Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator podłączony równolegle z diodą led ?

elzim 05 Lut 2015 10:29 2307 7
  • #1 05 Lut 2015 10:29
    elzim
    Poziom 6  

Witam, od razu zaznaczam że dopiero zaczynam w elektronice więc moje pytanie może być banalne. Czytałem dużo na temat kondensatorów i dużo z tego już rozumiem.

Dręczy mnie jedno pytanie. A mianowicie, na załączonym obrazku z prostym układem, zastanawia mnie dlaczego najpierw kondensator się ładuje a dopiero później prąd płynie do diody ? Zapewne odpowiedz jest banalna ale jakoś nigdzie nie moge tego znaleźć. Czy jest tak że prąd wybiera łatwiejszą droge dlatego płynie przez kondensator, a jak on się napełni to przerywa obwód i prąd płynie do diody ?

Z góry dziekuje za odpowiedz. Kondensator podłączony równolegle z diodą led ?

1 7
  • #2 05 Lut 2015 10:41
    tadeusz12345
    Poziom 17  

Nienaładowany kondensator stanowi zwarcie dla prądu stałego. Natomiast dioda LED zaczyna przewodzić gdy napięcie na niej będzie wyższe niż np 2,2 V (dla diody czerwonej).
    Dlatego też kondensator musi się naładować do napięcia 2,2 V żeby dioda zaczęła świecić.
    Kondensator w tym układzie pozwala ograniczyć tętnienia napięcia i podtrzymuje świecenie diody na kilka sekund

1
  • #3 05 Lut 2015 10:44
    elzim
    Poziom 6  

Bardzo dziekuję za rozjaśnienie sprawy, dręczyło mnie to kilka dni.

0
  • #4 05 Lut 2015 10:44
    andrzej55
    Poziom 34  

Napięcie na kondensatorze po zwarciu wyłącznika stopniowo się zwiększa , aż do osiągnięcia napięcia przewodzenia diody np. dla czerwonej ok. 2,2V. Przy niższym napięciu LED po prostu nie świeci. Diody świecące zachowują się podobnie w kierunku przewodzenia jak diody zenera w zaporowym. Czasami były wykorzystywane do stabilizowania napięcia.

0
  • #5 05 Lut 2015 10:48
    elzim
    Poziom 6  

Mam jeszcze jedno pytanie do tego obwodu. Czy rezystor który jest podpiety szeregowo do zasilania przed kondensatorem ma wpływ na długość ładowania sie kondensatora czy tylko ogranicza prąd do diody ?

0
  • #6 05 Lut 2015 10:53
    tadeusz12345
    Poziom 17  

Ma zarówno wpływ na szybkość ładowania się kondensatora jak i ogranicza prąd diody.
    Szybkość ładowania kondensatora można obliczyć ze wzoru T=RC, gdzie kondensator można uznać za naładowany po 3 stałych czasowych.

1
  • #7 05 Lut 2015 10:55
    andrzej55
    Poziom 34  

Ustala prąd przewodzenia diody i im większy jest jego opór, tym czas ładowania będzie dłuższy.

2
  • #8 05 Lut 2015 14:28
    elzim
    Poziom 6  

Dziekuje wszystkim za pomoc. Pozdrawiam

0