Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z odbiorem telewizji satelitarnej

Waldii1977 04 Feb 2015 09:25 1965 16
 • #1
  Waldii1977
  Level 9  
  Witam
  Potrzebuję porady odnośnie instalacji antenowej.
  Od około sześciu lat zamontowana jest instalacja składająca się z anteny satelitarnej 80 lub 90, dwa konwertery quatro na Astrę i HotBirda, multiswitch do którego podłączona jest antena naziemna. Z multiswitcha sygnał wychodzi na osiem odbiorników. Przez dłuższy czas nie korzystałem z tv sat, ostatnio dokonałem zakupu Samsunga UE40H65500 oraz modułu CAM dla NNK i zaczęły się problemy.
  Obraz z Astry był ok, natomiast w przypadku HotBirda nie na wszystkich transponderach sygnał był wystarczający (np. na 11508V siła wynosiła 23 a jakość 30, dla 10719V, 10796V, 10834V czy 10911V siła i jakość miały 0... Natomiast na 11449H siła wynosiła 60 a jakość 100
  Z sąsiadem postanowiliśmy dokonać korekt ustawienia anteny, niestety nie dało to żadnych rezultatów, poza zauważoną jedną prawidłowością - w momencie zasłonięcia konwertera z Astry wzrastała jakość sygnału z 11508V (innych nie sprawdzaliśmy).
  Zaprosiliśmy fachowca od ustawiania anten, który zrobił to co miał zrobić - niestety nic się nie zmieniło (myślę, że ustawiał fachowo, bo sprzęt wyglądał profesjonalnie). Instalator podłączając sygnał z konwertera z ominięciem multiswitcha osiągnął wynik: siła 15, jakość 90-98 (dla częstotliwości 11508V0) i zasugerował uszkodzenie multiswitcha.
  Dokonaliśmy z sąsiadem kilku eksperymentów dla częstotliwości 11508V i po odłączeniu od multiswitcha pasma H siła wynosiła 20, a jakość 50. Po odpięciu Astry siła wynosiła 25 a jakość 80 (w tym momencie wpięte było tylko pasmo V z HotBirda).
  W tym momencie moje pytanie - co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i od czego zacząć szukanie ewentualnej przyczyny.
  Mam też drugie pytanie - co może powodować, że podłączając sygnał z konwertera do odbiornika siła wynosi tylko 20 a jakość aż ponad 90.
  Z góry bardzo dziękuję za wszelkie sugestie.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Multimetr Fluke
 • #2
  KIEROWCA_VW
  Level 35  
  Co na pozostałych 7 wyjściach z multiswitcha?
  Teoretyzujemy, czy podasz dokładne szczegóły instalacji z podaniem dokładnego modelu każdego elementu?
 • Multimetr Fluke
 • #3
  Waldii1977
  Level 9  
  Co do podania dokładnych nazw elementów, to mogę je ustalić dopiero w godzinach wieczornych.
  Multiswitch w momencie podłączenia ośmiu kabli pozwala na dobry odbiór kanałów z siedmiu wejść (cztery z Astry oraz trzy z HotBirda) chociaż siła maksymalnie osiąga 60% (jakość potrafi być 100% np. na MGM HD z HotBirda czy ARD HD z Astry ale tez na niektórych kanałach jakość wynosi 70% czy też 50%).
  To co mi się wydaje, że zauważyłem, ze im niższa częstotliwość polaryzacji V na HotBird tym słabsza jakość sygnału.
  Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz - jeśli serwisant podłączył konwerter bezpośrednio do odbiornika to dlaczego na 11508V siła pokazała 20 a jakość aż 95. Czy mogło być to spowodowane tym, iż konwerterów quatro nie powinno się podłączać bezpośrednio do odbiornika, tylko zawsze najpierw do multiswitcha?
  Jeżeli mogę poznać jakieś wstępne teorie takiego stanu rzeczy, to będę wdzięczny :)
 • #4
  simhak
  Moderator of SAT
  Rozróżniasz co to wejście a wyjście?
  W tej instalacji zapewne jest 9 wejść i 8 wyjść sygnału do/z multiswitch'a.
 • #5
  KIEROWCA_VW
  Level 35  
  Jeśli dobrze rozumiem Twoją wypowiedź, to na 7 wyjściach jest dobrze a tylko na Twoim jest źle?
  Do testu podłącz kabel do innego wyjścia multiswitcha.
 • #6
  Waldii1977
  Level 9  
  Przepraszam za niedokładny opis.
  Do multiswitcha wchodzi dziewięć kabli - osiem z satelity (Astra i HotBird po cztery) oraz jedno naziemne. Wychodzi natomiast z niego osiem kabli, które następnie idą do odbiorników.
  Nie ma znaczenia, którego wyjścia użyję - zawsze na odbiorniku mam taki sam poziom siły i jakości sygnału. Dla pewności sprawdzałem też na innym odbiorniku, wartości były lekko inne ale cały czas zdecydowanie za małe aby poprawnie oglądać telewizję.
  Serwisant tak jak wspomniałem sugerował uszkodzenie multiswitcha (zwłaszcza obstawiał jego zasilacz), gdyż twierdził, że sygnał z konwertera jest ok.
  Mnie tylko zastanawia dlaczego jest tak wysoka jakość 95 przy tak małej sile 15 i czy mogło to być spowodowane tym, iż serwisant podłączył konwerter quarto bezpośrednio do mojego odbiornika, z pominięciem multiswitcha.
 • #7
  KIEROWCA_VW
  Level 35  
  Nie możemy się zrozumieć: piszesz, że niezależnie od wyboru jednego z 8 wyjść u Ciebie sytuacja jest identyczna. Ja pytam co się dzieje u innych "abonentów" tego multiswitcha?
  Oni też mają problemy z odbiorem?
 • #8
  Waldii1977
  Level 9  
  Tak, oni też mają problem z odbiorem - generalnie wygląda to podobnie jak u mnie (mają ewentualnie trochę inne wartości ale ciągle niskie - nie pozwalające na odbiór telewizji np. z tych transponderów, co podałem w pierwszej wiadomości).
 • #9
  andpol 33
  Level 38  
  Uszkodzony konwerter, albo kable się skończyły. Jakie masz wskazania dla programów z Astry?
 • #10
  Waldii1977
  Level 9  
  Wskazania dla Astry są ok, chociaż siła ciągle nie jest duża. Np. dla ARD HD i ZDF HD siła wynosi 60% a jakość 100%, dla Sat1 siła wynosi 60% a jakość 70%.
  W momencie kiedy odłączę Astrę jakość sygnału na HotBird wzmacnia się do ok 50% (dla transpondera 11508V), natomiast siła pozostaje bez zmian (około 20%).
 • #11
  andpol 33
  Level 38  
  To wychodzi, że uszkodzony jest konwerter. Swoją drogą to ten fachowiec się nie spisał.
 • #12
  Waldii1977
  Level 9  
  A nie ma możliwości, ze tak jak on twierdzi przyczyną jest zasilacz muliswitcha, który daje np. zbyt mały prąd i przez to tłumi ten słabszy sygnał?
 • #13
  andpol 33
  Level 38  
  Sam napisałeś, że po pominięciu multiswitcha było tylko 15% siły. Jeżeli byłby uszkodzony multiswitch to Astra też by nie działała prawidłowo.
 • #14
  Waldii1977
  Level 9  
  Dokładnie tak jest - faktycznie siła ciągle była mała. Ciekawe jest tylko to, że serwisant podłączając czujnik bezpośrednio do konwertera osiągnął ponoć siłę 100%. Z tego wniosek, że albo mnie wprowadził w błąd albo jest coś innego przyczyną.
  Widzę, że jedynym rozwiązaniem jest pójście na strych do tej całej aparatury z tunerem i małym telewizorkiem i naoczne zbadanie poziomu sygnału przed multiswitchem i po wyjściu z multiswitcha. Oczywiście najpierw planuje również zbadać te parametry na końcu kabla aby mieć porównanie jak się wszystko zmienia. Zrobię to dla dolnej i górnej częstotliwości, dla obu polaryzacji i satelitów i dam znać jakie wyszły wyniki.
  Pozdrawiam
 • #15
  andpol 33
  Level 38  
  100% to nie znaczy nic. Znaczy tylko tyle, że miał miernik do bani. Siłę sygnału podaje się w konkretnych jednostkach. Ze strony Dipola:"Poziom mocy sygnału jest wyrażany w dBuV (telewizja naziemna) lub w dBm (telewizja satelitarna). Obie jednostki wyrażają względny poziom mocy. W przypadku dBuV mocą odniesienia jest moc jaka wydziela się na rezystancji 75 Om po przyłożenia napięcia 1 uV, natomiast dla dBm mocą odniesienia jest moc 1 mW."
 • #16
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  andpol 33 wrote:
  Sam napisałeś, że po pominięciu multiswitcha było tylko 15% siły

  @Waldii1977
  Jak przy quattro i multischwitchu przy sprawdzaniu tego można pominąć switcha, a co z gniazdkami w pokojach, czy co tam jest.

  Waldii1977 wrote:
  serwisant podłączając czujnik bezpośrednio do konwertera osiągnął ponoć siłę 100%

  To ten sam, co to montował - przyjechał, pomierzył, i .... - pojechał w .... ?.

  Ja tu czegoś nie rozumiem.
  Jest jakiś fachman, a Wy sami chcecie to sprawdzić - macie o tym pojęcie, wiecie, co gdzie sprawdzić, co podmienić? - dotknijcie tylko tego, a nic nie będziecie mieli.
  A DISEqC jest w tunerach włączony (we wszystkich)?.
 • #17
  Waldii1977
  Level 9  
  Witam ponownie
  Jestem winny odpowiedzi, co było przyczyną słabej siły sygnału.
  Winny był konwerter - po jego wymianie na większości kanałów mam siłę 70 a jakość 90-100.
  Szkoda tylko, że instalator, który był u mnie nie umiał wpaść na tak proste rozwiązanie i skasował mnie, za ustawienie anteny...
  Wniosek z tego jest jeden - nie każdy, kto ma profesjonalnie wyglądający sprzęt nadaje się do ustawiania anten.
  Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie podpowiedzi.