Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przykrycie kolektorów słonecznych w domu

michalbaran12 04 Feb 2015 14:20 27276 28
    michalbaran12
    Level 10  
    Witam!
    Potrzebuje pomocy, ponieważ mam w domu aż trzy panele kolektorów słonczych do podgrzewania wody. Ale chciałbym przykryć jeden lub dwa, żeby aż dużo wody nie podgrzewać w lecie. A nie mogę jednego zdemontować ponieważ to było z dofinansowania i przez 10 lat jestem tylko użytkownikiem.
    kudłaty79
    Level 15  
    Witam są sterowane elektryczne rolety na kolektory . Nie ingerujesz w instalacje .
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Można zakleić jakąś jasną folią lub tkaniną. Większość kolektorów ma funkcję zrzucania ciepła nocą.
    Pytanie jeszcze ile osób korzysta z ciepłej wody. Na pewno nie wykorzystasz zagrzanej wody?
    Kolektory jak osiągną temperaturę w zasobniku się wyłączą i rozgrzeją do koło 160*C. Więcej nie złapią. Nie jest to strasznie groźne dla nich. Jedynie płyn solarny może szybciej stracić swoje właściwości.
    michalbaran12
    Level 10  
    Rolety są bardzo fajnym rozwiązaniem ale drogim. Nie wykorzystujemy bo w domu jest aż 5 osób i miałem w tamtym roku taka sytuacje że prawie gotowana. I nie chciałbym żeby przegrzać kolektorów.
    jack63
    Level 43  
    piracik wrote:
    Kolektory jak osiągną temperaturę w zasobniku się wyłączą i rozgrzeją do koło 160*C. Więcej nie złapią.

Zakładam, że autor tematu ma kolektory płaskie?
    To zależy od temp. stagnacji i jest pewien sposób wyznacznikiem jakości kolektora.
    Te najlepsze osiągają więcej niż 160 oC.
    A temp wyłączenia pompy określa sterownik, jezel w ogóle taką funkcjonalność posiada, podobnie jak wychładzanie nocne, które z resztą jest mało skuteczne gdy wyjedziemy na wakacje.
    michalbaran12 wrote:
    Rolety są bardzo fajnym rozwiązaniem ale drogim.

Najtańszy jest jasny kocyk :D
    Może pomyślisz o roletach z napędem "ręcznym" , coś w stylu rolet okiennych?
    Ja myślałem o zrobieniu rolet napędzanych siłownikiem do przepustnic wentylacyjnych ze sprężyną powrotną. Fajna sprawa gdy zabraknie prądu a nie mamy UPSa. Jednak pomysł "w trakcie realizacji" :D
    michalbaran12
    Level 10  
    Kolektory są płaskie. Ale ja nie mam tych paneli na dachu tylko z boku budynku. Więc kocyk jasny to najlepszy pomysł. Ale jaki był by koszt tych rolet o napędzie ręcznym? Taki orientacyjny. Bo jak dowiadywałem się z tym napędem elektrycznym to połowę tego co zapłaciłem za solary.
    Ale jeszcze mam takie pytanie jak jest z tym zakrywaniem paneli? Bo z tego co rozmawiałem z tymi co montowali to mówili o zakrywaniu jednego panela całego? A jak ktoś innych przyjechał na wymiane sterownika bo po tygodniu się zepsuł to zapytałem o przykrywanie to mówił, że lepiej jest przykrywać te aż trzy panele tyle samo, bo to że jeden grzeje a drugi nie i się psuje.
    I jednym słowem zgłupiałem
    gaz4
    Level 33  
    Proponuję kupić rolkę aluminiowej taśmy samoprzylepnej. Jest względnie tania i będzie dużo trwalsza niż kocyk itp. Moim zdaniem lepiej zacieniać wszystkie kolektory po kawałku. Taka taśma daje bardzo duże możliwości, można zacienić w całości, zostawić prześwity między pasami taśmy itp. A jakby co da się w miarę łatwo odkleić.
    jack63
    Level 43  
    gaz4 wrote:
    Proponuję kupić rolkę aluminiowej taśmy samoprzylepnej. Jest względnie tania i będzie dużo trwalsza niż kocyk itp.

No nie wiem? Zależy jaka taśma i jaki kocyk. U solarowców "kocyk" jest synonimem zasłony na solary płaskie. Czy to będzie plandeka (jasna!) czy kawał obrusu czy folia AL to mniej istotne. Chodzi o to aby dało się to łatwo położyć. Łatwo zdjąć i aby byle wiaterek tego nie porwał. Ma zasłonić od promieniowania słonecznego w sytuacji gdy nie możemy zapewnić odbioru ciepła z solarów. Tylko tyle i aż tyle.
    Osobiście jakbym miał odklejać tą folię po wyjeździe wakacyjnym, to ... trochę bym się wkurzył. Tym bardziej że folia nawet ta grubsza, łatwo się targa i po działaniu czasu i ciepła klej może być trudny do usunięcia. Jak solary są na poziomie gruntu, to można je nawet czymś łatwo zmywalnym (byle nie zmywalnym wodą, bo deszcz) pomalować.
    Ogólnie zakrywamy tym co mamy pod ręką i na co nas stać. Trzeba zwracać uwagę na deszcz i wiatr (szczególnie).
    Najbardziej eleganckim, ale i najdroższym, sposobem są rolety. Szczególnie gdy solary są na dachu. Trzeba szukać rolet z "napędem " ręcznym i prowadnicami z boków (!) aby wiatr nie mógł się wcisnąć pod spód materiału rolety i jej nie zerwać.
    Ceny rolet są chore, szczególnie przy tak dużych wymiarach, więc należało by szukać producenta zakupić tylko "napędy" i coś rzeźbić lub rzeźbić od zera. :cry:
    Innym sposobem chronienia solarów może być odebranie ciepła i wypuszczenie go w "kosmos". Wymaga to jednak przynajmniej zapewnienia prądu dla min. jednej pompy (a może dwóch) co już jest wyzwaniem, gdy "elektrownia zastrajkuje".
    Ja próbowałem odebrać ciepło z zasobnika "wstecznie" przez wężownicę kotła gazowego i wpuszczenie go w CO.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2528187.html
    gaz4
    Level 33  
    Taśma alu na wakacje raczej się nie sprawdzi, ale na kilka lat jak najbardziej. Ja preferuję firmy Tesa, jest bardzo wytrzymała, dobrze trzyma, a mimo to można ją łatwo odkleić gdy zajdzie taka potrzeba. Jednak zamiast zaslaniać może warto zastanowić się nad zmianą kąta ustawienia. Po przekręceniu na 60-75 stopni kolektor latem zbierze zdecydowanie mniej energii względem 30-45 stopni. W dodatku zimą da znacznie więcej ciepła co poprawi jego całoroczną sprawność i skróci czas amortyzacji. Jeżeli jest taka możliwość, to jest zdecydowanie lepsze od zaslonięcia jednego kolektora.
    jack63
    Level 43  
    @gaz4 Nie obraź się, ale Twoje rady, choc jak najbardziej prawdziwe i słuszne są ....nie możliwe do praktycznej realizacji.
    Weźmy folię. Jak mam zalepić folią kolektory na kilka lat to po co je w ogóle kupować i montować. Przecież to absurd.
    Z ta zmianą kąta jest już lepiej. Pasowało by to zrobić i u mnie ale trzeba by dorobić konstrukcję. Przedłużyć rury i ...modlić się aby to nie odleciało z wiatrem.
    To jest słuszna optymalizacja a nie zabezpieczenie. Z resztą przy wyjeździe wakacyjnym nieskuteczne.
    Zasłanianie jednego kolektora to już zupełny bezsens. Dość że się napracujemy to i tak przy braku odbioru nastąpi stagnacja nawet gdy jest prąd. A czy będzie w jednym kolektorze czy w dwóch wsio ryba. Jeżeli glikol ulegnie dekompozycji czy innemu "uszkodzeniu", to i tak trzeba go wymieć jak twierdzą niektórzy.
    Sam jestem ciekaw co się temu glikolowi dzieje i dlaczego mam go w takiej sytuacji wymieniać lub po X latach? Co stracę jak ...nie wymienię??? Ciekawe.
    gaz4
    Level 33  
    Autorowi watku latem przegrzewa się woda i to do niego są skierowane rady, a nie do osób udających się na wakacje :) I nie pisałem o folii aluminiowej, lecz o samoprzylepnej tasmie aluminiowej. Ta trzyma naprawde bardzo dobrze - kilka, może nawet kilkanaście lat powinna wytrzymać. Za 20 zł można kupić rolkę Tesy co IMHO w zupełności wystarczy. Gdybym miał podobny problem, to właśnie taśma aluminiowa byłaby na pierwszym miejscu wśród rozważanych opcji. Oczywiście o ile nie byłaby możliwa zmiana kąta ustawienia, bo to daje najwieksze korzyści.
    User removed account
    User removed account  
    jack63
    Level 43  
    Walker29 wrote:
    Będziesz miał albo kisiel w rurach, albo glikol się rozwarstwi i oddzieli się z niego woda, która może zamarznąć.

Dzięki za inf. Dobry wstęp do "studiowania" glikoli.
    gaz4 wrote:
    I nie pisałem o folii aluminiowej, lecz o samoprzylepnej tasmie aluminiowej.

Czyż taśma nie jest folią na czymś tam? :D
    Wciąż nie mogę dojrzeć sensu w zaklejaniu tą taśmą solara. Chyba prościej go ... obrócić na "lewą" stronę. :D
    kudłaty79
    Level 15  
    Mogę się zapytać o to jakiej firmy kolega ma panele . A tak poza tym jak się przegrzewają koledze to proponuje włączyć tryb wakacyjny albo z ręki wejść w tryb wychładzania wody poprzez panele w nocy .

A dlatego pytamy o firmę bo np. panele firmy hewalex są pokryte warstwą antyodblaskową i trzeba uważać z takim " oblepianiem" kolektora bo są dość delikatne.
    gaz4
    Level 33  
    Owszem, taśma to zwykła (choć nieco grubsza niż kuchenna) folia aluminiowa. Ale bez obaw, jest bardzo wytrzymala. Robiąc kolektor z poliwęglanu komorowego górną część okleiłem taśmą aluminiową bo tak zalecają w inst. użytkowania. Nie była to Tesa, lecz jakaś chałupnicza produkcja wyjątkowo marnej jakości (ale za to niskiej cenie). Minęly dwa lata, a trzyma tak jakbym przykleił ją wczoraj.

Jest jeszcze jedna możliwość ktorej nikt jeszcze nie podał. Można zwiększyć pojemność bojlera. Ew. próbować przy pomocy innego bojlera chłodzić ten podpięty do kolektorów. Nie za bardzo znam się na hydraulice, ale obieg cyrkulacji powinien wystarczyć do tego celu? Jednak wydajniejszy byłby uklad gdzie drugi bojler mialby wężownicę i byłby podpiety do wodociągów przed głównym. Natomiast wężownica dodatkowego bojlera byłaby dołączona szeregowo za dotychczasowym. Reszta (np. położenie czujników temp.) bez zmian. Po takim połączeniu glikol z kolektora byłby wychładzany w dodatkowym bojlerze. Ponieważ do kolektorów dochodziłby zimniejszy to pobierałby z nich więcej energii zabezpieczając przed przegrzaniem. Na dodatek ten układ zwiększyłby wydajnośc kolektorów. Mam nadzieję, że nie walnąłem się w analizie dzialania takiego układu lub czegoś nie przeoczyłem. IMHO powinno działać bezbłednie.
    kudłaty79
    Level 15  
    Witam. Ok można robić wiele schematów łącznie z układem z tzw zrzutem nadmiaru na inny zbiornik i sterowniki są też odpowiednie do tego, z takim zbiornikiem jak z każdym w układzie z cwu jest problem z tym po pierwsze każdy niewiadomo jaki zbiornik ma ograniczoną pojemność cieplną po drugie czasem ten drugi zbiornik musimy przegrzać aby wybić bakterie Legionelli z instalacji szczególnie tam gdzie jest możliwy przestój wody .

No i koszt instalacji i miejsce w kotłowni .
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Po kiego kombinować z zakrywaniem solarów. Powietrzna pompa ciepła załatwi wszystkie Wasze problemy. Do tego taniej; od samego początku :)
    jack63
    Level 43  
    mirrzo wrote:
    Powietrzna pompa ciepła załatwi wszystkie Wasze problemy.

A przysporzy innych. Znam te urządzenia i wiem co może się stać. O trwałości sprężarek lepiej nie dyskutować.
    Z tym taniej to już mocno przesadziłeś.
    Po za tym po co mi PC gdy mam kocioł gazowy?
    Przy solarach za 20W mocy pompy mam przy dobrym słoneczku 4kW mocy grzewczej. Policz sobie COP to się zdziwisz.
    PC to dobre rozwiązanie, ale nie w tej sytuacji.
    mirrzo

No niestety, ale PC działa niezależnie od jakości słońca na nieboskłonie. Zatem wystarczy jej tylko temperatura. Tu masz wykresy osiąganych wartości przez pompy jednego z producentów:
    Przykrycie kolektorów słonecznych w domu
    Po co więc martwić się o płyn solarny, stagnację i inne tzw. szczegóły z eksploatacją. Zauważ, że jest sporo użytkowników kotłów gazowych, którzy poszukują innego rozwiązania na podgrzewanie wody użytkowej. To jest właśnie inna alternatywa - tańsza od samego początku, czyli na poziomie inwestycji.
    jack63
    Level 43  
    Znowu wchodzimy w temat o wyższości świąt.... Niech Ci będzie.
    Te wykresy to chyba nie dla mnie, bo je znam nie co do szczegółów dla danego producenta, ale w zarysie, bo dotyczą zjawisk termodynamicznych nie do przeskoczenia.
    Jak już je podajesz, co się chwali, to postaraj się o takie wykresy uwzględniające wilgotność powietrza, wlatującego "do" parownika.
    COP dla mojego solara nie policzyłeś, więc podam: 200!! Mam tradycyjną pompę, nieelektroniczną. Niestety za dużą. Wystarczyła by maluteńka pompa na prąd stały zasilana z panela słonecznego. Wtedy COP dążyło by do nieskończoności! Jednak koszty takich pomp i paneli są chore, co muszę przyznać.
    JAk pisałem. Sens montowania PC przy kotle gazowym jest żaden. Koszty grzania CWU w G12 są większe niż dla gazu więc odpada. Po co inwestować w coś co prawie nie daje oszczędności? Aby się pochwalić?
    Natomiast koszty inwestycyjne solarów są porównywalne do PC w dłuższym okresie.
    Mówię o rozsądnym zakupie, wkładzie pracy własnej oraz dopłacie. Pompa też wymaga i to bardziej, fachowego montażu i fachowej(!) konserwacji. Tu przy problemach byle chłopek sobie nie poradzi.
    Natomiast niezawodność i trwałość solarów jest o niebo wyższa.
    PC wymaga, jak kocioł, przeglądów. Szanse na ucieczkę czynnika czy inną usterkę spore. Wymiennik DZ jaki by nie był wymaga obsługi. Wodę dogrzejesz do max ok 55 oC więc przegrzewu nie zrobisz.
    Można tak wymieniać zady i walety pół dnia. Ocena sytuacji nie jest jednoznaczna bo bardzo zależy od indywidualnych (!) warunków.
    mirrzo

jack63 wrote:
    Sens montowania PC przy kotle gazowym jest żaden.

A co z gazem płynnym ?
    Co z urlopem i każdym weekendem ? Fakt, można kazać teściowej się pluskać pod naszą nieobecność; niech ma, a co tam ;)
    jack63
    Level 43  
    mirrzo wrote:
    Co z urlopem i każdym weekendem ? Fakt, można kazać teściowej się pluskać pod naszą nieobecność; niech ma, a co tam

A jaki to ma związek z PC i kotłem gazowym???
    Prędzej dotyczy solarów. Pomysł taki był realizowany "po rodzinie". Ja nie muszę z niego korzystać.
    Czy wiesz jak czysta była teściowa (nie moja) po powrocie rodziny z wakacji? :D
    Nie wiem co ma gaz płynny do rzeczy. Jaśniej proszę.
    karolw15
    Level 1  
    Witam,
    ja miałem podobną sytuację na domu. Jak składałem wniosek o dofinansowanie do solarów to wpisałem, że w domu będzie mieszkać 5 osób. W związku z tym zamontowali mi 3 panele na dachu. Obecnie w domu mieszkają 2 osoby i w lato woda w zbiorniku się przegrzewa, a pompa pracuje prawie cały czas. Dach jest stromy, więc zasłanianie paneli nie wchodziło w grę. Nie wiedziałem co zrobić i poszukałem fachowców.Projektant z Silesia Service Group doradził mi, aby wykorzystać moc solarów do podgrzewania wody basenowej.W sumie pomysł ciekawy, jako że mam mały basenik 2x4m w ogrodzie.Przekonali mnie, zleciłem im montaż instalacji. W lato byłem zadowolony, gdyż była i ciepła woda w kranie i letnia woda w basenie. A od jesieni odcinam instalację basenową zaworem, żeby mi ciepło nie uciekało. Ogólnie jestem zadowolony, choć musiałem wydać 2 tys. zł na modyfikację instalacji. To też jest jakieś rozwiązanie problemu.

Pozdrawiam
    jack63
    Level 43  
    karolw15 wrote:
    musiałem wydać 2 tys. zł na modyfikację instalacji.

Ciekawe na czym ta "modyfikacja" polegała?

Co mają zrobić ci, którzy basenu nie mają? Wybudować?

Masz specyficzną sytuację - basen. Jednak przy braku prądu i ona nie pomoże.
    noswer
    Level 10  
    Witam, wiem że temat archeologiczny - jednak problem aktualny - chcialem prosić w ramach burzy mózgów o podpowiedź czy pomysł który przyszedł mi do głowy ma sens - mianowicie osłonięcie kolektora mata termiczna na szybę samochodową - maksymalny wiar jaki znalazłem to 255x100 co pokryło by mi ponad 95% kolektora.
    Pytanie do was szanowni koledzy i (być może kolezanki) czy ten pomysł ma jakąś wadę której nie widzę?
    Dodam że planuje dodatkowe 3 mocowania boczne.
    Pozdrawiam
    jack63
    Level 43  
    noswer wrote:
    Pytanie do was szanowni koledzy i (być może kolezanki) czy ten pomysł ma jakąś wadę której nie widzę?

Wiatr....
    Można położyć cokolwiek nieprzezroczystego, byle wiatr nie dostał się między pokrycie a szybę kolektora.
    noswer
    Level 10  
    jack63 wrote:
    noswer wrote:

Wiatr....
    Można położyć cokolwiek nieprzezroczystego, byle wiatr nie dostał się między pokrycie a szybę kolektora.

Czyli sugerujesz więcej montaży bocznych - ok przemyśle - co do tego że może być to cokolwiek to jest jednak sugestia koloru + powinien to być materiał raczej nie czuły na warunki atmosferyczne
    Na początku myślałem o zwykłym prześcieradle z gumką... Ale chyba jednak osłona będzie lepsza.
    Akbi100
    Level 2  
    tak sobie myślę, czy może, ekran projektora, nie był by, dobrą opcją, albo rolety reklamowe, nie znam, fachowej nazwy.