ceramiczny 470nF) powinny być niskoimpedancyjne i znajdować się jak najbliżej wejścia układu, oddzielnie dla każdej przetwornicy. Podobnie z kondensatorami wyjściowymi. Masa łącząca kondensatory wejściowe i wyjściowe powinna być możliwie krótka i szeroka (może być szersza niż dłuższa ;p). Poza tym podejrzewam, że płytka jest nieprawidłowo wykonana.