Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robię sterownik CO , jak sterować CWU ?

03 Lut 2015 22:28 1500 18
 • Poziom 14  
  Witam

  Chcę zrobić sterownik pieca podajnikowego z kolorowym wyświetlaczem ok 2,4 '' na AVR . Generalnie zarys algorytmu sterowania piecem mam (obieg CO) ale nie wiem jak zrobić sterowanie pompą wody do bojlera (obieg CWU). Proszę o pomoc .
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 38  
  No ale w czym problem? Mierzysz temperaturę i włączasz lub nie pompę.
 • Moderator - Systemy Grzewcze
  Ogólnie sterowanie pompą do CWU powinno wyglądać tak.
  Pompa załączona jeżeli: temperatura kotła wyższa od temperatury w zasobniku, temperatura w zasobniku niższa od temperatury zadanej.
  W niektórych sterownikach można regulować o ile temperatura w kotle ma być wyższa od tej w zasobniku.
  Najwyższa sprawność wężownicy w zasobniku to 15*C, ale jak ustawisz 5*C to też już powinno w miarę grzać. Przy 15* może uruchamiać się rzadko i na krótko.

  Myślę, że dodatkowo fajną funkcją jest częściowy priorytet CWU.
  Jeżeli kocioł podgrzewa CWU ale temperatura na nim cały czas rośnie, przekroczy pewną wartość np. 70* to włącza się pompa CO i schładza kocioł do np. 60*C. Pompa CWU cały czas w tym czasie pracuje (jeżeli spełnia w/w dla niej warunki)
 • Poziom 14  
  Czyli jaki zestaw parametrów zastosować do sterowania obiegem CWU ?
  Bo ja w swoim sterowniku który pracuje mam tylko parametr HISTEREZA CWU .
  TYLE ŻE ja Bojlera nie mam (CWU mam z piecyka gazowego).

  Czujnik w zasobniku (bojlerze) mierzy temp wody w bojlerze , a nie w wężownicy mam rozumieć ?

  I jeszcze jedno pytanie czy w popularnych sterownikach stosuje się PT100 czy inne czujniki temperatury ?
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Stosuje się bardzo często DS18b20 i czujniki serii KTY. PT100 są zbyt drogie do takich zastosowań i skomplikowane w użyciu. Uważam że większość stosuje DS18b20.
 • Poziom 14  
  Dzięki za odpowiedz . Natknąłem się już gdzieś na tę nazwę KTY . Ale czy on działa na zasadzie LM35 , bo z tego co wiem to jest to półprzewodnikowy sensor. Czy wymaga dodatkowego układu żeby go sprzegnać z ADC procesorka AVR ?

  P.S Producenci zakuwają te czujniki w kubeczek metalowy podobnie jak PT100.
 • Poziom 38  
  Takie zakute możesz kupić choćby na allegro czy w sklepach internetowych. Bez problemu możesz połączyć z ADC wpisz sobie w szukajkę KTY81 lub KTY10 lub poczytaj datasheet.
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  KTY to termistory PTC. Ich charakterystykę podaje producent w datasheet. Natomiast układ pomiarowy musisz zrobić sam podobnie jak do każdego czujnika analogowego. Procesor nawet z wejściem ADC nie obsłuży go bezpośrednio.
  Dla czujników rezystancyjnych NTC i PCT wystarczy stabilizowane źródło napięcia i rezystor o dobrej stabilności temperaturowej. Zasilasz czujnik poprzez ten szeregowy rezystor i mirzysz napięcie środka takiego dzielnika czyli defacto napiecie na czujniku. W procesorze musisz zawrzeć podprogram zamiany tego napiecia na temp. czyli w sposób tabelaryczny (tzw. mapa) lub poprzez aproksymację funkcją charakterystyki. Z resztą producent taką funkcję podają dla NTC w danych katalogowych, ale jest ona mało, że nieliniowa to eksponencjalna. PTC sa bardziej liniowe a przez to łatwiejsze go "ogarnięcia".
  FAjna sprawą są czujniki tzw. cyfrowe. Chodzi o komunikację z nimi. Procesor nie wymaga ADC tylko jedną linię portu. 1-Wire. Są gotowe procedury do obsługi tej magistrali.
  Jednak w bardziej krytycznych zastosowaniach nie polecam tych czujników, choć z reguły są bardzo dokładne. Wadą jest podatność na zakłócenia komunikacji. Szczególnie przy dłuższych kablach lub ułożonych blisko "siejących" kabli energetycznych 230VAC.
  Napisanie odpornej na błędy procedury obsługi takiego czujnika jest wielką sztuką. Nie polecam na początek.
  PT100 i PT1000 sa niewiele droższe, jak kupi się je bez pochwy, od DSów. Są super i od lat stosowane w profesjonalnych zastosowaniach, ale wymagają bardziej skomplikowanego układu zasilania i pobierają większe prądy (szczególnie PT100), co czasami może być przeszkodą. Za to "odwdzięczają" się piękną liniowością wskazań.
  Ostatecznie, licząc się z większymi błędami pomiarowymi można jest stosować jak liniowe termistory, którymi po prawdzie są.
  LM 35/335 dają zbyt małe naięcia i wymagają wzmacniaczy do jego dopasowania do wejścia ADC. Nie polecam w Twojej akurat sytuacji.
  Wybór nalezy do Ciebie.
  Powodzenia.
 • Poziom 14  
  Z LM mam niemiłe doświadczenie temp na AVR 10bit ADC wspazywała mi na wyświetlaczu oscylacje od np 21 do 25 st C , czujnik szalał , na oscyloskopie był mały szum .A na wyświetlaczu szalał pomiar chyba że za czesto odpytywałem ADC , nie wiem? Przy Pt 100 prąd jest dosć duży i kompensacja rezystancji przewodów o ile pamietam , dlatego 4 koncówki miała sonda.

  KTY to PTC czy PCT z tego co pamietam z technikum to NTC I PTC to grupy termistorów czy rezystancyjne czujniki temperaturowe o odp. współczyniku temp. . A tu wychodzi że KTY to półprzewodnikowy czujnik . Chyba że chodzi o to że jest podobny do rezystora bo ma rezystancje i dwie koncówki tak ?

  DS18xx ma dużą dokładność , ale nie wiedziałem o tych problemach z komunikacją ( w 3 koncówkowym podłączeniu także ?
 • Poziom 38  
  gutek77 napisał:
  DS18xx ma dużą dokładność , ale nie wiedziałem o tych problemach z komunikacją ( w 3 koncówkowym podłączeniu także ?


  Nie wiem o jakich problemach piszesz u mnie DS18b20 są podłączone na 20m skrętki do jednego pinu Atmegi jest ich 5szt i nie ma problemu żadnego. Jedynie rezystor podciągający zmniejszony jest do 1kom.
 • Poziom 14  
  o takich :
  jack63 napisał:
  Jednak w bardziej krytycznych zastosowaniach nie polecam tych czujników, choć z reguły są bardzo dokładne. Wadą jest podatność na zakłócenia komunikacji. Szczególnie przy dłuższych kablach lub ułożonych blisko "siejących" kabli energetycznych 230VAC.


  Ja nie miałem problemów ale miałem czujnik przy płytce ewaluacyjnej nie wiecej jak 50 cm :) .
  No ale skrętka to skrętka nie od parady sie ją w końcu stosuje.
 • Poziom 38  
  Ja stosuje skrętkę tak jak pisałem odległość od sterownika to maksymalnie 20m położone obok instalacji elektrycznej w której jest kilka silników elektrycznych i około 80 opraw świetlówkowych czujników jest 45szt podłączonych do 9 sterowników po 5 w każdym i nie dzieje się nic. Choć nie ukrywam że kilka lat temu jak budowałem pierwszy sterownik to za noc w takim środowisku miałem kilkanaście resetów. W programie miałem zapisany licznik który zwiększał wartość z każdym resetem i zapisywał do eepromu. Wszystko zależy od projektu płytki i zasilania całości.
 • Poziom 42  
  gutek77 napisał:
  Z LM mam niemiłe doświadczenie temp na AVR 10bit ADC wspazywała mi na wyświetlaczu oscylacje od np 21 do 25 st C , czujnik szalał , na oscyloskopie był mały szum .A na wyświetlaczu szalał pomiar chyba że za czesto odpytywałem ADC , nie wiem?

  Dokładne pomiary, to na prawdę SZTUKA. Trzeba się jej długo uczyć i trzymać starych dobrych zasad wypracowanych w czasach gdy o ADC się nikomu nie śniło a procesory były wielkości lokomotywy.
  Z tym LM jest jak pisałem. Niski poziom napięć i konieczność użycia solidnego wzmacniacza pomiarowego. Ty pewnie zrobiłeś czeski błąd i nie całkowałeś napięcia przed ADC ...kondesatorem. Poza tym ADC w AVRach chyba nie ma "sample and hold" lub czegoś podobnego.
  gutek77 napisał:
  DS18xx ma dużą dokładność , ale nie wiedziałem o tych problemach z komunikacją ( w 3 koncówkowym podłączeniu także ?
  janek1815 napisał:
  Nie wiem o jakich problemach piszesz u mnie DS18b20 są podłączone na 20m skrętki do jednego pinu Atmegi jest ich 5szt i nie ma problemu żadnego. Jedynie rezystor podciągający zmniejszony jest do 1kom.

  Jak zwykle w życiu, nic nie jest doskonałe i wymaga właściwego podejścia czyli wiedzy.
  W datasheet Dallasa (teraz Maxim) rezystor podciągający ma wartość 4.7k.
  Z reguły daje się mniej, ale ograniczeniem jest dopuszczalny prąd tranzystora nadajnika linii. Coś piszą o 4mA sink current, ale nie doszedłem jaki jest max dopuszczalny prąd czyli minimalny rezystor. Ogólnie im dłuższe a przez to o większej rezystancji przewody tym mniejszy rezystor.
  Do tego dochodzi pojemność kabla zmniejszająca stromość zboczy a przez to mogąca prowadzić do niejednoznaczności transmisji. Na to tez pomaga zmniejszenie rezystora podciągającego.
  Ogólnie typowe problemy dla komunikacji cyfrowej.
  janek1815 napisał:
  a stosuje skrętkę tak jak pisałem odległość od sterownika to maksymalnie 20m położone obok instalacji elektrycznej w której jest kilka silników elektrycznych i około 80 opraw świetlówkowych czujników jest 45szt podłączonych do 9 sterowników po 5 w każdym i nie dzieje się nic.

  Nigdzie nie napisałem, że nie da się opanować problemów z komunikacją!
  Jednak dla początkującego takie problemy mogą być zaskoczeniem i powodem zniechęcenia.
  Problemy w warstwie fizycznej komunikacji rozwiązuje się na dwóch poziomach.
  1. Elektrycznie - opisane wyżej
  2. Programowo. DSy mają możliwość generowania CRC. Trzeba umieć je obsłużyć po stronie procesora. Jednak to CRC czasem nie wystarcza i trzeba ZAWSZE uwzględniać w programie, ze dany pomiar jest błędny i umiejętnie ten błąd obsłużyć aby zapewnić bezpieczeństwo układu którym procesor steruje.
  Jak to jest "stacja pogodowa" lub inna zabawka, to no problem, ale jak mamy układ automatyki kotłowni to już ...gorzej.
  Wniosek z powyższych "wynurzeń" jest taki, iż koledze @gutek77 polecam na początek oczywiście :D użycie termistorów jako czujników temp.
  Z resztą większość producentów automatyki np. kotłów. lodówek, itd itp je stosuje z przyczyn oczywistych - taniość czujników i łatwość implementacji.
  gutek77 napisał:
  KTY to PTC czy PCT z tego co pamietam z technikum to NTC I PTC to grupy termistorów czy rezystancyjne czujniki temperaturowe o odp. współczyniku temp. . A tu wychodzi że KTY to półprzewodnikowy czujnik . Chyba że chodzi o to że jest podobny do rezystora bo ma rezystancje i dwie koncówki tak ?

  Nie jest ważne czy przetwornik (a nie czujnik jako gotowa do użycia konstrukcja) temperatury jest półprzewodnikowy czy ...drewniany. Ważne, że ma tylko dwie końcówki, więc może być tylko rezystorem (ktoś powie, że nie tylko i będzie miał rację ale...).
  Jaka jest zależność jego rezystancji od temp. dowiemy się z data sheet.
  KTY są termistorami PCT czyli krzywa rezystancji wznosi się z temperaturą. Mało tego ta krzywa jest "mało krzywa" i można ją w prostych zastosowaniach uznać za ...prostą.
  Upraszcza to bardzo podprogram obsługi pomiaru temp.
  Przetworniki PT 100/1000 są bardzo stare i napisano na ich temat całe mnóstwo rozpraw naukowych i poradników, więc nie będę szanownego grona męczył swoimi wynurrzeniami. :D
  Pozdr.
 • Poziom 38  
  jack63 napisał:
  Przetworniki PT 100/1000 są bardzo stare i napisano na ich temat całe mnóstwo rozpraw naukowych i poradników, więc nie będę szanownego grona męczył swoimi wynurrzeniami. :D


  Właśnie nie wiem czy ja nie potrafię szukać ale z chęcią bym zobaczył porządny projekt/schemat podłączenia PT1000 do mikrokontrolera. Ba jakby jeszcze źródło było to tym bardziej. Kiedyś się tym tematem bardzo interesowałem ale odszedł w zapomnienie na rzecz DS18b20. Oczywiście nie ma co ich porównywać jeen do drugiego. Jak masz jakąś pozycję naukową to proszę nakieruj mnie. Pozdrawiam
 • Poziom 42  
  janek1815 napisał:
  Właśnie nie wiem czy ja nie potrafię szukać

  Chyba tak :D , ale wynika to z :
  janek1815 napisał:
  z chęcią bym zobaczył porządny projekt/schemat podłączenia PT1000 do mikrokontrolera.

  Nie szukaj projektów związanych z mikrokontrolerami ! Szukaj ogólnych tematów o pomiarach temp. lub tylko o PT. Na 100% znajdziesz po angielsku, co jak sadzę nie stanowi dla Ciebie problemu. Można tez korzystać ze skryptów uczelnianych lub instrukcji do ćwiczeń (często na bardzo wysokim poziomie) w pdf.
  JAk pewnie wiesz spora liczba profesjonalnych sterowników obsługuje PT100/1000 minimum dwuprzewodowe i ...jakoś sobie radzą. :D
  Jak będzie Ci potrzebna pomoc to złóż temat i podyskutujemy.
 • Poziom 14  
  w sterowniku st 37 mam parametr HISTEREZA CWU działa on tak jak HISTEREZA CO (czyli jeśli załącza pompkę na 45 st C to przy histerezie 2 st C wyłącza się dopiero przy 43 st C ) ?
 • Poziom 9  
  Witam,
  http://www.sas.busko.pl/pl/images/stories/sas...strukcje_obslugi/sterowniki/gro-eco/st_37.pdf
  Powyżej masz instrukcję do sterownika st 37.
  Na stronie 10 masz opisaną histerezę do C.W.U.
  W sumie jest tak jak sam napisałeś.

  Nie wiem czy wszystko chcesz sam robić, lutować itd. ale gdybyś decydował się na czujnik PT to dostępne są układy, które "tuż" przy czujniku mogą zamienić zmierzoną wartość na cyferki i przesłać do sterownika.

  Sam mam takie u siebie w domu i działa to bardzo dobrze.

  Pozdrawiam

 • Poziom 37  
  PT1000 ma zmianę ok 3,9 oma na stopień - zasila się go prądem poniżej 1mA, a zaleca poniżej 200uA - to oznacza że zmiana napięcia na jeden stopień wychodzi poniżej jednego miliwolta - konieczne będą wzmacniacze operacyjne, nie ma szans tego mierzyć na dzielniku.
  Do zastosowań "nie-pomiarowych" wystarczy połączenie 2-przewodowe, ale warto uwzględnić jakiś parametr "korekcji" - gdzie dodaje sie, lub odejmuje temperaturę wynikającą z rezystancji przewodów (3,9 oma /*C więc łatwo uzyskac na cienkich przewodach wzrost "temperatury").
  Nie zalecałbym łączenia kilku DS-ów na jeden port - zalanie lub uszkodzenie jednego czujnika wyłączy wszystkie.
  Zgadzam się, że ważne jest określenie sytuacji - co algorytm ma robić jak ma "dziwne dane" lub częściowy ich brak.
 • Poziom 14  
  Wybrałem czujniki KTY81-200 . Chce zrobić dzielnik napiecia od plusa przez rezystor do czujnika i z czujnika na masę . środek mostka na ADC od uC AVR 10bitowy. Procesor i mostek zasilane z 3,3 V i nie wiem jaki rezystor dobrać aby wykorzystać najlepiej przetwornik adc aby miec szeroki i zakres i zensowną rozdzielczość .