Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozcieńczanie bazy i lakieru bezbarwnego

wsk175byadrian 04 Lut 2015 20:30 13881 10
  • #1 04 Lut 2015 20:30
    wsk175byadrian
    Poziom 9  

Witam :D
    Mam kilka pytań :D
    W przyszłym tygodniu chcę lakierować samochód.
    Nie wiem jak rozcieńczać lakier bazowy i bezbarwny.
    Czy te lakiery rozcieńcz się tak samo jak farbę akrylkową?
    Czyli kupuje się odpowiedni kubeczek(pojemnik) I tam są linie
    A,B i C oraz proporcje np 1:1
    A-farba
    B-utwardzacz
    C rozpuszczalnik...
    Czy lakier barowy i lakier bezbarwny rozcieńcz się tak samo?
    Jesli nie to jak?

0 10
  • #2 04 Lut 2015 21:08
    pusty20
    Poziom 22  

Bazę zostaw w spokoju bo dorobiona będzie gotowa do użycia.
    Bezbarwny tak żeby Ci się nie polał zanim zaschnie.

1
  • #3 04 Lut 2015 21:29
    manta
    Poziom 39  

pusty20 napisał:
    Bazę zostaw w spokoju bo dorobiona będzie gotowa do użycia.
    Bezbarwny tak żeby Ci się nie polał zanim zaschnie.

Ty raczej nie malowałeś zbyt dużo...
    Tam gdzie kupiłeś lakiery , w zależności od zamówienia, producenta, typu lakieru i konsystencji, powinni Ci dać recepturę i co ważne, odpowiednie rozcieńczalniki. Zasada jest taka, aby używać składników tego samego producenta.

0
  • #4 05 Lut 2015 17:49
    wsk175byadrian
    Poziom 9  

Tak,ale jak mam te lakiery rozcieńczać?
    Sprzedawca napisze mi jakąś proporcję i co mam dalej robić?

3
  • #5 05 Lut 2015 18:50
    manta
    Poziom 39  

manta napisał:
    producenta, typu lakieru i konsystencji, powinni Ci dać recepturę

Więc co mam Ci napisać? Sikkens baza 50/50 z rozpuszczlnikiem, Du point ma swoje proporcje. Klar 50/30/20%. Ale to są przykładowe proporcje. Nie wiem jakiego producenta masz lakier.

1
  • #6 05 Lut 2015 19:09
    wsk175byadrian
    Poziom 9  

Po prostu chcę wiedzieć jak to się rozcieńcza.
    Czyli mam rozumieć że każdy producent bazy i klaru ma swoją "metodę" rozcieńczania?
    Myślałem że te "farby" rozcieńcza się tak samo jak akryl ( każdy akryl rozcieńcza się tak samo,kupuje się odpowiedni pojemnik i są tam nadrukowanie proporcje itd)

0
  • #7 05 Lut 2015 19:35
    manta
    Poziom 39  

No to się myliłeś, to producent określa proporcje i nie ma jednolitych. Kiedyś w dobie lakierów syntetycznych, czyli takich które głównie żelowały poprzez odparowanie rozpuszczalnika, stosowało się specjalne lejki pomiarowe, zwane potocznie kubkami. Obecnie lakiery finalne, to substancje chemoutwardzalne, więc każdy producent ustala sam proporcje na bazie składników. Dochodzą do tego np. rozcieńczalniki do cieniowania lub zaprawek i te stosujemy w całkiem innych proporcjach. Ale to już wyższa szkoła jazdy.

0
  • #8 05 Lut 2015 19:38
    Cowboy zagrabie
    Poziom 26  

Miałem zdarzenie w sklepie pod szyldem "D`Point" reklamowałem dorobiony kolor, ponieważ był o dwa tony ciemniejszy. Pierwsze pytanie jakie zadał mi sprzedawca brzmiało ile dałem rozcieńczalnika. Moja odpowiedź brzmiała: do lepkości roboczej (ok.6-7sekund wg kubka forda) więc wyszło ok 12% ponieważ malowałem w temp ok 17*C. Zostałem wyśmiany i reklamacja nie została uwzględniona ponieważ D`Point zaleca 20%rozpuszczalnika a jego ilością można (cyt. sprzedawcy) zrobić 20 odcieni. hehe. No cuż może jeszcze nie wszystko wiem o lakierowaniu. Poszedłem do konkurencji i dorobiłem bazę jeszcze raz, przy tym samym rozcieńczeniu weszło jak złoto, bez zapyłek.
    Generalnie bazując na swoim doświadczeniu, po zamieszaniu drewnianą szpatułką lakier powinien ściekać z niej ciągłym strumieniem ok 1-1-5 sekundy a potem kapać. wtedy układa się bez skórki pomarańczowej. Oczywiście pierwsza warstwa zwilżająca, następne, mokro na mokro do pełnego pokrycia. warstwy jak najgrubsze, ale tak by nie popłynęły frędzle.
    Bazy metaliczne drobnoziarniste (szczególnie w znacznych rozcieńczeniach) maluję na dużym rozproszeniu dyszy, aby nie powstawały cienie między zakładkami.

3
  • #9 05 Lut 2015 19:43
    wsk175byadrian
    Poziom 9  

Więc najlepiej będzie żebym pogadał ze sprzedawcą i on mi wytłumaczy jak rozcieńczyć kupiony klar i bazę. Co wy na to?

1
  • #10 05 Lut 2015 19:49
    Cowboy zagrabie
    Poziom 26  

Jak trafisz na uprzejmego sprzedawcę, to nawet skseruję ci kartę katalogową produktu. W niej jest wszystko co powinieneś wiedzieć o sposobie aplikacji materiału.

1
  • #11 05 Lut 2015 20:06
    wsk175byadrian
    Poziom 9  

Obym trafił :D
    Dzieki za pomoc,jak coś to będę pisał :D
    Pozdr

0