Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana kierunku obrotów silnika jednofazowego z dwoma kondensatorami.

03 Lut 2015 10:00 6954 23
  • Poziom 6  
    Dzień dobry wszystkim forumowiczom
    Borykam się z błachym dla większości osób problemem,mam silnik do sprężarki który nie wiem jak podłączyć,jest to jedno razowy silnik z dwiema cewkami który musi osiągnąć obroty przeciwne do ruchu wskazuwek zegara,czy mógł bym przesłać komuś meilem zdjęcia całej elektryki?nie jestem w stanie umieścić rysunków przez tel
    Bardzo proszę o pomoc
    Z góry dziękuję
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Teraz podłączone w wersji VEER, podłącz do sieci i sprawdź kierunek obrotów, jeżeli nie pasuje, to zmień układ lamelek (blaszek) jak w wersji REVERSION.
  • Poziom 6  
    gimak napisał:
    Teraz podłączone w wersji VEER, podłącz do sieci i sprawdź kierunek obrotów, jeżeli nie pasuje, to zmień układ lamelek (blaszek) jak w wersji REVERSION.

Bardzo dziękuję za podpowiedź,problem polega na tym że nie wiem gdzie podpiąć fazę a gdzie neutral
  • Moderator Elektrotechnika
    Bartlomiej1982 napisał:
    Bardzo dziękuję za podpowiedź,problem polega na tym że nie wiem gdzie podpiąć fazę a gdzie neutral

Nie ma to znaczenia , nie zapominamy o ochronnym PE na specjalny zacisk na obudowie .
  • Poziom 6  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Bartlomiej1982 napisał:

Nie ma to znaczenia , nie zapominamy o ochronnym PE na specjalny zacisk na obudowie .

Wiem że jedna cewka jest rozruchowa a druga to cewka pracy,powiedziano mi ze L i N podlanczam pod te pojedyncze nie zmostkowane blaszkami śruby a znowu znajomy elektryk mówi że nie,że prąd podpiąć pod zmostkowane śruby,znowu ta poprzednia osoba mówi że w zależności na którą cewke podamy fazę poprzez podłączenie pod te nie zmostkowane śruby to silnik będzie miał lepszy rozruch albo słabszy,prosił bym o wypowiedź na ten temat i czy to nie są bzdury i jak wygląda poprawne podpięcie L i N w tym silniku tak a by cewki pracowały jak należy.Bardzo dziękuję za pomoc
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    Christophorus napisał:
    Pozwolę sobie zauważyć, że te dwa niebieskie elementy widoczne na zdjęciu to nie są cewki lecz kondensatory.

Czy w przypadku kondensatorów podłączenie jest inne niż w przypadku cewek?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    tos18 napisał:
    Z rysunku wynika że pomiędzy zaciski U1 i U2.

A konkretnie wg fotografii tabliczki zaciskowej do lewego górnego i do prawego środkowego.
  • Poziom 6  
    gimak napisał:
    tos18 napisał:
    Z rysunku wynika że pomiędzy zaciski U1 i U2.

A konkretnie wg fotografii tabliczki zaciskowej do lewego górnego i do prawego środkowego.

Nie rozumiem tylko czemu gościu który robi,naprawia,składa sprężarki powiedział a bym podpinał pod dolne nie zmostkowane śrubki ??
    Jest jakieś wytłumaczenie na to?
  • Poziom 19  
    Bartlomiej1982 napisał
    Cytat:
    Nie rozumiem tylko czemu gościu który robi,naprawia,składa sprężarki powiedział a bym podpinał pod dolne nie zmostkowane śrubki ??

Osoba serwisująca sprężarki nie musi być elektrykiem, są sprężarki napędzane silnikami spalinowymi.
    Podłącz tak jak jest na rysunku i jak radzą koledzy, mianowicie pod U1 i U2.
  • Poziom 6  
    Leszek Augustyniak napisał:
    Bartlomiej1982 napisał
    Cytat:

Osoba serwisująca sprężarki nie musi być elektrykiem, są sprężarki napędzane silnikami spalinowymi.
    Podłącz tak jak jest na rysunku i jak radzą koledzy, mianowicie pod U1 i U2.

Czyli tylko przemienić zworki a by osiągnąć lewe obroty i L pod górny lewy i N pod środkowy prawy
    Bardzo dziękuję za pomoc
  • Poziom 14  
    Witam mam taki sam nowy silnik podłączam jak na schemacie wyżej i wyrzuca mi bezpiecznik 16A. Nie wiem co dalej.
  • Poziom 13  
    Na innych silnikach zaznaczony jest jeszcze sposób podłączenia do sieci.
    Jest to odpowiednio:
    Dla kierunku VEER Z2 U1
    dla REVERSION U1 V1
  • Poziom 14  
    ale one i tak są zmostkowane więc chyba to rozwiązanie nie wnosi żadnych różnic
  • Poziom 14  
    Oj teraz nie moge napisać w pracy jestem. A jakie to ma znaczenie ? esa wybija natychmiast jak tylko wcisne wtyczke do gniazdka a i jeszcze zanim wybije esa silnik wykonuje nie wielki ruch i to zawsze w tym samym kierunku bez względu na to jak położone są blaszki (mostki) na REV w lewo i na Veer też w lewo
  • Poziom 25  
    wersion napisał:
    jeszcze zanim wybije esa silnik wykonuje nie wielki ruch i to zawsze w tym samym kierunku bez względu na to jak położone są blaszki (mostki) na REV w lewo i na Veer też w lewo

Na początek wymień kondensatory, któryś może być zepsuty.
  • Poziom 14  
    to nowy silnik nie śmigany jeszcze
  • Poziom 25  
    wersion napisał:
    to nowy silnik nie śmigany jeszcze

Jak masz gwarancje to reklamuj.
    A skąd wiadomo że kondensator nie jest walniąty fabrycznie.
    Jeżeli masz możliwość to pomierz je.
  • Poziom 14  
    Zrobione, okazało się że mam słaby bezpiecznik wymieniłem na 25A i działa, teraz przydał by się miękki start. Tylko nie wiem czy do sprężarki jest wymagany czy nie.
  • Poziom 25  
    wersion napisał:
    bezpiecznik wymieniłem na 25A

Błąd, obwody gniazdowe w instalacjach domowych zabezpiecza na 16A nie więcej (obciążalność długotrwała przewodów)
  • Poziom 14  
    to nie w domu to garaż spawarki szlifierki ...
    a tak na marginesie to po zainstalowaniu silnika do sprężarki po 30 min pracy praktycznie wybuchł jeden z kondensatorów i po robocie.