Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trudności z zaliczeniem sprawozdań z elektrotechniki - coś mi nie wychodzi...

gostffe 04 Lut 2015 22:50 1635 2
  • #1 04 Lut 2015 22:50
    gostffe
    Poziom 6  

Witam, na początku chciałbym zaznaczyć, że kontakt z elektrotechniką zacząłem po raz pierwszy na studiach jestem aktualnie na pierwszym roku na kierunku informatycznym a elektrotechnikę wrzucili mi żeby program nauczania nie miał luk, niestety nasz doktor z góry założył że każdy był w technikum elektronicznym i nie tłumacząc niczego kazał robić układy, i tu zaczynają się schody kończąc na oddaniu sprawozdań. Czy ktoś może mnie nakierować dać jakieś wskazówki jak wykonać bądź poprawić poniższe zadania?

Badanie charakterystyki diody stabilizacyjnej i prostego stabilizatora napięcia

Zadanie 1

Wykonać pomiar charakterystyki diody w kierunku przewodzenia.Napięcie z zasilacza zmieniać w zakresie napięć 0-5V. Pomiar prądu na rezystorze 100Ω.

tutaj próbowałem to zrobić w symulatorze bo na laborkach nie nadążamy z obliczeniami a tematy lecą dalej, choć nie mam pewności czy dobrze podpięte a jeżeli chodzi o ten wolny amperomierz to podpinałem na zmianę z voltomierzem z tego względu ze program jest wersją demo i duże schematy mi nie chcą wejść

pomiary mi wyszły w ten sposób choć pewnie źle :

być może nie do końca opisałem poprawnie wyniki.

Zadanie 2

Wykonać pomiar charakterystyki wstecznej (zaporowej) diody.Napięcie z zasilacza zmieniać w zakresie napięć 0-12V. Pomiar prądu na rezystorze 100Ω.

moja próba odtworzenia schematu:

a tutaj pomiary, linie się trochę popsuły przy kopiowaniu ale to mały detal:

Zadanie 3

Równolegle do diody dołączyć potencjometr 1kΩ. Zmieniając jego wartość w zakresie od 0-1kΩ co ok. 100Ω, zmierzyć napięcie wyjściowe oraz prąd na rezystorze pomocniczym. Napięcie z zasilacza ustawić na 12V.

próba odtworzenia:

i jej pomiary:

Zadanie 4

Ustawić na potencjometrze rezystancję 100Ω, Zmieniać napięcie zasilacza od 0 do 12V. Zmierzyć napięcie wyjściowe i prąd na rezystorze pomocniczym.

Niestety tego jeszcze nie zrobiłem jestem w trakcie.
    Jednak najtrudniejsza jest część obliczeniowa nie mam pojęcia jak się zabrać w miarę możliwości Prosiłbym o jakiś przykład z podanymi poniższymi wzorami co podstawić do czego zwłaszcza w zad 3 i 4 bo nigdzie nie mogę znaleźć jak użyć podane wzory przy diodach. A oto te poniższe instrukcje do sprawozdania.

Opracowanie wyników

1. Na podstawie pomiarów z zadań 1 i 2 wykreślić charakterystyki diody w kiernku przewodzenia i zaporowym ID=f(UD)
    Wyznaczyć napięcie na diodzie dla prądu 5mA (dla obu kierunków)i
    Obliczyć rezystancję dynamiczną diody dla kierunku zaporowego

rd = ΔUD/ ΔID przy prądzie ID = 10mA

2. Na podstawie pomiarów z zadania 3 wykreślić charakterystykę stabilizatora UD=f(Iobc) (Iobc - prąd płynący przez potencjometr - obliczyć z prawa Ohma)

Wyznaczyć zakres poprawnego działania stabilizatora (stabilizacja napięcia wyjściowego) .
    Wyznaczyć prąd płynący przez diodę ( I prawo Kirchhoffa), potencjometr i rezystor.

Obliczyć rezystancję wewnętrzną stabilizatora

rw = ΔUD/ ΔIobc przy prądzie Iobc = 10mA

Porównać z rezystancją dynamiczną diody.

3. Na podstawie pomiarów z zadania 4 wykreślić charakterystykę stabilizatora UD=f(E) E - napięcie z zasilacza.

Wyznaczyć zakres napięcia wejściowego od którego zaczyna się stabilizacja.

Dla zakresu stabilizacji wyznaczyć współczynnik stabilizacji

Su = ΔE/ ΔUD

Jeżeli jest ktoś w stanie mnie nakierować bądź podać przykład lub zrozumiałe źródło nauki dla laika gdzie znajdę potrzebne informację to z góry bardzo Dziękuje.

0 2
  • #3 05 Lut 2015 18:40
    gostffe
    Poziom 6  

Rozumiem że temat był już wałkowany i szukam właśnie z podanego linku coś co mnie nakieruje jednak jakby ktoś mógł zerknąć na moje podłączenie schematu czy jest prawidłowe to byłbym wdzięczny

0