Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek Wheatestone'a na MCP6V27

yogi009 04 Lut 2015 23:16 270 0
  • #1 04 Lut 2015 23:16
    yogi009
    Poziom 42  

Witam Kolegów.

Mam potrzebę wykonania mostka służącego do parowania rezystorów (wymagana precyzja to nie gorzej, niż 0,1%). Znalazłem taką aplikację:

Mostek Wheatestone'a na MCP6V27

Nota: http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/25007B.pdf - strona 27.

Z tego, co widzę, układ jest zasilany (najprowdopodobniej) pojedynczo. Na wyjściu chciałbym podłączyć wskaźnik analogowy z zerem w środku (np. ustrój 100µA), myślałem też nad włączeniem normalnego woltomierza cyfrowego, ale obawiam się, że wyniki mogą mocniej "pływać". Chciałbym też dopytać, w jaki sposób wykonać sam układ mostka, rozumiem że dwa stałe rezystory to ten "pierwszy" od pary i "drugi", który dopasowujemy. Czy są jakieś wskazania co do pozostałych dwóch rezystorów zaznaczonych jako potencjometry? Domyślam się, że jedna stała wartość "uśredniona" nie za bardzo zda egzamin (choćby ze względu na precyzję dla różnych szukanych wartości). Planowałem tu zastosować np. jakiś przełącznik typu DIP (albo obrotowy), pozwalający skokowo ustawiać te dwie wartości na np. 1Ω, 10Ω, 100Ω, ..., 1MΩ. Ogólnie wszystkie rezystory ze schematu nie gorsze niż 1% metalizowane. Całość chcę zasilać z pojedynczego ogniwa Li-Ion.

Układu mostka jeszcze nie projektowałem, stąd będę wdzięczny za wszelkie porady w tym zakresie.

0 0