Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yamaha a-1000 Tranzystory - Pytanie o zamienniki, czy wszystkie trzeba wymieniać

Lukas32 04 Feb 2015 08:15 1542 7
    Lukas32
    Level 20  
    Trafiła do mnie taka właśnie yamaha. Uszkodzone dwa tranzystory 2sa1333 który siedzi w końcówce i 2sc3370 który siedzi w zasilaniu oraz jeden sterujący końcówką, ale takowego mam z wylutu (został jak wymieniałem komplet w innym wzmacniaczu) i jeszcze trochę drobnicy jest uszkodzone. Jako że oryginały niedostępne, chciałby w miejsce uszkodzonego tranzystora od końcówki wstawić sprawnego z zasilania, lub nawet parę a zasilanie całe wymienić np. na pary 2sa1943, 2sc5200 lub coś innego, bo te nie będą pasowały otworami do radiatora. Czy po takim zabiegu będzie to prawidłowo funkcjonowało, czy lepiej wymienić wszystkie 8 szt. tranzystorów.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    User removed account
    User removed account  
    Lukas32
    Level 20  
    Te tranzystory pracują na 35MHz, a oryginały na 30MHz. Nie będzie to przeszkadzało? Miały by pracować nie w audio, ale w zasilaniu. Tranzystory od końcówek zostają oryginalne.
    User removed account
    User removed account  
    Lukas32
    Level 20  
    A czy 2sa1145, 2sc2705 można zastąpić 2SC2235, 2SA965? Pytam bo akurat takie mam. Wg mnie chyba nic nie stoi na przeszkodzie.
    User removed account
    User removed account  
    Lukas32
    Level 20  
    Naprawa się przedłuża z braku czasu. Na razie wymieniam drobnicę i sprawdzam poprawność lutów. Mam pytanie co do kondensatorów. Wylutowałem 4szt nichiclon 330uF i mają od 160 do 220uF. Warto je wymieniać. Ewentualnie na co wymienić. Oryginały to nichiclon m. Dzisiejsze odpowiedniki np nichiclon tych samych parametrów jest 3 razy mniejszy. Są po prostu produkowane gorzej, czy technologia się zmieniła przez te 30 lat.
    Lukas32
    Level 20  
    Dzisiaj udało mi się trochę przysiąść do yamahy. Udało się odpalić. Wszystko ok, po za brakiem regulacji prądu spoczynkowego w jednym kanale. Na tranzystorach TR171 (od regulacji) zamiast 1,2V i 1,8V mam 6,5V. Tak samo na sąsiednich TR127, TR139, TR129, TR141. Na sterujących końcówką 0V. Uszkodzone były rezystory R193, R195, R197, R199 i TR127.
    Sam TR171 i elementy wokół niego sprawdzone i oczywiście sprawne. Peerka też sprawna. Gdzie dalej szukać usterki.

Yamaha a-1000 Tranzystory - Pytanie o zamienniki, czy wszystkie trzeba wymieniać