Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tablet Samsung Galaxy Tab 2.7.0 - podłączenie nieoryginalnej baterii

Yankkes 05 Lut 2015 02:47 1311 11
  • #1 05 Lut 2015 02:47
    Yankkes
    Poziom 22  

Witam,
    w tablecie padła całkowicie bateria i moduł ładowania (po podłączeniu innej baterii pokazuje że nie ładuje) i moje pytanie - czy gdybym połączył ze sobą 2 baterie Li-Ion równolegle można by było tak używać tabletu? Ładowanie oczywiście odbywało by się poza tabletem.
    Dodam, że napięcia baterii są takie same, ale mają różne pojemności.

0 11
  • #2 05 Lut 2015 06:56
    heniek07
    Poziom 12  

Jak połączysz równolegle zwiększasz pojemność, zakładam, że napięcie znamionowe obu baterii jest takie samo. Daje to wydłużenie pracy urządzenia - większy zapas energii.

0
  • #3 05 Lut 2015 10:56
    tadeusz12345
    Poziom 17  

Unikać łączenia akumulatorów równolegle jak ognia! To robi tylko problemy i wcale nie znaczy, że się zwiększy pojemność. Do tabletu to użyj power bank'u .

0
  • #4 05 Lut 2015 12:34
    Yankkes
    Poziom 22  

Power bank musiał bym wpinać przez USB a tablet bez baterii nie uruchamia się musi mieć podłączoną baterie by uruchomić się a ta jest uszkodzona.

0
  • #5 05 Lut 2015 17:19
    heniek07
    Poziom 12  

tadeusz12345 - ne pomyliło ci się z szeregowym. Podważasz wszystko czego nauczyłem się w szkołach. Mam lampkę zakładana na głowę i siedzą tam dwa ogniwa połączone równolegle. Szeregowo również się łączy jednakowe ogniwa by uzyskać wyższe napięcie. Przypomnij sobie płaską baterię czyli 3 ogniwa R12 połączone w szereg

0
  • #6 07 Lut 2015 14:27
    tadeusz12345
    Poziom 17  

heniek07 - nie pomyliło mi się nic :)

Przy łączeniu równoległym ogniw owszem teoretycznie pojemność się sumuje, ale między ogniwami mogą płynąć duże prądy wyrównawcze co skutecznie je rozładowuje.

Inne problemy przy łączeniu równoległym to:
    -kłopotliwe ładowanie,
    -nierównomierny rozpływ prądów,
    - i jeszcze pare można by było wymienić :)

0
  • #7 07 Lut 2015 14:44
    heniek07
    Poziom 12  

Wyjaśnij mi jak przy jednakowym napięciu baterii popłyną prądy wyrównawcze?

0
  • #8 07 Lut 2015 15:22
    tadeusz12345
    Poziom 17  

No i w tym momencie podałeś szczególny przypadek. Napięcia nigdy nie będą równe !
    Wystarczy że temperatura jednego ogniwa wzrośnie o 1°C i już zmienia się napięcie.
    Mimo iż różnica ta jest minimalna wystarczy żeby przy małej rezystancji wewnętrznej ogniwa popłynął znaczny prąd.

Owszem akumulatory można połączyć równolegle, ale objawia się to ich krótszą żywotnością. Dlatego też do urządzeń daje się akumulatory o większej pojemności, które są tańsze i lżejsze, niż łączy się je w pakiety połączone równolegle.

0
  • #9 07 Lut 2015 15:36
    heniek07
    Poziom 12  

Znowu mnie zażyłeś. Czyli jedno ogniwo masz w termosie a drugie obok i połączone równolegle. Jedno trzyma jakąś temperaturę a drugie podlega warunkom zewnętrznym czyli zmienia temperaturę wraz z otoczeniem. Zastanów się dwie baterie leżące obok siebie i różne temperatury?
    Z drugą częścią wypowiedzi zgadzam się. Jeśli można zastosować pojedyncze ogniwa o większej pojemności to nie ma potrzeby robić pakietów.

0
  • #10 07 Lut 2015 23:57
    Yankkes
    Poziom 22  

To teraz powiedzcie mi jak to w końcu jest niby nie należy łączyć a np w laptopach jest taki pakiet akumulatorów.

0
  • #11 08 Lut 2015 11:22
    tadeusz12345
    Poziom 17  

Różnica temperatur może wynikać z np nierównomiernego oświetlenia. Jedno ogniwo będzie bardziej narażone na ciepło, a inne mniej. Tu zawsze będzie jakaś wymiana energii, a w związku z tym straty. Teoretycznie przy idealnych warunkach można połączyć te same ogniwa. Ale problematyczne jest ładowanie, dlatego się unika takiego łączenia ogniw.

W zastosowaniach przemysłowych ogniwa łączy się szeregowo, co rozwiązuje większość problemów.

0
  • #12 08 Lut 2015 11:26
    heniek07
    Poziom 12  

Ogniwa łączy się w pakiety wg. potrzeb. Mój stary akumulatorek od kamery, o pojemności 5400 mAh i napięciu nominalnym 7,2V, składa się z 6 ogniw o napięciu nominalnym 3,7V. Ładowarka daje coś ok 8,4V. Ogniwa połączone są po 3 równolegle - powiększona pojemność, co daje 2 trójki. Potem te 2 trójki połączone są szeregowo aby podwoić napięcie.
    Bateria do laptopa o napięciu nominalnym 10,8V, składa się również z 6 ogniw o napięciu 3,6V. Połączono w niej po 3 ogniwa w szeregu - dla zwiększenia napięcia, a następnie 2 trójki są połączone równolegle dla zwiększenia pojemności.
    Te przykłady są sprawdzone "organoleptycznie" i sądzę, że wyczerpują temat łączenia ogniw.
    Każdy może sobie sam wyciągnąć wnioski.

0
  Szukaj w 5mln produktów