Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy ekrany o rozdzielczości 4K w telefonach typu smartphone mają rację bytu?

pseven 05 Feb 2015 15:53 4374 25
 • Czy ekrany o rozdzielczości 4K w telefonach typu smartphone mają rację bytu?4K powoli staje się standardem w telewizorach i monitorach. Producenci sprzętu dążą do ujednolicenia standardów i stworzenia ekosystemu urządzeń zdolnych do rejestrowania i odtwarzania obrazu w rozdzielczościach 4K. Ekrany 4K mają znaleźć zastosowanie także w kolejnych generacjach urządzeń mobilnych, takich jak telefony typu smartphone i komputery typu tablet.

  Czy rozdzielczość 4K przy przekątnej ekranu rzędu 5 cali ma rację bytu? Przedstawiciele przedsiębiorstwa Qualcomm - producenta mikroprocesorów serii Snapdragon - twierdzą, że zdecydowanie tak. Według inżynierów Qualcomm zwiększonie rozdzielczości przekłada się na łatwo rozpoznawalny wzrost ogólnej jakości obrazu. Według Kevina Ho - prezesa Huawei - trzeciego największego na świecie producenta telefonów komórkowych - ekrany 4K w telefonach typu smartphone nie mają racji bytu. Ho uzasadnia swoje zdanie zbyt dużym wzrostem poboru energii w przypadku zastosowania ekranu 4K zamiast FullHD. Kto ma rację?

  Źródło:
  http://www.gsmarena.com/huawei_says_4k_on_sma...s_isnt_worth_the_battery_drain-news-11014.php
  http://www.knowyourmobile.com/mobile-phones/q.../22787/qualcomm-snapdragon-810-4k-lte-a-wigig

  Cool! Ranking DIY
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  About Author
  pseven
  Translator, editor
  Offline 
  Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
  Has specialization in: tłumaczenia, copywriting
  pseven wrote 8754 posts with rating 1834, helped 0 times. Been with us since 2009 year.
 • #2
  noyo
  Level 18  
  Żeby te smartfony trzymały jeszcze co najmniej te 5 dni na baterii :(
 • #3
  badworm
  Level 18  
  Ciekawe z jakiej odległości trzeba patrzeć na kilkucalowy ekran by dostrzec tę różnicę w jakości. Porządnego materiału też jest niewiele a w przypadku telefonów zostaje tylko ściąganie ich po WiFi lub LTE - gorzej jak dobry zasięg się skończy.
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  Svavo
  Level 23  
  Niech lepiej poprawią widoczność przy dużym nasłonecznieniu..
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  SQLmaster
  Level 24  
  stoperekk wrote:
  Żeby te smartfony trzymały jeszcze co najmniej te 5 dni na baterii :(

  Przecież wielu producentów próbowało robić takie smartfony (np Motorola Razr Maxx). Rynek tego nie docenił i dali sobie luz. Rynek chce cieniutkie a bateria na max 2 dni obleci.
 • #8
  noyo
  Level 18  
  SQLmaster wrote:
  stoperekk wrote:
  Żeby te smartfony trzymały jeszcze co najmniej te 5 dni na baterii :(

  Przecież wielu producentów próbowało robić takie smartfony (np Motorola Razr Maxx). Rynek tego nie docenił i dali sobie luz. Rynek chce cieniutkie a bateria na max 2 dni obleci.
  Szczerze nie byłem świadomy, wyglada fajnie, ciekawe czy udaloby się stworzyć cos takiego o mniejszym wyświetlaczu, a zeby trzymal tyle samo na baterii :)
 • #10
  maras77
  Level 21  
  Ekran 4K ma sens w smartfonie, gdy wkładamy go w google VR, np w tekturowy Google Cards lub coś podobnego Przy Fullhd widać piksele jak na starej plaźmie 50 cali z bliska.

  Poza tym zastosowaniem wystarczy ekran z rozdzielczością fizyczną Fullhd, ale wartało by mieć możliwość wyświetlania 4K na innych urządzeniach, np przez HDMI.
 • #11
  d-t-x
  Level 21  
  Oczywiście, że taki ekran ma sens! A czym innym mieliby zaskoczyć nas producenci smartfonów w tym roku? ;)
 • #12
  Daniel_dan
  Level 16  
  A według mnie to jak najbardziej, jeśli będzie to masowo produkowane i jeszcze dodadzą przystawkę zmieniającą smartphona w okulary 3D to przecież będzie rewelacja, a masówka zmniejszy koszty takiego urządzenia, tylko żeby pomyśleli nad wejściem hdmi i usb bo zewnętrzne gniazdo żeby podłączyć laptopa to by było coś, i oczywiście mogliby pomyśleć nad odpowiednim zasilaniem z zewnątrz i wewnątrz, takie urządzenie bardziej uniwersalne i przy tym tanie, oczywiście jeszcze odpowiednie kamery 3d z przodu i mamy noktowizor czy inne tego typu pomysły, nakładanie obrazu cyfrowego itp...
 • #13
  d-t-x
  Level 21  
  I tego wszystkiego potrzebujesz w TELEFONIE? Kamera 3D, noktowizor, okulary 3D i nakładanie obrazu to rzeczywiście są rzeczy niezbędne zawsze i wszędzie.
  Lekko offtopując: ja, chociaż jestem zwolennikiem nowinek technicznych, to jednak przyznam się, że z przerażeniem patrzę na to, co się dzieje z ludźmi otumanionymi elektronicznymi zabawkami. Byłem ostatnio na koncercie... I co? W każdym momencie, w zasięgu wzroku znajdowało się przynajmniej kilka osób ryjących na Facebooku! A jedna dziewuszka to właściwie nie odrywała wzroku od telefonu nawet na moment.
  Więc tak, kolejne gadżety jak ekran 4K są niezbędne. Bez niego już nie długo nie zadzwonimy do babci.
 • #14
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  WLODEKWLODEK
  Level 10  
  Pewnie powiecie że jestem lamusem ale mam dość tych ekranów dotykowych w smartfonach. Dziś nie można znaleźć nowego telefonu z klawiaturą qwerty bez ekranu dotykowego. Co do 4K to może to być niezły pomysł ale jak dopracują prądożerność tego typu wyświetlaczy. Nie wiem jak to będzie wyglądać w praktyce jak będziemy oglądali film np w 480 na rozdzielczości 4K? Jeżeli to będzie gorzej to mam w 4 literach takie wynalazki. Ciekawe kiedy w tv będziemy mieli wreszcie wszystkie kanały w Full HD. Takie funkcje jak robienie zdjęć , nagrywanie filmików w fULL HD, słuchanie muzyki, to powinien być standard.
 • #17
  badworm
  Level 18  
  radekson wrote:
  Na chwilę obecną monitor LCD do komputera 4k to minimalny wydatek na poziomie 2000PLN. Kwestia lat i wejdzie pod strzechy jak FullHD.

  Na co mi 4K do komputera skoro już na obecnym prawie full HD (1680*1050) jest problem z sensownym przeglądaniem internetu? Funkcje skalujące w przeglądarkach są do rzyci bo jeśli zdjęcia na stronie mają oryginalnie np. 1024*768 to po przeskalowaniu wyglądać będą paskudnie.

  Całe to 4K to wygląda na próbę nakręcania rynku. Skoro nawet w prasie "audiofilskiej" typu audio-video się dosyć krytycznie na ten temat wypowiadają to coś musi być na rzeczy.
 • #18
  marcin55246
  Level 25  
  Czy mają racje bytu... nie, zdecydowanie, ale ktoś musi na tym zarobić więc i tak wcisną to klientom.
 • #19
  User removed account
  Level 1  
 • #20
  marcin55246
  Level 25  
  my41s wrote:
  A dla przeciętnego klienta co ma więcej numerków i nowsze to lepsze :) To i kupi :P

  Tak jest:D prawie jak audiofile, to nic, że różnicy nikt nie dostrzeże, ale co tam.
 • #21
  SQLmaster
  Level 24  
  marcin55246 wrote:
  to nic, że różnicy nikt nie dostrzeże, ale co tam.

  Ale za to np James Bond może skorzystać - zamiast mikrofilmów użyje powiększającej lunety wbudowanej w szkło kontaktowe oraz wyświetlacza smartfonu do przekazu cennych informacji w sposób niewidoczny dla tzw zwykłego śmiertelnika. Ludzie pomyślą ot, jakaś kropka na wyświetlaczu, a tam będzie kilka zdań ze wskazówkami co dalej.
 • #22
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Dla mnie telefon powinien być ergonomiczny, dobrze leżeć w dłoni, nie wyślizgiwać się z rąk, nie odgniatać skóry i uszu. Rozstaw mikrofonu i głośnika powinien odpowiadać naturalnej odległości między uchem a ustami lub krtanią dorosłego człowieka. Rączka może się rozsuwać do regulacji tego rozstawu w niezbędnym zakresie dla dzieci i dorosłych. Innymi słowy powinien kształtem przypominać dawną słuchawkę telefoniczną gdzie z jednej strony uchwytu znajdowałby się mikrofon a z drugiej głośnik. Oczywiście w od strony mikrofonu powinien znajdować się lewy ekran 4K a od strony głośnika prawy ekran 4K. Odpowiednio ukształtowana rączka z zatoką-wgłębieniem na nos, pozwalałaby nosić słuchawkę na głowie jak okulary 3D do gier w domu. Waga urządzenia ok.600g, wymagałaby zapewne odpowiedniego dodatkowego, odłączalnego, uchwytu nagłownego. Taka budowa słuchawki pozwoliłaby na umieszczenie odpowiednio pojemnego akumulatora ok. 8Ah rączce tak aby przez te 3 lata jego trwałości, telefon wytrzymywał parę dni bez ładowania a w funkcji wyświetlacza-okularów3D pracował co najmniej 6 do 8h. Cała obudowa powinna być pokryta miękką sprężystą powłoką z grubej warstwy gumowej, która (w pewnym, komfortowym zakresie) dostosowywałaby się do kształtu nosa i profilu dłoni. Jednocześnie kształt rączki, faktura i miąższość gumowej powłoki zapobiegałyby wyślizgiwaniu się z dłoni całego urządzenia oraz amortyzowały szkodliwe udary w razie upadku na ziemię. Gumowa powłoka w postaci grubej fałdy okalającej każdy z ekranów 4K ochroniła by dodatkowo wyświetlacze przed zetknięciem z twardym podłożem przy upadkach. Jednocześnie fałdy te, odpowiednio ukształtowane pozwalałyby na komfortowy kontakt telefonu ze skórą wokół oczu (wyświetlacz-okulary3D) lub ze skórą ucha i podbródka (rozmowa telefoniczna) oraz izolowały mikrofon oraz głośnik od hałasu z otoczenia zwiększając dodatkowo zbieranie dźwięku mowy przez mikrofon telefonu. Wyświetlacz 4K (przynajmniej jeden) ten w części mikrofonowej powinien mieć funkcję sterowania dotykowego do obsługi telefonu.
  Panowie projektanci, niegdysiejsza dumo polskiego wzornictwa przemysłowego, do dzieła!
  PZDR, Jerzy Jerzysyn Cieślański
 • #23
  SQLmaster
  Level 24  
  A mnie dziwi fakt że w telefonach ładuje się wyświetlacze HD lub nie wiadomo jakie 4k a w laptopach nadal króluje nikczemne 1366*768.

  Zupełny brak przełożenia rozwoju na laptopy.
 • #24
  d-t-x
  Level 21  
  Abstrahując od tematu, mam pytanie do autora wątku: czy nie pora, aby elektroda wreszcie przestawiła się na polską pisownię wyrazu smartfon? Trzeba zaakceptować fakt, że słowo to weszło do języka polskiego.
 • #25
  alll
  Level 12  
  Koledzy, wydaje mi się że ma. Mam taki telefon od 5 miesięcy i obraz wyświetlany jest zdecydowanie przy je mniejszy. W porównaniu do po poprzedniego modelu lipa jest tylko z baterią. LG G3 trzyma ok 1-2dni a G2 wytrzymywał do 3 dni bez problemu. Progres musi być, jak się ktoś nie rozwija to się cofa... :-)
 • #26
  remix1
  Level 18  
  Daniel_dan wrote:
  A według mnie to jak najbardziej, jeśli będzie to masowo produkowane i jeszcze dodadzą przystawkę zmieniającą smartphona w okulary 3D to przecież będzie rewelacja, a masówka zmniejszy koszty takiego urządzenia, tylko żeby pomyśleli nad wejściem hdmi i usb bo zewnętrzne gniazdo żeby podłączyć laptopa to by było coś, i oczywiście mogliby pomyśleć nad odpowiednim zasilaniem z zewnątrz i wewnątrz, takie urządzenie bardziej uniwersalne i przy tym tanie, oczywiście jeszcze odpowiednie kamery 3d z przodu i mamy noktowizor czy inne tego typu pomysły, nakładanie obrazu cyfrowego itp...


  Kolego, to nie jest przyszłość, to już jest udostępnione przez google i kosztuje.. nic.
  Nazywa się to "Google cardboard" są udostępnione wzory do wydruku, wycinasz matryce z kartonu, wkładasz telefon, odpalasz aplikacje i masz rzeczywistość rozszerzoną, gotowce na akcjach od 9-30 zł

  Przystawka o której mówisz również istnieje, jak podpinasz Samsungowskiego MHL pod telefon, podpinasz zasilanie i masz porty usb do pendrive i myszy, klawiatur bezprzewodowych a w dodatku wyjście po HDMI.

  Muszę powiedzieć że widzę sens, mam aktualnie matryce LG fhd lctps o zmniejszonym poborze prądu, obraz z tego jest tak żywy że wygląda jak 3D patrząc na niego, wydajności grafiki w telefonach to już też zawrót głowy dla każdego który pamięta jeszcze chociaż by lata 90 ... mój model ma 470Gflopsów więc powoli przestaje używać nawet laptopa, bo telefon szybszy, bardziej zoptymalizowany i obraz ładniejszy...
  4K to już w ogóle powinno być coś pięknego, zrobi się piękny dok pod TV, udostępni się obraz miravisionem, dlna, albo po hdmi i odchodzi problem z niepotrzebnym sprzętem wokół TV