Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer GDN 13/50/1 + jaki litraż,filtr

lackas 05 Lut 2015 16:30 1548 12
  • #1 05 Lut 2015 16:30
    lackas
    Poziom 8  

Witam.

Już wiele razy korzystając z forum udało mi się rozwiązac jakiś problem lub uzyskałem odpowiedź gdy jej potrzebowałem.Mam nadzieję,że i tym razem będzie podobnie.

Więc chcę zbudowac subwoofer do auta na bazie głośnika Tonsila GDN 13/50/1...już słyszę i widzę jak wielu będzie mi odradzac ten pomysł bo głośnik za mały,bo się nie opłaca.Powiem szczerze.Już dawno wyrosłem z konstrukcji zajmujących pół bagażnika i dudnienia aby tylko łeb urwało ;) Teraz liczą się detale i nie zależy mi tyle na nisko schodzącym basie lecz na podkreśleniu niskich tonów.Temat założyłem ponieważ mam dwie kwestie dotyczące pojemności skrzyni przy założeniu iż będzie to obudowa zamknięta jak i doradzeniu jaki filtr dolnoprzepustowy zastosowac,naturalnie z racji tego iż będzie to grało w samochodzie musi to byc filtr pasywny.Z wstępnych oględzin wyczytałem iż ma byc to obudowa w zakresie 5 litrów lecz nie wiem czy nie jest to zbyt mało,natomiast co do filtra to w tej kwestii nie mam w ogóle wiedzy dlatego też zwracam się do bardziej zaawansowanych w tym temacie.

Jesli macie jakieś pomysły będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc lub tez sugestie dotyczące tego tematu,byc może jest jakiś inny godny polecenia przetwornik nie za mocny w tej średnicy chodź z drugiej strony już słyszałem te głośniczki w akcji i muszę powiedziec,że w zupełności efekt brzmienia był zadowalający ;)

0 12
  • #2 06 Lut 2015 06:29
    wkj
    Poziom 34  

Można skorzystać z gotowego wytworu Tonsila, gdzie ów przetwornik był zastosowany. Sub 1.1 czyli ZgN 120/8/513 i symulacyjnie wzorować się na nim a następnie dobrać litraż i strojenie pod siebie (filtry też tam występują).

1
  • #3 06 Lut 2015 13:23
    lackas
    Poziom 8  

Jest to już jakiś trop chodź nie wiem czy do końca,zapomniałem dodac,że chodzi o przetwornik GDN 13/50/1 4 ohm.Dodatkowo filtr czy zwrotnica z tego subwoofera (ZgN 120/8/513)wymagała by podłączenia dwóch głośników lub jednego dwu cewkowego.Napisałem do Tonsila,może coś poradzą bo skoro konstruowali na tym produkcie to pewnie muszą miec odpowiednie zasoby chodź na stronie niestety nie widze

0
  • #4 06 Lut 2015 16:03
    wkj
    Poziom 34  

Kolego, nie wiem o co napisałeś do Tonsila ale pewnie nic nie osiągniesz.
    Wykaż trochę własnej inicjatywy i poszukaj w sieci informacji nt. temat.

Zwrotnica dla głośników 8Ω:
    https://obrazki.elektroda.pl/7108994600_1349092769.jpg
    jak widać idą dwa tory osobno.
    Zdobądź informacje o litrażu, jak sieć będzie milczeć to postaram się pomóc, tylko musisz być cierpliwy bo wszystkiego z kapelusza nie wyjmę jak magik.

Jak będziesz miał te dane (zwrotnica, litraż, strojenie obudowy,dane głośnika) dla wersji 8Ω, możesz zasymulować w jakimś programie, zrzucić wyniki a następnie zmienić głośnik w programie na 4Ω i tak teoretycznie dobierać elementy by wyniki pokrywały się z wersją 8Ω. To moim zdaniem jest do zrealizowania. Chyba że ktoś poda wcześniej jakiegoś gotowca.

0
  • #5 06 Lut 2015 17:03
    lackas
    Poziom 8  

Wiesz napisałem bo nie mam nic do stracenia ;)

Ogólnie rzecz biorąc najprościej by było kierując się podstawami Twojej pierwszej sugestii poszukac gotowej zwrotnicy,filtra (nigdy nie wiem jaka forma jest poprawna) Poszukam w jakich konstrukcjach Tonsil używał tego modelu,zobaczę co tam siedzi i może się coś trafi na rynku wtórnym.Jeśli nie wtedy będę musiał się zdac na Twoją wiedzę oraz umiejętności.

0
  • #6 06 Lut 2015 17:52
    wkj
    Poziom 34  

lackas napisał:
    Poszukam w jakich konstrukcjach Tonsil używał tego modelu,zobaczę co tam siedzi i może się coś trafi na rynku wtórnym.

Tonsil
    TANGO 150
    QLE 62
    Sub 1.1

Diora
    WEGA 120 - tandem,

to na szybko.

0
  • #7 08 Lut 2015 18:27
    lackas
    Poziom 8  

Z wymienionych w Wega oraz Wega 2 był stosowany dokładnie ten głośnik.Teraz pytanie do mających stycznośc z tymi kolumnami lub tymi,którzy byc może budowali coś podobnego,ja niestety nie znalazłem informacji dotyczących ani jaki litraż komory tam był zastosowany ani też informacji na temat filtra.

0
  • Pomocny post
    #8 08 Lut 2015 22:54
    DJ Volt
    Poziom 25  

Posiadałem Wegi 2 (dwa szeregowo połączone 4 ohmowce w zwykłej obudowie BR), a teraz mam Wegi, czyli te same głośniki, ale jeden zamknięty w środku w bandpasie, a drugi na froncie robi za średniaka. Wymiary Wegi 2 są w necie, a grubość płyty postaram się zmierzyć w wolnej chwili, to sobie policzysz objętość, oba głośniki pracują w jednej komorze.

Generalnie raczej nie poleciłbym tego głośnika do samochodu. W BR w domu niskich tonów było niedużo, podobało mi się to, ale trzeba przyznać, że skromnie dawkują niskie tony. Czasy samej łupanki mam za sobą. Myślę, że wiem co masz na myśli pisząc o podkreśleniu niskich tonów. Dwie sztuki tego głośniczka w samochodzie chyba nie dadzą Ci tego czego poszukujesz.

0
  • #9 09 Lut 2015 11:11
    lackas
    Poziom 8  

...no właśnie.Tak jak mówisz,głośniki te są w konstrukcji BP lub BR i w Wegach oraz w sub 1.1 nigdzie natomiast chyba nie ma przetwornika GDN 13/50/1 4ohm zamontowanego w komorze zamkniętej,a jeśli jest to robi jak wspomniałeś za średniaka.Tak jak wspomniałem na wejściu już kiedyś lecz było to dawno temu słyszałem te Tonsile w samochodzie,były zamontowane z tego co pamiętam z tyłu w boczkach,bez z tego co myślę jakiejkolwiek wiedzy o audio bo właściciel na to nie wskazywał,a i tak dośc ładnie to brzmiało.Pomyśałem sobie zatem po latach,że jeśli dac mu odpowiednią obudowę,filtr to może byc jeszcze lepiej.

Dlatego też podniosłem ten temat,jest tu zdecydowana więszkośc ludzi,którzy mają dużo większe doświadczenie jak i odpowiednią wiedzę,nie trzymam się kurczowo,że musi to byc ten głośnik natomiast parametrami pasuje idealnie bowiem nie jest za mocny i też nie za duży co ma decydujący wpływ.Jeśli macie jakiś pomysł na ten głośnik to super natomiast jeśli ktoś zna jakiś inny parametrami podobny do w/w to jestem otwarty ;)

0
  • Pomocny post
    #10 09 Lut 2015 21:23
    DJ Volt
    Poziom 25  

Grubość płyty 16 mm.

Subwoofer GDN 13/50/1 + jaki litraż,filtr Subwoofer GDN 13/50/1 + jaki litraż,filtr

0
  • #11 10 Lut 2015 12:00
    lackas
    Poziom 8  

Elegancko,dzięki ;)Nie moge jednak znaleśc tych wymiarów,o których wspominasz,mam tylko ładnie rozrysowane u Nas na forum Tango 150 natomiast Wegi szukałem i nic z tego.Dla pełni jeszcze''tylko''schemat zwrotnicy z owej Wegi i będzie komplet.

0
  • #12 10 Lut 2015 22:37
    DJ Volt
    Poziom 25  

Jeśli budujesz BR to w sumie wymiary zbędne. Na fotce którą wrzuciłem masz podaną objętość obudowy - nie ma tam żadnych przegród itp. Głośniki pracują w całej objętości - skręć skrzynkę w dowolnym kształcie o takiej objętości. No chyba, że chcesz budować małego bandpasa no to rzeczywiście wymiary komór by się przydały.

0
  • #13 11 Lut 2015 08:22
    lackas
    Poziom 8  

Sęk w tym,że ma byc to komora zamknięta czyli ogólnie litrażowo jak najmniejsza,chodzi tu głównie o ergonomie miejsca.Litraż jednak można obliczyc z filtrem już będzie jak widzę troszkę gorzej

0