Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy tranzystor z silicenu

exti 03 Lut 2015 21:50 1578 0
 • Pierwszy tranzystor z silicenuBadacze z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin wykonali działający tranzystor FET z silicenu, czyli arkusza krzemu o grubości jednego atomu. Ten materiał, którego istnienie zasugerowano w 1994 roku, a praktycznie potwierdzono dziesięć lat później, jest uważany za potencjalną alternatywę dla grafenu, o znakomitych właściwościach elektrycznych. Tak przynajmniej wskazywały komputerowe symulacje.

  Teksańscy naukowcy potwierdzili teraz te przypuszczenia, budując silicenowy tranzystor. Najpierw na cienkiej warstwie srebra wytworzyli warstwę silicenu i poddali go pasywacji poprzez pokrycie powłoką z tlenku glinu. Taki sam proces pasywacji skutecznie zabezpiecza również grafen. Następnie pokryty z dwóch stron silicen został umieszczony na waflu z dwutlenku krzemu, srebrną stroną do góry. W warstwie srebra zostały wytrawione styki elektrod tranzystora.

  Silicenowy tranzystor jest stabilny w temperaturze pokojowej, w próżni. Nie testowano go na otwartym powietrzu. Tym niemniej naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego potwierdzili w praktyce kilka teorii, które dotychczas opierano wyłącznie na modelach komputerowych. Wiadomo już, że silicen faktycznie ma atrakcyjne właściwości dla zastosowania w elektronice. Pod znakiem zapytania wciąż pozostaje jednak twierdzenie, że silicen będzie można łatwiej od grafenu integrować z układami z litego krzemu.

  Źródło:
  http://spectrum.ieee.org/nanoclast/semiconduc.../transistor-made-from-silicene-for-first-time

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 114, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.