Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP4730s - Przerwany kabel zasilacza - podłączony nie ładuje

fajnymarian 04 Feb 2015 09:58 1089 8
 • #1
  fajnymarian
  Level 12  
  Witam

  Na skutek siły wyższej lub silniejszej rozerwaniu uległ kabel zasilacza po stronie niskiej.
  Tyle ze rozerwaniu uległ w miejscu wczesniejszego łączenia ,wcześniejsza awaria wtyczki. Kable od strony wtyczki i od strony zasilacza mają po trzy przewody. Za pierwszym razem , aż strach pomyśleć , metodą prób połączyłem ze sobą tylko dwa kable i wszystko działało. Bateria się ładowała. Niestety , nie sposób dojść które kable były ze sobą połączone w poprzedniej wersji. Dziś połączyłem dwa kabeli na krótko i szybciutko i się ucieszyłem bo zauważyłem że pokazała się wtyczka ładowania i ładowanie ruszyło. Zlutowałem te przewody - a tu zonk. Wtyczka ładowania jest widoczna , ale ładowanie . czyli kurosrek w środku baterii porusza się tylko kilka sekund. Potem przestaje i mimo komunikatu bateria się nie ładuje. Czy ten trzeci przewód jest konieczny , mając na uwadze że w poprzedniej mojej wersji podłączone były dwa i ładowanie działało. Podpowiedzcie co zrobić by próbując na żywym organiźmie nie zniszczyć kompa. Boję się troszkę manipulować przewodami, bo poczytałem kilka postów o podobnej tematyce , i efektem takiej manipulacji może być awaria kompa. Wszelkie sugestie mile widziane. Póki co działam na kablu , ale stan baterii to 15% i każde przeniesienie kompa powoduje jej ubywanie.
 • #2
  yogi009
  Level 43  
  Trzeci przewód jest konieczny, ale swoimi doświadczeniami może spalić ten zasilacz, ew. wejście w laptopie. Oddaj to do jakiegoś serwisu, to nie kosztuje majątku. I trzymaj kciuki, żeby jeszcze tam wszystko funkcjonowało...
 • #3
  fajnymarian
  Level 12  
  lapek działa na kablu. tak więc chyba wszystko działa. Tak z ciekawości jak mogło działać na dwóch przewodach z poprzedniej wersji któą opisałem?

  Dodano po 12 [minuty]:

  Mniemam że dość łatwo dojść do tego co z czym trzeba połączyć. Mam miernik i przedzwonienie przewodów da jasność co jest co na wtyczce. Wiem gdzie jest V na przewodach z zasilacza pozostaje opcja trzeciego kabelka. Czy on ma względem któregoś z pozostałych napięcie ? Bo jeśli działa teraz na dwóch przewodach to wystarczy zamienić któryś z nich by wrócić do stanu poprzedniego;)
 • #4
  bomi123
  Level 15  
  Pytanie jaką ma wtyczkę ten HP. Czy jest to duża beczka z bolcem w środku?
 • #5
  fajnymarian
  Level 12  
  tak. podłaczyłem dając +15.2 na bolec a +- na wtyczkę. Lapek działa , ale nie ładuje .
 • #6
  bomi123
  Level 15  
  No to niby dobrze. "+" wewnątrz beczki a "-" na zewnątrz.
  Jakie jest napięcie pomiędzy + a - ? Jakie powinno być a jakie jest.
 • #7
  fajnymarian
  Level 12  
  powinno być kole 19.7 ajest 20.2.Kiedyś latało to na dwu przewodach i ładowało , ale się zerwało i jest na 3 i nie ładuje;)
 • #8
  bomi123
  Level 15  
  Dobrze było by sprawdzić z innym zasilaczem. A czy kontrolka od ładowania baterii cokolwiek pokazuje? Można by było zmierzyć napięcie na cewce ładowania baterii.
  Być może zdarzyło się coś złego przy wyrwaniu wtyczki. Niektóre HP działają bez napięcia na bolcu, a niektórych w ogóle nie da się uruchomić. U mnie jest na bolcu przy 19V z zasilacza, 18.5V.
  Jednak jak już wspomniałeś wcześniej zabawa z zasilaniem laptopa to nic dobrego. Czasami chęć zaoszczędzenia 50zł kończy się wymianą laptopa lub płyty, ew. bardziej skomplikowaną naprawą. Dlatego w miarę dobrze jest wiedzieć co się robi, a nie z potem na czole i zaciśniętymi zębami wpinać wtyczkę do laptopa :)
 • #9
  fajnymarian
  Level 12  
  Wymieniłem cały przewód i działa