Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł kondensacyjny - z zintegrowanym zasobnikiem - jaki?

daro84 03 Lut 2015 15:27 2754 29
  • #1 03 Lut 2015 15:27
    daro84
    Poziom 9  

Cześć,pierwszy post i już prośba o pomoc ;p piszę tu bo już spać po nocach nie mogę same piece mi się śnią. Sporo już się naczytałem ale może ktoś jeszcze z użytkowników albo specjalistów podpowie coś więcej.
    Stoję przed decyzją odnoście wyboru kotła, rozważam:
    1. Vaillant VCW 296/5-5 + ViH CL 20 S
    2. Immergas Victrix Zeus Superior 26 kW
    3. De Dietrich INNOVENS MCA 25/28 BIC
    Dom parterowy, do ogrzania powierzchnia o 130-140 m2 (90m2 podłogówka i cztery pokoje z grzejnikami) niestety brak kotłowni, kocioł będzie w łazience z poziomym odprowadzeniem spalin. Dom będzie ocieplony 15 cm styro, okna 3 szybowe. Kocił wiszący kondensacyjny z wbudowanym zasobnikiem. W domu jedna łazienka, jedna toaleta i kuchnia, wszystko w odległości max 3m od pieca.
    Piec pierwszy poleca mi jeden instalator ale tu moja obawa: dużo mniejszy od konkurencji zasobnik c.w.u. tylko 20l - aczkolwiek warstwowy
    Immergas osobiście mi się podoba aczkolwiek o firmie różnie piszą-najdłuższa gwarancja 5lat no i zasobnik z wężownicą.
    DD chwalony piec ale cena części podobno powalająca.
    Serwis we wszystkich przypadkach jest w odległości ok 20 -30 km, mieszkam w mały miasteczku.
    poradzicie coś? może macie inne propozycje? Jeżeli chodzi o piece gazowe to jestem zielony do tej pory w starym domu paliłem węglem. Zależy mi na tym aby odkręcenie 2 kranów nie powodowało spadku ciśnienia, czy też obniżenia temp wody. No i oczywiście aby rachunki i koszty eksploatacji nie zastrzeliły.

• #2 03 Lut 2015 15:36
    voyytas
    Poziom 14  

Sprawdź ofertę Wolf'a - ja miałem mieć w pierwszej wersji taki kocioł (z zasobnikiem) - obecnie mam kondensat właśnie Wolf'a ale z osobnym zasobnikiem i jestem b. zadowolony.

• #3 03 Lut 2015 20:05
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Odradzam kocioł ze zintegrowanym zasobnikiem. Ładnie działa - jak jest nowy. Po 5-7 latach temat się sypie.

• #4 03 Lut 2015 22:26
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

A dostęp do wszystkiego jest tragiczny i jesteś skazany na drogie części. Za cenę takiego kota masz dobry kondensat +zbiornik 250-300L z dwoma wężownicami np. pod solar. Ale chyba nie masz wyboru. :cry:
    Swoją drogą gratuluje wyboru projektu bez kotłowni... Projekt tez z Afryki? Czy z Francji gdzie mają58 reaktorów atomowych...

• #5 03 Lut 2015 23:06
    serwo66
    Poziom 24  

Sprawdź jeszcze Termeta Integre z zasobnikiem 45 lt.

• #6 04 Lut 2015 10:54
    daro84
    Poziom 9  

Projektu nie wybierałem, dom kończę po rodzicach którzy nie skończyli budowy - więc szukam kompromisu aby było w miarę tanio (w eksploatacji) i komfortowo. A zadam jeszcze takie pytanie czy jeżeli w projekcie wewnętrznej instalacji gazowej mam wpisany kocioł wiszący dwufunkcyjny właśnie z zintegrowanym zasobnikiem to mogę wybrać inny np stojący jednofunkcyjny z zasobnikiem?

• #7 04 Lut 2015 11:29
    jack63
    Poziom 40  

daro84 napisał:
    dużo mniejszy od konkurencji zasobnik c.w.u. tylko 20l - aczkolwiek warstwowy

A jakież to warstwy będziesz miał przy 20l ??? Czysta ściema .
    Przy dobrze ocieplonym domu każdy kocioł 2F będzie 2-3 x przewymiarowany i będą problemy z taktowaniem i stratami "rozruchowymi".
    daro84 napisał:
    to mogę wybrać inny np stojący jednofunkcyjny z zasobnikiem?

Wg. mnie możesz i to jak nie wprost to... po cichu. Też miałem w projekcie kocioł 2F 24kW choć wyliczone max zapotrzebowanie na ciepło było 8.6 kW !!!. Mam kocioł 1F 12kW z zasobnikiem solanym (tak wyszło :D ) w... łazience przeprojektowanej z kotłowni i nie miałem żadnych problemów z odbiorami.
    Kwestia podejścia do estetyki i przyjętych kryteriów ważności. Pytanie czy to ma wyglądać pikne jako cud czy ma być ekonomiczne i funkcjonalne? Wybór należy do Ciebie lub ... żony/itp. :D
    voyytas napisał:
    Sprawdź ofertę Wolf'a - ja miałem mieć w pierwszej wersji taki kocioł (z zasobnikiem) - obecnie mam kondensat właśnie Wolf'a ale z osobnym zasobnikiem i jestem b. zadowolony.

Tez sprawdzałem. Był fajny kocioł 8kW, ale ... troooochę drogi, mówiąc oględnie.

• #8 04 Lut 2015 13:56
    1131673
    Usunięty  
  • #9 04 Lut 2015 15:12
    jack63
    Poziom 40  

A kolega @Walker29 potrafi sobie wyobrazić że wiem?
    To zwykły baniak o wydłużonym kształcie do którego ciepła (gorąca) woda uzytkowa wciskana jest pompą do jego górnej części w pobliżu odbioru.
    Działa jak kondensator w obwodzi elektronicznym. Pozwala na zmagazynowanie pewnej ilości ciepłej CWU wody aby przy małych i krótkich poborach nie uruchamiać kotła 2F.
    Tak w skrócie. Może na 2-3 zdałem?
    Tylko na Boga o jakim uwarstwieniu i po co mówimy przy 20l ???
    Bardziej ten zasobnik chroni kocioł od zbyt częstych startów ale wymaga dodatkowej pompy. Jak ktoś ma więcej miejsca (to taż argument) taniej wyjdzie większy zasobnik z wężownicą i kocioł 1F. Mało tego taki kocioł nie będzie tak strasznie przewymiarowany a komfort ciepłej wody będzie jeszcze większy!
    Ja mam 300l zasobnika, ale solarnego. Wężownica kotłowa obejmuje ok 80-90l litrów.
    Przy nastawionej temp. dołu tej strefy ok 46 oC na górze jest ok 56 oC, czyli uwarstwienie samoczynen grawtacyjne, oraz termostatycznym zaworze mieszającym nigdy nie brakło ciepłej wody. Rodzina 4 osoby + 2 łazienki + pralka i zmywarka z podgrzanej wody.
    W takim zasobniku zimna woda tez nie miesza się z ciepłą. Pop prostu ją "podpycha" do góry.
    Nazwa zasobnik warstwowy jest bardzo myląca, ale jakże "naukowa". Przecież w tej "zabawie" chodzi właśnie o to aby rozwarstwienia wody nie było! Pompa miesza wodę w zasobniku i gdy nie ma poboru temp. na dnie i górze się wyrównują: kondensator jest ładowany do pełna. :D
    Czujnik temp. jest na dnie i daje informację do wyłączenia kotła i mamy te ... 20l ciepłej (gorącej) wody. Szału nie ma, ale jest lepiej niż bez niego. Tylko ....za jakie pieniądze?

• #10 04 Lut 2015 17:38
    1131673
    Usunięty  
  • #11 04 Lut 2015 19:37
    daro84
    Poziom 9  

Zadam jeszcze pytanie z innej beczki czy jest sens montowania pieca w łazience, a zasobnika CWU np w piwnicy?

• #12 04 Lut 2015 22:00
    1131673
    Usunięty  
  • #13 05 Lut 2015 15:20
    jack63
    Poziom 40  

Walker29 napisał:
    Nie ma zasobnika warstwowego, tylko zasobnik ładowany warstwowo. Autor nie musi posługiwać się dokładnym nazewnictwem, każdy z nas wie o co chodzi, więc nie ma powodów się czepiać.

Ok. Nie chodziło mi o nazewnictwo tylko o ILOŚĆ podgrzanej wody. 20l szałem nie jest i przy solidnym prysznicu szybko się skończy. Dalej już kocioł musi sobie radzić sam.
    Ta mała ilość bardziej pomaga kołowi. Prowadzi do braku "szarpania" przy np. oszczędnym, czyli z wyłączaniem wody, goleniu się.
    Wpływ takiego zasobnika na komfort użytkowania CWU przy dużych poborach jest niewielki i to tylko w początkowej fazie.
    Walker29 napisał:
    Chciałbym byś kiedyś był świadkiem uruchomienia równolegle takiego zasobnika "warstwowego" i twojego z wężownicą. Puścić wodę z obydwu jednocześnie . Ciekawe skąd najpierw poleci ciepła woda. Ciekawe też, z którego tej wody będzie więcej - czyli z którego tej wody więcej wyleci.

Nie muszę być świadkiem. Mam trochę wyobraźni. Jednak mój prywatny przykład dotyczy innego układu CWU, choć z boku i... przy szybkim czytaniu wygląda podobnie.
    Odpowiadając, napiszę: Tyle samo albo i więcej z mojego. Mało tego, po kiklu sekundach mam stabilną i komfortową ( nie gorącą ) temp. 100- 120l wody! Czyli mogę napełniać spora wannę (której z resztą nie mam :D), brać prysznic a ktoś z mojej rodziny może myć naczynia. Przy podniesieniu temp w zasobniku, gubiąc kondensację przy grzaniu oczywiście, ta ilość spokojnie przekroczy 200l. Tak dzieje się w lecie przy grzaniu wody solarami.
    Sorry, ale jakiej mocy kotłem 2F i z jakim zasobnikiem "warstwowym" czy nie będziesz miał lepiej? Mało tego za jakie pieniądze na inwestycje.
    Walker29 napisał:
    Fakt jest taki, że takie rozwiązanie nie ma samych plusów, ale zostało wymyślone aby pomóc pewnej liczbie potrzebujących akurat takiego rozwiązania.

Wszystko ma swoje zady i walety. "Moje" rozwiązanie brzydko wygląda i zajmuje sporo miejsca w małej łazience. Jakbym to znów miał robić upchnął bym całą machinerię pod schody. Część ludzi to rozwiązanie wykluczy na starcie i kupi kocioł 2F mordując się potem z jego taktowaniem dla CO, co jest typowe dla deweloperki.
    Każdy użytkownik ma specyficzną sytuację i różne priorytety.
    Brak miejsca i pomysł z zasobnikiem pod kotłem wcale nie oznacza, że ma być od razu tak wielki i brzydki jak mój (i nie tylko bo to dość typowe rozwiązanie wśród solarowców), ale nie oznacza również, że ma być kocioł 2F i zasobnik ładowany warstwowo (jakoś te warstwy trudno mi znieść). Równie dobrze może być kocioł 1F i spory, ale ładny(!) zasobnik z wężownicą pod kotłem.
    Osobiście uważam to rozwiązanie za lepsze i tańsze inwestycyjnie i eksploatacyjnie. Komfort będzie identyczny lub większy. Zależy od wielkości zasobników dla obu rozwiązań.

• #14 05 Lut 2015 17:48
    1131673
    Usunięty  
  • #15 05 Lut 2015 18:32
    daro84
    Poziom 9  

Nie no z ta pralka nie przesadzajmy😊 miejsce się znajdzie. Wpadł mi do głowy jeszcze taki pomysł (obmierzyłem i miejsca wystarczy): Kocioł 1f ecotec plus 206/5 + VIH Q75b oba wiszące. Wyglądać tez będzie nie najgorzej wiec żona nie zastrzeli. Tylko czy dla jednej łazienki i kuchni za ścianą kocioł 2f nie będzie ekonomiczniejszy? Nie będzie cały czas grzał zasobnika. Przy takim rozwiązaniu została by jeszcze kwestia innego kotła niż w projekcie, ale tez myślę że da radę załatwić 😊

• #16 06 Lut 2015 13:29
    jack63
    Poziom 40  

@Walker29 na szczęście Twoje wątpliwości logistyczne z pralką rozwiał auto tematu uwalniając mnie od odpowiedzi.

daro84 napisał:
    Kocioł 1f ecotec plus 206/5 + VIH Q75b oba wiszące.

Pomijając wybór producenta, bo to znów "Niemiec" na których zaczynam reagować alergicznie. Dlaczego 206 a nie 146 ???
    Czyżby te 14kW Ci nie wystarczyło do ogrzania domu??? Podejrzewam ze to jeszcze i tak 1.5x za wiele.
    Dodatkowo uważałbym na te wszystkie "wspaniałości" opisane w reklamówce na stronie.
    Pasowało by się zorientować czy aby na pewno pomagają Tobie, czy tylko producentowi w reklamie. Poza tym coś w instrukcji piszą o "zintegrowaniu" przeglądów w sterowniku kotła. Doczytaj, bo mi to śmierdzi. W ogóle pasuje zająć się lekturą wszystkich dostępnych instrukcji i innych źródeł informacji. Wiem że to boli i zajmuje czas, ale na razie jesteś przed bramą nad którą widnieje Napis: Witamy Was. Jak kupisz kocioł (itp) to będziesz mógł przeczytać napis z drugiej strony bramy. Tam z reguły jest napisane: Mamy was. :cry:
    daro84 napisał:
    Tylko czy dla jednej łazienki i kuchni za ścianą kocioł 2f nie będzie ekonomiczniejszy?

Bez opisanego przez @Walker29 zasobnika na 100% NIE. Dodatkowo musi(!) być to kocioł min 24kW czyli dla Twojego domu ok 3X za duży!!!
    Dochodzą ew. problemy z twardą wodą powodującą spadek wydajności wymiennika i inne problemy wymagające interwencji. Np odkamienianie.

• #17 07 Lut 2015 11:24
    daro84
    Poziom 9  

Co do producenta to podałem tego bo polecają mi go znajomi którzy użytkują, tak jak mówiłem wcześniej dla mnie kwestia gazu i kotłów to nowym (palone węglem).
    Rozumiem kwestię mocy kotła 24 kW ze to byłoby za dużo (zapotrzebowanie na ciepło domu to około 9,5 kW), ale co z modulacją palnika w przypadku "niemca" to od 5,7 do 24 kW?
    Co do ekonomiczności to rozumiem z wypowiedzi jack63, sam kocioł 2f nie będzie w 100% ekonomiczniejszą opcją od 1f + zasobnik. Ale już kocioł 2f + zasobnik nawet nie wielki już trochę zmienia sytuację.
    Jeszcze jedna kwestia: czy kocioł 1f nawet wspomniany 146/5 współpracujący z tym wiszącym zasobnikiem o pojemności 68l będzie wystarczający? (mam na myśli zasobnik, czy nie powinien być większy)

• #18 07 Lut 2015 20:02
    jack63
    Poziom 40  

daro84 napisał:
    Rozumiem kwestię mocy kotła 24 kW ze to byłoby za dużo (zapotrzebowanie na ciepło domu to około 9,5 kW), ale co z modulacją palnika w przypadku "niemca" to od 5,7 do 24 kW?

Właśnie, że nie rozumiesz.
    To zapotrzebowanie na moc grzewczą jest przy -20/20 oC zewn/wewn.
    Większość sezonu grzewczego - 90% masz wyższe temp zewn. !
    Moc 5.7kW to zapotrzebowanie przy ok -4 oC zewn. Jak będzie cieplej to kocioł będzie się wyłączany przez naścienny lub pogodówkę lub pomieszczenia będą przegrzane a Ty zapłacisz więcej za gaz.
    Kocioł ma pracować non stop lub w długich cyklach ON/OFF.
    daro84 napisał:
    Co do ekonomiczności to rozumiem z wypowiedzi jack63, sam kocią 2f nie będzie w 100% ekonomiczniejszą opcją od 1f + zasobnik. Ale już kocią 2f + zasobnik nawet nie wielki już trochę zmienia sytuację.

Tak zmienia ale ... komfort użytkowania CWU , a nie ekonomiczność na CO czyli 90% kosztów!!!
    Kocioł 2f MUSI być duży (moc) wiec patrz powyżej.

daro84 napisał:
    Jeszcze jedna kwestia: czy kocią 1f nawet wspomniany 146/5 współpracujący z tym wiszącym zasobnikiem o pojemności 68l będzie wystarczający? (mam na myśli zasobnik, czy nie powinien być większy)

To już coś. Ogólnie im większy tym bardziej komfortowo i ekonomicznie. Czy to wystarczy? Nie wiem??? To Ty go będziesz użytkował. Wszystko zależy od Waszego poboru CWU.
    Zawsze można podnieść temp CWU, gubiąc kondensację kotła, ale wtedy ciepłej wody mamy więcej.
    Proponuję na wyjściu z zasobnika założyć termostatyczny zawór mieszający 3D tzw. przeciwpoparzeniowy i zawór zwrotny na dojściu zimnej wody do niego. Poprawia on komfort używania CWU. Mamy ciepłą wodę o ustalonej przez nas temp. a zasobnik grzejemy trochę wyżej i jak gdyby zwiększamy jego efektywną pojemność "domieszając" zimną wodę na zaworze 3D
    Trzeba też przeliczyć wzrost ciśnienia wody przy grzaniu i związaną z nim konieczność montażu naczynia przeponowego. Myślę, dla 68 l nie będzie to potrzebne. Z resztą schematy instalacji powinny być w instrukcji do zasobnika

• #19 08 Lut 2015 21:54
    GZ50
    Poziom 12  

Polecam Ariston Clas B Premium wbudowany zasobnik o pojemności 40 litrów, wydatki ciepłej wody użytkowej do 27,6 l/min

• #20 20 Lut 2015 16:34
    daro84
    Poziom 9  

Mam jeszcze jedno pytanie.. czy kupując piec np. Vaillant VCW 296/5-5 kocioł ten ma moc modulowaną od 5,7 do 26,5 kW mogę zastosować poziome odprowadzenie spalin?
    Zgodnie z rozporządzeniem w budynkach jednorodzinnych, poziome odprowadzenie spalin można zastosować dla kotłów do mocy 21 kW. Co w przypadku tej modulacji mocy? jeżeli serwisant nastawi moc np na 14 kW będzie ok?

• #21 20 Lut 2015 17:52
    1131673
    Usunięty  
  • #22 20 Lut 2015 18:06
    daro84
    Poziom 9  

A jakie są konsekwencje zastosowania kotła o większej mocy. Kto może pogrozić palcem?

• #23 20 Lut 2015 19:59
    1131673
    Usunięty  
  • #24 21 Lut 2015 00:14
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Gwarancja nie ucierpi, bo z jakiego powodu ?
    Ja nie uruchamiam. Właściwie uruchamiam z odpowiednim wpisem do karty uruchomienia i uprzedzam o konieczności ponownej regulacji po przeróbce "komina"

• #25 21 Lut 2015 16:24
    1131673
    Usunięty  
  • #26 22 Lut 2015 00:10
    mirrzo

Moderator - Systemy Grzewcze

Pewnie przestał pracować, więc ktoś musiał to bagno posprzątać. I padło na Ciebie.
    Też tak miałem niedawno. Kotłownia z 5 kotłami szła 5 lat i tej jesieni sie nie odezwała. Padło na mnie, żeby ja ożywić. I udało się. Masakra była.

• #27 16 Mar 2015 12:33
    Dycha123
    Poziom 2  

Witam
    Ja mam podobny dylemat z doborem kotła. Mój dom to połówka bliźniaka o zawrotnej :) powierzchni 86m2. Na obu piętrach chciałbym zainstalować ogrzewanie podłogowe. W projekcie przewidziane w są dwie łazienki i kuchnia. W dolnej łazience znajduje się przewód kominowy i przyłącze gazu. Łazienka jest bardzo mała i z tego powodu dwóch niezależnych instalatorów polecało mi kocioł ze zintegrowanym zasobnikiem (co ciekawe obaj ten sam- Ariston clas B Premium). Kiedy sugerowałem że na oddzielny zasobnik znalazło by się miejsce w sąsiednim pomieszczeniu tyle że powyżej kotła dostałem odpowiedź że zasobnik musi być poniżej lub na równi z kotłem (w przypadku wiszącego). Czy tak jest faktycznie?
    Dodatkowo jeden z instalatorów mówił o tym że zintegrowany zasobnik jest trwały bo wykonany ze stali nierdzewnej, a te podwieszane są emaliowane i niezależnie od dodatkowych zabezpieczeń ulegną uszkodzeniu w ciągu kilku lat.
    Nie mam miejsca by umieścić duży zasobnik pod kotłem, ale mógłbym wygospodarować miejsce na zasobnik wiszący obok kotła.
    Jeśli chodzi o koszt zakupu urządzeń to polecany przez nich model wychodzi taniej niż zestawy kocioł jedoobiegowy plus wiszący zasobnik jakie sprawdzałem (Vaillant, De Dietrich). Może możecie polecić rozwiązania innych producentów?
    Będę wdzięczny za wszelkie porady.

• #28 16 Mar 2015 21:46
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

Viktrix 12 2l + zasobnik- Immergasa.
    Moc idealna dla Twojej powierzchni.
    Pozdrawiam

• #29 17 Mar 2015 23:08
    Dycha123
    Poziom 2  

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Przeglądałem ofertę Immergas, ale z tego co rozumiem nie ma w niej zasobników wiszących. Bardzo proszę o informację czy zasobnik nie może faktycznie znajdować się powyżej kotła. Proszę też o informację czy zasobniki emaliowane faktycznie są tak wrażliwe na korozję.

• #30 18 Mar 2015 13:22
    1131673
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME