Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sprawdzenie kolejności żył kabla HDMI - urwana wtyczka

darcio0 04 Lut 2015 21:13 1668 8
  • #1 04 Lut 2015 21:13
    darcio0
    Poziom 8  

Witam wszystkich rzadko tu zaglądam z braku czasu, ale może ktoś z forumowiczów mi pomoże. Wiem, że o HDMI napisano już prawie wszystko i coś takiego jak google, ale mój problem z kablem hdmi jest nietypowy.
    Mianowicie kolega ma położony kabel hdmi w podłodze pod płytkami pomiędzy tunerem sat, a telewizorem fabrycznie schowanym za lustrem i wmontowanym w ścianę na stałe. No i niestety małe chińskie rączki się nie postarały i rozpadła się jedna końcówka (wtyk) hdmi. Nie było możliwości "odczytania" kolorystyki żył. Przelutowałem już z 5 razy i niestety nie udało mi się trafić na właściwą kolejność. Nie mam dostępu do drugiego wtyku i nie mogę wydzwonić kolejności. Czy jest jakiś klucz na podstawie którego można by było sprawdzić gdzie co podlutować z tych 19 żył (tak naprawdę z 18 bo 19ta czerwona na 18pin to pewniak)? Czy na przykład można to jakoś pomierzyć lub może ktoś z Was miał już do czynienia z takim problemem i sobie poradził? Wiem, że jest wiele kabli hdmi i tak naprawdę nie ma standardu kolorystycznego i w tym kłopot. Co wiem na pewno to jest to wersja 1.4 z przed 2 lat i kupowana w DIPOLU o ile pamiętam to producent chińczyk chyba signal. Może ktoś miał już taką wtyczkę rozebraną i spisał co na który PIN?
    Za każdą sugestię i pomoc wielkie dzięki
    pozdawiam

0 8
  • #2 05 Lut 2015 19:40
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Może to pomoże:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/HDMI
    Są tam opisane piny i co tam jest.
    A jak sprawdzić, jaki kabel gdzie idzie - to jedynie co mi do głowy przychodzi, to kupić najtańszy kabel HDMI, i poobcinać wtyczki... - licząc, że w tym rozwalonym kablu będzie tak samo.

0
  • #3 05 Lut 2015 20:02
    intenso
    Poziom 38  

A ja myślę żeby kupić tani kabel HDMI nie psuć go tylko z jednej strony przyłożyć miernik do któregoś z pinów a z drugiej strony sprawdzić gdzie wychodzi napięcie.
    Wtedy będziemy wiedzieli w jaki sposób piny są ze sobą połączone, czy jakos na przemian czy odbicie lustrzane.
    Następnie wziąć popsuty kabel przyłożyć do pinu np 1 w dolnym rzedzie od lewej w sprawnym wtyku i sprawdzić który to przewód, jak już zlokazujemy który przewód to wtedy w sprawnym przewodzie sprawdzamy ten sam pin co w sprawnym wtyku zepsutego kabla np sprawdzamy pin nr1 w dolnym rzędzie od lewej patrzymy który to pin po drugiej stronie kabla sprawnego i kabelek który wcześniej zlokalizowaliśmy lutujemy pod ten pin który jest w sprawnym kablu po drugiej stronie.

Nie wiem czy ze zrozumieniem to opisalem ale naprawde się staralem.

0
  • #4 05 Lut 2015 20:07
    sosarek
    Poziom 43  

intenso napisał:
    A ja myślę żeby kupić tani kabel HDMI nie psuć go tylko z jednej strony przyłożyć miernik do któregoś z pinów a z drugiej strony sprawdzić gdzie wychodzi napięcie.
    Wtedy będziemy wiedzieli w jaki sposób piny są ze sobą połączone, czy jakos na przemian czy odbicie lustrzane.
    Następnie wziąć popsuty kabel przyłożyć do pinu np 1 w dolnym rzedzie od lewej w sprawnym wtyku i sprawdzić który to przewód, jak już zlokazujemy który przewód to wtedy w sprawnym przewodzie sprawdzamy ten sam pin co w sprawnym wtyku zepsutego kabla np sprawdzamy pin nr1 w dolnym rzędzie od lewej patrzymy który to pin po drugiej stronie kabla sprawnego i kabelek który wcześniej zlokalizowaliśmy lutujemy pod ten pin który jest w sprawnym kablu po drugiej stronie.

Jest to też jakaś opcja - a na przeszłość dla potomnych - jeśli macie zamiar zabudowywać kable to umieszczajcie je w rurkach, korytkach, peszlu - wtedy ZAWSZE jest możliwość wymiany/dołożenia.

0
  • #5 05 Lut 2015 20:14
    intenso
    Poziom 38  

Myślałem że jest to nie do zrozumienia co napisałem.

0
  • #6 05 Lut 2015 20:16
    sosarek
    Poziom 43  

@intenso Chodzi Ci o to by przedzwonić kabel z jednej i drugiej strony by móc sprawdzić czy kabel jest prosty czy też występują jakieś zmiany na pinach - chyba że źle rozumuję ;)

0
  • #7 05 Lut 2015 20:22
    intenso
    Poziom 38  

To też, ale bez sprawnego kabla nie da się tego zrobić, nie zlokalizujemy który kabel pod który pin.

0
  • #8 06 Lut 2015 07:23
    darcio0
    Poziom 8  

sosarek napisał:
    intenso napisał:

Jest to też jakaś opcja - a na przeszłość dla potomnych - jeśli macie zamiar
    zabudowywać kable to umieszczajcie je w rurkach, korytkach, peszlu - wtedy ZAWSZE jest możliwość wymiany/dołożenia.

Tak masz całkowitą rację, ale w tym przypadku jest jeszcze fabrycznie schowany telewizor za lustro wklejone w ścianę. Więc i tak kabelek w kanale nic nie daje bo do złączy w TV nie ma dostępu.
    Pozostałym dziękuję za duże wsparcie i porady. W między czasie też wpadłem na pomysł z tanim kabelkiem hdmi a, na dodatek też producent taki sam czyi signal i po przecięciu go i może trafię nawet na taką samą kolorystykę. Jak to sprawdzę to odpiszę.
    pozdrawiam
    PS. na razie "kicha" kupiłem kabelek signala i zonk tutaj jest zgodnie z opisem dla hdmi 1.4 i zgodnie z kolorystyką. A mój kabelek ma 5 par, gdzie każda ma folię w takim samym kolorze, tylko żyły gorące ma w różnych kolorach: czerwona, niebieska, zielona, brązowa, czarna. Spróbowałem połączyć na zasadzie kolor folii - kolor żyły. Ale nic z tego zamiast tego wyświetla mi na TV info brak sygnału sprawdź kabel. Natomiast po odłączeniu wtyczki od tunera mam info nie podłączono kabla. Będę próbował dalej, jak mi się uda to dam znać, a jakby ktoś miał jakieś sugestie chętnie sprawdzę.

0
  • #9 13 Lut 2015 19:51
    darcio0
    Poziom 8  

Jeszcze raz dziękuję za wszelką pomoc.
    Rozwiązałem wreszcie problem, poniżej zamieszczam rozpiskę kolorów, która dotyczy tylko hdmi produkcji SIGNAL - może się komuś przydać na przyszłość.
    1. czerwony
    2. masa od czerwony
    3. biały od czerwony
    4. brązowy
    5. masa od brązowy
    6. biały od brązowy
    7. biały od niebieski
    8. masa od niebieski
    9. niebieski
    10. zielony
    11. masa od zielony
    12. biały od zielony
    13. żółty
    14. biały od czarny
    15. biały
    16. pomarańczowy
    17. masa od czarny
    18. czerwony +
    19. czarny

Należy jednak pamiętać, że może być odwrócona kolejność w parach - czyli czerwona z białą w jednym oplocie. A wtedy zostaje szukanie na ślepoale to już znacznie mniej kombinacji. Acha i co par w oplocie to czarna jest pewniak i biała jest pewniak.
    pozdrawiam i temat do zamknięcia

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo