Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik diody laserowej lm358

davu 04 Lut 2015 14:06 1014 8
  • #1 04 Lut 2015 14:06
    davu
    Poziom 10  

Witam,

Zbudowałem sterownik diody laserowej (źródło prądowe) w oparciu o poniższy schemat:

W celu przetestowania do wyjścia podpiąłem rezystor 50R. Wartość prądu ustawiłem na 100mA, napięcie zasilające 10V.

Przy włączeniu zasilania (do wejścia TTL nie jest nic podłączone), a następnie podłączeniu odbiornika (rezystora) otrzymuję poniższy przebieg napięcia (mierzone na rezystorze):

Jak widać prawidłowa wartość napięcia ustawia się dopiero po pewnym czasie, wcześniej na odbiornik podawana jest maksymalna wartość napięcia.

W przypadku gdy zasilanie jest podpięte wcześniej a układ załączam za pomocą wejścia TTL napięcie na rezystorze prezentuje się następująco:

I tu pojawia się moje pytanie, jak powinienem zmodyfikować schemat aby pierwszy wykres upodobnił się do drugiego, tzn jak pozbyć się tego chwilowego skoku napięcia?

0 8
  • #2 04 Lut 2015 15:29
    Robewit
    Poziom 25  

Zmniejsz C4 lub go usuń, bo on chyba jest przyczyną takiego działania.

0
  • #3 04 Lut 2015 15:46
    trymer01
    Moderator Projektowanie

C4 jest potrzebny - zapobiega wzbudzeniu układu.
    R3 zmienić na 50-100 Ohm, R5 zbędny.

0
  • #4 04 Lut 2015 18:19
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    C4 jest potrzebny - zapobiega wzbudzeniu układu.
    Racja, ale na oko troche za duzy, moim zdaniem niepotrzebnie opóźnia działanie pętli sprzężenia zwrotnego, jak kolega davu ma oscyloskop, to może zminiejszyć C4 tak aby uzyskać szybszą reakcję układu, a jednocześnie uważać żeby nie stracić stabilności. Zanim zacznie sie zmieniać C4 trzeba zmniejszyć R3.

Cytat:
    R3 zmienić na 50-100 Ohm, R5 zbędny.
    Racja, mozna też dodać wtórnik komplementarny pomiędzy wzmacniacz a bramkę tranzystora.

0
  • #5 04 Lut 2015 18:33
    davu
    Poziom 10  

R3 zmieniłem na 47R, R5 usunąłem. Niestety nie ma istotnych zmian.
    Co do zmiany C4 to sprawdzę jak szybka reakcja jest potrzebna i zmodyfikuję odpowiednio układ.
    Co do wtórnika komplementarnego to jutro poczytam coś w tym temacie.

Teraz zauważyłem że nie uściśliłem sytuacji w poście pierwszym,
    mianowicie pierwszy wykres ma miejsce tylko wtedy gdy układ jest włączony (ma podłączone zasilanie) a następnie wpinam odbiornik (rezystor 50R).

Natomiast w przypadku odwrotnym tj. podpinam odbiornik -> podpinam zasilanie wszystko działa ok.

0
  • #6 04 Lut 2015 19:50
    trymer01
    Moderator Projektowanie

To jest normalna reakcja układu z pętlą sprzężenia zwrotnego, która potrzebuje sporo czasu na ustabilizowanie się, gdyż WO i tranzystor są przesterowane (WO nasycony dając max Uwy, tranzystor jest max otwarty).
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2416201-30.html
    W zasadzie nie ma na to sposobu, jedynie ten opisany w linku - z diodą Zenera.

0
  • #7 05 Lut 2015 13:10
    davu
    Poziom 10  

Rozwiązanie z diodą zenera przetestuje, ale jeśli dobrze rozumiem wyklucza ono także możliwość zmiennego napięcia zasilania.

A jeśliby trzymać się odpowiedniej kolejności podłączania (najpierw odbiornik potem zasilanie) to nie powinno być skoku wywołanego przesterowaniem?

0
  • #8 05 Lut 2015 13:43
    trymer01
    Moderator Projektowanie

davu napisał:
    Rozwiązanie z diodą zenera przetestuje, ale jeśli dobrze rozumiem wyklucza ono także możliwość zmiennego napięcia zasilania.

Nie jestem pewien o co kolega pyta. Proszę dokładnie czytać jego opis w tym linku. Dioda Zenera ma działać tak aby stać się obciążeniem źródła jeszcze w liniowej części jego zakresu pracy (aby nie dopuścić do nasycenia WO czy tranzystora) - u góry zakresu napięciowego, zaś poniżej tego napięcia źródło ma pracować na obciążenie zewnętrzne.
    Ten sposób z diodą Zenera jest prosty, wręcz prymitywny, ale chyba jedynie możliwy.
    davu napisał:
    A jeśliby trzymać się odpowiedniej kolejności podłączania (najpierw odbiornik potem zasilanie) to nie powinno być skoku wywołanego przesterowaniem?

Wtedy również będą skoki wywołane przez czasy opóźnień WO i tranzystora, ale wyraźnie mniejsze.

0
  • #9 05 Lut 2015 15:12
    jarek_lnx
    Poziom 43  

No tak jak zwykle dostaliśmy niepełne i błędne informacje przez co rozwiązujemy inny problem niż ten który trapi autora tematu :) Poprzednia moją odpowiedź możesz uznać za nieaktualną.

Cytat:
    W zasadzie nie ma na to sposobu, jedynie ten opisany w linku - z diodą Zenera.
    Sposób zawsze się znajdzie, problem polega na tym że gdy brak obciążenia wzmacniacz się nasyca i bramka tranzystora ładuje się do maksymalnego napięcia, wyjście z tego stanu trwa długo, modyfikując parametry pętli sprzężenia zwrotnego można ten proces przyśpieszyć ale nie można usunąć.

Zeby problem usunąć można dać wstępne obciążenie (dioda Zenera) lub układ który wykryje odłączenie obciążenia i uniemożliwi osiągnięcie dodatniego nasycenia, proponuję sprawdzić czy napięcie na drenie wynosi 0V jeśli tak podać napięcie na wejście wzmacniacza które nasyci go w przeciwną stronę, wtedy przy podłączeniu obciążenia układ wystartuje jak przy podłączeniu całego zasilania.

0