Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykresy wskazowe - sprawozdanie

Dadai1 05 Feb 2015 16:44 1836 3
    Dadai1
    Level 2  
    Witam, mam problem z narysowaniem trzech wykresów wskazowych (właściwie to z ich przyjęciem przez prowadzącego laborki). Wrzucam tutaj to, co narysowałem oraz dane do wykresów wskazowych. Problem jest taki, że nieodpowiednio dobrałem kąt φ. W skrypcie nie potrafię znaleźć wzoru odpowiedniego, żeby obliczyć ten kąt. Moje pytanie: do narysowania poprawnego wykresu z poprawnym kątem φ potrzebny jest jakiś konkretny wzór? Skąd wziąć ten kąt?

Dotyczy to obwodu: 1. symetrycznego, gwiazdy, 4 przewodowego
    2. symetrycznego, gwiazdy, 3 przewodowego
    3. niesymetrycznego, trójkąta, 3 przewodowego
    Wykresy wskazowe - sprawozdanie Wykresy wskazowe - sprawozdanie

Dane:
    Wykresy wskazowe - sprawozdanie
    jiwaniuk
    Level 31  
    Po pierwsze, to na rysunkach nic nie widać. Popraw je i zamieść jeszcze raz.
    Po drugie to jaka była treść ćwiczenia (co miałeś zbadać) i o co w nim chodziło?

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
    Dadai1
    Level 2  
    Przy powiększeniu wszystko widać dokładnie - są zaznaczone prądy i napięcia, wg tabelki z danymi, którą zamieściłem u dołu pierwszego postu oraz kąt fi (kąt przesunięcia fazowego). Zadaniem jest narysowanie wykresów wskazowych dla obwodów:
    1. symetrycznego, gwiazdy, 4-przewodowego
    2. symetrycznego, gwiazdy, 3-przewodowego
    3. niesymetrycznego, trójkąta, 3-przewodowego

Moje pytanie to: skąd dokładnie wziąć/policzyć/znaleźć ten kąt przesunięcia fazowego (kąt fi)? Ponieważ przy oddawaniu sprawozdania Pan doktor stwierdził, że kąt ten narysowany jest "na oko".

Pozdrawiam.
    jiwaniuk
    Level 31  
    Kąta przesunięcia fazowego nie można wziąć ot tak sobie "z kapelusza". Musi wynikać z mierzonych wartości i parametrów elementów układu. I o to pytałem, czyli jaki był układ pomiarowy, jakie były parametry urządzeń. A ty bezmyślnie powtórzyłeś wszystko to co napisałeś w pierwszym poście z którego tak naprawdę prawie nic nie wynika.
    W tabeli pomiarów używasz symbolu Z (impedancja). Impedancja składa się przeważnie z kombinacji elementów R, L i C. Czasem ze wszystkich 3 a czasem tylko z 1 lub 2. Jeżeli obciążeniem jest czysta rezystancja to nie ma przesunięcia fazowego miedzy prądem a napięciem zasilającym. W każdej innej kombinacji tych 2 lub 3 elementów przeważnie pojawia się przesunięcie fazowe (poza przypadkiem gdy XL = Xc).
    A więc stąd wniosek, że aby policzyć kąt przesunięcia fazowego należy znać parametry obciążenia.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek