Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór odpowiedniego zasilacza pradowego dla power led 36szt 1W

TomaszEsz 05 Lut 2015 17:12 2646 2
  • #1 05 Lut 2015 17:12
    TomaszEsz
    Poziom 12  

A więc... wiem, że dla niektórych to banalne pytanie więc umieszczam w piaskownicy...

po kolei :)

Buduję na zamówienie oświetlenie dla roślin oparte o power ledy 1W, konfiguracja następująca:

specyfikacja diod:
    21 szt. czerwonych 350mA 1W 660nm 2,4V (+/- 10%)
    9 szt. czerwonych 350mA 1W 630nm 2,4V (+/- 10%)
    2 szt. niebieskich 350mA 1W 450nm 3,3V (+/- 10%)
    2 szt. niebieskich 350mA 1W 460nm 3,3V (+/- 10%)
    2 szt. białe ciepłe (dla uzupełnienia spektrum) 350mA 1W 3,3V (+/- 10%)

diody połączone szeregowo na takim aluminium:
    dobór odpowiedniego zasilacza pradowego dla power led 36szt 1W

z prostych zasad które znam wyszło mi, że przy połączeniu wszystkich diod w szereg:
    napięcie jakie pobiorą diody wynosi 91,8V (suma wszystkich diod)
    min. moc zasilacza oczywiście 36W (ale znając sprawność zasilaczy min. 40W)
    do tego prąd na wyjściu 350mA (maksymalny dla diod)

Diody na płytce będą jeszcze chłodzone radiatorem (może nawet z wentylatorem)
    więc myślę że temperatury nie osiągną zbyt wielkiej i prąd nie powinien bardzo rosnąć po nagrzaniu (co wynika z charakterystyki diod prądowych, z tego co wyczytałem te 350mA zależy od temperatury pracy)...

Ewentualnie waham się nad słabszym zasilaczem prądowym 300mA żeby przedłużyć nieco żywotność diod (nie wiem czy mam rację - gdzieś posłyszałem że takie coś się sprawdza)...

Do wszystkiego zastosuję termostat bimetaliczny 60C więc jeżeli bardzo się radiator nagrzeje to wyłączy zasilanie (ale 60C to i tak dużo - optymalna temp. dla tych diod to 25C).

Problem jak już wspomniałem tkwi w zasilaczu - maksymalny prądowy 350mA jaki znalazłem ma napięcie maksymalne na wyjściu 80V i obawiam się że to nie wystarczy (ponad 11V różnicy wynikających z wyliczeń).

Ze względu na brak miejsca nie jest mi na rękę rozbijanie szeregu i zastosowanie 2 zasilaczy... czy ktoś może mi coś w tym temacie doradzić... jaki zasilacz zastosować - czy może 80V jednak wystarczy na upartego... czy w ogóle dobrze to wszystko wyliczyłem :)

A może ktoś ma do odsprzedania zasilacz prądowy o nap. 90V (takie coś znalazłem tylko na alibaba.com)...

Dodano po 1 [godziny] 50 [minuty]:

Ok bo widzę, że nie prędko ktoś odpowie :)

Więc może ktoś mi powie czy to się nada - znalazłem coś takiego (wg. opisu sprzedawcy):
    Zasilacz stałoprądowy LED 350mA 80-120V 42W model 009893, plastikowa obudowa, producent: "no name", made in china oczywiście, led driver na obudowie, zastosowanie: oświetlenie led szafek i półek (wg. działu w którym go znalazłem) :)

i tu mam problem - czy te "stało" to dosłownie "stało", czy po prostu taki opis w sklepie internetowym a zasilacz jest po prostu prądowy i dostosuje prąd do wymaganego przez ledy? - sprzedawca nie był mi w stanie odpowiedzieć... a żeby było śmieszniej byłem w sklepie elektronicznym i gościu mi powiedział, że do zasilenia tych 36 ledów wystarczy mi zasilacz 30V... :/ i zgłupiałem...

Może ktoś zweryfikować moje obliczenia - tzn czy na pewno potrzebuję zasilacza
    ok. 90V i 36W przy 350mA na wyjściu, bo zaczynam myśleć, że cofnąłem się w rozwoju, albo prawa elektroniki zmieniły się odkąd skończyłem szkołę średnią :)

Dodano po 2 [godziny] 24 [minuty]:

No i znowu sam sobie odpowiadam :) ale to znaczy, że szukam i czytam...

... chyba wiem! zasilacz prądowy czy jak kto woli stałoprądowy to taki co gwarantuje te przykładowo 350mA mimo zmian rezystancji obwodu :) czyli w moim przypadku nie jak wcześniej pisałem (źle zrozumiałem to co przeczytałem) dostosowuje prąd w obwodzie tylko zapewnia stały prąd czyli te 350mA.

Wszystko wskazuje na to że zasilacz z driverem nad którym się zastanawiam powinien spełnić moje oczekiwania... prosiłbym jednak o utwierdzenie mnie w przekonaniu, że mam rację i że śmiało mogę brać te 350mA a nie szukać jakiegoś 300mA żeby zwiększyć żywotność diod... i że napięcie się zgadza :)

doczytałem też, że producentem zasilacza jest firma CC (ale co to za firma?)...

1 2
  • #2 05 Lut 2015 17:17
    azibik
    Poziom 32  

Zobacz OSRAM OPTOTRONIC OT 35 /220-240/700 LTCS,
    24-87v,350Ma,z regulacją prądu.
    Mogę sprzedać .

0
  • #3 15 Lut 2015 00:51
    TomaszEsz
    Poziom 12  

Temat chyba zakończony :) zakupiłem zasilacz ze sterownikiem na allegro (300mA), oświetlenie (póki co) działa... mam trochę problemów ze schłodzeniem lampy ale myślę że dam radę więc temat do zamknięcia...

0